Доступність посилання

ТОП новини
Військовослужбовці 110-ї бригади ТрО ЗСУ в бліндажі на передовій. Запорізька область, Україна, 21 січня 2025 року
Військовослужбовці 110-ї бригади ТрО ЗСУ в бліндажі на передовій. Запорізька область, Україна, 21 січня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

«Скільки ж вони з нас будуть знущатися?»: як живуть херсонці під постійними обстрілами (відео)

Російська армія продовжує обстріли Херсона. Через це частина міста залишилася без електрики, газу та опалення. Люди гріються як можуть. У Херсоні почали роздавати безкоштовну гарячу їжу. Багато хто покинув місто, але частина жителів залишаються. Як під обстрілами виживають жителі Херсона дізнавався Андрій Кузаков, кореспондент телеканалу «Настоящее время» (проєкт Радіо Свобода за участі «Голосу Америки»).

19-річного львів’янина засудили до 5 років ув’язнення за підпали автомобілів військовослужбовців

Залізничний районний суд Львова 21 січня ухвалив рішення про позбавлення волі на п’ять років 19-річного львів’янина за підпал автомобілів військовослужбовців.

Згідно з матеріалами СБУ і Нацполіції, чоловік потрапив у поле зору спецслужб РФ, коли шукав заробіток у телеграм-каналах. На одному із пабліків він отримав пропозицію швидкого заробітку в обмін на співпрацю та виконання певних «завдань». Згідно з інструкцією, він спочатку відстежував автомобілі українських військових, далі фотографував їх і надсилав куратору. Отримавши медіафайли, куратор надавав вказівку на знищення потенційних цілей. За таким алгоритмом фігурант підпалив авто військовослужбовця бойової бригади ЗСУ.

Після виконання першого завдання йому доручили залучити інших молодих людей. Разом із неповнолітнім він підпалив ще позашляховик військовослужбовця та авто благодійної організації, яка перевозила допомогу військовим.

Виконавці звітували замовникам відеоматеріалами.

За офіційним повідомленням СБУ у Львівській області, контррозвідка СБУ затримала «на гарячому» фігуранта разом зі спільником у липні 2024 року. На підставі зібраних слідчими Служби безпеки доказів суд визнав фігуранта винним за статтями 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань, вчиненого за попередньою змовою групою осіб) і 304 (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність) Кримінального кодексу України.

Матеріали щодо неповнолітнього учасника злочину перебувають на розгляді в суді.

У Службі безпеки України 15 січня повідомили про затримання понад 450 підозрюваних у підпалах протягом 2024 року.

Раніше проєкт розслідувань Радіо Свобода «Схеми» виявив, що російські спецслужби масово використовують неповнолітніх українців для підпалів автомобілів військовослужбовців ЗСУ і будівель ТЦК в межах дезінформаційної кампанії РФ, метою якої є показати, що в Україні нібито існує активне підпілля, що в такий спосіб виступає проти загальної мобілізації.

Переговори з командою Трампа можуть відбутися в лютому – Арахамія

Переговори представників України з командою президента США Дональда Трампа можуть відбутися на початку лютого під час «Українського тижня» у Вашингтоні, заявив лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія в ефірі телемарафону.

«На початку лютого буде «Український тиждень» у Вашингтоні. Я думаю, що там насправді будуть відбуватися основні процеси, основні переговори з новою командою Трампа, тому чекаємо. За кілька тижнів будемо мати всі необхідні новини», – сказав Арахамія.

Раніше сьогодні в ефірі Радіо Свобода голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва, народний депутат від «Слуги народу» Олександр Мережко зазначив, що надзвичайно важливо, щоб спочатку відбулася зустріч нового президента США Дональда Трампа саме з українським президентом Володимиром Зеленським, а не з російським Володимир Путіним.

Він припустив, що телефонна розмова Зеленського з Трампом може відбутися вже протягом тижня, особисту зустріч так швидко організувати навряд чи вийде.

Днями телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним. За їхніми словами, новообраний президент США хоче поспілкуватися з президентом РФ у перші дні після інавгурації, щоб обговорити особисту зустріч. Як стверджується, у Трампа сподіваються швидко розпочати роботу над врегулюванням війни Росії проти України.

Після інавгурації президент США Дональд Трамп заявив, що він може поговорити з Путіним найближчим часом, але не назвав конкретних термінів.

Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що Трамп може відіграти вирішальну роль завершенні війни з Росією й допомогти зупинити Путіна.

16 січня Зеленський сказав, що є шанс закінчити війну у 2025 році, оскільки Трамп може тиснути на Росію з цього питання.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) доводили, що Кремль не прагне йти на компроміси у війні проти України, а хоче повної її капітуляції.

ЄС підтримуватиме Україну незалежно від рішень США – фон дер Ляєн

Євросоюз продовжить підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться, незалежно від політичних змін у США. Про це президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила 21 січня у виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.

«Ми вже підтримали Україну майже на 130 мільярдів євро. І ми продовжимо підтримувати Україну без жодних сумнівів. Що б не сталося далі, для нас важливо, щоб Україна залишалася незалежною країною і щоб саме Україна ухвалювала рішення щодо своєї території», – наголосила фон дер Ляєн.

Її заява пролунала на тлі повернення до влади в США Дональда Трампа, який у перший же день свого президентства оголосив про рішення скоротити міжнародну допомогу.

Говорячи про відносини зі США, очільниця Єврокомісії підкреслила готовність до діалогу, але на принципових засадах: «Нашим першим пріоритетом буде раннє залучення до обговорення спільних інтересів і готовність до переговорів. Ми будемо прагматичними, але завжди відстоюватимемо свої принципи», – заявила фон дер Ляєн.

Президентка Єврокомісії зазначила, що світ вступив у «нову еру жорсткої геостратегічної конкуренції», де провідні економіки змагаються за доступ до сировини, нових технологій та глобальних торговельних шляхів – від штучного інтелекту до чистих технологій, від квантових обчислень до космосу.

«В умовах посилення конкуренції ми, ймовірно, продовжимо спостерігати часте використання економічних інструментів, таких як санкції, експортний контроль та тарифи, спрямованих на захист економічної та національної безпеки», – додала вона.

Для адаптації до нових умов Єврокомісія наступного тижня представить «дорожню карту конкурентоспроможності», яка визначатиме роботу ЄС на наступні п’ять років. За словами фон дер Ляєн, Європі необхідно «змінити передачу», щоб підтримувати зростання в наступній чверті століття.

Президент США Дональд Трамп одним із перших після інавгурації підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США. Документ опублікував Білий дім.

Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, попри те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.

Ставлення до російськомовних громадян в Україні за останні півтора року не змінилося – опитування

49% респондентів готові допустити в своє оточення російськомовних громадян України, ще 34% погоджуються, що вони мають жити в Україні, ксенофобе ставлення до них мають 17%. Про це йдеться у соціологічному опитуванні Київського міжнародного інституту соціології.

За даними соціологів, різниця з результатами березня 2023 року незначна, ситуація щодо російськомовних громадян України за півтора року не змінилася.

У КМІС зазнають, що найгіршим (з тих груп, які досліджували) є ставлення до громадян України, які є росіянами за національністю.

Індекс соціальної дистанції 4.32 є досить високим. Соціальна дистанція є показником того, наслідки близькі стосунки респонденти готові допустити з представниками певної групи, де 1 – згоден допустити як члена родини, 7 – взагалі не пускав би в Україну.

За результатами опитування, готові допустити їх в своє оточення 39% респондентів, а 29% погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 68%). Ксенофобне ставлення до них мають 32%.

Соціологи відзначають певну позитивну динаміку – на 10 відсоткових пунктів стало більше людей, які готові допустити українців-етнічних росіян у найближче соціальне коло, а на 7 відсоткових пунктів нижче кількість тих, хто має ксенофобне ставлення.

«Найгірша ситуація зі ставленням до українців-етнічних росіян. Негативне ставлення до росіян-громадян Росії є природним захисним механізмом, адекватною і необхідною реакцією будь-якої нормальної людини на підтримку більшістю населення Росії підступної і жорсткої війни проти нашої країни. Але, на жаль, ці відчуття, як показує наше дослідження, були частково перенесені українцями і на громадян України, що є росіянами за національністю. Це є зрозумілою, але не раціональною і несправедливою реакцією на дії реального ворога», – зауважує гендиректор КМІС Володимир Паніотто.

Упродовж 20 вересня-3 жовтня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 989 респондентів.

«Ситуація критична»: мазут з розбитих російських танкерів дістався Азовського узбережжя. Які наслідки?

«Забруднення дуже велике –14,5 кілометрів»

«Згустки, які утворюються, розповсюджуються дуже швидко»

«Зібрали вони майже 2400 мішків. Тобто виходить 80 мішків на людину, це якась неймовірна цифра»

«Вже майже тиждень в Кирилівці немає води. Припускаємо, що причина – ці нафтопродукти».

Нафтопродукти з розтрощених наприкінці минулого року у Керченській протоці російських танкерів вже дісталися Азовського моря і зокрема окупованих українських курортів цього узбережжя. Найбільше мазутне забруднення фіксують біля Бердянська.

Як екологічна катастрофа позначиться на жителях українського півдня? Чи бореться з забрудненням окупаційна влада та чи має Україна і світова спільнота важелі впливу на ситуацію – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Україна, Румунія і Болгарія узгодили спільну боротьбу з забрудненням Чорного моря мазутом. Пальне з російських танкерів у Керченській протоці вилилося 15 грудня і вже поширилося не тільки на Чорне море. Збиток для екосистем, за оцінками міністерки захисту довкілля та природних ресурсів України Світлани Гринчук, сягнув понад 14 мільярдів доларів США.

КМІС оприлюднив опитування про ставлення в Україні до біженців, переселенців і жителів окупованих територій

У 47% українців повністю толерантним є ставлення до біженців, ще майже 40% згодні, щоб вони поверталися до України (разом 87%), не хотіли б їх повернення лише 13%. Про це йдеться у соціологічному опитуванні Київського міжнародного інституту соціології.

Соціологи зазначають, що в принципі ці дані узгоджуються з даними дослідження, яке проводилося у вересні 2022 року.

Середня соціальна дистанція від населення України до біженців дорівнює 3.66. Соціальна дистанція є показником того, наслідки близькі стосунки респонденти готові допустити з представниками певної групи, де 1 – згоден допустити як члена родини, 7 – взагалі не пускав би в Україну.

Щодо внутрішньо переміщених осіб (ВПО) індекс соціальної дистанції – 3.20.

За даними опитування, готові допустити їх у своє оточення майже 58% респондентів, ще 35% погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 93%). Таким чином 93% населення погоджується допустити ВПО у своє оточення, ксенофобне ставлення до них мають лише 7% (майже стільки ж скільки до україномовних українців). Тому ситуація з ВПО виглядає цілком сприятливою, констатує КМІС.

Соціологи також зауважують, що за результатами опитування, проведеного у вересні-жовтні 2024 року, 68% ВПО відчувають позитивне ставлення до себе від громади, 27% – нейтральне, лише 4% відчувають до себе негативне ставлення.

За даними КМІС, ставлення до українців, які опинилися на окупованій території після 24 лютого 2022, є гіршим – індекс соціальної дистанції 3.97, що нижче середньої.

Як свідчать результати опитування, готові допустити їх в своє оточення 40.7%, ще 44.6% погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 85%). Ксенофобне ставлення до них мають 15%.

«Негативне ставлення до наших біженців в Європі, яке досить поширене у соціальних мережах, зменшує відсоток тих, хто повернеться в Україну після війни. Те саме стосується тих, хто опинився на окупованих територіях. А це разом не менше, ніж 8 мільйонів людей. Ставлення до внутрішньо переміщених осіб впливає на можливості адаптації на новому місці і на економічні процеси. Важливим є ставлення і до інших груп», – зазначає гендиректор КМІС Володимир Паніотто.

Коментуючи результати дослідження, він каже, що ставлення українців до більшості груп є задовільним – найкраще ставлення до ВПО, більш-менш нормальне ставлення до біженців і російськомовного населення України, трохи гірше, але в цілому нормальне ставлення до людей на окупованих територіях.

Упродовж 20 вересня-3 жовтня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 989 респондентів.

Харківщина: влада повідомляє про повторний удар по Куп’янську і атаку дроном по Харкову, є поранені

Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив про російський удар по Харкову, ймовірно, дроном «Молнія».

За його даними, удару завдано по району щільної житлової забудови.

«Попередньо зруйновано гараж, постраждали кілька автівок, у будинках навколо вибиті шибки. За наявною на зараз інформацією – без постраждалих», – написав він у телеграмі.

Терехов додав, що до лікарів звернулася одна людина з гострою реакцією на стрес.

Харківська обласна військова адміністрація інформує про повторний російський обстріл міста Куп’янськ.

«Внаслідок ворожої атаки з застосуванням дрона постраждали цивільні та правоохоронці. Поранення отримали 64-річна жінка, 68-річний чоловік та двоє поліцейських – 28 та 37 років», – йдеться у повідомленні.

Також пошкоджений автомобіль екстреної медичної допомоги.

Раніше повідомлялося про двох поранених через атаку російського дрона на Куп’янськ – 64-річну місцеву жительку та правоохоронця.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

У Генштабі ЗСУ підтвердили атаку по нафтобазі й авіазаводу в Росії

Генеральний штаб ЗСУ підтвердив, що в ніч на 21 січня українські сили атакували нафтобазу й авіаційний завод у Росії.

Зокрема, за повідомленням, вдруге за тиждень безпілотники Сил спеціальних операцій Збройних сил України вдарили по нафтобазі «Ліскінська» у Воронезькій області Росії.

«У результаті удару, що завданий у взаємодії з іншими складовими Сил оборони України, палають резервуари з пально-мастильними матеріалами, якими окупанти забезпечують російські війська. Підприємство належить одній із найбільших російській державних корпорацій «Роснефть», – зазначили у Генштабі.

Крім того, у командуванні підтвердили, що Сили оборони, зокрема Сили безпілотних систем і Сили спецоперацій ЗСУ, уразили інфраструктуру Смоленського авіаційного заводу РФ, «де модернізуються й виробляються бойові літаки». Зафіксовані вибухи на території авіазаводу, зазначили у Генштабі, не наводячи деталі.

«Також продовжується ураження пунктів управління російської окупаційної армії. Зокрема, завдано удару по командному пункту 29-ї загальновійськової армії РФ у тимчасово окупованій Волновасі на Донеччині. Є інформація про вибухи і задимлення в районі цілі. Результати ударів уточнюються», – йдеться в повідомленні.

Перевірити з незалежних джерел наведені дані редакція поки не може.

ЦПД: у Росії був атакований Смоленський авіазавод

Керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони України Андрій Коваленко заявляє, що в Росії був атакований Смоленський авіаційний завод.

«Він бере участь у виробництві і модернізації літаків військового призначення, зокрема штурмовиків Су-25. Також забезпечує капітальний ремонт і технічне обслуговування авіаційної техніки, що дозволяє РФ зберігати боєздатність застарілих моделей літаків», – написав Коваленко у телеграмі вранці 21 січня.

За його словами, цей завод тісно пов’язаний із іншими підприємствами оборонного комплексу Росії. При цьому Коваленко не уточнив, хто атакував завод і якими засобами.

У ніч на 21 січня влада Смоленської області Росії заявила, що регіон атакували українські безпілотники. Очевидці повідомляли про звуки вибухів і роботу ППО. Уламки збитих дронів впали на дахи і в дворах багатоповерхових будинків, зайнявся фасад однієї з будівель.

Місцеві жителі розповіли, що чули понад 10 потужних вибухів. За даними ЗМІ, однією з цілей атаки міг бути Смоленський авіаційний завод, де виробляються ракети Х-55 і Х-59. За даними телеграм-каналу Astra, на авіазаводі після атаки безпілотника почалася пожежа.

Губернатор Смоленської області Василь Анохін прозвітував у соцмережах про відбиття атаки українських БПЛА силами російської ППО. «На землі й на дахах окремих будівель відзначено займання покрівлі внаслідок падіння уламків БпЛА. Також пошкоджені вікна житлових будинків», – заявив очільник регіону.

Опубліковані відео «нальотів БпЛА на об’єкти і житлові будинки» Анохін назвав «фейковою інформацією» для «нагнітання паніки і дестабілізації ситуації».

Тим часом, як повідомляє російська служба Радіо Свобода, у Воронезькій області РФ після атаки безпілотників увечері 20 січня почалася пожежа на нафтобазі в Ліскінському районі. Як повідомив губернатор регіону Олександр Гусєв, займання було спричинене падінням на територію промислового підприємства одного з українських безпілотників. За попередніми даними, постраждалих немає. Місцеві жителі розповіли про щонайменше чотири вибухи і заграву в районі підприємства.

За даними телеграм-каналу Astra, йдеться про нафтобазу «Роснефти» в місті Ліски, яка вже зазнавала атаки українських дронів 16 січня. Пожежу було неможливо загасити кілька днів.

Жителів закритого міста Комаровський під Оренбургом удосвіта 21 січня закликали евакуюватися в найближчі укриття через загрозу атаки БпЛА. Повідомлення було опубліковане у телеграм-каналі місцевої адміністрації.

Комаровський – містечко військової частини 68545, яка, згідно з сайтом Міноборони Росії, перебуває у віданні ракетних військ стратегічного призначення.

Оренбурзька область РФ зазнавала атаки українських безпілотників у травні минулого року.

Міноборони Росії прозвітувало про знищення в ніч на 21 січня 55 українських безпілотників над шістьма російськими регіонами. При цьому Оренбурзька область у ранковому зведенні Міноборони РФ не згадується.

Коментарів української сторони щодо атак, крім згаданої заяви Коваленка, поки не було.

У Херсоні через російські удари вранці постраждали 5 людей – МВА

У Херсоні вранці 21 січня через російські удари постраждали п’ятеро людей, повідомив очільник міської військової адміністрації Роман Мрочко.

«Одразу четверо людей у Дніпровському районі постраждали внаслідок атаки ворожого безпілотника близько 9:00. 44-річна жінка і чоловіки 52, 53 і 56 років доправлені до лікарні. Попередньо у всіх – мінно-вибухова травма. Наразі триває дообстеження», – зазначив Мрочко.

Крім того, за його словами, шпиталізований 78-річний херсонець, який постраждав внаслідок скиду вибухівки з дрона. У нього – мінно-вибухова травма.

Читайте також: Сафарі на людей. Російські військові навмисне полюють дронами за цивільними на Херсонщині

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами. Часто, як повідомляє місцева влада, російські БпЛА атакують громадський транспорт, цивільні автомобілі.

Протягом 20 січня, за даними обласної військової адміністрації, на Херсонщині через російську агресію зазнали поранень шестеро людей.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Війська РФ атакували Куп’янськ на Харківщині, є поранені – влада

Російські війська атакували із застосуванням дрона Куп’янськ на Харківщині, повідомляє у телеграмі обласна військова адміністрація.

За даними ОВА, поранень дістала 64-річна місцева жителька та правоохоронець.

Напередодні у селі Осиново Купʼянської громади через російську атаку дроном постраждали двоє поліцейських.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

СБУ заявляє про затримання головного психіатра ЗСУ – набув необґрунтованих активів на мільйон доларів

Служба безпеки України заявляє про затримання головного психіатра Збройних сил, який є заступником голови Центральної ВЛК та вирішує питання щодо придатності військових до проходження служби. Про це у телеграмі повідомляє пресслужба відомства.

За матеріалами справи, за час повномасштабного вторгнення РФ він набув необґрунтованих активів на понад мільйон доларів США, при цьому посадовець не відображав відповідне майно у своїй декларації та оформив його на свою дружину, доньку, синів та інших сторонніх осіб.

Як встановило розслідування, протягом 2022-2024 років підозрюваний придбав:

  • приватний будинок в Обухівському районі Київської області;
  • дві квартири в Києві;
  • квартиру в Одесі;
  • дві земельні ділянки в Обухівському районі Київської області;
  • автівки БМВ Х7 2024 року випуску, 2022 р.в., БМВ Х5 2023 р.в., БМВ Х3 2022 р.в.


У відомстві зазначають, що під час обшуків у нього слідчі СБУ знайшли також 152 тисяч доларів США та 34 тисяч євро.
Наразі фігуранту готується повідомлення про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України – ст. 368-5 (незаконне збагачення) і ст. 366-2 (декларування недостовірної інформації).

Вирішується питання щодо обрання запобіжного заходу та накладення арешту на активи посадовця.

У повідомленні СБУ не уточнюється прізвище затриманого, однак відомо, що головним психіатром ЗСУ є Олег Друзь.

У відомстві зауважують, що це затримання відбулося за сприяння міністра оборони Рустема Умєрова та головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.

ISW про заяви Путіна після інавгурації Трампа: зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України

Президент Росії Володимир Путін 20 січня повторив, що Кремль готовий вести переговори зі Сполученими Штатами щодо війни РФ проти України, але дав зрозуміти, що зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України, наголошує у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Путін скликав засідання Ради безпеки Росії 20 січня, на якому він і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підтвердили готовність Росії брати участь у мирних переговорах із новою адміністрацією президента США під керівництвом президента Дональда Трампа. Путін попередив, що будь-яке мирне врегулювання має «усунути першопричини» війни в Україні. 26 грудня Лавров визначив ці першопричини як нібито порушення НАТО зобов’язань не розширюватися на схід і начебто дискримінацію українським урядом етнічних росіян і російської мови, ЗМІ й культури в Україні», – йдеться в звіті.

При цьому аналітики зазначають, що високопоставлені кремлівські чиновники, зокрема Путін і Лавров, останніми тижнями повторювали, що Кремль відмовляється розглядати будь-які компроміси щодо вимог Путіна, висунутих наприкінці 2021 року і на початку 2022 року, вимагаючи, щоб Україна залишалася постійно «нейтральною» і не приєднувалася до НАТО, прийняла суворі обмеження на чисельність української армії й усунула нинішній український уряд.

«Сам Путін 26 грудня заявив, що тодішній президент США Джо Байден у 2021 році запропонував йому відкласти членство України в НАТО на 10-15 років, це ще раз продемонструвало, що нібито загрози розширення НАТО насправді не спонукали Путіна почати повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році», – зазначили в ISW.

Днями телеканал CNN із посиланням на джерела повідомив, що Трамп доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним. За їхніми словами, новообраний президент США хоче поспілкуватися з президентом РФ у перші дні після інавгурації, щоб обговорити особисту зустріч. Як стверджується, у Трампа сподіваються швидко розпочати роботу над врегулюванням війни Росії проти України.

За словами майбутнього радника з нацбезпеки Трампа Майка Волтца, його розмова з Путіним очікується найближчими днями або тижнями.

Дональд Трамп під час передвиборчої кампанії заявляв, що може припинити війну РФ в Україні впродовж 24 годин після вступу на посаду. Втім, на пресконференції 7 січня він сказав, що сподівається завершити бойові дії впродовж шести місяців.

Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що Трамп може відіграти вирішальну роль завершенні війни з Росією й допомогти зупинити Путіна.

16 січня Зеленський сказав, що є шанс закінчити війну у 2025 році, оскільки обраний президент США Дональд Трамп може тиснути на Росію з цього питання.

«Трамп може змусити. Ми повинні домовитися з Трампом, що є конкретні гарантії безпеки для України й він повинен примусити Путіна до дипломатії, закінчити цю війну. Але Трамп, я вважаю, спроможний і, дай Боже, він це зможе – запропонувати Україні реальні гарантії безпеки», – вважає президент України.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) доводили, що Кремль не прагне йти на компроміси у війні проти України, а хоче повної її капітуляції.

Нічна атака РФ: Повітряні сили ЗСУ заявили про збиття 72-х дронів, 59 були локаційно втрачені

Повітряні сили ЗСУ повідомили про збиття 72-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів, якими вночі атакувала Росія.

Ці дрони збили у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Житомирській, Хмельницькій, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Запорізькій та Рівненській областях.

Як зазначається, на Полтавщині та Черкащині пошкоджені установи, господарчі будівлі, приватні будинки. Спеціальні служби ліквідовують наслідки, попередньо – постраждалих немає.

Ще 59 російських безпілотників-імітаторів були локаційно втрачені (без негативних наслідків).

За даними Повітряних сил ЗСУ, у ніч на 21 січня 2025 року (із 20.00 20 січня) противник атакував 131-м ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Міллерово, Орел, Приморсько-Ахтарськ — РФ, а також застосував чотири балістичні ракети «Іскандер-М» із Воронезької області РФ.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Генштаб: за добу на Покровському напрямку ЗСУ зупинили 73 штурмових і наступальних дій військ РФ

Протягом минулої доби на фронті зафіксовано 152 бойових зіткнення, майже половина – на Покровському напрямку, повідомляє у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

За даними штабу, на цій ділянці фронту українські захисники зупинили 73 штурмових і наступальних дії агресора в районах населених пунктів Водяне Друге, Миролюбівка, Промінь, Єлизаветівка, Мирноград, Котлине, Надіївка, Андріївка, Шевченко, Дачне, Улакли та Янтарне.

На Торецькому напрямку, як йдеться у зведенні, противник активізувався, здійснивши 17 атак неподалік Торецька, Кримського, Диліївки, Щербинівки та Озарянівки. На Лиманському напрямку війська РФ атакували 15 разів, намагаючись просунутись уперед поблизу Надії, Новоєгорівки, Макіївки, Копанок, Невського, Тернів та в напрямку Зарічного.

Читайте також: Армія РФ прорвала оборону ЗСУ під Тернами? Це дорога на Лиман і Сіверськ

Також сили РФ не припиняють своїх атак на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Новопавлівському та Курському напрямках

У штабі повідомляють про чотири безрезультатні спроби російських загарбників штурмувати позиції українських підрозділів в острівній зоні дельти Дніпра на Придніпровському напрямку.

Росія, зважаючи на все, прорвала ще одну лінію фронту на Донбасі, яка тривалий час була стабільною – біля Тернів та Іванівки на півночі Донецької області, повідомив проєкт DeepState у ніч на 20 січня.

Загроза в тому, що війська РФ вийшли на західний берег річки Жеребець і вже, за словами аналітиків, намагаються прориватися на південь.

Сили оборони роблять все, щоб не допустити захоплення Покровська російською армією, запевнив головком Олександр Сирський в інтерв’ю «ТСН Тиждень» 19 січня. Тим часом ворог намагається зачепитись за населені пункти на півдні і заході Покровська, констатує Віктор Трегубов, речник ОСУ «Хортиця».

За спостереженнями Інституту дослідження війни (ISW) на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.

Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.

Атака РФ на Дніпропетровщині: «Укрзалізниця» заявляє про поранення двох своїх працівників

Через російські обстріли залізничної інфраструктури у Дніпропетровській області поранені двоє працівників «Укрзалізниці», повідомляє пресслужба компанії у телеграмі.

«Залізнична інфраструктура Дніпропетровщини під ворожою атакою. Внаслідок обстрілів зазнали поранень двоє залізничників. Одного госпіталізовано, іншому – надано медичну допомогу на місці. Також пошкоджено будівлі та рухомий склад», – йдеться в повідомленні.

Раніше місцева влада повідомила, що у Дніпрі після ранкової російської атаки частково зруйноване складське приміщення. За даними голови ОВА, через російську атаку в Синельниківському районі постраждав чоловік – він перебуває у лікарні в стані середньої тяжкості. Також в районі пошкоджені транспортне підприємство та приватні будинки.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

У Дніпрі вранці пролунали вибухи. Влада розповіла про наслідки удару РФ

У Дніпрі після ранкової російської атаки частково зруйноване складське приміщення, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

«Неспокійним видався ранок для Дніпропетровщини. Вибухи пролунали в обласному центрі. У місті частково зруйноване складське приміщення, яке не експлуатувалося», – написав він у телеграмі.

За його даними, через російську атаку в Синельниківському районі постраждав чоловік – він перебуває у лікарні в стані середньої тяжкості. Також в районі пошкоджені транспортне підприємство та приватні будинки.

Місцева влада повідомляє, що після опівночі російські війська з важкої артилерії двічі вдарили по Нікопольщині – по Червоногригорівській та Покровській громадах. Постраждалих немає.

Близько 6:00 Повітряні сили ЗСУ попереджали про швидкісні цілі в напрямку Дніпра. У соцмережах писали про звуки вибухів.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Росія за добу війни втратила 1600 солдатів, 12 танків та 60 артсистем ‒ Генштаб ЗСУ

За час повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила близько 822 030 своїх військових, зокрема 1600 – за останню добу – такі дані станом на ранок 21 січня наводить Генштаб ЗСУ.

Щодо втрат російської техніки, то в Генштабі заявили про такі:

  • танки ‒ 9833 (+12 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 20477 (+23)
  • артилерійські системи – 22134 (+60)
  • РСЗВ – 1262
  • засоби ППО ‒ 1050 (+1)
  • літаки – 369
  • гелікоптери – 331
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 22898 (+130)
  • крилаті ракети ‒ 3051
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 34682 (+194)
  • спеціальна техніка ‒ 3710(+4).

Міністерство оборони Великої Британії 19 січня заявило, що 2024 рік приніс для Росії найбільші втрати від початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Згідно з оцінками відомства, Росія втратила вбитими і пораненими 429 тисяч військових минулого року порівняно зі 105 960 в 2022 році та 252 940 – в 2023-му.

Загальні втрати Росії у повномасштабній війні проти України перевищують 750 тисяч, йдеться у дописі відомства в соцмережі Х.

Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.

Президент України Володимир Зеленський 8 грудня 2024 року повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень. За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.

Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.

Трамп заявив, що Путін «знищує» Росію, відмовляючись досягти мирної угоди з Україною

Президент США Дональд Трамп заявив, що лідер Кремля Володимир Путін «руйнує» Росію, відмовляючись укласти угоду про припинення війни в Україні, додавши, що він може поговорити з Путіним найближчим часом, не називаючи конкретних термінів.

«Він повинен укласти угоду. Я думаю, що він знищує Росію, не укладаючи угоду», – сказав Трамп журналістам 20 січня після прибуття до Білого дому після інавгурації.

«Я думаю, що у Росії будуть великі проблеми…Більшість людей думали, що війна закінчиться за тиждень..Я думаю, що йому було б дуже добре, якби він закінчив цю війну», – сказав Трамп у своєму, схоже, найбільш критичному публічному висловлюванні про війну Путіна.

Президент США сказав, що в якийсь момент поговорить з Путіним, яким він часто висловлював захоплення, не уточнивши час. Західні лідери, за винятком правих діячів, таких як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, союзник Трампа, уникали зустрічей і – в більшості випадків – дзвінків з Путіним, намагаючись політично ізолювати його.

«Я чудово ладнаю з [Путіним]. Я сподіваюся, що він хоче укласти угоду», – сказав Трамп про можливу зустріч.

Президент США також сказав, що його український колега Володимир Зеленський сказав йому, що прагне мирної угоди для припинення війни.

Під час президентської кампанії Трамп пообіцяв закінчити війну в Україні протягом 24 годин після вступу на посаду. В останні тижні він відмовився від цих слів, але все одно пообіцяв швидко закінчити війну.

Багато аналітиків кажуть, що закінчити війну в найближчій перспективі буде важко, оскільки Путін вважає, що він перемагає, і не має стимулів припиняти бойові дії, навіть якщо Росія зазнає нищівних втрат в людях і техніці.

Росія витратила сотні мільярдів доларів на війну, зазнала приблизно 700 000 втрат своїх військових, налякала своїх сусідів, а також втратила прибутковий європейський газовий ринок і доступ до західних фінансових ринків, оскільки рубль різко впав у ціні.

Кремль витрачає близько 40 відсотків свого бюджету на військові потреби і намагається стримати інфляцію. Натомість захопила деяку територію України, і наполягає на визнанні цих «територіальних реалій».

Прихильники України висловлюють побоювання, що Трамп, який критикував обсяг допомоги, наданої адміністрацією Байдена, може чинити тиск на Київ, щоб змусити його піти на поступки, які він досі відкидав – наприклад, віддати території, які наразі окуповані російськими військами.

Однак деякі експерти сумніваються, що Трамп відмовиться від України, кажучи, що перемога Росії може зашкодити його іміджу так само, як захоплення Кабула талібами в серпні 2021 року зашкодило репутації адміністрації Байдена.

Останні заяви Трампа пролунали через кілька годин після того, як президент Франції Емманюель Макрон попередив, що війна не закінчиться «завтра чи післязавтра» і що вкрай важливо залишити Київ у сильній позиції перед будь-якими потенційними мирними переговорами.

Перед повномасштабним вторгненням у лютому 2022 року Росія спочатку вторглася і незаконно анексувала український Кримський півострів у 2014 році, а потім почала підтримувати сепаратистів на сході України, захопивши і, зрештою, заявивши свої претензії на значну частину східної України.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG