Росія посилила тиск на українців, які не прийняли російське громадянство в окупації. Згідно з новим указом лідера Росії Путіна, українці без офіційного статусу в Росії мають «легалізуватися» – або ж виїхати до 10 вересня. Під легалізацією мається на увазі їхнє оформлення як мігрантів: вони мають здати біометричні дані у поліції та принести туди аналізи на ВІЛ і вживання наркотиків.
Люди, які досі живуть на окупованих територіях із українським паспортом, були визнані Кремлем «мігрантами» з 1 січня 2025 року: це означає, що вони втратили право на пенсії та медичну допомогу. Тепер люди опинились перед вибором: виживати так далі, ризикуючи потрапити у «міграційні тюрми» – чи йти до окупантів за російським паспортом, ризикуючи бути мобілізованими до російської армії.
Чому саме зараз Путін вирішив «дотиснути» українців, що опиралися кремлівській паспортизації? І що тепер робити українцям, які виявились «мігрантами» у власному домі?
Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) зібрав інформацію.
Що відбувається?
Із 2014 року Росія примусово видає паспорти РФ жителям окупованих території. Першими від цього постраждали кримчани, з 2019 року – жителі окупованих територій Донеччини та Луганщини, а з 2022 – частин Херсонської та Запорізької областей, які контролює РФ.
Отримання паспорта нерідко супроводжується тиском – без нього, зокрема, вкрай важко отримати роботу, соцвиплати, медпослуги або оформити документи на нерухомість.
Громадяни України, які під примусом отримали російський паспорт на тимчасово окупованих територіях, не несуть за це відповідальності.
Такі документи не мають жодної юридичної сили та не визнаються ніде, крім окупованих територій, згідно з заявою Міністерства юстиції України.
На початку 2025 року, як повідомляє британська розвідка, міністр внутрішніх справ Росії Володимир Колокольцев заявив, що всього на окупованих територіях було видано 3,5 мільйона російських паспортів.
Проте, ця цифра є приблизною, пояснили у Центрі національного спротиву на запит Донбас Реалії. Ба більше, ймовірно, дані включають не лише місцевих жителів, а й мігрантів, військових та гастарбайтерів, спеціально завезених із депресивних регіонів Росії, кажуть у Центрі.
«Окупаційні адміністрації не володіють точним станом речей і надають лише приблизні оцінки. Вони навмисно знищують інформацію про українських громадян, що унеможливлює визначення точної кількості українців серед тих, хто отримав паспорти», – відповіли на запит Донбас Реалії.
За останніми даними, на тимчасово окупованих територіях України з початку повномасштабного вторгнення живе від 3 до 6 мільйонів людей, повідомили в Центрі нацспротиву. Точну кількість важко визначити через масову міграцію та брак достовірної інформації.
У британській розвідці нагадали, що на початку березня Путін заявив про завершення паспортизації українців, які проживають в окупації.
Втім, якщо Кремль звітує про такі успіхи, для чого ж тоді новий указ?
Чому саме зараз?
На думку політолога та історика з Донецьку Станіслава Федорчука, схоже, що паспортизація не відбулася так, як цього очікували в Кремлі. Окупанти розглядають як проблему тих українців, які досі не отримали російський паспорт. Проблему, яку треба «вирішити».
«Поява такого указу свідчить про те, що закон, який зобов'язував українців в окупації брати паспорти Російської Федерації, виявився неефективним, – вважає він. – Указ видали, щоб додатково стимулювати, насамперед, репресивно-каральні органи на окупованих територіях, аби окупаційна влада звернула увагу на тих українців, які ще російських паспортів не отримали».
Це дуже показова дискримінація, коли потрібно вказати, що є люди третього ґатункуСтаніслав Федорчук
Цим указом Путін фактично визнає, що українці все ще живуть на окупованих територіях та в самій Росії, додає Федорчук.
«Це дуже показова дискримінація, коли потрібно вказати, що є люди третього ґатунку, які мають прийти здати аналізи, показати зуби, продемонструвати, чи чисті у них руки й ноги, тощо», – каже він.
До цього Росія вже вживала низку кроків, щоб змусити людей в окупації брати російські документи. Наприклад, без паспорта РФ неможливо офіційно працевлаштуватися чи отримати соціальні виплати, зокрема пенсії та допомогу при народженні дитини. Також майно тих, хто не має російського громадянства, можуть оголосити безгосподарним та передати у власність держави чи третім особам.
Врешті, без російського паспорта громадяни України на окупованих територіях не можуть отримати медичне страхування, необхідне для безплатного лікування, включно з екстреною допомогою.
Усе це створює тиск на українців в окупації, які змушені брати російський паспорт, аби забезпечити свої базові потреби.
Які наслідки для українців?
Проєкт Донбас Реалії провів у своїх соцмережах коротке опитуванням, у якому взяв участь 161 підписник. Згідно з результами, 83 респонденти обрали можливість висловити свою думку в коментарях або через анонімну форму. У 30 людей відсутність російського паспорта викликає занепокоєння. Це говорить, ймовірно, про реальні страхи щодо можливих наслідків для тих, хто не отримував паспорт РФ в окупації.
26 респондентів наслідків відсутності паспорта не боїться. Натомість 22 учасників паспорт вже мають і не вважають, що новий указ їх стосується. Цей показник може свідчити, що частина мешканців в окупованих територіях вже прийняли нові реалії або були змушені отримати документи.
«Я пручався два роки. Але склалася ситуація, за якої я був вимушений отримати паспорт РФ через медичні обставини, – анонімно розповів Донбас Реалії мешканець окупованої частини Донецької області. – Я за Україну. Хоча ми явно втрачаємо ту Україну, за яку ми! Але я жодним чином не підтримую окупантів».
У загальній логіці тиску та витіснення українського населення з окупованих територій – це очевидний і зрозумілий крок російської влади, пояснила в ефірі Радіо Донбас Реалії директор Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
«Наприкінці минулого року ми бачили указ Путіна, який, по суті, зобов’язує всіх громадян України та іноземців, які не отримали російських паспортів, оформити документи іноземця. Для багатьох українців в окупації це справді складно. Адже, коли ти живеш у власному домі, отримати документ, який засвідчує, що ти тут чужий, може бути важким випробуванням».
На її думку, по-перше, це складно психологічно. По-друге, це питання прав: як іноземець у чужій країні, людина залежить від рішення держави й можеш бути висланою у будь-який момент. Громадянина своєї ж країни держава не може вигнати.
«Російська Федерація, змушуючи українців отримувати документи іноземців, робить їх «гостями» у власних домівках. Це означає, що в будь-який момент, зокрема за сфабрикованою справою, Росія може вирішити, що присутність цієї людини на окупованій території чи на території РФ є небажаною, і ухвалити рішення про її депортацію», – каже Луньова.
Депортація куди?
Зараз Росія не депортує українців в Україну ні з окупованих територій, ні з території самої РФ. Натомість, як пояснила Альона Луньова, російська влада затримує «іноземців» й відправляє у спеціальні центри утримання іноземних громадян.
«Там не надається медична допомога (оскільки в Росії вона не гарантується іноземцям), погане харчування, людей утримують в малих приміщеннях. Єдине, що дозволяє їм залишатися на зв’язку — це наявність мобільних телефонів, – пояснює Луньова. – Це не місце, куди можна зайти і вийти; люди перебувають там постійно, поки не буде ухвалено рішення щодо їх звільнення».
Правозахисниця прямо називає ці центри місцями позбавлення волі, так званими міграційними тюрьмами.
«Декому вдавалося виходити з цих центрів і одразу вирушати, наприклад, на кордон з Грузією — такі випадки досить часто траплялися», – каже Луньова.
Втім, додає вона, допоки ці затримання не стали масовими, українські дипломатичні установи та країни, що межують з РФ, мають продумати, як допомогти українцям вибратися з центрів утримання та повернутися в Україну.
Яка кінцева мета?
Житель Донеччини в окупації анонімно розповів Донбас Реалії, що на його думку, указ Путіна – це примус усіх отримувати паспорти РФ, щоб взяти на контроль українців та русифікувати їх.
«Тут так: не маєш громадянства – не маєш відповідної медичної допомоги. В моєму випадку для сина. Я не мав вибору», – сказав чоловік.
У британській розвідці теж підтверджують , що указ, ймовірно, має на меті примусити громадян України, які відмовляються приймати російські паспорти та громадянство, виїхати з окупованої Росією території. У такий спосіб, російський керманич та вище керівництво продовжує політику русифікації, спрямованої на знищення української культури, ідентичності та державності, заявило відомство.
У міністерстві закордонних справ України указ Путіна назвали частиною російської політики геноциду, а масові депортації – історичним засобом знищення національної ідентичності різних народів.
«Щодо українців ця політика застосовувалась особливо інтенсивно, і всі злочини радянського режиму протягом двадцятого століття демонстрували саме такий підхід. Сьогодні Росія свідомо продовжує ці репресивні практики і порушує взяті на себе міжнародні зобов’язання», – заявив на брифінгу 21 березня речник МЗС Георгій Тихий.
За його словами, міністерство закликало міжнародні інституції та партнерів засудити порушення Росією міжнародного права й посилити санкції.
Втім, як вважає політолог Станіслав Федорчук, за рахунок діяльності тих самих міжнародних інституцій відбулася нормалізація окупації, які нібито проводили моніторинг, але фактично створювали враження, що життя в окупації — це щось звичне, на що не варто звертати увагу.
«Однак для нас все одно важливо фіксувати всі випадки дискримінації, висвітлювати їх і продовжувати цю роботу, не здаючись. Якщо ми як держава покажемо, що це для нас не має значення, то на це не звертатимуть уваги ні міжнародні партнери, ні організації, ні судові інстанції», – додає Федорчук.
Що робити українцям в окупації?
Давати поради тих, хто живе в окупації, вкрай складно. Важливо розуміти можливі наслідки як від відмови, так і від отримання документів РФ.
«В умовах окупації людина залишається сам на сам зі своїми проблемами та залежить лише від вузького кола людей, яким не байдуже, що з нею буде», – додає Федорчук.
Росія не планує нікого щадитиАльона Луньова
Він також застерігає, що будь-які біометричні дані, передані окупаційній владі, у майбутньому можуть зіграти негативну роль для кожного, хто залишається на цій території — незалежно від його статусу: повноправного жителя, мігранта чи іноземця.
Кожна людина або сімʼя має проаналізувати доступні варіанти й обрати той, який для них буде найбільш безпечним, каже правозахисниця Альона Луньова.
На її думку, можна визначити кілька основних можливих ризиків:
- Російський паспорт дає можливість «вижити», але несе ризик мобілізації.
- Документ іноземця дає можливість проживати на території РФ, але водночас створює ризик депортації або затримання.
- Відмова від будь-якого документу може призвести до адміністративного затримання та примусового видворення.
«Росія не планує нікого щадити, – каже Луньова. – На жаль, гарантувати безпеку на окупованих територіях неможливо, адже РФ регулярно порушує навіть власні закони».
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Форум