Доступність посилання

Канцлер Німеччини Мерц, президент Франції Макрон, президент України Зеленський, прем'єр-міністр Великої Британії Стармер та прем'єр-міністр Польщі Туск. Київ, Україна. 10 травня 2025 року
Канцлер Німеччини Мерц, президент Франції Макрон, президент України Зеленський, прем'єр-міністр Великої Британії Стармер та прем'єр-міністр Польщі Туск. Київ, Україна. 10 травня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

«Отямтеся». Чи наблизить мир угода про надра, яку ратифікувала Верховна Рада?

Ратифікована українським парламентом угода між Україною та США про утворення спільного інвестиційного фонду – угода про надра – не пов’язана з переговорами про припинення вогню. Так принаймні стверджують в Держдепартаменті США. Його речниця Теммі Брюс назвала під час брифінгу ці процеси «окремими».

Але як тоді пояснити твердження представників української влади, що угода наближає мир?

Генштаб ЗСУ повідомляє про 80 боєзіткнень від початку доби

Російські війська продовжують штурмувати українські позиції, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у зведенні на 16 годину 9 травня.

Від початку доби командування зафіксувало 80 бойових зіткнень. Зокрема, Сили оборони відбивають дві російські атаки на Харківському напрямку в районі Вовчанська.

Російські загарбники атакували дев’ять разів на Лиманському напрямку, три спроби просунутися вперед ЗСУ відбили на Краматорському. 10 атак мали місце на Торецькому напрямку, п’ять боїв ще тривають.

«На Покровському напрямку з початку доби окупанти здійснили 18 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій у районах населених пунктів Олександропіль, Новоторецьке, Промінь, Єлизаветівка, Даченське, Звірове, Удачне, Котлярівка та в напрямку Новомиколаївки і Троїцького. Сили оборони стримують натиск противника та відбили 13 атак, п’ять боєзіткнень досі тривають», – йдеться в зведенні.

На Новопавлівському напрямку армія РФ 18 разів атакувала в дев’яти районах, 11 боєзіткнень тривають. Ще два штурми російська армія відбила в районах Малих Щербаків та Щербаків на Оріхівському напрямку. На Придніпровському російська армія здійснила чотири спроби просунутися вперед, бої тривають у трьох локаціях, додає командування.

«На Курському напрямку українські оборонці відбили три атак росіян, ще чотири боєзіткнення тривають», – додає командування.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень. За даними аналітиків проєкту DeepState, за останній тиждень близько 42% усіх атак противника припало саме на Покровський напрямок.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви Кремля про готовність до триденного припинення вогню у травні.

У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга вже 8 травня назвав анонсоване Кремлем триденне перемир’я «фарсом» і написав, що Росія продовжує атакувати по всій лінії фронту. За його даними, Москва порушила перемир’я 734 рази.

Зеленський анонсував зустріч із лідерами «коаліції охочих» у суботу

Україна прийме лідерів країн, які раніше висловили готовність долучитися до військової місії для забезпечення мирного плану (відомих як «коаліція охочих»), заявив президент Володимир Зеленський 9 травня.

Про це він повідомив під час онлайн-зустрічі у форматі Joint Expeditionary Force (Об’єднаних експедиційних сил). Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.

Зеленський розповів, що Київ працює зі Сполученими Штатами, щоб досягти сталого припинення вогню щонайменше на 30 днів.

Крім того, за його словами, Україна готується до зустрічі з лідерами «коаліції охочих» – «попереду серйозна робота»:

«Нам потрібна ця коаліція, і вона має бути достатньо сильною, щоб гарантувати безпеку відповідно до нашого спільного бачення. Я впевнений: Європа лише виграє від такої командної роботи – це допоможе посилити всю наявну архітектуру безпеки. Завтра – зустрічі».

27 березня у Парижі зібралися лідери 27 країн на саміті, щоб обговорити гарантії для України після можливого припинення вогню, зокрема можливе розміщення на її території сил «коаліції охочих».

Після цього президент Франції Емманюель Макрон заявив, що західні контингенти в Україні, які пропонує «коаліція охочих» на чолі з Францією та Британією, не будуть розміщені на лінії зіткнення, а діятимуть у стратегічних пунктах у мирній зоні як сили підтримки безпеки.

Путін показав на параді, чим війська РФ убивають українців

На параді в Москві до російського свята Дня перемоги 9 травня вперше була представлена колона безпілотних військ. Серед представлених дронів – «Орлан», Zala, «Ланцет», «Гарпія» і «Герань», які Росія активно використовує для ударів по Україні. Крім того, на Красній площі пройшла техніка: танки, БТР, БМП, ракетні комплекси «Іскандер» і міжконтинентальні ракети «Ярс».

Напередодні параду лідер РФ Володимир Путін оголосив про «одностороннє припинення вогню» у війні проти України.

У відповідь президент України Володимир Зеленський назвав це спробою створити ілюзію виходу з міжнародної ізоляції і запропонував альтернативу – 30-денне перемир'я.

Тим часом Росія вже другу добу не застосовує ударні дрони Shahed. Про це повідомив начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Однак, за його словами, обстріли тривають: тільки за останню добу по прикордонних районах Сумської області було скинуто близько 130 керованих авіабомб, а до полудня 9 травня – ще понад 50.

Згідно зі зведенням Генерального штабу ЗСУ, за минулу добу зафіксовано 193 зіткнення. Найбільш напружена ситуація зберігається на Покровському напрямку.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Велика Британія запровадила санкції проти 100 танкерів «тіньового флоту»

Уряд Великої Британії 9 травня вніс у списки санкцій близько 100 танкерів російського тіньового флоту, які беруть участь у перевезенні нафти в обхід обмежень, передає канал «Настоящее время».

До списку включили п’ятьох громадян Азербайджану: Тахіра Гараєва, Ахмеда Керімова, Анара Мадатлі, Талата Сафарова та Етібара Ейюба. Вони керують нафтовою компанією Coral Energy Group. Крім цього, Британія додала до переліку російську страхову компанію «Злагода», дві компанії з Гонконгу – BX Energy та Nord Axis Ltd, а також норвезьку Romarine AS. Стверджується, що вони причетні до діяльності російського «тіньового флоту».

У пресрелізі уряду йдеться, що танкери, які потрапили під санкції, складають ядро російського тіньового флоту, що вивозить нафту на експорт. З початку 2024 року вони перевезли нафти на 24 мільярди доларів.

«Кожен крок, який ми приймаємо для посилення тиску на Росію і досягнення справедливого і стійкого світу в Україні, є ще одним кроком на шляху до безпеки і процвітання у Великій Британії. Загрозу з боку Росії нашій національній безпеці не можна недооцінювати, тому ми зробимо все, що в наших силах, щоб знищити тіньовий флот, відрізати його військову машину від нафтових доходів і захистити інфраструктуру на морському дні, на яку ми покладаємось у нашому повсякденному житті», – зазначив прем’єр-міністр країни Кір Стармер, анонсуючи нові санкції.

Основний пакет санкцій спрямований проти «старого та небезпечного тіньового флоту»:

«Робота тіньового флоту, організована наближеними Путіна, не просто фінансує незаконну війну Кремля в Україні – відомо, що судна флоту, які перебувають у занепаді, завдають шкоди критично важливій національній інфраструктурі через безрозсудне мореплавання в Європі», – йдеться в повідомленні.

Також у релізі зазначається, що танкери ушкоджують підводні кабелі у Європі.

Британський уряд раніше вже запроваджував санкції проти кількох десятків танкерів тіньового флоту, які перевозять російську нафту. Як зазначається в пресрелізі, запровадження нового пакету означатиме, що Велика Британія запровадила санкції проти більшої кількості суден тіньового флоту, ніж будь-яка інша країна.

Раніше британське Міністерство закордонних справ анонсувало оголошення прем’єр-міністром великого пакету санкцій, спрямованих проти «тіньового флоту», що перевозить російську нафту. За деякими оцінками, санкції паралізували 200 кораблів – майже половину всього флоту російського лідера Володимира Путіна, зазначили у МЗС.

США пропонують створити в Україні демілітаризовану зону. Чому це – ризикована ідея?

30-кілометрова демілітаризована зона під контролем і України, і РФ, як шанс для припинення війни – таку ідею озвучив спеціальний представник президента США Кіт Келлог в ефірі Fox News. Він повідомив, що Україна нібито готова піти на такий крок.

Хоча офіційної реакції української влади на ці заяви поки немає, це викликало в суспільстві активну дискусію щодо того, де має проходити така зона без боїв і чи доведеться Силам оборони для цього залишити деякі території, які вони контролюють зараз.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив докладніше с експертами проаналізувати:

  • Чи може бути створена демілітаризована зона на півдні України?
  • Хто і в який спосіб її контролюватиме?
  • Які це несе ризики?
  • Якою є ситуація на полі бою наразі і чи можливі російські наступи найближчим часом?

Спецтрибунал для посадовців РФ за злочини агресії. У Львові підписали декларацію

У Львові, де 9 травня в День Європи зібралися делегації 35 європейських країн (міністри закордонних справ, лідери України і Ради Європи), підписали заяву щодо створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.

Як повідомляє кореспондентка Радіо Свобода, у львівській Ратуші відбулося засідання й обговорили загалом три питання.

«Це – три історичні події, які відбулись у Львові. Це засідання Ради міністрів закордонних справ членів ЄС. Ми обговорили низку питань спільного сьогодення і майбутнього. Підписали угоду про спрямування Україні траншу прибутків від заморожених російських активів. Ця угода укладена між ЄС, Данією, Францією, Італією. Йдеться про кошти «Європейського фонду миру» обсягом близько 1 млрд євро. За ці кошти країни-підписанти закуплять зброю для потреб України в українських зброярів. Україна наполягає на повній конфіскації російських знерухомлених активів у цілому світі. Це потрібно для відновлення справедливості і запобіганню війни у майбутньому», – повідомив на брифінгу прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Іншою подією стала зустріч коаліції держав зі створення спеціального трибуналу щодо злочинів агресії Росії проти України, тобто для притягнення до відповідальності вищого керівництва Росії й Білорусі за повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Як передає кореспондентка Радіо Свобода, сьогодні у Львові підтримали рішення про схвалення роботи юридичних команд, напрацьовані проєкти правових документів, необхідних для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, який зможе здійснювати правосуддя.

«Ми йшли до цього проєкту понад 2,5 роки. Працювала серйозна команда правників. Експерти напрацювали формулу, прийнятну для України, яка зберігає принцип невідворотності покарання для всіх, у тому числі для так званої трійки президент Росії, прем’єр-міністр Росії, міністр закордонних справ Росії. Всі вони – міжнародні воєнні злочинці. І створення трибуналу покликане, щоб винести у майбутньому відповідні вироки. Трибунал буде працювати у Гаазі. Ми зараз приступаємо до роботи з Радою Європою, яка є центральним елементом процесу. Сьогодні ми ухвалили політичний документ «Львівську декларацію», – сказав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Найближчим часом у Люксембурзі Рада Європа та Україна підпишуть угоду, і трибунал почне роботу.

Трибунал має стати доповненням до розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності й геноциду, розпочатого Міжнародним кримінальним судом (МКС) три роки тому, і заповнити прогалини в розслідуванні цих злочинів.

Львів не випадково обрали для такої зустрічі, адже тут мешкав автор терміну «геноцид», польсько-американський юрист Рафаель Лемкін. Він здобув у Львові у 20-х роках ХХ століття правничу освіту.

Це не просто символічна зустріч, не просто символічні візити, а справжній прояв солідарності і підтримки у найважчі хвилини для України, зауважила верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас. Вона зазначила, що це важлива зустріч у той час, як Кремль проводить парад.

«Дуже важливим сигналом є створення трибуналу для розслідування злочинів агресії. Це означає, що ніхто не може залишитися безкарним перед комітетом зі злочинів. Навіть лідери, які дійсно вирішили відправити сюди всіх цих солдатів, щоб вони також скоїли воєнні злочини і всі ці звірства, які ми тут визнали. Тож це дуже важливий сигнал, і дуже важливо, що є так багато країн», – говорить Кая Каллас.

Вперше у Львові відбулося засідання у такому високому представницькому форматі.

Міністри закордонних справ та інші учасники зустрічі у Львові ознайомилися з виставкою, на якій військові представили засоби, якими Росія нищить населені пункти в Україні і цивільних людей. Це – елементи російських ракет, безпілотники, описано і деталі з яких країн використовує Росія у цих засобах.

«Проблема полягає в тому, що ці елементи не воєнного призначення і, як правило, це цивільні елементи, які можна купити.Тому перекрити канали поставки є дуже складно. Але завдяки санкціям ситуація для росіян тільки погіршується. Якщо в 2022 році вони могли поставляти з якихось країн напряму в Росію, то зараз поставки йдуть через декілька країн, через декілька компаній у кожній країні. Це означає, що ціна збільшується і дістати складніше», – пояснив українських військовослужбовець.

Міністри закордонних справ ЄС напередодні, 7-8 травня, мали неформальну зустріч у Варшаві, а сьогодні прибули у Львів, щоб продемонструвати солідарність з Україною на тлі масштабних святкувань Дня перемоги в Росії.

У лютому Єврокомісія повідомила, що правознавці ЄС, Зовнішньополітичної служби ЄС, Ради Європи, України та ще 37 країн «заклали правові основи для заснування Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України».

У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський подякував кожній державі та всім посадовцям, які допомагають в ініціативі створення спецтрибуналу проти Росії за злочин агресії, але, за його словами, треба більше такої роботи, щоб трибунал запрацював і став справді дієвим.

На Сумщині через російські обстріли загинула жінка – прокуратура

У Річківській громаді на Сумщині, яку ввечері 8 травня російські військові атакували керованими авіабомбами, загинула жінка, повідомила обласна прокуратура, яка веде розслідування за фактом вчинення воєнних злочинів, що спричинило загибель людини.

«За даними слідства, 8 травня 2025 року у вечірні час ворог скинув, за попередніми даними, вісім керованих авіаційних бомб на Річківську громаду Сумського району. Лише зранку 9 травня на території одного з домогосподарств виявили тіло 63-річної жінки без ознак життя», – повідомили у прокуратурі.

Російські удари тривають, попри оголошене Кремлем з 8 травня триденне припинення вогню.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Сійярто відреагував на заяву СБУ про затримання підозрюваних у роботі на розвідку Угорщини

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що влада країни поки не отримувала від України офіційної інформації щодо затримання двох осіб на Закарпатті, яких підозрюють у роботі на угорську розвідку. Сійярто сказав про це виданню ATV на пресконференцій 9 травня.

Водночас він заявив, що «в Україні часто використовується антиугорська пропаганда, ... яка в багатьох випадках виявляється абсолютно безпідставною».

«Якщо ми отримаємо будь-які подробиці чи офіційну інформацію, ми зможемо з цим розібратися, а до того часу це слід класифікувати як пропаганду, до якої слід ставитися з обережністю», – сказав міністр.

Служба безпеки України раніше сьогодні заявила, що вперше в історії країни викрила агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на шкоду України. У СБУ зазначили, що двох осіб затримали на Закарпатті. Затриманим оголосили про підозру за статтею «державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану», вони перебувають під вартою і їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна, зазначили в СБУ.

«Завданням цього осередку був збір інформації про військову захищеність Закарпатської області, пошук вразливих місць у наземній і повітряній обороні регіону, а також вивчення суспільно-політичних поглядів місцевих жителів: зокрема, сценаріїв їхньої поведінки, якщо на територію регіону зайдуть угорські війська», – йдеться в повідомленні.

За даними слідства, куратором обох фігурантів справи був кадровий співробітник воєнної розвідки Угорщини, «чию особу вже ідентифіковано Службою безпеки».

Імен затриманих у СБУ не повідомляли, їхніх коментарів поки не було.

Радіо Свобода надіслало запит до угорського уряду з цього приводу, але відповіді поки не отримало.

Угорщина в особі очільника уряду Віктора Орбана і голови дипломатії Петера Сійярта неодноразово демонструвала своє прихильне ставлення до Кремля і критикувала Україну. Від початку повномасштабного російського вторгнення Будапешт робить заяви, які суперечать загальній позиції ЄС про підтримку України. Офіційний Будапешт виступив проти вступу України до Євросоюзу.

У березні угорський міністр у справах ЄС Янош Бока запропонував зупинити допомогу Україні і перетворити її на «буферну зону» між Росією та ЄС.

У МЗС України відкинули такі заяви. «Україна ніколи не була, не є і не буде ніякою «буферною зоною». Вважаємо, що для самої Угорщини вигідно, щоб Україна буда у ЄС... Якби Україна відмовились від боротьби, то «буфером» стала би Угорщина», – наголосили у МЗС.

У відомстві наголосили, що безпека України – це частина безпеки Європи, і це має усвідомлювати також угорська сторона.

До Львова в День Європи прибули 35 іноземних делегацій, у МЗС заявили про «дві важливі події»

До Львова 9 травня, у День Європи, прибули 35 делегацій із країн Європейського союзу й інших держав, повідомив міський голова Львова Андрій Садовий.

«У Ратуші відбулася міжнародна зустріч «Україна–ЄС» за участі міністрів закордонних справ усіх країн Європи. Обговорювали нові санкції проти Росії, оборонну підтримку та шлях України до Європейського союзу. На площі Ринок урочисто підняли прапор ЄС. Це зробили діти війни – Яна Степаненко, яка втратила ноги внаслідок ракетного удару, і Маркіян Мазур – переможець міжнародних олімпіад», – написав він у телеграмі.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга анонсував «дві важливі події» у Львові, вітаючи верховну представницю Євросоюзу з питань безпеки і зовнішньої політики Каю Каллас і міністрів закордонних справ країн ЄС. За його словами, це – зустріч голів МЗС країн Євросоюзу і засідання Core Group зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

«Ми розпочали наш візит на Личаківському кладовищі, щоб віддати шану українським героям, які пожертвували своїм життям, захищаючи Україну від російської агресії. Під час зустрічі прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з Каєю Каллас ми обговорили подальші спільні зусилля щодо зміцнення України, посилення тиску на Росію та просування вступу України до ЄС», – написав міністр у соцмережі X.

Про те, що міністри закордонних справ десятків країн, лідери України і Ради Європи 9 травня у Львові підпишуть документи про створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України – свідчать проєкти документів, які 6 травня опинилися в розпорядженні Радіо Свобода.

У лютому Єврокомісія повідомила, що правознавці ЄС, Зовнішньополітичної служби ЄС, Ради Європи, України та ще 37 країн «заклали правові основи для заснування Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України».

У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський подякував кожній державі та всім посадовцям, які допомагають в ініціативі створення спецтрибуналу проти Росії за злочин агресії, але, за його словами, треба більше такої роботи, щоб трибунал запрацював і став справді дієвим.

В ISW заявили про «помітне відхилення» в риториці Китаю щодо війни після заяви Сі й Путіна

Спільна російсько-китайська заява від 8 травня за підсумками зустрічі російського і китайського лідерів Володимира Путіна і Сі Цзіньпіна, в якій проголошувалося, що сторони переконані в необхідності усунути «першопричини» війни РФ проти України, є помітним відхиленням у риториці Китаю, пише американський Інститут вивчення війни.

Російська влада часто використовує формулювання про «першопричини» війни як натяк на розширення НАТО й інші події, які, за словами Путіна, нібито поставили під загрозу безпеку Росії і спровокували її на широкомасштабне вторгнення. Україна і її західні союзники кажуть, що це був хибний привід для неспровокованого нападу.

«Росія намагалася використати дипломатичні зустрічі з офіційними особами КНР й Ірану в останні місяці, щоб публічно повторити ці початкові воєнні цілі і представити союзників Росії як тих, хто підтримує ці зусилля. Китай раніше публічно приписував заяви про нібито необхідність Росії усунути «першопричини» війни в Україні лише кремлівським чиновникам, а не посадовцям КНР», – звернули увагу дослідники.

В ISW також зазначили, що у спільній російсько-китайській заяві підтримується запропонована Путіним євразійська архітектура безпеки і зусилля Росії щодо створення альтернативного антизахідного блоку, в якому домінуватиме РФ.

«ISW продовжує вважати, що Росія будує мережу коаліцій і партнерств, що перетинаються, зокрема в рамках ОДКБ, СНД, АСЕАН, БРІКС і ШОС, щоб компенсувати обмеження російської державної влади, і що пропозиція Путіна щодо євразійської архітектури безпеки є частиною російських зусиль щодо створення альтернативного блоку під керівництвом Росії для досягнення цілей Путіна щодо знищення НАТО й ослаблення Заходу і його союзників», – йдеться в повідомленні.

Президент РФ Володимир Путін провів 8 травня в Кремлі переговори з головою КНР Сі Цзіньпіном. За підсумками зустрічі сторони підписали кілька угод, у тому числі спільну заяву Росії та Китаю про «подальше поглиблення відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії в нову епоху».

Сі заявив на зустрічі з Володимиром Путіним, що дві їхні країни мають стати «друзями зі сталі». На переговорах Путін і Сі представили себе захисниками «нового світового порядку, в якому більше не домінують Сполучені Штати».

У МЗС Китаю за підсумками зустрічі заявили, що голови двох держав обмінялися думками щодо «української кризи й інших питань», і Сі висловив сподівання на досягнення мирної угоди шляхом діалогу, а також зазначив, що «першопричини кризи» слід усунути.

Китай позиціонує себе як нейтральну сторону у війні РФ проти України і заявляє, що не надає військової допомоги жодній зі сторін, на відміну від США та інших західних країн.

Але Пекін залишається близьким політичним і економічним союзником Росії, і члени НАТО називають Китай «вирішальним посібником» війни, яку він ніколи не засуджував.

Нещодавно «Схеми» (Радіо Свобода) у своєму розслідуванні розповіли, як Китай став єдиним постачальником у РФ низки рідкісних металів для виробництва зброї після введення західних санкцій.

У Кремлі заявили, що Росія не залучає Китай до війни проти України, а Пекін нібито займає «виважену позицію». Так речник президента РФ Дмитро Пєсков прокоментував заяву Володимира Зеленського, який повідомив про щонайменше 155 громадян КНР, що воюють у складі російських військ, вербованих через соцмережі.

На параді в Москві показали безпілотники, якими Росія атакує Україну

На параді на Красній площі в Москві до Дня перемоги у Другій світовій війні, який у РФ відзначають 9 травня, вперше вивели колону безпілотних військ, що продемонстрували дрони, якими російські військові атакують Україну.

Як повідомляє російська служба Радіо Свобода, були продемонстровані дрони «Орлан», Zala, «Ланцет», «Гарпія» і «Герань» (Shahed).

Російський лідер Володимир Путін, голова Китаю Сі Цзіньпін і понад два десятки інших іноземних лідерів спостерігали, як безпілотники, встановлені на вантажівках, перевозили площею під час параду разом з іншою військовою технікою.

Парад на Красній площі в Москві, 9 травня 2025 року
Парад на Красній площі в Москві, 9 травня 2025 року

У параді на Красній площі взяли участь понад 10 тисяч російських військових, а також низка інших «союзних» Кремлю держав. Площею пройшли парадні розрахунки з 13 країн, у тому числі Китаю, В’єтнаму, Єгипту, Монголії і М’янми.

За словами помічника президента Росії Юрія Ушакова, участь у московських урочистостях підтвердили 29 світових лідерів – проте до останнього моменту деякі запрошені відмовилися від візиту. Серед тих, хто прилетів до Путіна, – голова Китаю Сі Цзіньпін, голова Сербії Александар Вучич, прем’єр Словаччини Роберт Фіцо, президент Туркменистану Сердар Бердимухамедов, президент Венесуели Ніколас Мадуро, прем’єр Вірменії Нікол Пашинян, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, білоруський авторитарний лідер Олександр Лукашенко, президент Куби Мігель Маріо Діас-Канель Бермудес, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва.

Найвпливовіший іноземний лідер із усіх, хто прилетів зараз до Росії, – голова КНР Сі Цзіньпін, якого 8 травня приймали в Кремлі, заявив на зустрічі з Володимиром Путіним, що дві їхні країни мають стати «друзями зі сталі».

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.


Федоров повідомив про понад 200 обстрілів Запрізької області за добу: «РФ не дотримується нею ж оголошеної паузи»

Російські військові впродовж доби 8 травня завдали 220 ударів по восьми населених пунктах Запорізької області, попри оголошене Кремлем триденне припинення вогню, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

«150 БпЛА різної модифікації атакували Приморське, Кам’янське, Гуляйполе, Щербаки, Новоданилівку, Малу Токмачку, Чарівне, Новодарівку. 70 артобстрілів завдано по території Кам’янського, Гуляйполя, Щербаків, Новоданилівки, Малої Токмачки, Чарівного та Новодарівки», – повідомив голова ОВА і зазначив, що внаслідок атаки по Василівському району загинула жінка.

За його словами, також надійшло дев’ять повідомлень про руйнування і пошкодження квартир, приватних будинків і нежитлових приміщень.

«Росія не дотримується нею ж оголошеної паузи в бойових діях… Щоденні обстріли продовжуються – на тижні, що минає, ворог встановив новий антирекорд – більше 620 ударів по Запорізькій області на добу», – наголосив Федоров.

У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».

У Генштабі ЗСУ повідомили, що 8 травня, попри оголошене Кремлем припинення вогню, було 193 бойових зіткнення.

МЗС Британії: Леммі з 18 іншими міністрами обговорить у Львові наступні кроки до «міцного миру» в Європі

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі 9 травня зустрінеться зі своїм українським колегою і 17 іншими міністрами закордонних справ у Львові, щоб обговорити наступні кроки для «досягнення міцного миру в Європі», повідомило британське МЗС.

«Відвідуючи Львів, європейські партнери підтвердять свою відданість забезпеченню справедливого та міцного миру. Вперше міністри також підтвердять свою підтримку створення Спеціального трибуналу з питань злочину агресії проти України», – йдеться в заяві.

У МЗС уточнили, що сьогоднішні події відбуваються на тлі оголошення прем’єр-міністром Британії великого пакету санкцій, спрямованих проти «тіньового флоту», що перевозить російську нафту. За деякими оцінками, санкції паралізували 200 кораблів – майже половину всього флоту російського лідера Володимира Путіна, зазначили у МЗС.

«Ми виступаємо проти Путіна, проти його зволікання і відступу від миру, а також проти його сумнівного тіньового флоту нафтових танкерів. Ми рішуче налаштовані подолати його невдалі амбіції фінансувати свою незаконну війну через них – саме тому ми сьогодні запровадили найбільший пакет санкцій проти них, який охоплює 110 цілей», – заявив Леммі.

Він закликав Росію «відмовитися від хитрощів» і погодитися на безумовне припинення вогню, як це зробила Україна.

«Ті, хто сьогодні стоїть з Путіним у Москві, повинні задуматися над уроками історії: мир завжди перемагатиме, і агресорам ніколи не дозволять досягти успіху», – наголосив міністр.

Міністри закордонних справ десятків країн, лідери України і Ради Європи 9 травня у Львові підпишуть документи про створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України – про це свідчать проєкти документів, які 6 травня опинилися в розпорядженні Радіо Свобода.

У лютому Єврокомісія повідомила, що правознавці ЄС, Зовнішньополітичної служби ЄС, Ради Європи, України та ще 37 країн «заклали правові основи для заснування Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України».

У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський подякував кожній державі та всім посадовцям, які допомагають в ініціативі створення спецтрибуналу проти Росії за злочин агресії, але, за його словами, треба більше такої роботи, щоб трибунал запрацював і став справді дієвим.

У Москві на тлі посилених заходів безпеки проходить військовий парад

На Красній площі у Москві за посилених заходів безпеки відбувається масштабний військовий парад до 80-ї річниці перемоги над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, який у Росії відзначають 9 травня.

Серед запроваджених заходів безпеки, як передає російська служба Радіо Свобода, – вимкнені мобільний інтернет, онлайн-банкінг й інші подібні послуги.

У параді на Красній площі беруть участь понад 10 тисяч російських військових, а також низка інших «союзних» Кремлю держав. Площею пройшли парадні розрахунки з 13 країн, у тому числі Китаю, В’єтнаму, Єгипту, Монголії і М’янми.


За словами помічника президента Росії Юрія Ушакова, участь у московських урочистостях підтвердили 29 світових лідерів – проте до останнього моменту деякі запрошені відмовилися від візиту. Серед тих, хто прилетів до Путіна, – голова Китаю Сі Цзіньпін, голова Сербії Александар Вучич, прем’єр Словаччини Роберт Фіцо, президент Туркменистану Сердар Бердимухамедов, президент Венесуели Ніколас Мадуро, прем’єр Вірменії Нікол Пашинян, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, білоруський авторитарний лідер Олександр Лукашенко, президент Куби Мігель Маріо Діас-Канель Бермудес, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва.

Найвпливовіший іноземний лідер із усіх, хто прилетів зараз до Росії, – голова КНР Сі Цзіньпін, якого 8 травня приймали в Кремлі, заявив на зустрічі з Володимиром Путіним, що дві їхні країни мають стати «друзями зі сталі». На переговорах Путін і Сі представили себе захисниками «нового світового порядку, в якому більше не домінують Сполучені Штати».

Як повідомляють російські державні інформагентства, військові з КНДР сидять у першому ряду на трибунах на Красній площі. Нещодавно Москва і Пхеньян підтвердили участь північнокорейських військ у бойових діях проти українських сил у Курській області Росії.

Раніше МЗС України закликало інші держави не брати участь у параді, назвавши це неприйнятним і таким, що буде розцінено як «наруга над памʼяттю про перемогу над нацизмом».

У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».

СБУ заявила про затримання на Закарпатті двох підозрюваних у роботі на угорську розвідку

Служба безпеки України заявила, що вперше в історії країни викрила агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на шкоду України.

У СБУ зазначили, що двох осіб затримали на Закарпатті.

«Завданням цього осередку був збір інформації про військову захищеність Закарпатської області, пошук вразливих місць у наземній і повітряній обороні регіону, а також вивчення суспільно-політичних поглядів місцевих жителів: зокрема, сценаріїв їхньої поведінки, якщо на територію регіону зайдуть угорські війська», – йдеться в повідомленні.

За даними слідства, куратором обох фігурантів справи був кадровий співробітник воєнної розвідки Угорщини, «чию особу вже ідентифіковано Службою безпеки».

Читайте також: «Маємо знайти спосіб переконати Угорщину»: єврокомісарка Кос про вето на інтеграцію України в ЄС

«Одним із його агентів був 40-річний колишній військовий з Берегівського району, якого іноземці завербували і перевели у «режим очікування» ще у 2021 році. За даними контррозвідки і слідчих СБУ, куратор «активував» цього агента у вересні 2024 року… Задокументовано, що після цього агент особисто розвідував розміщення Сил оборони і координати зенітно-ракетних комплексів С-300 у регіоні», – зазначили у Службі безпеки.

У СБУ також заявили, що за завданням угорських спецслужб, один із підозрюваних намагався завербувати щонайменше двох осіб.

«Формуючи агентурну мережу, іноземна розвідка сподівалася розширити діапазон збору інформації, включаючи отримання даних із прифронтових і фронтових регіонів», – йдеться в повідомленні.

Ще одна затримана, за даними СБУ, – колишня військовослужбовиця Сил безпеки й оборони України, яка звільнилася з підрозділу у 2025 році.

«За наявною інформацією, серед її завдань було інформування угорської спецслужби про наявність літаків і гелікоптерів у Закарпатській області, а також про оборонні системи військової частини, де вона проходила службу», – кажуть у Службі безпеки.

Затриманим оголосили про підозру за статтею «державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану», вони перебувають під вартою і їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна, зазначили в СБУ.

У Службі безпеки уточнили, що заходи для притягнення до відповідальності всіх учасників агентурної мережі угорської розвідки тривають.

Імен затриманих у СБУ не повідомляли, їхніх коментарів поки не було.

Влада Угорщини також поки не коментувала ситуацію.

Угорщина в особі очільника уряду Віктора Орбана і голови дипломатії Петера Сійярто неодноразово демонструвала своє прихильне ставлення до Кремля і критикувала Україну. Від початку повномасштабного російського вторгнення Будапешт робить заяви, які суперечать загальній позиції ЄС про підтримку України. Офіційний Будапешт виступив проти вступу України до Євросоюзу.

У березні угорський міністр у справах ЄС Янош Бока запропонував зупинити допомогу Україні і перетворити її на «буферну зону» між Росією та ЄС.

У МЗС України відкинули такі заяви. «Україна ніколи не була, не є і не буде ніякою «буферною зоною». Вважаємо, що для самої Угорщини вигідно, щоб Україна буда у ЄС... Якби Україна відмовились від боротьби, то «буфером» стала би Угорщина», – наголосили у МЗС.

У відомстві наголосили, що безпека України – це частина безпеки Європи, і це має усвідомлювати також угорська сторона.

У Генштабі повідомили про 193 боєзіткнення на фронті в першу добу оголошеного Кремлем перемир’я

На фронті за добу 8 травня, коли мало почати діяти оголошене Кремлем триденне припинення вогню, зафіксували 193 бойових зіткнення, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

За повідомленням, найбільше боїв було на Покровському напрямку. «Наші захисники зупинили 71 штурмову і наступальну дію агресора в районах населених пунктів Олександропіль, Єлизаветівка, Гродівка, Миролюбівка, Даченське, Звірове, Котлине, Удачне, Новоолександрівка, Котлярівка, Преображенка та Андріївка», – йдеться в повідомленні.

На Новопавлівському напрямку, за даними Генштабу, було 28 російських атак, на Лиманському – 27.

Читайте також: «Ось група штурмовиків підходить». Що відбувається на лінії фронту в Україні після обіцяного Путіним перемир’я

19 російських атак підрозділи Сил оборони України відбили за минулу добу на Курському напрямку, додали в Генштабі.

Бойові дії також тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському і Придніпровському напрямках.

«Противник завдав по позиціях українських підрозділів і населених пунктах одного ракетного й 18 авіаційних ударів, застосував одну ракету і скинув 32 КАБ. Крім цього, здійснив майже 4000 обстрілів, з них 67 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження 2659 дронів-камікадзе», – йдеться в повідомленні.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень. За даними аналітиків проєкту DeepState, за останній тиждень близько 42% усіх атак противника припало саме на Покровський напрямок.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви Кремля про готовність до триденного припинення вогню у травні.

У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».

Венс: Росія не може розраховувати отримати територію, яку вона ще навіть не завоювала

Вимоги Росії на переговорах щодо врегулювання війни з Україною виявилися «надто високими», заявив в інтерв’ю Fox News 8 травня віцепрезидент США Джей Ді Венс. За його словами, у Вашингтоні очікували, що Москва висуне завищені вимоги, як це часто буває на перших етапах переговорів.

«Ми знали, що Росія попросить дуже багато, тому що російське сприйняття війни засноване на тому, що вони перемагають… Але Росія не може розраховувати на те, що їй віддадуть територію, яку вона ще навіть не завоювала. І це одна з речей, яку вони включили до первісного мирного плану», – зазначив Венс.

Він також назвав важливим фактом участь Росії й України у переговорах зі США з їхніми власними пропозиціями конкретних планів. Віцепрезидент наголосив, що Вашингтон вийде з процесу, якщо стане ясно, що Росія веде переговори несумлінно.

«Це … означатиме, що і Росія, і Україна залишаться на самоті, без поради і посередництва Сполучених Штатів», – наголосив Венс. При цьому він висловив сподівання на дипломатичний прогрес і зазначив, що Вашингтон продовжуватиме спроби зблизити сторони.

1 травня Венс повідомив про плани США провести переговори між Росією й Україною протягом наступних 100 днів. 7 травня на сесії, організованій Мюнхенською безпековою конференції, Венс зазначив, що США роблять ставку на пошук довгострокового рішення, а не 30-денного перемир’я, проти якого виступає Росія.

До призупинення боїв на 30 днів раніше закликав президент України Володимир Зеленський у відповідь на введення російським президентом Володимиром Путіним короткострокових перемир’їв – до Великодня і Дня перемоги.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Зеленським 8 травня закликав до 30-деного безумовного припинення вогню. За його словами, якщо перемир’я «не буде виконуватися», США та їхні партнери запровадять подальші санкції.

Втрати РФ у війні перевищили 963 тисячі військових – Генштаб ЗСУ

Росія за час повномасштабної війни проти України втратила близько 963 270 своїх військових, зокрема 1300 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 9 травня наводить український Генштаб.

За даними командування ЗСУ, серед інших втрат Росії – такі:

  • танки ‒ 10786 (+4 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 22433 (+4)
  • артилерійські системи – 27588 (+36)
  • РСЗВ – 1380 (+1)
  • засоби ППО ‒ 1157 (+1)
  • літаки – 372
  • гелікоптери – 335
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня – 35446 (+39)
  • крилаті ракети ‒ 3197
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 47724 (+120)
  • спеціальна техніка ‒ 3875.

Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.

Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.

В ООН заявили про різке зростання жертв серед цивільних в Україні через застосування РФ балістики по великих містах

Квітень 2025 року став місяцем із найбільшою кількістю жертв серед цивільних людей в Україні від вересня минулого року – йдеться в оприлюдненій 8 травня щомісячній доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

У місії заявляють, що змогли підтвердити загибель щонайменше 209 людей і поранення ще 1146.

«Кривий Ріг, Суми, Дніпро, Запоріжжя, Київ і Харків зазнали руйнівних обстрілів, які призвели до численних смертей і поранень серед цивільних осіб, – повідомила голова ММПЛУ Даніель Белль. – Однією з основних причин такого різкого зростання кількості постраждалих стало масове застосування балістичних ракет по великих містах по всій країні».

В ООН наголосили, що такий характер атак на великі міста України зберігається і в травні: зафіксовано нові удари ракетами і баражувальними боєприпасами, зокрема по Харкову, Одесі, Запоріжжю й Києву, що знову призвело до жертв серед цивільних осіб.

У місії зауважують, що атаки, які іноді відбувалися в той час і в тих місцях, де на вулиці збиралося багато сімей, також призвели до великої кількості жертв серед дітей. За даними ООН, у квітні щонайменше 19 дітей загинули і 78 зазнали поранення, «що є найвищим підтвердженим місячним показником жертв серед дітей із червня 2022 року».

Крім того, у місії ООН зазначили, що атаки із застосуванням безпілотників малого радіусу дії в районах поблизу лінії фронту спричинили 23% усіх втрат серед цивільних осіб у квітні, і хоча більшість таких інцидентів зафіксовані в Херсонській області, одна з наймасштабніших атак сталася 23 квітня в Марганці (Дніпропетровська область). Там внаслідок удару безпілотника по автобусу, що перевозив працівників гірничодобувного комбінату, загинули щонайменше дев’ять людей, понад пів сотні – поранені.

Така кількість жертв серед цивільних осіб у квітні відображає ширшу тенденцію 2025 року, кажуть у ММПЛУ: від січня по квітень 2025 року у місії підтвердили загибель 664 цивільних людей і поранення 3425, «що на 59% більше порівняно з аналогічним періодом 2024 року».

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG