Повітряні сили: вночі збили 93 російські дрони, 47 – «не досягли цілей»
Російські війська в ніч на 20 січня атакували Україну 141-м ударним безпілотником типу Shahed і дронами-імітаторами різних типів із п’яти напрямків: Міллерова, Орла, Брянська, Курська і Приморсько-Ахтарська, а також застосували балістичну ракету «Іскандер-М» із Курської області РФ по Сумщині, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Станом на 08:00 підтверджено збиття 93-х ударних БпЛА типу Shahed і безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Черкаській, Чернігівській, Київській, Хмельницькій, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській і Донецькій областях», – йдеться в повідомленні.
За даними Повітряних сил, 47 безпілотників-імітаторів – «локаційно втрачені» без негативних наслідків, два із них – полетіли в Росію.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Втрати РФ у війні перевищили 820 тисяч військових – Генштаб ЗСУ
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 820 430 своїх військових, зокрема 1690 – за останню добу – такі дані станом на ранок 20 січня наводить український Генштаб.
Щодо втрат російської техніки, то в Генштабі заявили про такі:
- танки ‒ 9821 (+10 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 20454 (+42)
- артилерійські системи – 22074 (+19)
- РСЗВ – 1262
- засоби ППО ‒ 1049 (+3)
- літаки – 369
- гелікоптери – 331
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 22768 (+153)
- крилаті ракети ‒ 3051
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 34488 (+87)
- спеціальна техніка ‒ 3706 (+6).
Напередодні Міністерство оборони Великої Британії заявило, що 2024 рік приніс для Росії найбільші втрати від початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Згідно з оцінками відомства, Росія втратила вбитими і пораненими 429 тисяч військових минулого року порівняно зі 105 960 в 2022 році та 252 940 – в 2023-му.
Загальні втрати Росії у повномасштабній війні проти України перевищують 750 тисяч, йдеться у дописі відомства в соцмережі Х.
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня 2024 року повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень. За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.
Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.
ISW: у Росії вербують жінок до добровольчих загонів
Російські добровольчі військові загони продовжують роботу зі збільшення особового складу за рахунок призову жінок до армії Росії, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
Аналітики звернули увагу на заяву колишнього голови Роскосмосу і так званого «сенатора» від окупованої частини Запорізької області України Дмитра Рогозіна, який 19 січня сказав, що російський загін «БАРС-Сармат» (резерв російської бойової армії) набирає фахівців і некваліфікованих чоловіків і жінок з усієї Росії для участі в бойових діях в Україні.
«Це повідомлення з’явилося услід за нещодавніми російськими рекламними заходами, які висвітлювали вербування російських жінок до різних бойових підрозділів російських збройних сил», – зазначили в ISW.
Напередодні Міністерство оборони Великої Британії заявило, що 2024 рік приніс для Росії найбільші втрати від початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Згідно з оцінками відомства, Росія втратила вбитими і пораненими 429 тисяч військових минулого року порівняно з 105 960 в 2022 році та 252 940 – в 2023-му.
Загальні втрати Росії у повномасштабній війні проти України перевищують 750 тисяч, йдеться у дописі відомства в соцмережі Х.
Інститут вивчення війни (ISW) у листопаді зазначав, що російські військові не можуть нескінченно витримувати нинішні показники втрат на війні проти України, «доки Путін уникає чергового вимушеного призову резервістів».
На Харківщині через удар РФ поранена 14-річна дівчинка – ОВА
У Золочеві на Харківщині внаслідок російського удару ввечері 19 січня поранена дитина, повідомили в обласній військовій адміністрації.
«Окупанти вдарили КАБом біля приватного будинку в Золочеві Богодухівського району», – йдеться в повідомленні.
В ОВА уточнили, що постраждала 14-річна дівчинка, її з осколковими пораненнями шпиталізували.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Сирський фіксує зменшення кількості випадків СЗЧ у війську
Серед військових «в останні період» знизилася кількість самовільних залишень місця служби, заявив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський. Про це він сказав у інтерв’ю «ТСН Тиждень», опублікованому 19 січня.
Він вказав на заходи, до яких вдалося командування – зокрема, подовження терміну базової військової підготовки та запровадження адаптивного періоду, під час якого солдат «адаптується до тієї ділянки, де ведуться конкретні бойові дії».
Також Сирський згадав про роботи зі створення «здорових воїнських колективів»:
«Тому що більшість проблем, судячи з наших матеріалів, тому що ми вивчаємо цю проблему постійно – це якраз відносини у військовому колективі. Де вони нормальні, є традиції, повага з боку командирів до підлеглих, де сержанти – це батьки, керівники, наставники, то там проблем із СЗЧ, як правило, не буває».
За словами головнокомандувача, останнім часом кількість СЗЧ скоротилася.
«Зараз, в останній період, буквально на третину зменшилася кількість самовільного залишення частини. З іншого боку, повернулися близько 10 тисяч військовослужбовців із СЗЧ до батальйонів резерву, а 4,5 тисячі вже беруть участь у бойових діях. Тобто люди усвідомили, що зробили вчинок, який має ознаки кримінального правопорушення», – розповів він.
На питання журналіста Андрія Цаплієнка Сирський уточнив, що більшість військових, які повертаються з СЗЧ, продовжують службу в інших підрозділах.
Президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до закону «Про військовий обовʼязок та військову службу», який, поміж іншого, продовжує до 1 березня можливість взяття на облік військовослужбовців, які вчинили СЗЧ, і які добровільно прибули до військових частин.
«Путін програє». Поразка Росії в енергетиці довела, що Кремль можна перемогти – Пайєтт
Припинення постачання російського газу до Європи через територію України з 1 січня цього року є історичним моментом для Європи та України, який визначатиме майбутнє енергетичного ринку на багато років, вважає колишній посол США в Україні, а нині заступник Держсекретаря США Джеффрі Пайєтт. Американський дипломат говорив про це на події, організованій «Атлантичною радою» у Вашингтоні 15 січня.
Минулого тижня Сполучені Штати запровадили нові суворі санкцій проти російського енергетичного сектору та на тлі обговорень в Конгресі майбутньої політики США за нової адміністрації новообраного президента США Дональда Трампа, яка розпочне роботу з 20 січня.
На думку експосла США в Україні, а тепер заступника держсекретаря США Джеффрі Пайєтта, Росія зазнала «стратегічної поразки», і не лише тому, що газовий монополіст «Газпром» втратив 6 мільярдів доларів доходів, які, за словами Пайєтта, спрямовувалися на закупівлю дронів та ракет, якими Росія вбиває українців. А ще тому, що Росія втратила в Європі свій найважливіший енергетичний ринок, на якому ще 25 років тому вона продавала 130 мільярдів кубометрів газу, і планувала продати більше завдяки новим газогонам в обхід України та експорту зрідженого газу. Більше про це читайте за лінком
Генштаб ЗСУ повідомляє про понад 80 боєзіткнень на Покровському напрямку протягом доби
Сили оборони «спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження їхнього бойового потенціалу», повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зведенні 19 січня.
Від початку доби на фронті відбулося 180 бойових зіткнень, повідомляє штаб.
Зокрема, на Харківському напрямку російські війська тричі намагалися прорвати оборонні рубежі ЗСУ поблизу Вовчанська, ще 13 – на Куп’янському, одне боєзіткнення триває.
Ще 18 атак Сили оборони відбили на Лиманському напрямку – поблизу Новоєгорівки, Надії, Новосергіївки, Першотравневого, Зеленого Гаю, Макіївки, Новосадового, Зарічного, Колодязів, Зеленої Долини, Тернів та у Серебрянському лісництві.
Штаб звітує про два відбитих російських наступи на Сіверському напрямку, поблизу Івано-Дар’ївки та Верхньокам’янського. Ще сім спроб ЗСУ відбивали на Краматорському напрямку – біля Часового Яру та Білої Гори.
Російські загарбники 19 разів штурмували українські позиції у районах Торецька, Диліївки та Щербинівки, Сили оборони «стійко стримують натиск».
За зведенням, російська армія «інтенсивно атакує» на Покровському напрямку:
«Впродовж дня ворог здійснив 88 атак. Найбільша активність російських окупантів зберігається в районах населених пунктів Зелене Поле, Олександропіль, Водяне Друге, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Мирноград, Покровськ, Звірове, Шевченко, Удачне, Успенівка, Котлине, Надіївка, Новотроїцьке, Новоандріївка, Слов’янка, Петропавлівка, Андріївка, Дачне, Улакли та Янтарне. Наші оборонці мужньо тримають рубежі, дотепер тривають п’ять боєзіткнень».
Російська армія протягом дня 13 разів атакувала на Новопавлівському напрямку в напрямках Костянтинополя та Великої Новосілки, два боєзіткнення тривають.
На Оріхівському напрямку російські військові один раз штурмували позиції Сил оборони поблизу Новоандріївки, успіху не мали. Штаб повідомляє про ще два невдалих російських штурми на Придніпровському напрямку.
У Курській області Росії українські війська відбили 14 російських атак.
На інших напрямках обстановка суттєво не змінювалася.
Днями український президент Володимир Зеленський в інтервʼю польським ЗМІ заявив, що найскладніша ситуація на фронті на сході України, де наразі велика концентрація російських військ і техніки, і де український військових менше. Президент додав, що на фронті не вистачає допомоги і перед усім це питання не про кількість людей – наразі є бригади, які укомплектовані щодо зброї на 60-70% через затримку процесів постачання допомоги від партнерів України.
За спостереженнями Інституту дослідження війни на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.
Днями український президент Володимир Зеленський в інтервʼю польським ЗМІ заявив, що найскладніша ситуація на фронті на сході України, де наразі велика концентрація російських військ і техніки, і де український військових менше. Президент додав, що на фронті не вистачає допомоги і перед усім це питання не про кількість людей – наразі є бригади, які укомплектовані щодо зброї на 60-70% через затримку процесів постачання допомоги від партнерів України.
За спостереженнями Інституту дослідження війни на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.
«Помилки враховані»: Сирський розповів про перевірку ходу формування 156-ї бригади
Комплексна група Генерального штабу Збройних сил почала роботу в 156-й окремій механізованій бригаді, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
За його словами, групу очолює заступник головнокомандувача Олег Апостол.
«Наразі група працює в 156-й окремій механізованій бригаді. Мета роботи – перевірка ходу формування бригади та надання всебічної допомоги з питань організації і підготовки до бойових дій», – заявив Сирський.
Головнокомандувач додав, що на цей час військова частина завершила доукомплектування особовим складом та почала базову загальну військову підготовку за оновленою програмою. Також триває відбір персоналу на фахову підготовку та постачання озброєння та військової техніки відповідно до плану.
Водночас Сирський заявив про «низку суттєвих недоліків», для усунення яких визначені завдання для командувача Сухопутних військ ЗСУ.
Поміж іншого, він згадав про завдання щодо:
- заміни частини керівного складу бригади і призначення командира з бойовим і практичним досвідом служби на командних посадах
- переведення в частину офіцерів та сержантів, які раніше брали участь в бойових діях для нарощення бойових спроможностей 156 ОМБр
- підвищення якості практичних занять з урахуванням досвіду ведення бойових дій на сході
- підвищення інтенсивності та якості підготовки пілотів БпЛА і операторів РЕБ, а також вирішення низки інших питань, які впливають на результати бойових дій
«Слід зазначити, що помилки, які трапилися під час формування та підготовки 155-ї бригади імені Анни Київської враховані, вживаються заходи щодо їх недопущення в майбутньому. Група Генерального штабу продовжить працювати у 156 окремій механізованій бригаді», – додав головнокомандувач.
За його словами, військове командування «оперативно реагує на проблеми військових частин», приділяючи особливу увагу поповненню бригад навченим особовим складом, які беруть участь у інтенсивних боях із російською армією.
Державне бюро розслідувань 8 січня затримало командира однієї з рот 155 окремої механізованої бригади за самовільне залишення місця служби та підбурювання до цього підлеглих.
Ситуація в 155-й механізованій бригаді стала публічною 31 грудня, коли про це написав журналіст Юрій Бутусов. За його словами, ще до першого бою підрозділ самовільно залишили більше ніж тисяча мобілізованих, командира бригади звільнили, а один із керівників, відповідальних за формування бригади, помер від серцевого нападу.
Тим часом, 6 січня агенція France-Presse із посиланням на офіційного представника французької армії повідомила, що кілька десятків із понад двох тисяч українських військових зі складу 155-ї бригади «Анна Київська» дезертирували під час навчання.
За підсумками наради з командирами підрозділів безпілотних систем головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив, що «приділив окрему увагу нарощенню спроможностей підрозділу безпілотних систем 155-ї механізованої бригади, а також проблемним питанням, які необхідно вирішити». Сирський не уточнив, про які саме проблемні питання йдеться.
Британська розвідка: у 2024-му Росія зазнала найбільших втрат з початку повномасштабного вторгнення
2024 рік приніс для Росії найбільші втрати від початку повномасштабного вторгнення до України – про це заявило Міністерство оборони Великої Британії 19 січня.
Згідно з оцінками відомства, Росія втратила вбитими та пораненими 429 тисяч минулого року порівняно з 105 960 в 2022 році та 252 940 в 2023.
Загальні втрати Росії у повномасштабній війні проти України перевищують 750 тисяч, йдеться у дописі відомства в соцмережі Х (раніше Twitter).
Втрати Росії зростали шість місяців поспіль і в грудні сягнули 48 670 – найбільше за будь-який інший місяць повномасштабного вторгнення, йдеться в оприлюдненій оцінці.
«Ця похмура статистика триватиме, поки Росія продовжуватиме своє непотрібне вторгнення», – йдеться в дописі британського відомства.
Згідно з даними Генерального штабу ЗСУ, на 19 січня Росія втратила близько 818 740 людей особового складу вбитими і пораненими. Раніше, у жовтні 2024 року, Пентагон США оцінив російські втрати за час повномасштабного вторгнення на рівні 600 000 вбитими та пораненими.
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня 2024 року повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень. За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.
Генштаб ЗСУ зафіксував 125 бойових зіткнень на фронті від початку доби
Від початку доби на фронті відбулося 125 бойових зіткнень на різних напрямках, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у зведенні на 16 годину 19 січня.
Зокрема, російські війська двічі безуспішно атакували біля Вовчанська на Харківському напрямку, ще сім разів – на Куп’янському напрямку, де тривають три боєзіткнення.
«На Лиманському напрямку відбулося 14 боєзіткнень поблизу Новоєгорівки, Надії, Новосергіївки, Новосадового, Зарічного, Колодязів, Зеленої Долини, Тернів та у Серебрянському лісництві. Сім боєзіткнень тривають до цього часу», – йдеться в зведенні.
Сили оборони відбили дві російських атаки на Сіверському напрямку, поблизу Івано-Дар’ївки та Верхньокам’янського. Ще п’ять із 12 сутичок тривають на Краматорському напрямку в районі Часового Яру та Білої Гори. Ще 11 атак з 17 були відбиті на Торецькому напрямку.
«Висока активність ворога наразі зберігається на Покровському напрямку. 62 рази за сьогодні розпочиналися зіткнення різної інтенсивності поблизу населених пунктів Зелене Поле, Олександропіль, Водяне Друге, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Мирноград, Покровськ, Звірове, Шевченко, Удачне, Успенівка, Котлине, Надіївка, Новотроїцьке, Новоандріївка, Слов’янка, Петропавлівка, Андріївка, Дачне, Улакли та Янтарне, 15 боєзіткнень тривають дотепер», – повідомляє Генштаб.
Російська армія 12 разів атакувала в районах Костянтинополя та Великої Новосілки на Новопавлівському напрямку, тривають чотири боєзіткнення.
На Курському напрямку українські військові, за повідомленням, відбивають одну атаку армії РФ, всього на момент зведення зафіксовано чотири боєзіткнення.
На Гуляйпільському, Оріхівському та Придніпровському напрямках російські війська активних дій не проводили.
Днями український президент Володимир Зеленський в інтервʼю польським ЗМІ заявив, що найскладніша ситуація на фронті – на сході України, де є велика концентрація російських військ і техніки, і де українських військових менше. Президент додав, що на фронті не вистачає допомоги і перед усім це питання не про кількість людей – наразі є бригади, які укомплектовані щодо зброї на 60-70% через затримку процесів постачання допомоги від партнерів України.
За спостереженнями Інституту дослідження війни на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.
Речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов повідомляв, що російські війська намагаються обійти місто Покровськ Донецької області, щоб розірвати логістичні ланцюги і взяти місто в оперативне оточення.
Розслідування BelPol: держпідприємства Білорусі виробляють снаряди для російських «Градів»
Низка білоруських держпідприємств займається серійним виробництвом снарядів для російської армії – про це 19 січня повідомило об’єднання колишніх білоруських силовиків BelPol. Організація опублікувала розслідування на своєму YouTube-каналі, передає білоруська служба Радіо Свобода.
Серед підприємств, які займаються виробництвом снарядів калібру 122 і 152 міліметри, автори називають Білоруський автомобільний завод (Жодино), Білоруський металургійний завод (Жлобін) і Борисівський завод автотракторного електрообладнання.
У матеріалі також згадуються інші підприємства, афілійовані із зазначеними – всього їх 15. Серед них – новий проєкт, пов’язаний із Молодечанським заводом порошкової металургії.
За даними BelPol, снаряди виготовлені, в тому числі, для російських реактивних систем залпового вогню «Град», які обстрілюють Україну.
«Натхненником проєкту» автори другої частини розслідування називають Олександра Лукашенка.
Лукашенко підтримує дії Росії у війні проти України. Він надав територію своєї країни для розміщення російських військ, що використовують її як «плацдарм для атак на Україну».
Саам Лукашенко неодноразово заявляв про свою «солідарність» з Москвою, називаючи війну «спеціальною військовою операцією» та виправдовуючи агресію Росії.
Зеленський повідомив, хто стане очільником Академії сухопутних військ
Президент Володимир Зеленський заявляє, що доручив міністру оборони України Рустему Умєрову призначити полковника Романа Качура на посаду начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
«У застосунку «Армія+» завершилося опитування щодо нового керівника Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного. Важливо, що це рішення ухвалюється разом із нашими військовими. Головком і командувач Сухопутних військ запропонували п’ятьох кандидатів – це бригадні генерали Сергій Баранов і Михайло Сидоренко, це полковники Євген Ласійчук, Олександр Бакулін і Роман Качур. Найбільше голосів набрав саме полковник Роман Качур», – заявив Зеленський у зверненні 19 січня.
За його словами, Качур «добре знає фронт», він командував 55-ю окремою артилерійською бригадою.
«Я говорив з полковником Качуром – він має бачення того, що змінити у військовій освіті й конкретно в Національній академії сухопутних військ. Доручив йому представити суспільству, що зміниться в академії, провести аудит в академії – повноцінний аудит: і того, як фінансується, і того, як навчаються курсанти, і того, хто працює в академії», – сказав Зеленський.
13 січня президент повідомив, що військові зможуть обрати нового начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з пʼяти кандидатів через застосунок «Армія+».
12 грудня Міністерство оборони звільнило Павла Ткачука з посади начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
Раніше у грудні перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк заявив, що рішення щодо Ткачука вже ухвалене, його буде звільнено через скарги курсантів.
Генерал-лейтенант Павло Ткачук очолював Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 2002 року. У 2010 він був депутатом Львівської міськради від Партії регіонів, а у 2013 році став позафракційним. На місцевих виборах у 2020 році Павло Ткачук пройшов до Львівської обласної ради як висуванець «Слуги народу».
На Херсонщині через російський удар загинув 24-річний чоловік – ОВА
На Херсонщині внаслідок російського удару загинув 24-річний чоловік, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Близько 14:00 під вогнем ворожої артилерії опинився Червоний Маяк. Внаслідок обстрілу смертельні поранення дістав 24-річний чоловік, який в момент удару перебував на вулиці», – написав Прокудін у телеграмі.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Джон Гербст: Надання Україні потужної зброї принесе стійкий мир і Нобелівську премію для Трампа
Вашингтонський аналітичний центр «Атлантична рада» опублікував «вісім великих ідей» для другої адміністрації новообраного президента США Дональда Трампа», в тому числі стосовно можливих шляхів регулювання російсько-української війни.
Згадуючи обіцянку майбутнього 47-го президента США Дональда Трампа «сколихнути уряд США та світ заради досягнення американських інтересів», експерти «Атлантичної ради», зокрема, пропонують спосіб, який, на їхню думку, може принести Трампові Нобелівську премію миру.
Так, експосол Сполучених Штатів в Україні і аналітик «Атлантичної ради» Джон Гербст вважає, що новий президент повинен продовжити надання Україні допомоги від США. «Це може бути позика, але вона повинна включати сучасну зброю — звичайно, армійські тактичні ракетні системи більшої дальності (ATACMS) і винищувачі F-16, але, можливо – більше», – зазначає Гербст. Більше про це тут
Зеленський про нові санкції РНБО: «блокуємо пропагандистів, які працюють на Росію»
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що підписав указ, який вводить у дію рішення Ради національної безпеки й оборони про санкції.
«Блокуємо пропагандистів, які працюють на Росію, осіб, які перейшли на сторону ворога, і тих, хто допомагає Росії продовжувати війну. А також ми продовжуємо позбавляти державних нагород – на звання Герой України заслуговують тільки ті, хто дійсно життя присвячує Україні», – сказав Зеленський у зверненні 19 січня.
Він також зазначив, що готуються і нові санкційні рішення, які будуть оприлюднені «незабаром».
Санкційний список у згаданому указі, оприлюдненому на сайті президента, містить 18 українських і російських громадян.
Обмеження, зокрема позбавлення державних нагород, серед інших, запроваджують проти нардепів Нестора Шуфрича, Юрія Бойка, ексзаступниці головреда проросійського видання «Страна» Світлани Крюкової, екснардепа Євгенія Мураєва, екслідера забороненої Компартії Петра Симоненка, екснардепа Олега Волошина.
У жовтні 2024 року Зеленський підписав укази, якими ввів у дію два рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій. Серед юридичних осіб, проти яких тоді запровадила санкції РНБО – російські й китайські компанії, в тому числі державна корпорація «Ростех» і кілька підприємств авіаційніої галузі.
Під персональні санкції потрапили, зокрема, адвокатка Тетяна Монтян, яку в Україні підозрюють у виправдовуванні російської агресії, та судді, які працюють на окупованих територіях.
У листопаді президент підписав указ, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони щодо «позбавлення державних нагород зрадників України». До першого списку увійшли 34 особи, серед яких – колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ і Генпрокуратури, прокурори, артисти, російські політичні, релігійні й культурні діячі.
Російські війська за тиждень застосували проти України близько 550 ударних дронів, майже 60 ракет різних типів і понад 660 авіаційних бомб, повідомив президент України Володимир Зеленський.
За його словами, протягом тижня українські військові збили 33 ракети, зокрема балістичні, й 311 ударних дронів, а ще 136 дронів, які застосовуються у щоденних ударах по інфраструктурі, «не досягли своїх цілей».
«Велика вдячність усім нашим воїнам, військовій авіації, зенітникам, підрозділам РЕБ і мобільним вогневим групам. Але незмінне завдання й надалі посилювати захист нашого неба… Більше «Петріотів» для України – це більше захисту життя. Більше далекобійності для України – це більше гарантій, що російську війну вдасться зупинити», – написав Зеленський у телеграмі 19 січня.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Війська РФ посилили тиск на Велику Новосілку – розвідка Британії
Російські війська посилили тиск на місто Велика Новосілка в Донецькій області, пише у своєму звіті 19 січня розвідка Великої Британії.
«У січні 2025 року російські війська просувалися на північ, щоб захопити села Нескучне і Времівка – останнє розташоване безпосередньо на захід від міста. Велика Новосілка була на лінії фронту з моменту вторгнення Росії в Україну. Спроби Росії захопити місто влітку 2022 року зазнали невдачі, а Україна відтіснила російські сили на південь у 2023 році», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому Міністерством оборони Великої Британії.
Просування Росії на цій осі відбуваються після того, як вона захопила інші міста на сході – зокрема, Вугледар у жовтні 2024 року і Курахове в січні 2025 року, зазначили у розвідці.
Тим часом, оперативно-стратегічне угруповання військ «Хортиця» 19 січня повідомило, що російські війська намагаються блокувати Велику Новосілку.
«На Новопавлівському напрямку противник, користуючись складними погодними умовами, проводив наступальні дії з метою блокування населеного пункту Велика Новосілка. Для підтримки наступальних дій ворог активно застосовував бронетехніку. В результаті вогневого впливу було знищено два танки і п’ять бронемашин противника. Незважаючи на численні втрати в особовому складі, ворог продовжує штурмові дії на околицях Великої Новосілки. Воїни Сил оборони ведуть виснажливі оборонні бої», – йдеться в повідомленні.
Велика Новосілка – останній відносно великий форпост Сил оборони на півдні Донбасу. Тут ЗСУ відвоювали деякі території влітку 2023 року, а Росія розпочала свої штурми у відповідь восени 2024 року.
Сім кроків Трампа під час першої каденції, які були за Україну і проти Росії
Зараз багато прогнозів щодо політики Дональда Трампа щодо України за його другої каденції. А щодо першої каденції у Білому домі (2017–2021 роки), то існує уявлення, ніби Трамп вів проросійську політику, приятелював з російським керманичем Володимиром Путіним і був скептичним в плані підтримки України. Але чи справді так було?
Адміністрація Трампа тоді запроваджувала пакет за пакетом санкцій проти Росії за підрив територіальної цілісності України.
Але, окрім санкцій, Радіо Свобода зібрало 7 вже призабутих кроків, які здійснила перша адміністрація Трампа і які прямо або опосередковано стосувались України. Отже, нагадуємо. Читайте і дивіться за лінком
Міністр оборони Німеччини допустив направлення миротворчих військ в Україну
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус не відкинув ідею направлення миротворчих військ для гарантування безпеки демілітаризованої зони в Україні в разі припинення вогню. Він сказав про це в інтерв’ю виданню Süddeutsche Zeitung, опублікованому напередодні.
«Ми є найбільшим партнером НАТО в Європі. Ми, очевидно, зіграємо свою роль», – сказав Пісторіус.
За його словами, це питання буде «обговорюватися в свій час».
Раніше британська преса повідомила, що прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Емманюель Макрон почали обговорювати можливість відправлення британських і французьких солдатів в Україну як миротворців у разі, якщо буде укладено угоду про припинення російсько-української війни.
Емманюель Макрон вперше заговорив, що європейські країни можуть надіслати війська в Україну ще наприкінці лютого 2024 року, але тоді ця ідея не знайшла підтримки серед країн-партнерів.
Президент України Володимир Зеленський минулого місяця в Брюсселі без подробиць заявив, що бачить «позитивні зрушення» у дискусіях щодо ймовірності розміщення миротворчих військ в Україні. А 13 січня розповів, що розмовляв із французьким колегою Емманюелем Макроном й обговорював ідею розміщення «контингентів партнерів» в Україні.
16 січня Зеленський заявив, що розміщення іноземного військового контингенту в Україні обговорюють з тими країнами, які хочуть або спроможні це зробити, втім говорити про деталі, зокрема, щодо чисельності, за його словами, ще зарано.
«Ми говорили про це достатньо детально з президентом Франції Емманюелем Макроном. Проговорюємо з Польщею, говорили з нашими балтійськими партнерами. Обговорюємо із Британією», – зазначив президент.
На Херсонщині за добу через обстріли РФ загинули три людини – ОВА
На Херсонщині минулої доби через російські удари загинули три людини, ще шестеро – зазнали поранення, повідомили в обласній військовій адміністрації.
«Минулої доби під ворожим вогнем й авіаударами опинилися Антонівка, Микільське, Придніпровське, Комишани, Білозерка, Янтарне, Кізомис, Розлив, Томина Балка, Станіслав, Широка Балка, Олександрівка, Софіївка, Іванівка, Новотягинка, Понятівка, Берислав, Зміївка, Шляхове, Монастирське, Новорайськ, Червоний Маяк, Ольгівка, Новоолександрівка, Львове, Миколаївка, Осокорівка, Тягинка, Бургунка, Веселе і місто Херсон», – зазначили в адміністрації.
За даними ОВА, російські військові били по соціальній інфраструктурі, житлових кварталах населених пунктів області, зокрема пошкодили 17 приватних будинків.
Крім того, як повідомили в ОВА вранці 19 січня, в Антонівці на російській міні підірвався місцевий житель.
«Поблизу автобусної зупинки 59-річний чоловік наступив на протипіхотну міну «пелюстка». Внаслідок детонації він дістав вибухову травму і травматичну ампутацію стопи. Потерпілого шпиталізували. Він – у тяжкому стані», – йдеться в повідомленні.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.