Трамп допустив нові санкції проти Росії, якщо Путін відмовиться від мирних переговорів
Президент США Дональд Трамп заявив, що застосує до Росії додаткові санкції, якщо президент Володимир Путін не прийме мирні переговори про припинення війни в Україні, а також закликав лідера Китаю Сі Цзіньпіна допомогти зупинити конфлікт.
«Схоже на це», – сказав Трамп журналістам у Білому домі 21 січня, коли його запитали, чи запровадить Вашингтон нові санкції проти Росії, якщо Путін не сяде за стіл переговорів.
Трамп не повідомив подробиць щодо можливих нових заходів, які будуть доповнювати широкий спектр санкцій, які вже накладені на Росію за її повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році.
Трамп також підтвердив намір поговорити з Путіним найближчим часом, не назвавши часові рамки.
Збитки екології від російської агресії перевищують 72,9 мільярда євро – Міндовкілля
Росія від початку повномасштабного вторгнення скоїла в Україні понад 7 тисяч екологічних злочинів, збитки від яких перевищують 72,9 мільярда євро, зазначила заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ольга Юхимчук.
«...В Україні вже зафіксовані понад сім тисяч екологічних злочинів Росії з початку повномасштабного вторгнення. Збитки перевищують €72,9 мільярда – це забруднення земель і ґрунтів, шкода, завдана природно-заповідному фонду та охоронюваним екосистемам, забруднення повітря, водних об’єктів і морів, а також вплив війни на кліматичні зміни», – кажуть у пресслужбі міністерства.
Заступниця міністра на зустрічі з представниками Міністерства закордонних справ Італії у Римі наголосила, що «дані про екологічні збитки стануть основою для подальшого зеленого відновлення України».
У Давосі глава держави Володимир Зеленський зустрівся з президентом Фінляндії Александром Стуббом, повідомив український лідер у телеграмі.
Відомо, що сторони обговорили «зміцнення обороноздатності України, гарантії безпеки і посилення санкцій проти Росії».
«Наближення тривалого та справедливого миру – наша спільна мета, і я вдячний за всю допомогу, надану Фінляндією, та підготовку наступного, 27-го пакету військової допомоги Україні», – повідомив Зеленський.
Також на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі Зеленський зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, щоб обговорити продовження підтримки України та координацію з партнерами для досягнення справедливого миру.
Крім того, президент України провів зустріч із прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою, під час якої вони підписали угоду про довгострокове співробітництво та підтримку між країнами
Україна та Албанія уклали двосторонню безпекову угоду
У Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою, під час якої вони підписали угоду про довгострокове співробітництво та підтримку між країнами, повідомила пресслужба Офісу президента 21 січня.
«З початку повномасштабного російського вторгнення Албанія надає Україні військову та гуманітарну допомогу й продовжуватиме підтримку протягом усього десятирічного терміну дії документа. Зокрема, країна зробить внесок у коаліцію винищувачів – забезпечуватиме мовну підготовку українських пілотів і технічного персоналу», – вказано у повідомленні.
Крім того, держави працюватимуть над поглибленням оборонно-промислової співпраці. Зокрема, ідеться про спільне виробництво з локалізацією в Україні.
«Окремі розділи стосуються економічного партнерства, взаємодії у сфері безпеки, притягнення Росії до відповідальності, відшкодування збитків, санкцій проти РФ та співпраці у відбудові України. Крім того, Албанія закріплює підтримку майбутнього членства України в ЄС і НАТО та Формули миру», – повідомили в ОП.
Під час зустрічі Володимир Зеленський та Еді Рама приділили увагу майбутньому членству України та Албанії в ЄС. Адже бути повноправним членом Європейського Союзу – мета обох країн, зазначили у пресслужбі президента.
Упродовж останнього року Україна підписала двосторонні угоди про безпеку з багатьма країнами, які входять до Євросоюзу та НАТО. Зазвичай ці домовленості містять визнання з боку партнерів і союзників, що вони підтримують приєднання України до цих блоків.
Загалом Україна підписала вже до 30 таких двосторонніх безпекових угод: із Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією, Норвегією, Японією, США, ЄС, Естонією, Литвою, Польщею, Люксембургом, Румунією, Чехією та Словенією.
Угоди підписують у межах декларації про підтримку України, ухваленої у Вільнюсі в липні 2023 року країнами «Групи семи».
Супутникові фото показали наслідки удару по нафтобазі в Тульській області РФ
Дрони пошкодили ємності з пально-мастильними матеріалами на комбінаті «8 березня» Росрезерву в селі Делілове в Тульській області, який був атакований минулого тижня.
Як видно на супутникових фото за 21 січня, внаслідок удару було пошкоджено принаймні одну ємність.
Губернатор Тульської області Дмитро Міляєв заявляв, що під час атаки в ніч проти 18 січня спалахнула ємність із пально-мастильними матеріалами на одному з підприємств регіону.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони регулярно зазнають обстрілів і атак безпілотників. Міноборони Росії звітує про збиті ракети і дрони над територією Росії. Київ ці повідомлення переважно не коментує.
Обрання запобіжного заходу екскомандиру 155-ї бригади Дмитру Рюмшину перенесли на завтра
Обрання запобіжного заходу екскомандиру 155-ї бригади Дмитру Рюмшину перенесли на завтра, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Засідання пройде у закритому режимі.
Правоохоронці підозрюють екскомандира бригади у бездіяльності військової влади в умовах воєнного стану, заявляючи, що він «не реагував на правопорушення в його підрозділі, у тому числі на самовільне залишення військової частини його бійцями». Окремі випадки СЗЧ, за даними слідства, відбулися на території ЄС, де бригада проходила навчання.
Дмитро Рюмшин заявив Радіо Свобода, що своєї провини не визнає.
Ситуація в 155-й механізованій бригаді стала публічною 31 грудня, коли про це написав журналіст Юрій Бутусов. За його словами, ще до першого бою підрозділ самовільно залишили більше ніж тисяча мобілізованих, командира бригади звільнили, а один із керівників, відповідальних за формування бригади, помер від серцевого нападу.
Тим часом, 6 січня агенція France-Presse із посиланням на офіційного представника французької армії повідомила, що кілька десятків із понад двох тисяч українських військових зі складу 155-ї бригади «Анна Київська» дезертирували під час навчання.
За підсумками наради з командирами підрозділів безпілотних систем головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив, що «приділив окрему увагу нарощенню спроможностей підрозділу безпілотних систем 155-ї механізованої бригади, а також проблемним питанням, які необхідно вирішити». Сирський не уточнив, про які саме проблемні питання йдеться.
Суд обрав запобіжний захід екскомандувачу ОТУ «Харків» Галушкіну
Печерський районний суд Києва 21 січня обрав запобіжний захід колишньому командувачу оперативно-тактичного управління «Харків», бригадному генералу Юрію Галушкіну. Військовий проведе під вартою наступні 60 діб, альтернативою є внесення застави в сумі п’ять мільйонів гривень.
Його з іншими фігурантами справи затримали за звинуваченням у тому, що вони «не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу ворога у травні 2024 року».
Раніше 21 січня в цій же справі суд обрав запобіжний захід полковнику Іллі Лапіну.
Співробітники СБУ і ДБР затримали трьох посадовців, які «не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу ворога у травні 2024 року», пресслужби відомств повідомили 20 січня.
За матеріалами справи, «фігурантами є бригадний генерал, який обіймав посаду командувача оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) «Харків», генерал-лейтенант, який був командиром 125-ї окремої бригади Тероборони ЗСУ та полковник, який раніше очолював 415-й батальйон цього з’єднання».
За даними ЗМІ, йдеться про бригадного генерала Юрія Галушкіна, генерал-лейтенанта Артура Горбенка і полковника Іллю Лапіна.
Слідчі заявляють, що «посадовці не підготували оборону прикордонних районів Харківщини і втратили управління боєм під час повторного наступу рашистів на обласний центр».
Генерали і полковник не коментували це повідомлення.
ОП: Зеленський обговорив із Шольцом досягнення справедливого миру в Україні
На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, щоб обговорити продовження підтримки України та координацію з партнерами для досягнення справедливого миру, повідомила 21 січня пресслужба Офісу президента України.
«Глава держави подякував за допомогу Україні в боротьбі з російською агресією. Німеччина – друга за обсягом наданої нашій державі підтримки. З початку повномасштабного російського вторгнення ФРН передала допомогу на понад 37 млрд євро. Окремо Президент відзначив лідерство країни в посиленні української ППО. Німеччина зробила вагомий внесок у порятунок українців і допомогла зберегти тисячі життів», – йдеться у повідомленні.
Вказано, що під час зустрічі політики окрему увагу приділили продовженню підтримки України, зокрема подальшому забезпеченню засобами протиповітряної оборони, та координації кроків з усіма союзниками.
«Це допоможе посилити українських воїнів на фронті, зміцнити позиції України й наблизити справедливий і тривалий мир», – повідомила пресслужба ОП.
Також Зеленський обговорив створення «осередків єдності» в Берліні.
Раніше німецьке видання Der Spiegel писало, що голова МЗС Німеччини Анналена Бербок і міністр оборони Борис Пісторіус запропонували виділити додаткові три мільярди євро на термінову військову допомогу Україні, проте адміністрація канцлера Олафа Шольца блокує ініціативу.
Згодом Пісторіус запевнив, що «ніякої блокади немає. Ми в міністерстві оборони підготували новий пакет допомоги Україні. Але внутрішній процес узгодження в уряді ФРН ще не завершений».
У грудні минулого року премʼєр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що загальна допомога Німеччини Україні склала 37 мільярдів євро. Це найбільше серед усіх європейських держав.
Ізраїль може розпочати постачання в Україну трофейної російської зброї, інформує посольство України в Державі Ізраїль 21 січня за підсумками зустрічі посла Євгена Корнійчука з заступницею міністра закордонних справ Ізраїлю Шаррен Хаскель.
«Під час зустрічі посол подякував співрозмовниці за озвучену нею пропозицію передати Україні зброю російського виробництва, захоплену ЦАХАЛом у Лівані чи будь-де у ворогів Ізраїлю. Відзначено, що ця ініціатива є важливим кроком у визнанні спільних загроз, з якими стикаються обидві країни. Українська сторона висловила сподівання на позитивне рішення цього питання», – вказано в повідомленні.
Сторони «також обговорили актуальні спільні виклики для обох країн, зокрема військову співпрацю Ірану та Росії, яка становить загрозу національній безпеці як України, так і Ізраїлю», вказує дипломатичне представництво.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Ізраїль засуджував дії Москви, але впродовж тривалого часу про військову допомогу Києву не йшлося. Натомість Ізраїль здійснював гуманітарні місії, зокрема, розгорнув в Україні мобільний госпіталь, де працювали ізраїльські лікарі.
У Києві працювали сили ППО, загроза БПЛА залишається на правому березі – Кличко
У Києві на лівому березі працювали сили ППО по російських БПЛА, повідомляє ввечері 21 січня міський голова Віталій Кличко.
Згодом він додав, що загроза БПЛА залишається на правому березі міста.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. .
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Німецька та українська компанії створили спільне підприємство з ремонту танків Leopard – Сметанін
Німецька компанія KMW (KNDS Deutschland), яка є виробником танків Leopard 2, уклала угоду про створення спільного підприємства з однією з українських оборонних компаній, повідомив 21 січня міністр стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін.
«Новостворена компанія спеціалізуватиметься на обслуговуванні й ремонті військової техніки, поставленої німецькою компанією до Сил оборони України. Перші зразки цієї техніки з’явилися в Україні ще в 2022 році. Українські фахівці вже пройшли навчання в Німеччині, на об’єктах уже встановлені перші системи», – написав Сметанін у телеграмі, подякувавши партнерам «за готовність до співпраці з українською оборонною промисловістю».
Міністр наголосив, що «тепер техніка буде ремонтуватись швидше, а значить, швидше буде повернена на фронт для виконання бойових завдань».
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Німеччина надала значну кількість обладнання, включно із системами протиповітряної оборони, танками Leopard, гаубицями, боєприпасами та засобами для розмінування.
Росія за сотні років не змінилася. Воює так, як і раніше
«Точка зору» Петра Кралюка – голови Вченої ради Національного університету «Острозька академія», професора, заслуженого діяча науки і техніки України:
«Коли зараз заходить мова про нинішню війну Росії проти України, багато хто з українців (і не лише українців) дивується: як так можна нецивілізовано поводити себе у 21 сторіччі?!
Як можна бути настільки задурманеними пропагандою? Як можна виявляти таку покірність до влади – навіть усупереч своїм життєвим інтересам? Як можна йти добровільно убивати своїх сусідів, воювати (за гроші, звісно), знаючи, що тебе може чекати каліцтво чи смерть? Як можна брати участь у «м’ясних штурмах»?
Насправді ж, нічого дивного у цьому немає. Так росіяни поводили себе протягом багатьох віків. І про це писали – зокрема й українські автори.
Та чи прислуховувалися до їхніх думок?»
Далі – тут
МВС: сервісні центри відновили перереєстрацію транспортних засобів після хакерської атаки
У сервісних центрах МВС відновлено реєстраційні послуги з транспортними засобами, повʼязані зі зміною власника, повідомила 21 січня пресслужба Міністерства внутрішніх справ.
«Нагадуємо, у зв’язку зі збоєм у роботі деяких державних реєстрів сервісні центри МВС із 20 грудня 2024 року вимушені були призупинити надання окремих реєстраційних послуг із транспортними засобами, повʼязаних зі зміною власника. Також тимчасово не надавалися послуги уповноваженим представникам, які зверталися для отримання послуг в інтересах інших осіб за нотаріальною довіреністю. Наразі державні реєстри працюють і надання послуг у сервісних центрах МВС відновлено», – йдеться у повідомленні.
У міністерстві зазначили, що обслуговування в сервісних центрах МВС здійснюється за попереднім записом. Талони доступні на сайті Головного сервісного центру МВС в розділі Е-запис.
Також перереєструвати транспортний засіб можна онлайн через застосунок «Дія».
«Послуга доступна для легкових авто, мотоциклів і мопедів. Договір купівлі-продажу онлайн можуть укласти тільки фізичні особи», – кажуть у МВС.
20 січня Міністерство юстиції України повідомило про відновлення функціонування єдиних і державних реєстрів Мін’юсту після масштабної кібератаки з боку Росії.
У міністерстві наголосили, що поки обмежено доступ нотаріусів і державних реєстраторів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно «на період актуалізації даних про обтяження державними та приватними виконавцями».
19 грудня міністерка юстиції Ольга Стефанішина повідомила про наймасштабнішу за останній час зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Внаслідок цілеспрямованої атаки тимчасово зупинено роботу державних реєстрів.
Тоді в Мінʼюсті прогнозували, що час першочергового відновлення роботи реєстрів складатиме орієнтовно до 2 тижнів.
Служба безпеки відкрила кримінальне провадження після кібератаки на державні реєстри. Основною версією, яку розглядає СБУ, є те, що за цією кібератакою стоять російські спецслужби, зокрема, хакерські угруповання, повʼязані із ГРУ Генштабу Росії.
10 січня Мін’юст повідомив, що основні сервіси порталу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань відновили роботу.
Новий план США: кінець війни чи підтримки України?
Після свого повернення до Білого дому американський президент Дональд Трамп заявив, що він планує зустрітися з російським лідером Володимиром Путіним у найближчий час. Трамп сказав, що Путін, мовляв, руйнує Росію, коли відмовляється підписати угоду про припинення війни.
І що цікаво – Трамп каже, що президент України Володимир Зеленський готовий до угоди.
Однак на яких умовах та звідки у Трампа такі дані?
Адже сам Зеленський про готовність підписувати угоду з Путіним нічого не каже. В Україні президент розповідає про план перемоги, справедливий мир та гарантії безпеки.
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
Переважна кількість боїв на фронті від початку доби була на Покровському напрямку – Генштаб ЗСУ
З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту складає 55. Переважна кількість боїв зафіксована на Покровському напрямку, йдеться у зведенні Генерального штабу ЗСУ 21 січня станом на 16:00.
«На Покровському напрямку сьогодні ворог 33 рази атакував позиції наших захисників в районах населених пунктів Водяне Друге, Зелене Поле, Миролюбівка, Промінь, Мирноград, Новий Труд, Покровськ, Звірове, Успенівка, Слов’янка, Срібне, Шевченко, Андріївка, Улакли, Янтарне, Дачне. Дев’ять боєзіткнень тривають дотепер», – вказано у дописі.
За даними штабу, на Торецькому напрямку війська РФ п’ять разів атакував позиції ЗСУ в районі Торецька, три боєзіткнення ще тривають. Також ворог завдавав авіаударів по Дружбі та Костянтинівці.
«Двічі загарбники атакували наших захисників на Курському напрямку, крім того, ворог завдав 11 авіаційних ударів, скинувши при цьому 17 КАБ на територію Росії», – кажуть військові.
Також війська РФ наступали на Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Новопавлівському, Оріхівському і Придніпровському напрямках.
Крім того, російські війська не припиняють застосовувати артилерію по територіях областей, що межують з Росією, вказано у зведенні.
Сили оборони роблять все, щоб не допустити захоплення Покровська російською армією, запевнив головком Олександр Сирський в інтерв’ю «ТСН Тиждень» 19 січня. Тим часом армія РФ намагається зачепитись за населені пункти на півдні і заході Покровська, констатує Віктор Трегубов, речник ОСУВ «Хортиця».
За спостереженнями Інституту дослідження війни (ISW) на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Зеленський у Давосі закликав Європу купувати американський газ та вкладати 5% в оборону
Президент України Володимир Зеленський під час виступу на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму в Давосі підтримав прагнення нової адміністрації США збільшити оборонні витрати країн НАТО. За його словами, якщо для належної безпеки потрібно витрачати 5% ВВП на оборону – «нехай буде 5%», і не варто спекулювати на тому, що це може бути за рахунок медицини чи пенсій.
«Європа не може дозволити собі бути другою чи третьою в черзі для своїх союзників. Якщо це станеться, світ почне рухатися вперед без Європи», – наголосив український президент.
Зеленський також закликав європейські країни до реальної енергетичної незалежності. «Президент Трамп збирається експортувати більше енергії, але Європі потрібно активізуватися і виконати більше довгострокової роботи, щоб забезпечити реальну енергетичну незалежність. Не можна продовжувати купувати газ у Москви, водночас очікуючи гарантій безпеки від американців. Це просто неправильно», – наголосив президент України.
Він також підкреслив необхідність спільного виробництва озброєнь, зокрема дронів та систем протиповітряної оборони, наголосивши на успішному досвіді співпраці України з європейськими партнерами.
Окрему увагу президент приділив технологічному відставанню Європи. «Європа вже відстає у розвитку штучного інтелекту. Доля малих країн уже більше залежить від рішень технологічних компаній, ніж від власних законів», – зауважив він.
За словами Зеленського, Європа заслуговує бути сильною, і для цього їй потрібні як ЄС, так і НАТО. При цьому він наголосив, що це неможливо без України та без справедливого завершення російської війни проти України.
Швейцарський Давос є традиційним місцем проведення щорічних зборів Всесвітнього економічного форуму. Війна, яку Росія веде проти України, є однією з тем обговорень провідних політиків, бізнесменів та громадських діячів із багатьох країн світу. Щорічні збори у Давосі є першим глобальним заходом такого рівня після інавгурації президента США Дональда Трампа, який обіцяв докласти зусиль для завершення російсько-української війни.
Печерський районний суд Києва 21 січня почав засідання, на яких має обирати запобіжний захід двом генералам і полковнику, затриманим напередодні за звинуваченням у тому, що «не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу ворога у травні 2024 року».
Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, спочатку суд розглянув справу полковника Іллі Лапіна. На початку засідання, за клопотанням сторони обвинувачення, суддя ухвалив рішення про розгляд питання у форматі закритого засідання. Сторона обвинувачення заявляла, що матеріали справи містять державну таємницю.
Лапін і його адвокат заперечили проти закритого засідання, проте суд підтримав клопотання прокуратури.
Зрештою суд обрав запобіжний захід Лапіну у вигляді тримання під вартою і почав розгляд справи генерала Юрія Галушкіна.
Про те, що співробітники СБУ і ДБР затримали трьох посадовців, які «не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу ворога у травні 2024 року», пресслужби відомств повідомили 20 січня.
За матеріалами справи, «фігурантами є бригадний генерал, який обіймав посаду командувача оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) «Харків», генерал-лейтенант, який був командиром 125-ї окремої бригади Тероборони ЗСУ та полковник, який раніше очолював 415-й батальйон цього з’єднання».
За даними ЗМІ, йдеться про бригадного генерала Юрія Галушкіна, генерал-лейтенанта Артура Горбенка і полковника Іллю Лапіна.
Слідчі заявляють, що «посадовці не підготували оборону прикордонних районів Харківщини і втратили управління боєм під час повторного наступу рашистів на обласний центр».
Генерали і полковник не коментували це повідомлення.
На іншому засіданні Печерського суду розглядають питання про запобіжний захід екскомандиру 155-ї бригади Дмитру Рюмшину.
Прокуратура також вимагала проводити засідання у закритому режимі. Суд це клопотання задовольнив, передає кореспондент Радіо Свобода.
Під час засідання сторона обвинувачення проситиме тримати Рюмшина під вартою. Адвокати, посилаючись на резонанс справи, хотіли, щоб процес був відкритим.
Сторона захисту заявила про відвід судді. Адвокати екскомбрига Дмитра Рюмшина заявили, що планують залучати до судових засідань моніторингові місії з Польщі і Франції, адже ці країни брали участь у навчанні 155-ої бригади.
Правоохоронці підозрюють екскомандира бригади у бездіяльності військової влади в умовах воєнного стану, заявляючи, що він «не реагував на правопорушення в його підрозділі, у тому числі на самовільне залишення військової частини його бійцями». Окремі випадки СЗЧ, за даними слідства, відбулися на території ЄС, де бригада проходила навчання.
Дмитро Рюмшин заявив Радіо Свобода, що своєї провини не визнає.
Ситуація в 155-й механізованій бригаді стала публічною 31 грудня, коли про це написав журналіст Юрій Бутусов. За його словами, ще до першого бою підрозділ самовільно залишили більше ніж тисяча мобілізованих, командира бригади звільнили, а один із керівників, відповідальних за формування бригади, помер від серцевого нападу.
Тим часом, 6 січня агенція France-Presse із посиланням на офіційного представника французької армії повідомила, що кілька десятків із понад двох тисяч українських військових зі складу 155-ї бригади «Анна Київська» дезертирували під час навчання.
За підсумками наради з командирами підрозділів безпілотних систем головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив, що «приділив окрему увагу нарощенню спроможностей підрозділу безпілотних систем 155-ї механізованої бригади, а також проблемним питанням, які необхідно вирішити». Сирський не уточнив, про які саме проблемні питання йдеться.
Суд обрав запобіжний захід для політолога Корнійчука, який був гостем ютуб-каналу Назарова
У Солом’янському суді міста Київ 21 січня обрали запобіжний захід політологу Дмитру Корнійчуку, якого підозрюють у виправданні російської агресії та розповсюдженні російської пропаганди, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Його лишають під вартою на 60 діб з можливістю внесення застави 233 тисячі гривень. Захист досяг зменшення розміру застави, але просив домашній арешт на час судового слідства.
Корнійчук звинувачення не визнає і стверджує, що не має постійного доходу.
Дмитро Корнійчук був постійним експертом програми на ютуб-каналі ексведучого підсанкційних телеканалів «Наш» і NewsOne Макса Назарова, якого раніше теж взяли під варту.
Служба безпеки України заявила 18 січня, що повідомила про підозру колишньому ведучому телеканалів «Наш» та NewsOne, які належали Віктору Медведчуку та Євгену Мураєву.
В СБУ заявляють, що підозра сформульована за частинами 2, 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).
За матеріалами справи, після початку повномасштабної війни фігурант створив свій канал на відеохостингу Youtube, де продовжив поширювати наративи Кремля. У СБУ кажуть, що для цього блогер регулярно запрошував на свої ефіри проросійських «політекспертів», значна частина з яких наразі переховується в РФ.
«Під час інтерв’ю і сам автор, і гості студії неодноразово намагалися виправдати збройну агресію Росії проти України, а також воєнні злочини рашистів, зокрема ракетні удари по цивільній інфраструктурі нашої держави», – ідеться в повідомленні.
У лютому 2о22 року РНБО ухвалила рішення про запровадження санкцій проти телеканалу «Наш», який належить Євгену Мураєву. Колишній народний депутат назвав санкції «злочином».
Центр протидії дезінформації: указ Трампа про припинення міжнародної допомоги не стосується України
Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України стверджує, що указ президента США Дональда Трампа про зупинку програм зовнішньої допомоги на 90 діб не стосується військової допомоги Україні.
«Насправді указ Трампа стосується міжнародної допомоги в межах «Програм розвитку», що стосуються діяльності агентств ООН, миротворчих ініціатив, програм підтримки біженців тощо. Україна отримує допомогу від США в рамках програм Presidential Drawdown (PDA), Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) та Foreign Military Financing (FMF). Указ президента США цих програм не стосується», – ідеться в повідомленні ЦПД.
Президент США Дональд Трамп одним із перших після інавгурації підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США. Документ опублікував Білий дім.
Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, попри те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.
Арешт генералів ЗСУ: репресії чи справедливість?
20 січня Державне бюро розслідувань та Служба безпеки України повідомили про затримання двох генералів і полковника, яких підозрюють у недбалості під час оборони півночі Харківської області у травні 2024 року.
За даними журналістів, йдеться про бригадного генерала Юрія Галушкіна (екскомандувач оперативно-тактичного управління «Харків»), генерал-лейтенанта Артура Горбенка (екскомандир 125-ї окремої бригади ТрО) і полковника Іллю Лапіна (командував 415-м окремим стрілецьким батальйоном 23-ї окремої механізованої бригади).
За даними слідства, бригадний генерал, зокрема, неправильно визначив позиції для бригади ТрО, які не відповідали її бойовим можливостям.
А колишній командир 125-ї окремої бригади тероборони, своєю чергою, допустив низку дій, які дозволили армії Росії прорватися в селах Липці та Стариця. Правоохоронці повідомили, що планують звернутися до суду з клопотанням про арешт підозрюваних.
Наступного дня на арешт відреагували у 125-й бригаді ТрО. На сторінці бригади зазначили, що вони билися у меншості в умовах дефіциту боєприпасів та підтримки – і виявили бажання виступити в суді.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода: