Доступність посилання

ТОП новини
Військовослужбовці 110-ї бригади ТрО ЗСУ в бліндажі на передовій. Запорізька область, Україна, 21 січня 2025 року
Військовослужбовці 110-ї бригади ТрО ЗСУ в бліндажі на передовій. Запорізька область, Україна, 21 січня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Росія: у Курській області повідомляли про роботу ППО через атаку дронів

Курська область Росії зазнала атаки безпілотників, заявив місцевий оперативний штаб увечері 23 січня.

Штаб заявляв про роботу сил протиповітряної оборони і закликав місцевих «бути обачними». Раніше вдень місцева влада повідомляла про ракетну небезпеку в Курській області.

Місцеві медіа з посиланням на жителів Курська повідомляють про звуки вибухів.

Про влучання або постраждалих російська влада не повідомляє.

Українська влада не коментувала заяви про атаку на Курську область.

Збройні сили України почали операцію в Курській області 6 серпня, зайнявши понад 1 тисячу квадратних кілометрів. Потім російська армія за допомогою військ КНДР змогла відбити частину території.

5 січня у Міноборони РФ підтвердили, що ЗСУ почали новий штурм на Курщині.

Іноземні оглядачі пишуть, що наступ ЗСУ на Курському напрямку є спробою Києва покращити свої позиції на полі бою перед 20 січня, коли Дональд Трамп прийде до влади у Сполучених Штатах. Новообраний президент США у виборчій кампанії обіцяв швидко покласти край російській війні проти України.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони регулярно зазнають обстрілів і атак безпілотників. Міноборони Росії звітує про збиті ракети і дрони над територією Росії. Київ ці повідомлення переважно не коментує.

Пробиває російську броню на виліт: чим бійців ЗСУ вразили «Бредлі»

Американську БМП M2 Bradley («Бредлі») військові ЗСУ називають найефективнішою бронетехнікою з усього, що передали США. В Україні ці бойові машини піхоти вперше виконують реальні завдання в умовах низьких температур – до цього їх застосовували лише в пустелі. Як «Бредлі» допомагають зупиняти штурми армії РФ під Покровськом і зберігають життя військових ЗСУ – журналістам Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповіли бійці 425-го окремого штурмового полку «Скала», які ведуть бої за місто.

425-й окремий штурмовий батальйон ЗСУ «Скала» був розширений до полку на початку цього року. Як повідомив 14 січня портал «Мілітарний, для свого масштабування батальйон отримав на озброєння танки Leopard 1A5 та почав розгортати артилерійські підрозділи.

У Польщі хочуть обмежити допомогу українцям, які не працюють

Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск підтримав ідею позбавити грошової допомоги українців, які не працюють і не сплачують податки в Польщі. Про це він написав у мережі X (раніше Twitter).

Йдеться про виплату у розмірі 800 злотих щомісяця на кожну дитину.

«Пропозицію Рафала Тшасковського (мера Варшави – ред.) виплачувати 800+ лише тим мігрантам, у тому числі українцям, які реально живуть, працюють і сплачують податки в нашій країні, терміново розгляне уряд. Я за це», – йдеться в дописі.

17 січня цього року мер Варшави і кандидат у президенти від правлячої «Громадянської коаліції» на зустрічі з виборцями озвучив пропозицію обмежити допомогу українцям, бо це на його думку, «відповідає здоровому глузду»

«Більшість українців працює в Польщі, більшість докладаються до того, що наша економіка зростає і саме про це йдеться. Ми не повинні повторювати помилок інших країн Заходу – таких як Німеччина й Швеція, куди було вигідно приїжджати тільки за соціалкою. Для нас найважливішим є те, що кожен, хто хоче до нас приїхати і сподівається на підтримку, повинен зміцнювати нашу економіку», – заначив Тшасковський.

Через кілька днів після цих слів, 20 січня голова парламентського клубу опозиційної партії «Право і справедливість» Маріуш Блащак повідомив, що його політсила подала до Сейму проєкт про обмеження виплат для українців.

«800+ для громадян України, тільки якщо їхні батьки працюють і платять податки в Польщі», – заявили партійці.

Учора, 22 січня маршалок Сейму Шимон Головня під час пресконференції повідомив, що проєкт «Права і справедливості» не буде розглянутий на найближчому засіданні. Він додав, що ініціативи з таких делікатних питань повинні попередньо пройти через громадські консультації.

Сьогоднішній допис прем’єра Туска про те, що він підтримує обмеження виплат 800+ для мігрантів, в тому числі для українців, викликав шквал коментарів.

Читайте також: Кількість біженців з України в ЄС знову зросла і складає 4,2 мільйона – дані Євростату

«Ви хочете забрати 800+ у матерів, в тому числі одиноких, які після народження дитини залишаються з немовлям удома?», – написала лідерка парламенського клубу «Лівиці» Анна-Марія Жуковська.

Лідер партії «Разом» Адріан Зандберг теж розкритикував ідею обмежити фінансову допомогу українцям:

«У цьому немає сенсу, бо якраз у Польщі українці професійно активні. Справжні проблеми з функціонуванням імігрантів на ринку праці криються в іншому».

Відреагувала і голова правління Українського дому у Варшаві Мирослава Керик. Вона наголосила, що саме завдяки українським біженцям зростає економіка Польщі. Торік, за її словами, «частка українців» у валовому внутрішньому продукті Польщі становила понад 1%.

«Хочу нагадати, що війна триває і члени родин тих дітей, яким кандидат в президенти хоче відмовити в допомозі, воюють і гинуть, щоб також і Польща була в безпеці», – написала Керик.

Допомогу у розмірі 800 злотих на місяць у Польщі надають на кожну дитину до досягнення неї 18 років, незалежно від доходу родини. Після 24 лютого 2022 року таку допомогу також отримують українські біженці, але за умови, що діти ходять до польських шкіл.

За даними УВКБ ООН, у Польщі проживає нині близько мільйона українських біженців.

Зеленський слідом за Трампом назвав нафту «одним із найважливіших ключів до миру»

Президент України Володимир Зеленський заявив 23 січня у вечірньому відеозверненні, що міжнародна спільнота має «не збавляти обертів і тиснути на Росію, на єдиного суб’єкта, який хоче цієї війни».

«Енергоресурси й конкретно нафта – це один із найважливіших ключів до миру, до реальної безпеки. І Європі потрібно більше працювати саме з Америкою та іншими партнерами у світі, а не з Росією щодо енергоресурсів. Готуємо нашу дипломатію, нашу міжнародну комунікацію, щоб гарантувати сильні позиції не тільки для України, але й для всієї нашої Європи», – сказав Зеленський.

Раніше 23 січня у виступі на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму президент США Дональд Трамп заявив, що збирається попросити Саудівську Аравію і Організацію країн-експортерів нафти (ОПЕК) знизити ціну на нафту. На його думку, зниження ціни могло б зупинити війну Росії проти України.

Ця заява миттєво відбилася на котируваннях нафти на світових ринках.

Нафта є критично важливим для поповнення російського бюджету товаром. На нафту (на відміну від газу) досі не накладено санкцій (за винятком цінових обмежень на рівні 60 доларів за барель) з боку Євросоюзу, країни ЄС далі отримують цю сировину трубопроводами.

Стратком ЗСУ заперечив інформацію Безуглої про мільйонні «премії генералітету»

Головне управління комунікацій Збройних сил України (Стратком ЗСУ) називає фейком інформацію, яку поширила народна депутатка Мар’яна Безугла щодо «мільйонних премій» вищому військовому керівництву, йдеться у повідомленні відомства 23 січня.

Повідомляється, що законом України передбачені заохочення до у вигляді грошових премій, цінних подарунків, нагрудних знаків і відзнак на що відводиться річний преміювальний фонд для заохочення особового складу.

«Так, заохочувальний фонд Головнокомандувача Збройних сил України у 2024 році становив 19 мільйонів гривень. Заохочувальні премії були виплачені 426 військовослужбовцям всіх категорій (солдатам, сержантам, офіцерам). Заохочувальний фонд начальника Генерального штабу ЗС України минулого року становив 1,8 млн грн, але загалом була використана значно менша сума для преміювання 22 військовослужбовців», – вказано у дописі.

Головне управління комунікацій ЗСУ зазначило, що без матеріальних заохочень військовослужбовців – солдатів і офіцерів – «не може функціонувати будь-яка боєздатна армія».

22 січня народна депутатка Мар’яна Безугла у своєму опублікувала скриншот документа про грошові премії, які вона назвала «преміями генералітету».

Начальник управління комунікацій командування Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат назвав повідомлення Безуглої маніпуляцією. Він пояснив, що премії командувачів – це «фонд того чи іншого керівника, із якого, рішенням командувача, виділяються кошти на преміювання військовослужбовців, допомогу пораненим та інші соціальні речі саме для військовослужбовців виду чи роду військ».

МЗС: військова допомога від США станом на сьогодні надходить до України

Постачання військової допомоги від США Україні станом на сьогодні триває, заявив на брифінгу 23 січня речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.

«Що стосується військової допомоги США Україні, ця допомога станом на зараз триває. Щодо конкретних сум, які залишалися в президентській програмі, давайте дивитися за розвитком подій, як відбуватимуться контакти між українською та американською сторонами. Але я переконаний, що можна вирішити всі питання», – сказав Тихий.

Він наголосив, що Україна доносить до американської сторони, що ця підтримка «сприяє стабільності в Європі та має ключове значення для досягнення справедливого миру».

Також Тихий додав, що тиск на Росію має складатися з двох компонентів: військового та економічного.

20 січня президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США.

Згідно з документом, протягом 90 днів на основі проведених оцінок буде ухвалене рішення щодо продовження, зміни чи припинення кожної програми іноземної допомоги. Західні агенції, зокрема Reuters і Associated Press, відзначають, що поки невідомо, наскільки широким є цей указ і яких програм, країн, неурядових і міжнародних організацій він торкнеться, зважаючи на те, що фінансування багатьох програм уже було схвалене Конгресом і має бути витрачене, якщо ще не витрачене.

Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України стверджує, що указ президента США Дональда Трампа про зупинку програм зовнішньої допомоги на 90 діб не стосується військової допомоги Україні.

Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, незважаючи на те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.

Показові суди над генералами: зрада чи розправа?

Українські правоохоронці висунули звинувачення і домоглися арешту одразу чотирьох представників вищого військового командування ЗСУ – двох генералів й двох полковників. Всі вони воюють із перших днів повномасштабної війни.

Одному з них, підполковнику Дмитру Рюмшину, закидають нібито він ігнорував СЗЧ у власній бригаді. Інші троє – генерали Юрій Галушкін і Артур Горбенко, а також полковник Ілля Лапін підозрюються у провалі оборони Харківщини – у травні 2024 року. Для всіх них обрали у вигляді запобіжного заходу тримання під вартою.

Що відбувається зі справами та кому вигідні посадки генералів ЗСУ?

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

«Треба запитати у Росії, Україна вже готова домовитися» – Трамп про можливість завершення війни

Президент США Дональд Трамп заявив 23 січня у відповідях на запитання на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму, що прагне якнайшвидшого укладення миру між Україною та Росією.

«Треба запитати у Росії, Україна вже готова домовитися», – сказав американський лідер, повторивши свою ще передвиборчу тезу, що «ця війна не розпочалася б», якби він був президентом США на момент початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022 році.

«У мене були добрі стосунки з (президентом РФ Володимиром) Путіним, я точно був упевнений, що він на Україну не нападе. А потім, коли я не був президентом, сталася купа поганих речей – хтось комусь щось погане сказав, відбувалися всілякі дурниці, і згодом розпочали падати бомби на українські міста, і багато людей загинули. Насправді помирає набагато більше людей, ніж повідомляється в новинах… Цілі міста знищені, величезні будівлі просто руйнуються від бомб і ракет, і коли вам кажуть у новинах, що лише одну людину зачепило, насправді це не так, під час кожної атаки помирає багато людей… Для мене це найважливіше, солдати націлюють одне на одного і ракети, і дрони, ми бачимо фотографії з поля бою, і ті фотографії з поля бою, які я бачив, ніхто в світі не хоче бачити, вони жахливі», – сказав Трамп (ред.: українську владу ще ніхто не звинувачував у приховуванні числа цивільних жертв – хоча про втрати серед українських військових офіційні повідомлення надходять украй нечасто, і після окремих обстрілів чи боїв точних даних про втрати в складі Сил оборони України не повідомляють).

Президент США висловив сподівання, що Китай «зможе допомогти зупинити війну в Україні».

«Я хотів би незабаром зустрітися з президентом Путіним і закінчити війну», – також повторив Дональд Трамп.

Днем раніше, 22 січня у власній соцмережі Truth Social Трамп заявив, що «любить російський народ», а Путін має «зупинити цю безглузду війну».

«Якщо ми не укладемо угоду невдовзі, у мене не буде іншого вибору, окрім як запровадити високі рівні податків, тарифів і санкцій на все, що продається Росією Сполученим Штатам та іншим країнам, які приєднаються до нас. Закінчімо цю війну, яка б ніколи не почалася, якби я був президентом! Ми можемо зробити це добре чи погано – і по-доброму завжди краще. Настав час домовитися. Жодне життя більше не має бути втрачене!» – додав очільник американської держави.

Днями телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним. За їхніми словами, президент США хоче поспілкуватися з президентом РФ у перші дні після інавгурації, щоб обговорити особисту зустріч. Як стверджується, у Трампа сподіваються швидко розпочати роботу над врегулюванням війни Росії проти України.

Після інавгурації президент США Дональд Трамп заявив, що він може поговорити з Путіним найближчим часом, але не назвав конкретних термінів.

Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що Трамп може відіграти вирішальну роль завершенні війни з Росією й допомогти зупинити Путіна.

У Купʼянському районі Харківщини розширили зону примусової евакуації сімей з дітьми – ОВА

Рада оборони Харківської області ухвалила рішення про примусову евакуацію родин з дітьми з чотирьох населених пунктів Великобурлуцької та 12 сіл Кіндрашівської громад, йдеться у повідомленні Харківської обласної військової адміністрації 23 січня.

За інформацією ОВА, у визначених селах Великобурлуцької громади проживає 90 дітей із 56 родин, у населених пунктах Кіндрашівської громади підлягають евакуації 177 дітей з 108 родинами. Загалом з 16 населених пунктів влада планує вивезти в безпечні місця 267 дітей з їхніми родинами.

«Рішення ухвалене у зв‘язку з посиленими ворожими обстрілами. Закликаємо родини з неповнолітніми зберегти життя і виїхати з небезпечних територій», – зазначив начальник ОВА Олег Синєгубов.

Вказано, що для бажаючих виїхати з небезпечних територій Купʼянського району та отримати будь-яку інформацію про евакуаційні заходи діє безкоштовна «гаряча лінія»: 0-800-33-92-91.

У жовтні 2024 року на Харківщині оголосили обовʼязкову евакуацію для всіх жителів із чотирьох громад Куп’янщини, включно з містом Куп’янськ. Тоді голова ОВА Олег Синєгубов інформував, що в Куп’янському районі від деяких населених пунктів до лінії фронту лише близько 4 кілометрів.

Місцева влада наголошує, що для евакуйованих у Харкові працює центр допомоги, який надає житло та іншу необхідну допомогу.

9 січня начальник Купʼянської військової адміністрації Андрій Беседін повідомляв, що лінія фронту вже знаходиться за два кілометри від міста.

Трамп вважає, що війна Росії проти України закінчилася б «негайно», якби ціну на нафту знизили

Президент США Дональд Трамп збирається попросити Саудівську Аравію і Організацію країн-експортерів нафти (ОПЕК) знизити ціну на нафту. На його думку, зниження ціни могло б зупинити війну Росії проти України.

«Я також збираюся попросити Саудівську Аравію і ОПЕК знизити вартість нафти. Ви повинні знизити її, що, чесно кажучи, я здивований, що вони не зробили перед виборами. Я був трохи здивований цим, адже якби ціна знизилася, війна між Росією та Україною закінчилася б негайно», – сказав очільник Сполучених Штатів 23 січня під час онлайн-виступу у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

Пресслужба Білого дому повідомила у четвер, що 22 січня президент США провів свою першу телефонну розмову як іноземний лідер зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом. Серед іншого лідери обговорили «торговельні та інші можливості для збільшення взаємного процвітання Сполучених Штатів і Саудівської Аравії.

У своїй інавгураційній промові 20 січня президент США анонсував надзвичайний стан в енергетиці, що дозволить видобувати енергоносії там, де раніше це було заборонено. Трамп сказав, що США «знову наповнять наші стратегічні резерви, доверху» і експортуватиме енергію по всьому світу.

Під час виступу у Давосі Трамп також наголосив, що його адміністрація буде працювати над мирною угодою між Росією та Україною.

«Наші зусилля з досягнення мирного врегулювання між Росією та Україною, сподіваюся, вже почалися. Так важливо домогтися цього», – підсумував він.

22 січня президент США знову закликав до якнайшвидшого укладення мирної угоди між Україною й Росією, погрожуючи в разі відмови Москви від домовленостей запровадити нові санкції щодо РФ.

Речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі не побачили нічого нового в погрозах президента США Дональда Трампа запровадити нові санкції проти Росії і заявив, що влада Росії «залишається готовою до рівноправного і взаємоповажного діалогу».

Раніше телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним. За їхніми словами, новообраний президент США хоче поспілкуватися з президентом РФ у перші дні після інавгурації, щоб обговорити особисту зустріч. Як стверджується, у Трампа сподіваються швидко розпочати роботу над врегулюванням війни Росії проти України.

Після інавгурації президент США Дональд Трамп заявив, що він може поговорити з Путіним найближчим часом, але не назвав конкретних термінів.

Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що Трамп може відіграти вирішальну роль завершенні війни з Росією й допомогти зупинити Путіна. 16 січня Зеленський сказав, що є шанс закінчити війну у 2025 році, оскільки Трамп може тиснути на Росію з цього питання.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) доводили, що Кремль не прагне йти на компроміси у війні проти України, а хоче повної її капітуляції.

Міноборони: у застосунку «Резерв+» почали тестувати електронне направлення на ВЛК

Міністерство оборони розпочало бета-тестування електронного направлення на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) у застосунку «Резерв+», повідомила 23 січня пресслужба відомства.

За даними Міноборони новий сервіс працює наступним чином:

  1. Користувач надсилає запит через «Резерв+».
  2. Керівник ТЦК підтверджує запит.
  3. Користувач отримує сповіщення із всією необхідною інформацією: номер реєстрації направлення, адреса медзакладу, підпис керівника ТЦК.

У першу чергу направлення зможуть згенерувати громадяни, як самі бажають пройти ВЛК. Але згодом ця можливість з’явиться і для людей, які отримали паперову повістку на проходження комісії, кажуть у оборонному відомстві.

«Мета бета-тестування – перевірити роботу нового сервісу разом із користувачами «Резерв+» і вдосконалити його до моменту повноцінного запуску. Наступним кроком стане інтеграція інформаційних систем Міноборони та МОЗ», – йдеться у дописі.

З осені 2025 року в застосунку можна буде самостійно обрати медичний заклад, який має контракт із Національною службою здоровʼя України (НСЗУ), для проходження огляду на придатність, обіцяють у Міноборони.

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».

Суд у Курську оголосив перший вирок військовому РФ у справі про мародерство – «Медіазона»

У РФ Курський гарнізонний військовий суд оголосив вирок російському військовому Станіславу Лопатіну, звинуваченому в мародерстві. За інформацією видання «Медіазона», це перше відоме рішення, оголошене з початку повномасштабної війни щодо російського військовослужбовця за цією кримінальною статтею.

На який термін засудили Лопатіна, невідомо. У суді відмовилися відповідати на запитання журналіста «Медіазони», пославшись на заборону голови суду. Адвокат обвинуваченого Ігор Душин сказав кореспондентові, що той помилився номером телефону. Номер захисника було вказано на сайті адвокатської палати Курської області.

Справа Лопатіна надійшла до суду в листопаді 2024 року. Вирок йому ухвалили 15 січня.

Про мародерство російських військових під час операції ЗСУ в Курської області розповідали жителі прикордонних районів, яким довелося залишити свої будинки через бої. Спочатку влада називала повідомлення про мародерство «інформаційним вкиданням із боку спецслужби противника», а потім визнала, що в регіоні «є факти мародерства як серед цивільних осіб, так і серед військових».

Генштаб ЗСУ: від початку доби на фронті відбулось понад 80 бойових зіткнень

З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 82. Війська РФ продовжують застосовувати авіацію, зокрема скидати КАБ, та здійснювати атаки, йдеться у повідомленні Генерального штабу Збройних сил України 23 січня станом на 16:00.

«На Покровському напрямку в районах населених пунктів Водяне Друге, Миролюбівка, Мирноград, Промінь, Лисівка, Новий Труд, Успенівка, Андріївка, Шевченко, Дачне, Улакли та Янтарне від початку доби ворог атакував вже 45 разів, українські захисники вже відбили 35 з них, точаться запеклі бої. Авіаударів зазнали Улакли та Олексіївка», – вказано у дописі.

За даними штабу, на Торецькому напрямку противник вісім разів атакував позиції ЗСУ у районах Диліївки, Кримського та Торецька, бив КАБами по Костянтинівці та Неліпівці.

«На Курщині українські захисники відбили п’ять атак загарбницьких військ, чотири боєзіткнення тривають, окрім цього ворог завдав 14 авіаційних ударів, скинувши при цьому 24 КАБ, здійснив 275 обстрілів позицій наших військ та інфраструктурних об’єктів на території Росії», – йдеться у зведенні.

Також війська РФ атакували на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському і Новопавлівському напрямках.

23 січня Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський відвідав Покровський напрямок, де противник зосереджує основні зусилля та веде активні наступальні дії. Як йдеться у повідомленні у фейсбуці, він заслухав командирів бригад щодо особливостей ведення бойових дій. Особливу увагу Сирський приділив 155-й окремій механізованій бригаді і заявив про схвалення «необхідних рішень щодо посилення підрозділів резервами та ресурсами для ефективнішого виконання завдань».

Речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов 20 січня казав, що російські війська обходять Покровськ із заходу, намагаючись взяти його в напівкільце. Наступного дня, 21 січня, в ефірі телемарафону Трегубов заявив, що наступ армії РФ сповільнюється, і «ми сподіваємося, що врешті-решт припиниться».

Фільм про війну в Україні потрапив до переліку номінантів на премію «Оскар»

Документальна стрічка про війну в Україні «Порцелянова війна» номінована на Оскар-2025 у категорії «Документальний повнометражний фільм», повідомила 23 січня американська Академія кінематографічних мистецтв і наук.

«Порцелянова війна» спільний американсько-український проєкт. Разом із Славою Леонтьєвим – художником-керамістом, а також героєм фільму –співрежисером картини став американський кінематографіст Брендан Белломо. Стрічка розповідає про українських митців у часи війни. Зйомки тривали понад рік, тоді Леонтьєв служив у ЗСУ.

Раніше фільм вже отримав Гран-прі на 40-му незалежному кінофестивалі Sundance в категорії «Документальний фільм».

5 грудня Державне агентство України з питань кіно повідомило, що до довгого офіційного списку претендентів на премію «Оскар» у 2025 році увійшли три українські фільми: «Ля Палісіада», «Порцелянова війна» і документальна стрічка «Мирні люди».

Церемонія нагородження «Оскара» відбудеться в ніч проти 3 березня у театрі «Долбі» в Лос-Анджелесі.

У 2024 році український документальний фільм «20 днів у Маріуполі» здобув головну премію «Оскар». Стрічка режисера Мстислава Чернова стала третім українським фільмом, номінованим на цю нагороду, і першим, який здобув золоту статуетку. У лютому минулого року фільм також виборов перемогу у номінації «Найкращий документальний фільм» премії BAFTA.

ДБР підозрює посадовця 110-ї бригади у поборах з військових за ухилення від служби

Державне бюро розслідувань вручило підозру командиру групи матеріального забезпечення 110-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, якого звинувачують у поборах з підлеглих військовослужбовців. Про це повідомила пресслужба ДБР 23 січня.

«З січня 2024 року військовий у змові зі своїм керівником – заступником командира бригади, організували механізм отримання грошей від військовослужбовців, які не бажали проходити службу. За половину зарплати такі «військовослужбовці» взагалі не з’являлись на службу, а деяким з них час від часу навіть оформлювали бойові виплати», – йдеться у дописі.

За даними слідства, вказана схема завдала збитків державі на понад 3 мільйони гривень. Кількість військовослужбовців, які ухилялись від виконання військового обов’язку в такий спосіб, сягає понад 50 осіб.

Командира групи підозрюють у перевищенні службових повноважень, вчиненому в умовах воєнного стану. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років.

У грудні 2024 року працівники ДБР затримали та повідомили про підозру заступнику командира 110-ї бригади, якого теж підозрюють в участі у цій схемі.

Мобілізація студентів, науковців та вчителів не передбачається – міністр освіти і науки України

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий заявив 23 січня про відсутність у влади планів мобілізувати студентів, науковців і вчителів.

«Жодна мобілізація студентів, аспірантів, науковців, науково-педагогічних, педагогічних працівників, які мають право на відстрочку відповідно до закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не передбачається. Жодних дискусій та обговорень з цього приводу на урядовому рівні не відбувається. Будь-які суперечності, які можуть виникати в підзаконних актах чи інших документах, ініційованих центральними органами виконавчої влади стосовно цього питання, будуть врегульовуватися відповідно до чинного закону про мобілізацію», – написав Лісовий у фейсбуці.

18 травня 2024 року набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».

Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.

Провів дитинство у Львові, там могили батьків. Юрій Башмет заявив, що готовий «іти стріляти в «СВО»

Відомий скрипаль-альтист і диригент Юрій Башмет, який провів своє дитинство у Львові, а нині живе в Росії, днями заявив, що готовий «відправитися в зону «СВО» (так в РФ називають війну проти України).

19 січня цього року українська влада позбавила диригента державних нагород.

Що ще відомо про Юрія Башмета, як давно він підтримує війну Росії проти України і що ж сказав цього разу? Відповідаємо.

Трамп призупинив міжнародну допомогу США. Чи зачепить це Україну?

Гуманітарні та неурядові організації, підприємці, фермери та уряди по всьому світу із занепокоєнням спостерігають за новинами з Вашингтону після рішення президента США призупинити іноземну допомогу.

Представники українських ініціатив-одержувачів допомоги переважно утримуються від прогнозів. Дехто ж каже, що це уповільнить відновлення територій після російської агресії.

Тим часом у деяких державах починають бити на сполох, називаючи потенційні наслідки катастрофічними.

Радіо Свобода зібрало різні реакції та пояснює можливі наслідки.

«Далі буде лише гірше»: Трамп вперше звернувся до Путіна щодо України

Дональд Трамп уперше безпосередньо звернувся до лідера Росії Путіна із закликом зупинити війну в Україні. У посту, опублікованому ввечері 22 січня на своїй власній платформі Truth Social, американський лідер написав, що «любить російський народ і завжди мав дуже добрі стосунки з Путіним», але не згоден із політикою РФ щодо України.

«З огляду на все це я збираюся зробити Росії, чия економіка зазнає краху, і Путіну дуже велику послугу. Домовитеся зараз і припиніть цю безглузду війну! Далі буде гірше», – заявив Трамп.

Він пригрозив накласти великі податки, тарифи та санкції на всі товари, які йдуть із РФ до США та інших країн.

Спікер лідера РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков відреагував на де-факто ультиматум Трампа, заявивши, що не бачить у його заяві «особливо якихось нових елементів».

За словами Пєскова, Росія залишається готовою до «рівноправного та поважного» діалогу зі США, який нібито «мав місце» під час першого терміну Трампа.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

На Харківщині через влучання FPV-дрона загинула 54-річна жінка – ОВА

На Харківщині внаслідок обстрілу з боку російських військових 23 січня загинула жінка, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Окупанти вдарили по Купʼянщині. У селі Петропавлівка внаслідок влучання FPV-дрона загинула 54-річна жінка. Подія сталася близько 13:00», – написав Синєгубов у телеграмі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG