В Україні розширили список заборонених сайтів із піратськими фільмами – Нацрада
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення збільшила перелік вебсайтів, які використовуються для надання доступу до заборонених в Україні медіасервісів Baskino, Filmix і HD REZKA, йдеться на офіційному сайті відомства.
«Такі сервіси підлягають обмеженню на території України. Відповідні рішення ухвалено у зв’язку із виявленими новими вебсайтами, за допомогою яких сервіси після обмеження і далі наявні у вільному доступі для користувачів з України», – зазначили у Нацраді
За даними пресслужби відомства, перелік доповнений наступними вебсайтами:
СБУ заявляє про затримання коригувальників РФ на півдні, один із яких неповнолітній
Служба безпеки України повідомила 24 січня про затримання двох російських агентів, які «коригували ракетно-дронові удари Росії по південних регіонах України».
«За матеріалами справи, одним зі зловмисників виявився 20-річний мешканець Одещини. Окупанти завербували його дистанційно через телеграм-канал із пошуку «легких грошей». Тоді агент отримав завдання на збір геолокацій українських блокпостів, мобільних вогневих груп та зенітно-ракетних комплексів ППО. Щоб одночасно шпигувати за більшою кількістю об’єктів, зрадник залучив до підривної діяльності свого знайомого 15-річного мешканця міста Вознесенськ на Миколаївщині. Як встановило розслідування, фігуранти пішки обходили місцевість обох південних регіонів і приховано фіксували локації Сил оборони на камери своїх телефонів. Після розвідувальних вилазок «старший» агент позначав координати потенційних цілей на гугл-картах та месенджером відправляв їх своєму російському куратору», – ідеться в повідомленні.
Очільниці Хмельницької МСЕК Крупі продовжили запобіжний захід
Вищий антикорупційний суд (ВАКС) продовжив запобіжний захід очільниці Хмельницької обласної МСЕК Тетяні Крупі, йдеться у пресслужбі відомства.
«У четвер, 23 січня, слідчий суддя ВАКС частково задовольнила клопотання детектива НАБУ та продовжила запобіжний захід Крупі ще на два місяці», – кажуть у ВАКС.
Відомо, що Крупа залишається під арештом ще щонайменше 60 днів, тобто до 23 березня 2025 року включно.
Разом з тим, слідчий суддя визначила інший розмір застави. Тепер розмір застави для Крупи складає 260 млн гривень. У разі внесення застави вона зможе вийти з СІЗО, але «буде зобов’язана прибувати за кожною вимогою до детектива, прокурора, слідчого судді, суду».
У Сил оборони є плани, щоб не допустити оточення Великої Новосілки – ОСУВ «Хортиця»
Ситуація поблизу селища Велика Новосілка Донецької області залишається «складною», повідомив речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов у телеефірі.
«Біля Великої Новосілки ситуація справді складна. Росіяни ставлять собі на меті оточити селище», – сказав Трегубов.
За його словами, Сили оборони ставлять за мету не допустити оточення, «і щодо цього є певні плани».
«Щоб тримати ситуацію на контролі, в нашій зоні відповідальності був головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Були розглянуті певні варіанти вирішення цієї ситуації», – сказав речник ОСУВ.
Він додав, що «ситуація перебуває у фокусі уваги».
Продовжуємо тему ядерного роззброєння України, яку почали з нагоди 30-ліття Будапештського меморандуму. Тоді Україна віддала стратегічну ядерну зброю. Проте на момент розвалу СРСР в Україні була не лише стратегічна ядерна зброя шахтного базування, але й тактична ядерна зброя.
Як Україна втрачала тактичну ядерну зброю – про це «Історичній Свободі» розповів один із перших керівників української військової розвідки (начальник ГУР МОУ в 1992–1997 роках), генерал-лейтенант Олександр Скіпальський.
Якщо стратегічним ядерним потенціалом Україна володіла, але повністю його не контролювала, позаяк коди запуску знаходилися у Москві, то тактичну ядерну зброю було відносно просто взяти під контроль. Зрештою, вона була набагато простішою в зберіганні й обслуговуванні.
Досі точно невідомо скільки в України було тактичних ядерних боєзарядів.
Фігурують цифри від 2 800 до 3 500 чи навіть до 4 200 одиниць.
Та якщо стратегічні ядерні озброєння Україна віддала після тривалих переговорів, то тактичні – вивезли з України доволі швидко і за маловідомих обставин.
Далі читайте тут
Сили РФ атакували Херсонщину: пошкоджені будинки, автівки, є поранені – поліція
Російські військові вкотре атакували Херсонщину, йдеться у повідомленні пресслужби Національної поліції.
За даними правоохоронців, внаслідок удару зазнали поранень двоє людей, пошкоджені 10 житлових будинків.
«Деокуповані населені пункти Херсонського та Бериславського районів продовжують потерпати від обстрілів російських окупаційних сил. Поліція фіксує наслідки», – кажуть у відомстві.
За даними правоохоронців, обстрілами пошкоджено 14 об’єктів: багатоквартирний та дев’ять приватних будинків, два автомобілі, гараж та господарську споруду.
Вночі Росія запустила по Україні майже 60 «Шахедів» – Повітряні сили ЗСУ
У ніч проти 24 січня Росія запустила по Україні 58 ударних дронів, йдеться у повідомленні Повітряних сил Збройних сил України.
За даними військових, протиповітряна оборона працювала у семи областях України.
«Росіяни здійснили пуски дронів по Україні з чотирьох напрямків у Росії: Орел, Курськ, Брянськ та Приморсько-Ахтарськ. Сили протиповітряної оборони знищили 25 дронів. ППО працювала у Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Хмельницькій та Львівській областях», – зазначили у Повітряних силах.
Журналісти встановили імена понад 90 тисяч росіян, загиблих на війні
Журналісти російської служби Бі-Бі-Сі та «Медіазони» разом із командою волонтерів до 24 січня встановили за відкритими джерелами імена 90019 російських військових, які загинули під час повномасштабного вторгнення в Україну. За останні два тижні, починаючи з 10 січня, журналісти та волонтери встановили імена 1964 осіб.
Як повідомляє Бі-Бі-Сі, 23% усіх загиблих – це люди, які підписали контракт із міністерством оборони РФ уже після лютого 2022 року. 17% усіх відомих загиблих – ув’язнені, які виїхали на війну з колоній, 12% – мобілізовані.
17% установлених загиблих – кадрові військові. У списку журналістів дев’ять генералів та 500 військових у званні від підполковника та вище.
Найбільше загиблих станом на 24 січня було у Башкортостані, зазначають автори дослідження. Влада та ЗМІ цього регіону повідомили про загибель загалом 3932 осіб.
На Львівщині внаслідок падіння уламків збитого дрона пошкоджений будинок – влада
У Львівській області внаслідок падіння уламків збитого російського безпілотника типу Shahed пошкоджені житловий будинок і автомобіль, повідомив начальник обласної військової адміністрації Максим Козицький
«Цієї ночі Львівщину атакували чотири ворожі бойові безпілотники. Воїни ППО та мобільні вогневі групи спрацювали на 100%. Всі ворожі цілі знищили», – зазначив Козицький.
За його даними, «в одному із сіл Львівського району внаслідок падіння уламків безпілотника типу Shahed пошкоджений житловий будинок, зокрема вибиті вікна, двері, поруч вирва діаметром 4 метри».
За попередніми даними, жертв і постраждалих немає. Інформація може оновлюватися, зазначили в ОВА.
Хто бачить у військових політичних конкурентів? Суди над генералами: хто далі?
- Суди над генералами: хто далі?
Все більшого розголосу та реакцій набуває справа чотирьох офіцерів вищого військового командування ЗСУ. Депутати фракції «Голос» навіть випустили заяву, засудили ці судові процеси і назвали їх «переслідуванням».
- Хто бачить у військових політичних конкурентів?
«Тхне виборами» – озвучила нам в інтерв'ю свою версію того, що відбувається народна депутатка Соломія Бобровська.
То що відбувається в судах над генералами та офіцерами? Чи очікувати ще подібних справ? Чи можна взагалі судили військових вибірково за втрату територій? Які наслідки це матиме для війська і довіри суспільства?
Про це і не тільки у програмі Свобода.Ранок:
Генштаб ЗСУ: на фронті відбулося 125 боїв за добу, понад половина – на Покровському напрямку
Упродовж доби 23 січня на фронті зафіксовано 125 бойових зіткнень, із них понад половина – на Покровському напрямку, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах двох ракетних та 58 авіаційних ударів, зокрема, залучив п’ять ракет та скинув 102 КАБ. Крім цього, здійснив понад п’ять тисяч обстрілів, залучив для ураження 2261 дрон-камікадзе… За минулу добу авіація, ракетні війська та артилерія Сил оборони уразили 19 районів зосередження особового складу, озброєння, військової техніки та дві артилерійські системи противника», – вказано в ранковому зведенні.
Лише на Покровському напрямку сталося 63 бої, які відбулися поблизу населених пунктів Водяне Друге, Миролюбівка, Мирноград, Промінь, Лисівка, Відродження, Успенівка, Андріївка, Шевченко, Дачне, Улакли та Янтарне, вказує Генеральний штаб.
Також бойові дії тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському та Придніпровському напрямках.
Понад 120 дронів атакували Росію. У Рязані горить НПЗ
У ніч на 24 січня над територією Росії було збито 123 безпілотники, серед них шість над Московською областю і один над Москвою, звітувало міністерство оборони Росії.
Як заявив мер Москви Сергій Собянін, дрони були збиті в Щолково, Коломні, Раменському, Подільську та в Троїцькому окрузі Москви. На тлі атаки зупинялася робота трьох московських аеропортів – Внуково, Домодєдово та Жуковський. На запасні аеродроми пішли шість літаків.
Над сусідньою з Московською Рязанською областю, за даними військового відомства Росії, збито 20 безпілотників.
За добу війни РФ втратила 1500 військових і 39 артсистем – Генштаб ЗСУ
Росія від початку повномасштабної війни проти України втратила близько 826 820 військових, за останню добу – 1500, такі дані станом на ранок 24 січня наводить український Генштаб.
Серед техніки, яку втратила Росія у війні, в Генштабі ЗСУ назвали таку:
- танки ‒ 9852(+2 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 20508 (+11)
- артилерійські системи – 22295 (+39)
- РСЗВ – 1263 (+1)
- засоби ППО ‒ 1050
- літаки – 369
- гелікоптери – 331
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 23162 (+51)
- крилаті ракети ‒ 3051
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 34992 (+87)
- спеціальна техніка ‒ 3715 (+1).
Трамп поклав на Зеленського частину відповідальності у війні
Президент США Дональд Трамп в оприлюдненому 23 січня інтерв’ю телеканалу Fox News поклав на українського лідера Володимира Зеленського частину відповідальності за початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«Він мав не допустити цієї війни», – сказав Трамп, додавши, що Зеленський «не ангел».
Президент США не уточнив, які саме дії Зеленського в період до лютого 2022 року були помилковими.
«Він бореться з набагато більшим суб’єктом, набагато більшим, набагато потужнішим. Він не повинен був цього робити, тому що ми могли б укласти угоду», – наголосив американський лідер.
80 днів в оточенні. Короткий курс від «Бешкетника», як відбивати штурми і вижити без води і їжі
У свої 23 роки понад 80 днів військовий пробув фактично в оточенні разом зі ще двома побратимами у Кліщіївці Донецької області. Їх труїли газом, штурмували і вибивали артилерією. Вони відбивали штурми навіть тоді, коли у них скінчилася вода і всі припаси.
- Як це прожити понад два тижні без води і їжі?
- Як утримувати позицію у таких умовах?
- Як бійцям вдалося вижити?
- Чого найбільше бракувало і що насправді рятує на передовій?
Владислав із позивним «Бешкетник» – піхотинець 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр».
Він пробув на передовій понад 80 днів: у повному оточенні, під щоденним обстрілом, довгий час – без їжі та води.
«Мені сказали: топай на позиції, бо нема кому. Ми (з побратимом – ред.) пішли на позицію в Кліщіївку, біля церкви. Це звичайний бетонний погріб. Коли ми зайшли туди, то помітили, як на позиції залишився один із наших побратимів, він лежав. Він був настільки худий і обезсилений, що в нього видно було кістки та хребет»
Далі читайте тут
Сибіга привітав вимогу Трампа до Росії укласти мирну угоду під загрозою нових санкцій
Українська влада вітає заяви президента США Дональда Трампа із закликом до укладення мирної угоди між Україною й Росією і погрозами в разі відмови Москви запровадити санкції проти РФ. Про це міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив під час дискусії «Україна: шлях попереду» на Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі 23 січня.
«Це був дійсно сильний меседж, сильний сигнал. Нам потрібно посилити тиск на Росію, змусити Росію вести переговори, нам потрібне лідерство США, нам потрібна більша залученість США», – сказав глава українського МЗС.
Він також додав, що необхідно посилювати вартість агресії для Росії.
Читайте також: Медіа: Угорщина «проконсультується» зі США щодо продовження санкцій Євросоюзу проти Росії
Іншим важелем Сибіга назвав посилення України, яке дозволить стабілізувати ситуацію на фронті та посили її оборонні військові можливості.
«Ми готові виконувати нашу частину роботи. Тож ми дійсно вітаємо такі потужні меседжі від президента Трампа, і ми віримо, що він вийде переможцем, і ми віримо, що у нас є додатковий шанс досягти нової динаміки в дипломатичні зусилля з припинення цієї війни та досягти тривалого й всеосяжного миру».
Дональд Трамп напередодні вперше безпосередньо звернувся до лідера Росії Путіна із закликом зупинити війну в Україні:
«З огляду на все це я збираюся зробити Росії, чия економіка зазнає краху, і Путіну дуже велику послугу. Домовитеся зараз і припиніть цю безглузду війну! Далі буде гірше».
Трамп пригрозив накласти великі податки, тарифи та санкції на всі товари, які йдуть із РФ до США та інших країн.
Росія: влада Рязанської області заявляє про «повітряну атаку», є повідомлення про вибухи на НПЗ
Рязанська область Росії зазнала атаки безпілотників, заявив губернатор регіону Павло Малков наприкінці доби 23 січня.
У своїх соцмережах він повідомив про знищення безпілотників над територією Рязанської області. За його словами, ніхто не постраждав.
Згодом Малков додав, що триває «ліквідація наслідків повітряної атаки на Рязань. Працюють всі оперативні служби».
Читайте також: Росія: дрони атакували нафтобазу в Калузькій області – медіа
Про наслідки атаки губернатор області не повідомляв. Водночас російські медіа та телеграм-канали із посиланням на місцевих жителів заявляють про вибухи над Рязанню. Зокрема, окремі повідомлення вказують на вибухи в районі місцевого нафтопереробного заводу.
Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити ці дані.
Про вибухи в Рязанській області також повідомив голова Центру протидії дезінформації України Андрій Коваленко, також згадавши про місцеві нафтові об’єкти:
«Там є нафтобаза. І ще – нафтопереробний завод – один із ключових в нафтовій промисловості РФ, який хоч і під санкціями, але досі працює».
Читайте також: У Генштабі ЗСУ підтвердили атаку по нафтобазі й авіазаводу в Росії
За даними Коваленка, завод виробляє, зокрема, паливо для військової техніки, авіаційний гас та дизельне паливо. Водночас про причетність України до вибухів голова ЦПД не заявляв, військове командування також не коментує подію.
В Україні планують реформу рекрутингу, щоб залучити до ЗСУ людей віком від 18 до 25 років – Паліса
В Україні перебуває на завершальній стадії розробка реформи рекрутингу, щоб залучити до Збройних сил України людей віком від 18 до 25 років, розповів в інтервʼю Associated Press заступник керівника Офісу президента, колишній командир 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Павло Паліса.
За його словами, це може допомогти відповісти на заклики США про те, що Україна має знизити мобілізаційний вік до 18 років. Він додав, що наразі вивчають нові варіанти рекрутингу, оскільки нинішня система призову, успадкована з радянських часів, гальмує прогрес.
Однією з ініціатив є те, що Паліса назвав «чесним контрактом» – план, який включає фінансові стимули, чіткі гарантії підготовки та заходи для забезпечення діалогу між солдатами та їхніми командирами. План спрямований на залучення переважно молодих людей віком від 18 до 25 років, які наразі звільнені від мобілізації, а також на українців, які мають право на відстрочку або були демобілізовані.
«Наразі я вважаю, що нам потрібно розпочати відкритий діалог із суспільством, – сказав Паліса. Тому що захист держави – це не тільки відповідальність Збройних сил. Це обовʼязок кожного громадянина України, і це їхній обовʼязок».
Офіс президента у співпраці з Кабінетом міністрів та Міністерством оборони аналізує, чому мобілізаційні зусилля виявилися недостатніми, розповів радник.
«Насправді ми маємо величезний мобілізаційний ресурс. На мою думку, на даний момент він більший, ніж нам потрібно для вирішення певних завдань на фронті. Той механізм, який ми зараз маємо, не дозволяє нам бути настільки ефективними, наскільки ми могли б бути», – розповів Паліса.
Питання мобілізаційного віку ще не обговорювалося з адміністрацією президента США Дональда Трампа, оскільки контакти між країнами ще не відбулися, повідомив на брифінгу 23 січня речник МЗС Георгій Тихий.
Раніше радник президента США Дональда Трампа з нацбезпеки Майк Волтц зазначив, що в Україні потрібно знизити мобілізаційний вік до 18 років через проблеми з людським ресурсом. Водночас у грудні минулого року представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що якщо в Україні знизять мобілізаційний вік до 18 років, то всіх новобранців забезпечать повним спорядженням.
Володимир Зеленський, коментуючи цю заяву Міллера, наголосив 10 грудня, що Україна не має компенсувати брак обладнання та підготовки молодістю солдатів, тому треба зосередитися на забезпеченні наявних бригад. Голова держави зазначив, що «пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні».
Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.
Міноборони РФ заявило про атаку БПЛА на Крим, телеграм-канали повідомляють про роботу ППО
У Міністерстві оборони Росії увечері 23 січня заявили про атаку на окупований Крим чотирьох безпілотних літальних апаратів, передає проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.
За твердженням російського відомства, сили протиповітряної оборони РФ нібито збили всі дрони. Підтверджень своїх заяв у Міноборони Росії не навели.
До цього російські моніторингові телеграм-канали писали про загрозу атаки дронів у Євпаторії, Сакському районі, Новофедорівці, Качі, Севастополі.
Про звуки роботи ППО у Новофедорівці, Саках та Красноперекопському районі також повідомляли підписники телеграм-каналу «Кримський вітер», подробиці не наводилися.
Наразі незалежно перевірити озвучену інформацію за допомогою альтернативних джерел не можна. Українська сторона ці повідомлення не коментувала.
Починаючи з серпня 2022 року, в Криму майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ. Підконтрольний РФ очільник Криму Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму.
У більшості випадків Міноборони РФ або російська влада не підтверджує влучання по військових об’єктах, навіть якщо цю інформацію вдається верифікувати.
Пентагон: указ Трампа про зупинку міжнародної допомоги не стосується військової підтримки України
Указ президента США Дональда Трампа про 90-денну паузу в наданні міжнародної підтримки не впливає на програми збройної допомоги Україні, повідомили в Пентагоні українській службі «Голосу Америки».
«Безпекова допомога Україні не підпадає під обмеження нещодавнього указу про іноземну допомогу, оскільки він стосується лише програм розвитку, а не військової підтримки», – зазначило Міноборони США.
Вказано, що це означає, що контракти на виготовлення зброї для України за програмою USAI, оформлені адміністрацією Байдена, залишаються в силі. Також указ Трампа не впливає залишкове і раніше заплановане постачання зброї зі складів США за програмою PDA, яке було оголошене Джо Байденом.
Наразі невідомо, як саме цей указ Трампа може вплинути на невійськову допомогу для України. У відповідь на запит Радіо Свобода посольство США в Україні додаткових пояснень не надає.
Постачання військової допомоги від США Україні станом на сьогодні триває, заявив на брифінгу 23 січня речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий. Він наголосив, що Україна доносить до американської сторони, що ця підтримка «сприяє стабільності в Європі та має ключове значення для досягнення справедливого миру».
20 січня президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США.
Згідно з документом, протягом 90 днів на основі проведених оцінок буде ухвалене рішення щодо продовження, зміни чи припинення кожної програми іноземної допомоги. Західні агенції, зокрема Reuters і Associated Press, відзначають, що поки невідомо, наскільки широким є цей указ і яких програм, країн, неурядових і міжнародних організацій він торкнеться, зважаючи на те, що фінансування багатьох програм уже було схвалене Конгресом і має бути витрачене, якщо ще не витрачене.
Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, незважаючи на те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.