Армія РФ прорвала оборону ЗСУ під Тернами? Це дорога на Лиман і Сіверськ
Росія, зважаючи на все, прорвала ще одну лінію фронту на Донбасі, яка тривалий час була стабільною – біля Тернів та Іванівки на півночі Донецької області. Про просування армії РФ на цій ділянці у ніч проти 20 січня повідомив проєкт DeepState.
Загроза в тому, що війська РФ вийшли на західний берег річки Жеребець і вже, за словами аналітиків, намагаються прориватися на південь. Українське ж угруповання тримає позиції на східному березі і може опинитися в оточенні.
Також цей прорив агресора створює загрозу для Лимана – «ключа» до Слов'янсько-Краматорської агломерації з півночі, а також Сіверська, де Сили оборони стійко тримають лінію фронту.
«Обстановка навколо Іванівки погіршується, і дуже сподіваємося, не відкриє скриньку Пандори, яка обвалить оборону на відрізку Терни–Ямполівка–Торське, що так довго і впевнено тримають відповідні бригади», – зазначили у DeepState.
Генштаб ЗСУ повідомив вранці 20 січня про 17 атак російської армії за добу на цьому, Лиманському напрямку.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
Стефанчук зустрівся зі спікером парламенту Литви: говорили про допомогу і формулу миру
Спікер Сеймасу Литви Саулюс Скверняліс прибув з візитом в Україну, розповів голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
«Зустрівся зі спікером Сеймасу Литовської республіки Саулюсом Сквернялісом. Ціную, що візит до Києва один із перших після обрання на посаді голови Сеймасу. Це підтвердження, що після виборів надпартійна підтримка України залишається», – зазначив Стефанчук.
За його словами, «під час зустрічі йшлося про подальшу міжпарламентську співпрацю, підтримку Литвою формули миру та плану перемоги».
Стефанчук зазначив, що висловив вдячність за військову, гуманітарну і політичну допомогу, яку Литва надає Україні з початку повномасштабної війни.
«Окремо наголосив на важливості посилення санкцій проти Росії та використання заморожених активів агресора для відбудови України. Адже у російських дронах досі знаходять західні комплектуючі», – підкреслив він.
Також Стефанчук зазначив, що «показав литовській делегації наслідки атаки росіян по центру Києва 1 січня».
«Почув запевнення від колеги, що Литва залишається стратегічним партнером України у боротьбі за суверенітет і незалежність, надалі виділятиме на підтримку 0,25% свого ВВП, а також у нашому євроінтеграційному курсі», – зауважив він.
За словами Стефанчука, «голова Сеймасу запевнив його, що Литва залишатиметься адвокатом України на міжнародній арені, а Росія має бути покарана», у Заходу не повинно бути ілюзій, що країна-агресорка насититься та зупиниться сама».
Раніше, 23 листопада, Україна та Литва підписали меморандум, який передбачає фінансування українських далекобійних дронів. Це довгострокова угода, в рамках якої вже погоджено перший транш у розмірі 10 мільйонів євро. Литва спрямовує ці кошти на виробництво української далекобійної зброї, зокрема проєкту «Паляниця».
Литва є одним із лідерів за обсягом допомоги Україні, а також за витратами на оборону – цьогоріч вона вже виділила на ці цілі 3,2% свого ВВП, що перевищує показник НАТО у 2%.
ДСНС: у Запоріжжі триває пошук ще однієї людини після удару РФ 18 січня
У Запоріжжі тривають пошуково-рятувальні роботи на місці російського удару 18 січня – триває пошук ще однієї людини, повідомляє у телеграмі пресслужба Державної служби з надзвичайних ситуацій.
За повідомленням, на місці працює кінологічний розрахунок міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України, 20 рятувальників та 5 одиниць техніки.
У ДСНС додають, що всього за два дні рятувальники розібрали 350 кв. м будівельних конструкцій та вивезли 300 тонн сміття.
Зранку 18 січня російські військові завдали ракетних ударів по Києву та Запоріжжю, повідомили представники місцевої влади. За останніми даними голови Запорізької ОВА Іван Федоров, внаслідок удару РФ загинула людина, ще 12 людей постраждали, а чоловік 27-ми років вважався зниклим безвісти.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Папа Римський Франциск у своєму традиційному посланні передав новообраному президенту США Дональду Трампу «сердечні вітання» з нагоди його інавгурації.
Як повідомляє Ватикан, понтифік сказав, що буде молитися, щоб Бог дарував Трампу «мудрість, силу і захист» під час виконання його обов’язків.
«Я сподіваюся, що під вашим керівництвом американський народ буде процвітати і завжди прагнути до побудови більш справедливого суспільства, де немає місця ненависті, дискримінації або відчуженню», – йдеться у його заяві.
Франциск також згадує про «лихо війни» і каже, що просить Бога, щоб він скеровував зусилля Трампа «у сприянні миру та примиренню між народами».
Сьогодні, 20 січня, має відбутися інавгурація Дональда Трампа.
ДБР: затримали колишнього командира 155 бригади, йому готують підозр
Державне бюро розслідувань і Служба безпеки України затримали колишнього командира 155 окремої механізованої бригади і готують йому підозру, йдеться у повідомленнях пресслужб відомств.
За даними слідства, командир «не реагував на правопорушення в його підрозділі, у тому числі на самовільне залишення військової частини його бійцями».
Також у ДБР кажуть, що «командир умисно не виконував інших дій, покладених на нього службовими обов’язками. Зокрема, упродовж 2024 року він не направив до органів досудового розслідування жодного повідомлення стосовно підлеглих військовослужбовців, які вчинили кримінальні правопорушення».
Ситуація в 155-й механізованій бригаді стала публічною 31 грудня, коли про це написав журналіст Юрій Бутусов. За його словами, ще до першого бою підрозділ самовільно залишили більше ніж тисяча мобілізованих, командира бригади звільнили, а один із керівників, відповідальних за формування бригади, помер від серцевого нападу.
Тим часом 6 січня агенція France-Presse із посиланням на офіційного представника французької армії повідомила, що кілька десятків із понад двох тисяч українських військових зі складу 155-ї бригади «Анна Київська» дезертирували під час навчання.
За підсумками наради з командирами підрозділів безпілотних систем головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив, що «приділив окрему увагу нарощенню спроможностей підрозділу безпілотних систем 155-ї механізованої бригади, а також проблемним питанням, які необхідно вирішити». Сирський не уточнив, про які саме проблемні питання йдеться.
На Харківщині через російську атаку дроном постраждали поліцейські – ОВА
На Харківщині через російську атаку дроном постраждали двоє поліцейських, повідомляє у телеграмі обласна військова адміністрація.
«О 14:00 у с. Осиново Купʼянської громади внаслідок влучання ворожого боєприпасу на базі дрона постраждали двоє поліцейських. Пошкоджено також службовий автомобіль», – йдеться у повідомленні.
У поліції наразі про це не повідомляють.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
У Санкт-Петербурзі спалили залізничний локомотив, залучений до логістики російської армії – ГУР
У Санкт-Петербурзі був знищений залізничний локомотив, який використовувався у забезпеченні логістики російської армії, йдеться у повідомленні Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
У Міноборони кажуть, що «18 січня у трамвайному депо «Ручьи» в Санкт-Петербурзі був знищений локомотив 3M62У».
«Вогонь знищив усю систему управління. Локомотив, який тягав залізницею російську зброю, боєприпаси та військову техніку, відновленню не підлягає», – наголосили в ГУР.
Влада РФ наразі дану інформацію ГУР не коментувала. Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити ці дані.
Раніше, 15 грудня, Служба безпеки України повідомляла, що Сили оборони провели «багатоетапну спецоперацію», в результаті якої були знищені російські цистерни з пальним. Локомотив уразили РСЗО HIMARS ОСУВ «Таврія».
Співробітники СБУ і ДБР затримали трьох посадовців, які «не забезпечили належний захист Харківщини під час наступу ворога у травні 2024 року», йдеться у повідомленні пресслужби відомства.
За матеріалами справи, «фігурантами є бригадний генерал, який обіймав посаду командувача оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) «Харків», генерал-лейтенант, який був командиром 125-ї окремої бригади Тероборони ЗСУ та полковник, який раніше очолював 415-й батальйон цього з’єднання».
Як встановило розслідування, «посадовці не підготували оборону прикордонних районів Харківщини і втратили управління боєм під час повторного наступу рашистів на обласний центр».
За даними СБУ, «фігуранти порушили вимоги бойових статутів при підготовці оборонних рубежів у зоні відповідальності військових з’єднань та підрозділів ОТУ. Крім того, у ході бою посадовці не використали весь арсенал можливих заходів для відбиття та зупинення наступу агресора. Це призвело до захоплення частини території східного регіону України, де наразі тривають запеклі бої».
У пресслужбі відомства уточнили, що «ініційовані правоохоронцями спеціалізовані експертизи підтвердили факти злочинної діяльності фігурантів».
На підставі зібраних доказів, кажуть у СБУ, «їх затримано і буде повідомлено про підозру» відповідно до вчинених злочинів за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 4 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах воєнного стану);
- ст. 429 (організація самовільного залишення поля бою).
«Наразі вирішується питання про обрання запобіжного заходу. Фігурантам загрожує до 10 років позбавлення волі. Триває слідство для притягнення до відповідальності всіх винних осіб», – зазначили у відомстві.
Після того, як минулого тижня США запровадили новий пакет санкцій проти російського енергетичного сектора, Росія втратила свій найважливіший енергоринок в Європі, на якому продавала 130 мільярдів кубометрів газу. Тож реальні витрати Росії на війну цьогоріч можуть удвічі перевищити оборонний бюджет, вважає фінансист Morgan Stanley та Bank of America Крейг Кеннеді.
Телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки, зібрав думки експертів про те, чи справді Росія втрачатиме мільярди доларів щомісяця внаслідок нових санкцій і до чого це врешті призведе.
У лютому 2022 року Путін новими поправками зобов'язав банки видавати пільгові кредити оборонним підприємствам. До середини року це спричинило аномальне збільшення корпоративного боргу – на $415 мільярдів (майже 20% ВВП). Це перевищує доходи бюджету від продажу нафти та газу.
Фінансист Крейг Кеннеді зазначає, що сьогодні Росія приховує реальний стан справ із фінансуванням військово-промислового комплексу, щоб мати кращий вигляд на переговорах.
Але тепер що довше Кремль відкладає перемир'я в Україні, то ймовірніше настання кредитної кризи в країні. Єдиний вихід із ситуації для Росії – домагатися відміни санкцій на переговорах, пише колишній банкір. Публікацію Кеннеді цитує європейський економічний оглядач Financial Times Мартін Сандбу. Він вважає, що корпоративні борги, про які пише Кеннеді, можуть призвести до «краху російської банківської системи, що зруйнує не лише легітимність банків, а й легітимність уряду».
На Херсонщині через російський удар із БпЛА поранений 59-річний чоловік – ОВА
У Новодмитрівці Білозерської громади на Херсонщині через російський удар поранений цивільний чоловік, повідомила обласна військова адміністрація.
«Опівдні російські війська атакували з БпЛА Новодмитрівку Білозерської громади. Через скидання вибухівки з дрона 59-річний чоловік дістав вибухову травму, контузію, уламкові поранення обличчя та ноги», – йдеться в повідомленні.
В ОВА додали, що потерпілий перебуває під наглядом медиків, його стан оцінюють як середньої важкості.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами. Часто, як повідомляє місцева влада, російські БпЛА атакують громадський транспорт, цивільні автомобілі.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Війська РФ завдали ракетного удару по Сумщині, є пошкодження – влада
Російські війська завдали ракетного удару по Шосткинській громаді Сумської області, є пошкодження, повідомляє у телеграмі обласна військова адміністрація.
«Сьогодні, 20 січня, ворог завдав ракетного удару по Шосткинській громаді. Попередньо, люди не постраждали», – йдеться у повідомленні.
За даними ОВА, внаслідок атаки РФ пошкоджено житлові багатоповерхові будинки, об'єкт інфраструктури.
Близько 10:00 у Сумській області було оголошено повітряну тривогу, яка тривала кілька годин. Повітряні сили ЗСУ попереджали про пуски керованих авіаційних бомб тактичною авіацією на Сумщину.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
У Мін’юсті заявили про відновлення роботи єдиних і державних реєстрів після кібератаки
Міністерство юстиції України заявляє, що з 20 січня відновлено функціонування єдиних і державних реєстрів Мін’юсту після масштабної кібератаки з боку Росії.
За повідомленням, відновлено роботу таких реєстрів:
- Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
- Державний реєстр обтяжень рухомого майна;
- Автоматизована система виконавчого провадження;
- Електронний реєстр апостилів;
- Єдиний реєстр засуджених та осіб, узятих під варту;
- Автоматизована система «Банкрутство та неплатоспроможність»;
- Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади».
У міністерстві наголосили, що поки обмежено доступ нотаріусів і державних реєстраторів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно «на період актуалізації даних про обтяження державними та приватними виконавцями».
«Разом з цим, відновлюється й низка електронних інформаційних взаємодій з державними органами, які використовують обмін даними із вищезазначеними реєстрами у своїй діяльності, насамперед з ДПС, МВС, ДМС, ПФУ, Мінцифри, Держгеокадастром, ДПСУ та іншими. Також у найближчий час на порталі та в застосунку Дія буде відновлено доступ до онлайн послуг, пов’язаних із зазначеними реєстрами», – йдеться в повідомленні.
Віцепрем’єрка з євроінтеграції, міністерка юстиції України Ольга Стефанішина заявила, що «росіяни не досягли своєї мети».
«Ми крок за кроком відновили ключові реєстри для нотаріусів, потім ДРАЦС, ЄДР, і ось завершено роботу з відновлення останньої частини реєстрів. Фінальний крок – актуалізація даних внесених за час відновлення, чим вже займаються фахівці виконавчої служби та приватні виконавці. Ще раз наголошу, дані українців не були втрачені», – написала вона у фейсбуці.
За словами Стефанішиної, після кібератаки Мін’юст припинив співпрацю з керівником ДП «Національні інформаційні системи». «Кримінальне провадження, яке було відкрите одразу ж після атаки, досі триває. Вперше провели аудит НАІС, його вже завершено. Окрім того, триває службове розслідування», – додала вона.
Російські війська обходять Покровськ на Донеччині із заходу, намагаючись взяти його в напівкільце, заявив в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов.
За його словами, саме таку тактику використовують війська РФ, оскільки не мають ресурсу, щоби атакувати Покровськ «у лоб».
«Росіяни просто не мають ресурсу, щоб ломитися на місто в лоб, як вони це робили раніше в інших населених пунктах. По-перше, вони вже суттєво просіли по ресурсах, вони розтратили той ресурс, а по-друге, будемо чесними, Покровськ – це ж не селище якесь… Зараз вони намагаються брати селища – по одному маленькому селищу «відкушувати», щоби взяти місто в напівкільце. Це абсолютно очевидно: якби вони мали змогу взяти Покровськ у лоб, то вони б це робили», – сказав Трегубов.
Він додав, що російська армія намагається відрізати траси, логістичне постачання.
На запитання про те, чи збільшилася кількість російських сил на Покровському напрямку, про що раніше згадувалося в звіті американського Інституту вивчення війни ISW, Трегубов каже, що «кількість змінилася», але відмовився надати деталі.
«…Трішки змінилася (кількість – ред.) за рахунок переміщення з Курахівського, але я не буду уточнювати. Принципово, скажімо так, тиск у всій зоні нашої відповідальності, він не змінюється особливо», – зазначив речник.
Днями український президент Володимир Зеленський в інтервʼю польським ЗМІ заявив, що найскладніша ситуація на фронті на сході України, де наразі є велика концентрація російських військ і техніки, і де український військових менше. Президент додав, що на фронті не вистачає допомоги і, за його словами, передусім це питання не про кількість людей – наразі є бригади, які укомплектовані щодо зброї на 60-70% через затримку процесів постачання допомоги від партнерів України.
За спостереженнями Інституту дослідження війни на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.
Демченко: активність російських ДРГ є значно меншою, але сили РФ не припиняють цю діяльність
Російські війська не припиняють диверсійно-розвідувальну діяльність, але активність російських ДРГ є значно меншою, повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
«Хоч активності ворожих диверсійно-розвідувальних груп та спроб їхнього заходу на нашу територію значно менше, ніж це було раніше, але для всіх прикордонних напрямків загроза залишається. І ми фіксуємо спроби таких заходів», – розповів він в ефірі національного телемарафону.
За словами Демченка, щодня противник не намагається направити на українську територію диверсантів, але на різних напрямках – Чернігівської, Сумської, Харківської областей – день від дня можуть фіксуватися такі випадки.
«Окрім того, щоб встановити, де перебувають наші воїни, як побудована наша лінія оборони, диверсанти досить часто намагаються приховано замінувати місцевість для того, щоб в подальшому наші захисники зазнали ураження від цих засобів», – розповів речник ДПСУ.
Він також нагадав, що на Чернігівщині противник використав ДРГ для інформаційно-психологічного впливу.
«На тому відтинку, де ворог використав цю групу, не було українських воїнів безпосередньо на лінії кордону. Ця територія була відрізана річками. Натомість, розмістивши там сої трикороли, в подальшому пропагандиські ресурси противника називали це перемогою, що вони захлртдт цю територію. Наші воїни вибили ту групу з цієї території, а триколори були знищені», – додав Демченко.
У листопаді минулого року російські провоєнні блогери заявили, що сили РФ, ймовірно, зайшли на територію України через кордон у Чернігівській області у села Грем’яч та Мурав’ї у Новгород-Сіверському районі та встановили там російські прапори.
У Державній прикордонній службі України на це заявили, що твердження про те, що російська диверсійно-розвідувальна група зайшла в село Грем’яч, не відповідають дійсності.
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого солдата КНДР
Президент України Володимир Зеленський оприлюднив відео допиту солдата КНДР, якого взяли на початку січня українські військові взяли у полон у Курській області РФ.
«Розвідувальна інформація щодо переміщення таких військових на російську територію, тренування та їхньої цілковитої інформаційної ізоляції підтверджується словами полонених», – написав він у телеграмі, додавши відео спілкування полоненого північнокорейського солдата зі слідчими СБУ.
В оприлюдненій розповіді солдат КНДР розповів, що, серед іншого, було кілька солдатів з Північної Кореї, яких навчали користуватися російською важкою технікою, до Росії їх транспортували поромом, а потім потягом. Він також заявив, що не знав про те, що воюватиме у РФ і проти кого.
11 січня Україна повідомила про взяття Силами оборони у полон двох військових з Північної Кореї на Курщині. За даними СБУ, одного з солдатів КНДР 9 січня 2025 року захопили бійці тактичної групи № 84 ССО, а іншого – воїни-десантники Збройних Сил України.
Взяття в полон українськими військовими двох північнокорейських солдатів у Курській області РФ підтвердило також розвідувальне агентство Південної Кореї. Розвідка Республіки Корея процитувала слова одного з полонених солдатів КНДР про те, що «серед північнокорейських солдатів у Росії були «значні» втрати». Там також зазначили, що один із полонених залишався без їжі та води протягом чотирьох-п’яти днів, перш ніж його захопили українські сили.
Про прибуття перших північнокорейських військових на Курщину стало відомо восени минулого року.
До Росії, за даними США, Південної Кореї й України, у жовтні прибули від 10 до 12 тисяч північнокорейських військових. Їх залучили до участі у війні на боці Росії, підрозділи КНДР використовують у Курській області.
Москва і Пхеньян безпосередньої участі північнокорейських військових у боях не підтверджували.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що Кремль уникає визнання присутності північнокорейських військ у Курській області Росії чи участі їх у бойових діях там проти українських сил, щоб не визнавати, що РФ для відвоювання власної території потрібні іноземні війська.
«Донецьк для мене – людина, що загубилася»: історія дівчини, яка виросла в окупації
Проєкт Радіо Свобода «Донбас Реалії» поспілкувався з молодими людьми, які виїхали з окупованого Донецька. Хтось встиг виїхати ще напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, а комусь довелось пройти справжні випробування, щоб вирватися з окупації.
У цій статті історія Марії. Їй 20. Вона народилася і виросла в Донецьку. Після виїзду з окупації наприкінці 2023-го оселилася в Харкові.
Мрочко: у Херсоні війська РФ з дрона знову атакували громадський транспорт – поранена людина
У Дніпровському районі Херсона російські війська з дрона знову атакували громадський транспорт – поранена людина, повідомив голова міської військової адміністрації Роман Мрочко.
«На автобус, який належить приватному підприємству-перевізнику, рашисти скинули вибухівку з дрона. Попередньо, уламками від розбитого лобового скла був поранений водій», – написав він у телеграмі.
Водночас, як повідомляє Херсонська ОВА, російські війська атакували з дрона маршрутне таксі у Текстильному (передмістя Херсону). У 56-річного чоловіка внаслідок атаки РФ є вибухова травма, множинні уламкові поранення обличчя та шиї.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами. Часто, як повідомляє місцева влада, російські БПЛА атакують громадський транспорт, цивільні автівки.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Через атаки РФ за добу в трьох прифронтових областях дві людини загинули, є поранені – місцева влада
Через російські обстріли минулої доби на Донеччині, Херсонщині та Харківщині загинули дві людини загинули, ще четверо поранені, інформує місцева влада.
Як повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін, у Покровський районі було пошкоджено багатоповерхівку – загинула людина, ще одна поранена (у Покровську), у Родинському пошкоджені три приватні будинки і дві багатоповерхівки.
На Херсонщині, за даними голови ОВА, російських атак зазнали 32 населені пункти, зокрема Херсон – через російську агресію загинула людина, ще двоє зазнали поранень.
Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що через низку російських обстрілів КАБами у Золочеві пошкоджені понад 20 приватних будинків, постраждала 14-річна дівчина, госпіталізована. Також ввечері 19 січня у селі Басове через підрив на мінно-вибуховому пристрої поранений 45-річний чоловік.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Генштаб: на фронті за добу було 189 боєзіткнень, найбільше – на Покровському напрямку
Ситуація на фронті залишається складною, протягом минулої доби зафіксовано 189 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.
За наведеними даними, найбільше штурмів російські сили проводили на Покровському напрямку.
«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 89 штурмових дій агресора у бік населених пунктів Зелене Поле, Олександропіль, Водяне Друге, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Мирноград, Покровськ, Звірове, Шевченко, Удачне, Успенівка, Котлине, Надіївка, Новотроїцьке, Новоандріївка, Слов’янка, Петропавлівка, Андріївка, Дачне, Улакли та Янтарне», – йдеться в повідомленні.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках і на Курщині.
Днями український президент Володимир Зеленський в інтервʼю польським ЗМІ заявив, що найскладніша ситуація на фронті на сході України, де наразі є велика концентрація російських військ і техніки, і де український військових менше. Президент додав, що на фронті не вистачає допомоги і, за його словами, передусім це питання не про кількість людей – наразі є бригади, які укомплектовані щодо зброї на 60-70% через затримку процесів постачання допомоги від партнерів України.
За спостереженнями Інституту дослідження війни на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.
Росія: в Казані й Калузі дрони атакували підприємства
Російське місто Казань вранці 20 січня зазнало атаки безпілотників – влада Татарстану заявила, що дрони намагалися атакувати промислове підприємство. Яке саме – у повідомленні не уточнюється. За офіційними даними, дрони були «знешкоджені, жертв і руйнувань немає».
Місцеві жителі й пабліки стверджують, що українські безпілотники атакували Казанський авіаційний завод імені С.П. Горбунова – одне з найбільших підприємств авіаційної промисловості Росії, яке виробляє і ремонтує стратегічні ракетоносці Ту-160 і далекі бомбардувальники Ту-22М3М/Ту-22М3, які російські війська використовують у ході війни проти України.
Стверджується, що один із безпілотників влучив у порожній резервуар на території заводу. Підтверджень цього поки немає.
При цьому місцеві жителі чули кілька вибухів в Авіабудівному, Московському, Кіровському і Ново-Савінському районах Казані. В Авіабудівному районі також розташований аеродром «Борисоглібське».
Біля житлового будинку на вулиці Можайського в Казані, за попередніми даними, знайшли уламок невідомого боєприпасу, повідомляє Astra. Мешканців евакуювали.
Аеропорт Казані тимчасово припинив приймати і відправляти рейси. Тимчасові обмеження запроваджені також в аеропорту Нижньокамська й Іжевська, повідомили у Росавіації.
Міноборони Росії вранці 20 січня відзвітувало про знищення 31 безпілотника над російськими регіонами. У повідомленні військового відомства йдеться про один дрон, збитий над Татарстаном, шість БпЛА нібито збили над Калузькою областю.
Очільник регіону Владислав Шапша повідомив, що уламки дрону впали на територію підприємства на околиці Калуги. «Незначний спалах оперативно ліквідовано силами рятувальних служб. За попередніми даними, постраждалих і руйнувань немає», – написав він.
Українська сторона повідомлення про атаку дронів у РФ поки що не коментувала.