Доступність посилання

ТОП новини
Унаслідок російського удару по Краматорську на Донеччині 9 лютого 2025 року загинула людина, ще 12 поранені, повідомила місцева влада
Унаслідок російського удару по Краматорську на Донеччині 9 лютого 2025 року загинула людина, ще 12 поранені, повідомила місцева влада

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

ОВА: армія РФ атакувала FPV-дронами Сумщину, троє постраждалих

У п’ятницю, 16 січня, сили РФ атакували FPV-дронами Середино-Будську громаду на Сумщині, йдеться у повідомленні обласної військової адміністрації

«Протягом дня росіяни здійснили 80 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 122 вибухи. Обстрілів зазнали Миропільська, Білопільська, Краснопільська, Великописарівська, Свеська, Дружбівська, Путивльська, Шалигинська, Середино-Будська, Есманьська, Юнаківська громади», – зазначили в ОВА.

Також відомо, що «у Середино-Будській громаді росіяни били з міномета, скинули з БпЛА вибухові пристрої. Також здійснили удари FPV-дронами, внаслідок чого троє людей отримали поранення, також пошкоджено багатоквартирний будинок і автомобіль».

«У Миропільській громаді окупанти вдарили з мінометів, скинули з БпЛА вибуховий пристрій та здійснили обстріл із РСЗВ. Також атакували громаду БпЛА, внаслідок чого частково зруйнований приватний житловий будинок», – наголосили в ОВА.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

На Київщині внаслідок падіння уламків дронів поранена дитина, сталась пожежа – влада

Внаслідок падіння уламків збитих цілей під час атаки російських БпЛА на Київщину в одному із населених пунктів зазнала поранень дитина 2012 року народження, розповів т.в.о. Київської ОДА Микола Калашник.

«У хлопчика підозра на контузію та рвана рана бедра. Він госпіталізований до лікарні. Дитині надається вся необхідна медична допомога», – зазначив він.

Також, за даними Калашника, «через падіння уламків сталася пожежа у кафе-магазині та прибудованій котельні на площі майже 200 квадратних метрів. Наразі пожежа локалізована. Вибуховою хвилею пошкоджено скління сусіднього будинку».

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Генштаб: за добу відбулось понад 130 боєзіткнень, найбільше – на Покровському і Курському напрямках

Протягом 16 січня на фронті відбулось 131 бойове зіткнення Сил оборони України з російськими військовими, найбільше – на Покровському та Курському напрямках, йдеться в оперативному зведенні Генштабу ЗСУ.

«На Куп’янському напрямку агресор атакував поблизу Петропавлівки, Голубівки, Дворічної, Загризового та Піщаного. П’ять бойових зіткнень завершено, одна ворожа атака триває до цього часу», – кажуть у Генштабі.

Крім того, на Лиманському напрямку «російські загарбники штурмували позиції Сил оборони поблизу населених пунктів Копанки, Новосергіївка, Греківка, Зелений Гай, Макіївка, Торське, Новоплатонівка, Терни та Зарічне. Українські захисники зупинили 11 ворожих атак, два бойових зіткнення досі тривають».

«Сіверський напрямок: ворог п’ять разів штурмував наші позиції поблизу Верхньокам’янського та Білогорівки, на даний час точиться одне бойове зіткнення поблизу Івано-Дар’ївки. На Краматорському напрямку окупанти атакували сім разів в районах Привілля, Білої Гори, Григорівки та Часового Яру, всі спроби загарбників просунутися вперед припинені українськими воїнами», – зазначили в оперативному зведенні.

Відомо також, що на Покровському напрямку «від початку цієї доби противник 47 разів атакував у районах населених пунктів Зелене Поле, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Новий Труд, Покровськ, Шевченко, Звірове, Котлине, Успенівка, Удачне, Слов’янка, Петропавлівка, Андріївка, Улакли, Курахове, Дачне та Янтарне. Дев’ять бойових зіткнень досі тривають».

«За наявними на цей час даними, втрати ворога, на даному напрямку, за сьогодні склали 300 військовослужбовців вбитими та пораненими, знищено чотири автомобілі, крім того, суттєво пошкоджено ворожий танк, міномет та один автомобіль противника», – уточнили у Генштабі.

Також у ЗСУ зазначили, що «на Курському напрямку наші захисники відбили 13 ворожих атак, ще шість бойових зіткнень тривають до цього часу».

Сирський представив союзникам у НАТО стратегію дій України на 2025 рік

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський представив союзникам у НАТО стратегію дій України на 2025 рік. Про це повідомляє пресслужба місії України при НАТО за підсумками засідання Ради Україна-НАТО у на рівні Головнокомандувачів збройних сил.

Сирський по відеозв’язку поінформував партнерів про оперативно-стратегічну обстановку на фронті, оцінку планів Росії щодо продовження війни та прогнози щодо її подальших дій.

Він окремо наголосив на важливості для України посилення протиповітряної оборони, зокрема для захисту критичної інфраструктури, а також можливості завдавати ударів по військових об’єктах вглиб території РФ.

Читайте також: Захід та уроки Другої світової. Потрібно «перемогти Росію на полі бою» – експерт

Також Сирський закликав держави-члени НАТО інвестувати в українську оборонну промисловість за «данською моделлю», а також надати додаткову підтримку у підготовці військових, зокрема, поряд з підготовкою за межами України підтримати ініціативу щодо проведення тренувань на українських полігонах із залученням інструкторів держав-членів Альянсу.

15-16 січня у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі проходило засідання найвищого військового органу НАТО – Військового комітету – у форматі начальників Генеральних штабів. Як анонсувалось, засідання зосереджене на подальшому посиленні стримування і оборони Альянсу, зміцненні партнерств НАТО в усьому світі, а також на підтримці України.

На отримання коштів по програмі «єПідтримка» вже подали заявки 10 млн українців – «Дія»

На отримання коштів по програмі «Зимова підтримка» у «Дії» вже подала заявки майже половина користувачів, йдеться у повідомленні пресслужби застосунку.

«За півтора місяця на «Зимову єПідтримку» подалася майже половина всіх користувачів «Дії». Виплати на дітей оформили майже 2,5 млн українців», – кажуть у «Дії».

За даними відомства, загалом на допомогу в «Дії» подались 10 млн українців, при цьому з них:

  • внутрішні переселенці – 14 % заяв;
  • жінки – 68 % від усіх заяв.

ЗСУ намагаються ліквідувати «плацдарм» армії РФ на березі річки Оскіл – ОСУВ «Хортиця»

Українські військові наразі намагаються ліквідувати російський так званий «плацдарм» на березі річки Оскіл у Харківській області, розповів речник ОСУВ «Хортиця» Віктор Трегубов в ефірі телемарафону.

За його словами, «ЗСУ хочуть відловити окупантів й повністю відновити контроль над узбережжям річки».

«Спроби окупантів форсувати Оскіл продовжуються постійно, але це водне форсування. У нас у зведеннях фігурують десь за добу від 1 до 3 уражень плавзасобу», – сказав Трегубов.

Він зазначив, що «це зазвичай невеликі човни, якими окупанти намагаються переправитися на інший бік».

Черговий пакет військової допомоги від Італії вже прямує до України – Умєров після зустрічі з Крозетто

Міністр оборони Рустем Умєров заявив, що під час сьогоднішнього візиту його італійського колеги Гвідо Крозетто до Києва домовилися про посилення оборонної співпраці між Україною та Італією.

«Головна новина – черговий пакет військової допомоги від Італії вже прямує до України. Це сучасне озброєння, яке допоможе нашим воїнам завдавати потужних ударів по ворогу. Ми також обговорили об’єднання зусиль у сфері оборонної промисловості. Плануємо запуск спільних підприємств та інші ініціативи для максимальної підтримки нашого оборонного комплексу», – йдеться у його повідомленні в телеграмі.

За словами Умєрова, також очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов поділився з італійськими колегами актуальною інформацією про ситуацію на полі бою та наміри противника, а головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський окреслив пріоритетні потреби армії.

Крозетто, якого цитує пресслужба оборонного відомства Італії, зустріч з Умєровим назвав «важливою і змістовною».

«Бажання нашої країни підтримувати український народ та його інституції залишається твердим і чітким. Пріоритетом для Італії, як і для ЄС та НАТО, є негайне припинення бойових дій. Російські бомби повинні припинити падати на мирне населення..Італія продовжить працювати задля поваги до міжнародного права і справедливого миру, який поважає права народів», – заявив міністр оборони Італії.

Неймовірно, але факт. Він вижив після 36 днів із накладеним на нозі турнікетом

ЛЬВІВ – 41-річний український військовослужбовець із позивним «Метр», Олександр Лалачук із Хмельниччини, 36 днів провів на позиції із перетиснутою турнікетом пораненою ногою. І залишився живим. Лікарі кажуть, що це диво, бо вони вперше зіштовхнулися із такою ситуацією.

Хто наклав той турнікет? Що допомогло вижити? Яким бачиться майбутнє? Про це Олександр Лалачук і його дружина Людмила розповіли Радіо Свобода.

Ногу Олександру Лалачуку ампутували, попереду ще одна операція через обмороження трьох пальців на іншій нозі, але він почуває себе добре.

36 днів він провів у жахливих умовах. Евакуацію було неможливо провести через близьке розташування російських військ і постійні обстріли. Але Лалачук вижив. Було обмаль води і їжі, холод і постійна загроза смерті.

Сили РФ атакували дронами Дергачі на Харківщині, є влучання – прокуратура

Російські війська атакували безпілотниками цивільну інфраструктуру Дергачів на Харківщині, повідомляє у телеграмі обласна прокуратура.

За даними слідства, 16 січня близько 20:30 та 20:40 сили РФ вдарили ударними БпЛА по місту Дергачі – зафіксовано два влучання по території цивільного підприємства: пошкоджено будівлі та приміщення. Люди поранень не зазнали.

Місто Дергачі розташоване за 16 кілометрів від Харкова.

У Міноборони розповіли, з яких елементів складатиметься базова військова підготовка

Базова загальновійськова підготовка складатиметься з двох елементів: теоретичного та практичного курсу, повідомив у телеефірі заступник міністра оборони, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.

«Вчора (15 січня – ред.) президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт, ухвалений Верховною Радою, щодо змін до закону України про військовий обов'язок і військову службу. Закон передбачає зміни щодо прийняття громадян України на військовий облік, а також їх медичне обстеження під час проходження базової загальновійськової підготовки. Ми впроваджуємо базову загальну військову підготовку для студентів, а також слухачів вищих навчальних закладів. Базова загальновійськова підготовка складатиметься з двох елементів: теоретичного та практичного курсу», – зазначив Мельник.

У Міноборони розповіли, з яких елементів складатиметься базова військова підготовка

Базова загальновійськова підготовка складатиметься з двох елементів: теоретичного та практичного курсу, повідомив у телеефірі заступник міністра оборони, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.

«Вчора (15 січня – ред.) президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт, ухвалений Верховною Радою, щодо змін до закону України про військовий обов'язок і військову службу. Закон передбачає зміни щодо прийняття громадян України на військовий облік, а також їх медичне обстеження під час проходження базової загальновійськової підготовки. Ми впроваджуємо базову загальну військову підготовку для студентів, а також слухачів вищих навчальних закладів. Базова загальновійськова підготовка складатиметься з двох елементів: теоретичного та практичного курсу», – зазначив Мельник.

Нідерланди передадуть Україні допомоги на 27 мільйонів євро – Велдкамп

Міністр закордонних справ Нідерландів повідомив про нову допомогу Україні і розповів про обговорення 16-го пакету санкцій проти Росії. Про це очільник зовнішньополітичного відомства Королівства Нідерланди Каспар Велдкамп говорив під час візиту до Києва 16 січня.

Він оголосив про надання Україні 7 мільйонів євро на посилення оборонних спроможностей, назвавши цю допомогу «пакетом всеохопної стійкості», і додав, що цю допомогу координує НАТО. Окрім того, Нідерланди передають ще 20 мільйонів євро для підтримки енергетичного сектору України взимку в умовах ворожих обстрілів.

Велдкамп також розповів про перебіг переговорів і підготовчу роботу щодо нового, 16-го пакету санкцій проти РФ.

«Ми починаємо бачити, як російська економіка починає тріщати по швах. Саме тому санкції треба посилювати», – наголосив він і додав, що під час нещодавньої конференції в Гаазі учасники обговорювали контроль над виконанням уже чинних санкцій.

«Ми бачимо, що є шпарини, знаходяться подекуди обхідні шляхи. Потрібно це підчищати», – каже очільник нідерландського МЗС.

Читайте також: Рада міністрів ЄС схвалила 15-й пакет санкцій проти Росії

Під час зустрічі міністрів закордонних справ Нідерландів і України йшлося і про майбутні інвестиції в українське виробництво зброї.

Окрім того, Андрій Сибіга і Каспар Велдкамп поговорили і про реєстр збитків від російської агресії, який рік тому запрацював в Гаазі. Зокрема, йшлося також про початок виплат компенсацій Україні за воєнні пошкодження, які здійснюватимуться коштом конфіскованих російських активів.

Зеленський: угода про сторічне партнерство України та Британії має таємну частину

Угода про сторічне партнерство України та Британії має таємну частину, повідомив президент Володимир Зеленський.

«Найбільш близькі відносини зараз між Україною та Британією, і деякі речі, які ми включили в сторічну угоду з Британією, точно можна робити також з іншими державами, розвиваючи наші партнерства. Більше оборонної взаємодії, більше безпекової. Тільки на цей рік ми маємо від Британії обсяг саме військової допомоги 6,6 мільярда доларів, із них більш ніж три – це буде щорічний обсяг – обсяг підтримки обовʼязковий, і це стільки, скільки буде потрібно – довгостроково.. Є також закрита, таємна частина угоди. Все те, що дійсно додає нам стійкості, можливостей розвиватися», – сказав він у своєму відеозверненні.

Зеленський також розповів, що сьогодні разом із прем’єром Британії зустрілися з виробниками українських дронів.

«Я не хвилююся щодо постійної підтримки України з боку НАТО» – головнокомандувач сил НАТО в Європі

НАТО має стабільні та довготривалі механізми підтримки України та захисту логістичних маршрутів. Про це заявили високопосадовці Північноатлантичного альянсу 16 січня під час пресконференції за результатами засідання Військового комітету НАТО та позачергового засідання Ради Україна-НАТО, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода в Брюсселі.

«Ми запровадили процедури та створили інституції, які розраховані на тривалу роботу. Тому я не хвилююся щодо постійної підтримки України з боку НАТО», – заявив верховний головнокомандувач обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі, відповідаючи на питання журналістів щодо долі української допомоги після змін керівництва у США.

Генерал Каволі нагадав, що місія NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine) вже ефективно координує допомогу та має детальне розуміння потреб української армії. «Ми перебуваємо у щоденному контакті з нашими українськими колегами. Українські офіцери працюють всередині наших структур, що допомагає нам краще розуміти ситуацію», – зазначив Каволі.

Захищена і логістика з постачання допомоги Україні, наполіг генерал. Альянс створив інфраструктуру та призначив персонал, відповідальний за захист логістичних вузлів. Ефективність нової системи вже була продемонстрована кілька днів тому, коли російські дрони летіли в напрямку Польщі.

«Наші системи раннього попередження виявили їх. Ми підняли F-35, у цьому випадку норвезькі, які у взаємодії з наземними радарами та іншими системами взяли ці дрони на супровід. Ми були готові діяти, якби вони увійшли в повітряний простір НАТО», – розповів генерал Каволі.

Адмірал Бауер, для якого це була остання пресконференція на посаді голови Військового комітету НАТО, підкреслив особисту залученість керівників оборонних відомств 32 країн НАТО до українського питання. Вони відвідували Україну кілька разів за останні роки і мають також «особисті стосунки» з головнокомандувачем ЗСУ генералом Сирським, розповів адмірал. «Це не просто далека постать в Україні, з якою ми спілкуємось. Це людина, яку ми знаємо особисто, між нами є взаємна довіра», – наголосив він.

«Війна не зміниться через те, що відбувається в Білому домі – вона триватиме і в понеділок. Тому Україні потрібна постійна допомога. Ми всі погоджуємося, що маємо забезпечити Україні найсильнішу можливу позицію до моменту, коли розпочнуться переговори», – додав адмірал Бауер.

На початку січня Дональд Трамп провів масштабну пресконференцію, на якій обговорював, зокрема, питання війни в Україні, роль НАТО і відносини з Росією. Трамп сказав, що він розуміє почуття Росії стосовно розширення НАТО в контексті України.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив про необхідність «активного діалогу», відповідаючи на запитання про те, як він розцінює заяви обраного президента США Дональда Трампа щодо майбутнього членства України в НАТО і про те, що він «може зрозуміти Російську Федерацію».

Британія передасть Україні 15 систем ППО Gravehawk

Велика Британія обіцяє протягом 2025 року передати Україні 15 нових мобільних систем протиповітряної оборони Gravehawk, що розробляються за спільного фінансування Британії та Данії, йдеться у повідомленні на сайті британського уряду за підсумками візиту премʼєр-міністра Кіра Стармера до Києва 16 січня.

«Інноваційна система, розміром із морський контейнер, здатна модернізувати ракети класу «повітря-повітря» для наземної протиповітряної оборони», – зазначили на сайті уряду.

Як уточнює уряд Британії, «система Gravehawk може використовувати українські ракети, які вже є на озброєнні Збройних Сил України».

«Два прототипи системи протиповітряної оборони були випробувані в Україні у вересні (2024 року – Ред.), і ще 15 будуть передані цього року», – додали там.

«Увага донорів прикута до Києва». ООН закликає виділити понад три мільярди доларів на потреби українців

Лубінець на зустрічі з Москальковою попросив допустити Червоний Хрест до військовополонених

Україна наполягає на доступі Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) до українських військовополонених. Про це написав уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець після зустрічі російською уповноваженою Тетяною Москальковою, очільником делегації Червоного Хреста в Україні Юргом Егліном та делегації МКЧХ в РФ та Білорусі Борисом Мішелем.

Він додав, що така зустріч відбулася вперше за ініціативи української сторони.

«Українська сторона неодноразово наголошувала на необхідності допуску МКЧХ до всіх місць утримання українських військовополонених з метою повноцінного забезпечення виконання МКЧХ свого мандату та повного виконання Женевських конвенцій», – зазначив Лубінець.

Також Україна просить Росію створити медичні змішані комісії з метою верифікації тяжкопоранених і тяжкохворих та їхньої пріоритетної репатріації до України, відповідно до третьої конвенції.

У грудні представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко, який провів екскурсію табором для військовополонених для проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії, розповів, що російських військовополонених утримують згідно з вимогами Женевської конвенції. Також, за його словами, табір для полонених з РФ регулярно відвідують представники Червоного Хреста.

Раніше, коментуючи цитату голови делегації МКЧХ в Росії, за якою співробітники МКЧХ нібито відвідали «3 100 полонених у Росії та Україні», Лубінець заявив, більішість звільнених українських полонених розповіла, що за час полону «не бачила та не спілкувалася із представниками МКЧХ».

НАТО вперше задіяло норвезькі F-35 у Польщі під час атаки РФ по Україні

НАТО 15 січня вперше підіймало норвезькі винищувачі F-35, дислоковані у Польщі, щоб захистити повітряний просторі на східному фланзі, повідомили в командуванні Військово-повітряних сил НАТО.

«Вчора два норвезькі F-35, дислоковані в Польщу, піднялись по тривозі у відповідь на масовану атаку РФ. Це перший випадок, коли літаки Норвегії були підняті в повітря для активної протиповітряної оборони польського повітряного простору, демонструючи відданість Альянсу східному флангу НАТО», – йдеться у повідомленні командування.

До чого Трамп штовхатиме Зеленського? Як завершити війну і не втратити Україну

Чистіков: в окупованому Криму за 2024 рік влада РФ «націоналізувала» майно 560 українських компаній та фізичних осіб

В окупованому Криму за 2024 рік російська влада «націоналізовала» майно 560 фізичних та юридичних осіб, а в Севастополі «націоналізували» 135 будівель. Про це повідомив заступник Постійного представника президента України в АРК Денис Чистіков в ефірі українського телемарафону.

«Варто зазначити, що будь-який громадянин України, який мав майно, жив чи живе у Криму, може потрапити під націоналізацію, оскільки це вирішує комісія, що є формально-суб’єктивним чинником. Як вирішить окупаційна адміністрація – так і буде», – наголосив Чистіков.

За його даними, російська влада змогла таким чином виручити 4,4 млрд російських рублів.

«Для того, щоб зняти напругу з місцевого населення, вони спрямовують кошти на соціально побутові потреби громад на території тимчасово окупованого Криму», – додав Чистіков.

Він також зазначив, що «націоналізація» найбільше активізувалася торік, що, на думку Чистікова, пов’язано з відсутністю коштів у бюджеті Криму для забезпечення цих потреб.

«Вони шукають різні способи отримання коштів до місцевого бюджету. Це може вказувати на те, що у 2025 році націоналізація та реалізація майна громадян України на території тимчасово окупованого Криму лише зростатиме», – припускає Чистіков.

Наприкінці листопада минулого року підконтрольний Росії голова Криму Сергій Аксьонов заявив, що Крим у 2024 році отримав 2,7 млрд рублів за рахунок продажу «націоналізованого» майна. Загалом, за його твердженням, російська влада отримала від продажу «націоналізованого» в анексованому Криму майна 4,5 мільярда рублів.

Читайте також: Путін передав окупаційній владі Криму акції «ДТЕК Крименерго»

Раніше очільник підконтрольного Кремлю парламенту півострова Володимир Константинов заявив, що російська влада має намір знайти і «націоналізувати» майно Фінляндії в анексованому Криму як відповідь на арешт активів РФ за кримським позовом «Нафтогазу».

29 грудня 2023 року глава російського парламенту Криму Володимир Константинов заявив про «націоналізацію» 2600 об’єктів рухомого та нерухомого майна громадян України у Криму. Зокрема, до цього переліку увійшли активи бізнесмена Ігоря Коломойського, будинок Меджлісу кримськотатарського народу та квартири дружини президента України Олени Зеленської.

Постпред президента України в АР Крим Таміла Ташева заявляла, що Україна не має наміру визнавати акти, які порушують права людини чи держави. До них належать рішення щодо «націоналізації» чи конфіскації майна, стосовно встановлення спадщини.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG