Доступність посилання

ТОП новини

Офіцер ГРУ перейшов на бік України і створює «Сибірський батальйон» | Ексклюзив Радіо Свобода


Владислав Аммосов, колишній російський офіцер, який нині приїхав захищати на фронті Україну (коллаж Радіо Свобода)
Владислав Аммосов, колишній російський офіцер, який нині приїхав захищати на фронті Україну (коллаж Радіо Свобода)

Уродженець Якутська Владислав Аммосов більше 15 років будував кар’єру у російському війську та спецслужбах.
Пройшов російсько-чеченські війни, шлях від рядового солдата до офіцера Головного управління Генштабу ЗС РФ (це офіційна назва «Головного розвідувального управління» Росії), навчався «знищувати цілі країни» у кількох тамтешніх найпрестижніших військових вишах, і не приховує – був «імперцем».
То чому вирішив воювати проти своїх же співгромадян та стати на захист України?
Та які завдання фаховий розвідник може виконувати на фронті й поза ним? Інтерв’ю Радіо Свобода.


Він готовий зробити те, що у розвідці робити не прийнято.
Публічно назвати своє ім’я, звання, місця навчання, роботи та служби.
Ба більше, згадує і своїх колишніх однокурсників чи колег із «головного розвідувального управління» ЗС РФ, які нині можуть бути з «полковницькими погонами».

«Деякі вже знайшли мене, таврували – але хочу сказати, вони служать проти народу. Країни (РФ – ред.), якій я присягав, якій вони присягали – вже нема. Є путінська хунта, яка нині нищить і український, і свій народ. Це підла війна, яка рано чи пізно закінчиться, і кожен, хто у ній брав участь – відповість», – каже Владислав.

Він демонструє свої посвідчення офіцера запасу Збройних сил Росії, паспорт і військовий квиток, де списані одразу кілька сторінок.

«Зазвичай його у всіх забирають. Але мені його залишили на згадку. Вже надто він незвичайний. Ну, тому що я починав як снайпер, потім (написано – ред.) курсант, розвідник, старший стрілець, знову курсант, ще раз курсант, ну і там звання, нагороди. Та й список зброї – такого, напевно, ще у жодного солдата не було в російській армії. СВД (снайперська ґвинтівка – ред.), гранатомет, кулемет: всю стрілецькою зброю, яка є (була на момент служби Владислава – ред.) на озброєнні російської армії – я опанував»

Середмістя Києва, де ми пишемо інтерв’ю, Владислав бачить вперше за кілька місяців життя в Україні. Тож на Михайлівській площі він щонайменше 15 хвилин вдивляється у знищену російську військову техніку:

«Ці хлопці в принципі не розуміли, за що вони гинуть.
Радість, що вони не дійшли сюди. Що ми зараз вільно стоїмо, і в принципі бачимо тут чудове квітуче місто. І водночас жаль, шо ці хлопці (російські військові – ред.), які були у цій техніці, вони могли б жити, радіти життю», – якби, додає Аммосов, «Росія була нормальною країною»

– Нині Ви готові стріляти у своїх співгромадян?

– Я вже був готовий стріляти давно. Ще коли був у Росії, важко було дивитися, як людей б'ють, людей саджають за ґрати. У мене було бажання: ну невже ми не можемо зібратися і дати відсіч цій «шушері»?
(Мається на увазі російське військово-політичне керівництво та силовики – ред.)

При цьому, під час Першої чеченської війни Аммосов добровільно пішов в армію. Відслуживши – вчився у Московському вищому військовому командному училищі та Військовій академії ракетних військ стратегічного призначення, але тільки до 4 курсу.

«У мені завжди було сильне бажання стати не піджаком із громадянського вишу, а саме військовим офіцером. Тож я вирішив, що моє місце у Чечні», – зауважує Владислав.

Так він потрапив вже на Другу чеченську війну.

– У мене було внутрішнє переконання, що я маю займатися гідною справою. Батьківщину захищати.

– Але ж Ваша батьківщина – це Республіка Саха. А Чечня тут до чого?

– Я продукт Радянського союзу. Я ж кажу, я був «імперцем».
Ця війна (російсько-чеченська – ред.) мене протверезила. Я був під впливом пропаганди. Думав, там реально бандити, але бачив простих людей і бачив за що вони воюють. Це була війна народу за свободу», – додає Аммосов. Зауважує: сумління у нього перед чеченцями – чисте.

«Росія не шкодує нікого. І насамперед своїх. Виконання завдання за будь-яку ціну – нівелює все. Твоє життя – чужі життя. [...] Бачив, як працюють каральні загони. Ми думали, це бандити прийшли в село, а дивимося – це спецназ проводить жорстку «зачистку». Нас зупиняють, щоб ми не втручалися. І потім приходить із цього села людина, розповідає, що (російські спецназівці – ред.) всіх чоловіків (чеченців – ред). забрали, і зажадали від місцевих скільки-то комплектів одягу, скільки-то комплектів зброї, інакше ці чоловіки не повернуться. Для мене, вчорашнього курсанта – це було дико».

Та найбільший шок Владислава під час першого військового досвіду – поведінка російських офіцерів.

«Мене увесь час навчали: офіцери – найкращі люди країни. А тут – ми на 10 добу їх виводимо із запою. Серед них є ті, що просто зливали всіх; серед них є ті, які продавали зброю, серед них є ті, які просто нас зраджували і відправляли на забій».

На наступне питання, чи під час російсько-української війни російський офіцерський склад став іншим, Владислав відповідає зі сміхом:
«Стало гірше!».

Під час прогулянки він періодично дослухається до мови перехожих киян, адже дехто розмовляє російською.

– Ви вірили російським медіа, що в Україні за російську мову вас можуть побити, наприклад?

– Та ні звичайно. І я більше знаю, що за якутську мову в Росії можна «відхопити».

– Чому?

– Нині будь-який росіянин у Москві чи Санкт-Петербурзі може «пред'явити» за те, що спілкуєтеся якутською мовою. Розмовляйте російською.

Уявляєте, який буде градус ненависті після розпаду Росії? Люди згадають сторічні історії, двохсотрічні історії.

І коли називають фашистською державою Україну – я дуже сильно починаю сміятися, бо більш фашистської держави, ніж Росія – нема.

– А яке ставлення загалом, скажімо, жителів Москви до Вас, як до уродженця Якутії?

– Я зараз перебуваю в Україні, у мене ще жодного разу не запитували паспорт, мене ще жодного разу не зупиняли поліцейські.

Ставлення – як до людини другого сорту

А варто мені приїхати в Москву, і пройти до станції метро, як мене одразу зупинять.

Мене, як «нерусского» рятувало тільки посвідчення офіцера.
Ставлення – як до людини другого сорту.

– Знаю від своїх джерел, що Ви не просто бойовий офіцер, у вас ще й математична освіта, так, є?

– Я можна сказати, був найкращим завжди в армії. Тому й мене забрали до ГРУ (Головного управління Генштабу ЗС РФ – ред.) ы довірили таке відповідальне завдання – «знищувати цілі країни».

– Яким чином?

– За допомогою математичного моделювання знаходимо вразливі точки в економіці певної країни. І просто знищуємо її економіку.

Наприклад, ефект метелика, ефект малих впливів – можемо клацнути пальцями, і десь там на іншому кінці світу вимкнеться світло.

Я навчався на інженера-балістика – це вже розрахунок траєкторії міжконтинентально-балістичних ракет, розрахунок траєкторії супутників.

За допомогою математичного моделювання знаходимо вразливі точки в економіці певної країни. І просто знищуємо її економіку

З моєї області саме ці удари (яких зазнає інфраструктура України – ред.) крилатими ракетами, удари шахедами.

Намагаються вони (російський генштаб – ред.) багато, але оскільки загальний стан армії вже ніякий – у них погано виходить.

Удар по електропідстанціях це не просто так.

Маленька крилата ракета або маленький шахед не може завдати великої шкоди підстанції. Але та енергія, яка в ній є, яка протікає в даний момент її дротами, розносить цю підстанцію вщент.

Так само можна знайти слабке місце у будь-якій складній технічній системі.

А у нинішні часи – немає електроенергії, немає життя.
Тобто навіть просто вимкнення у всіх смартфонів на кілька годин – вже доволі сильний вплив на економіку.

– Ви, за даними моїх джерел, ще й колишній науковий співробітник російських військових вишів; а не лише офіцер з понад десятиліттям військового досвіду. Звідси питання: чи Росія, як держава, подбала про ваш добробут?

– (Сміється – ред.) У тому й річ, що коли всі звільнялися з армії, саме з матеріальних причин, я тримався до останнього. Тому що для мене це була не просто служба.

Ми стали рабами цієї системи, яку створив Путін та його кліка

Є така професія – захищати батьківщину.

Але я зрозумів, що ми стали рабами цієї системи, яку створив Путін та його кліка. І тому іншого варіанту, як звільниться – у мене не було.

– А ви ще працювали у ГРУ, коли почалася окупація Криму Росією? Потім війна на Донбасі Росії проти України?

– Ні, я служив до цього.

– Владиславе, у ваших колах кажуть: «Колишніх не буває». Хіба ні?

– Так, колишніх не буває. Тому я готовий хоч зараз у диверсійно-розвідувальній групі йти на території Росії і там знищувати ворогів.

Вороги моєї батьківщини – це ті, хто підтримує путінську владу.

– Тоді як ви відреагували на окупацію Криму Росією?

– З жалем, звісно. Якщо Росія йде на порушення міжнародних домовленостей, тим більше підписаних на такому високому рівні, то тоді все те ж саме можна застосувати і до Росії.

І все, це початок кінця Росії. Я це відразу зрозумів.

– Ви кілька років жили за кордоном, так? Тепер читаємо новини:
у Вашингтоні передають до суду справу шпигуна ГРУ – росіянина, який навчався у США, як нібито громадянин Бразилії, і потім ледь працевлаштувався до Міжнародного кримінального суду.

Тож чи є гарантії, що ви зараз в Україні не як агент під прикриттям?

– Як то кажуть, гарантій ніколи немає.

В Україні я, здається, проходив усі мислимі та немислимі перевірки

Але я сподіваюся, що своєю ніби службою, своєю роботою проти Росії, я таки заслужу довіру.

З огляду на те, що я офіцер ГРУ, в Україні я, здається, проходив усі мислимі та немислимі перевірки, і якщо я з вами розмовляю, значить, я їх пройшов.

– Як ви, до речі, потрапили до України?

– Коли почалася війна, чимало хто хотів потрапити, і я зокрема. Дзвонив до посольства України, намагався зв'язатися з легіоном «Свобода Росії». Але все безрезультатно. І ті, хто зі мною приїхав, теж намагалися. Було таке відчуття, що ніяк (не потрапити – ред.)

Але раптом з'явивлася «Громадянська рада» (В оригіналі російською «Гражданский совет»), де сказали – ми набираємо добровольців до України.

Це організація, створена у Польщі росіянами, з метою створення підрозділу, який воюватиме на боці України проти путінської влади.

– Отже, ви не сам потрапили в Україну?

– Не можу сказати, але вже дві хвилі пройшло. І вже чекаємо на третю хвилю. Бракує ліжок, скажімо так. (Сміється – ред.)

Буде «Сибирский батальйон», чи «Нерусский батальйон»

Ми вже почали створення такого підрозділу – для неросіян із Росії (в оригіналі «нерусских» – ред).

Назва найпевніше буде «Сибирский батальйон». Або «Нерусский батальйон» .

– Перед інтерв'ю з Вами почитав якутську міфологію, зокрема хто такі Айии, правильно? (Владислав виправляє вимову і киває – ред. )
Отже, чи із вашого рідного фольклору маєте певні асоціації виникають через напад Росії на Україну?

– За якутською міфологією є три світи: верхній – це світ Айии, серединний світ, де живемо ми, і нижній світ – світ Абаги.

Зараз виходить, мої співвітчизники стали слугами темних сил

Те – чим займаються мої земляки на фронті, на боці Росії, це абсолютно суперечить якутському духові, якутській культурі, скажімо так. Людина, за якутською міфологією, може називатися людиною, а не абаге, якщо вона за добро, за світле. А зараз виходить, мої співвітчизники стали слугами темних сил.

[...]Оскільки зараз у Росії справи йдуть недобре, чули напевно – якщо країна велика , то гнити буде довго. Виникнуть нові країни, проростуть нові республіки, і я сподіваюся, що на той час ми зберемо волелюбних людей і відвоюємо собі право на свободу.

Джерела Радіо Свобода у ЗСУ та українських спецслужбах підтвердили факти із розповіді Владислава Аммосова.

  • Зображення 16x9

    Тарас Левченко

    Журналіст. До команди Радіо Свобода долучився у 2022 році. До того працював оглядачем у тижневиках на провідних українських телеканалах. Номінант національного конкурсу професійної журналістики «Честь професії» у категоріях «Найкраще інтервʼю», «Найкраща аналітика» та «Найкращий матеріал на тему дотримання професійних стандартів та журналістської етики під час війни».

XS
SM
MD
LG