НАТО змінює правила, щоб прискорити оборонне виробництво
НАТО запроваджує зміни у процесі оборонного планування, які вперше за десятиліття дадуть виробникам чітке розуміння майбутніх потреб Альянсу. Про це повідомив Верховний головнокомандувач з питань трансформації НАТО адмірал П’єр Вандьє під час пресконференції в Брюсселі, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
За його словами, новий цикл планування дозволить усім 32 країнам-членам НАТО сформувати чіткі плани щодо розвитку необхідних оборонних спроможностей.
«Це щось, чого не траплялося десятиліттями. Тепер кожна країна-член матиме план, який вказуватиме, які цілі вона виконуватиме. Після цього вони зможуть звернутися до промисловості та обговорити майбутні потреби. Таким чином, процес оборонного планування НАТО стає акселератором ринку», – наголосив адмірал Вандьє.
Читайте також: НАТО готується до непередбачуваного 2025 року
Він наголосив, що нові підходи спрямовані на масштабування виробництва, а не на випуск обмежених партій озброєнь. За його словами, в умовах перегонів у військовій сфері критично важливо швидко наростити обсяги виробництва для забезпечення потреб оборони.
Очікується, що нові цільові показники щодо розвитку спроможностей будуть представлені на затвердження міністрам не пізніше травня 2025 року. Ця ініціатива є частиною ширшої стратегії НАТО з адаптації до нових викликів, таких як загроза з боку Росії та підтримки технологічної переваги Альянсу.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте нещодавно заявив, що мир в Україні може бути тривалим лише тоді, коли Україна вестиме переговори з позиції сили. Для цього, за його словами, необхідна постійна підтримка та більше зброї, що дозволить країні краще захищатися.
«Про чисельність говорити зарано»: Зеленський про розміщення іноземного контингенту в Україні
Розміщення іноземного військового контингенту в Україні обговорюють з тими країнами, які хочуть або спроможні це зробити, заявив президент Володимир Зеленський під час пресконференції із прем'єром Великої Британії Кіром Стармером 16 січня, передає кореспондентка Радіо Свобода.
Президент України зазначив, що сьогодні обговорюють французьку ініціативу щодо розміщення контингенту, втім говорити про деталі, зокрема, щодо чисельності ще зарано.
«Ми говорили про це достатньо детально з президентом Франції Емманюелем Макроном. Проговорюємо з Польщею, говорили з нашими балтійськими партнерами. Обговорюємо із Британією. Сьогодні говорити про деякі деталі ще зарано. Обговорюємо з тими країнами, які або хочуть це робити, або спроможні це робити. Тобто іноді goodwill (доброї волі – ред.) малувато. Тому і про чисельність сьогодні говорити зарано. Це залежить від того, який буде формат гарантій безпеки для України», – сказав Зеленський.
Він додав, що розміщення військового контингенту країн-партнерів «може бути тільки сегментом реальних гарантій для України», а гарантії безпеки, за словами Зеленського, не розглядаються без США.
«Ми предметної розмови щодо гарантій безпеки з усіма деталями з Америкою новою адміністрацією ще не проводили. Це все попереду. І тільки після цього ми будемо розуміти конструкцію бажану для нас або зрозумілу для інших партнерів майбутньої безпеки для України. Знаєте, ми не можемо за деталями втратити загальний союз між Сполученими Штатами Америки і Європою підтримки України. Але не можемо і реально забувати, який вклад робить Україна», – заявив президент України.
Війська РФ з танка обстріляли прикордонне село на Харківщині – Синєгубов
Російські війська з танка обстріляли прикордонне село Івашки на Харківщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«О 12.40 російські війська здійснили танковий обстріл села Івашки Золочівської громади. Пошкоджено приватний будинок та частково енергомережі. Без постраждалих», – написав він у телеграмі.
Також, за його словами, російські війська використовують БПЛА для дистанційного мінування території населеного пункту.
Село Івашки розташоване на правому березі річки Грайворонка, на кордоні з Росією (Бєлгородська область).
3,6 млрд доларів щорічної військової допомоги – Зеленський про деталі угоди з Британією
Щорічно Україна отримуватиме від Великої Британії військову допомогу на щонайменше 3,6 мільярда доларів – це закріплює угода про сторічне партнерство між країнами, розповів президент Володимир Зеленський під час брифінгу у Києві з премʼєром Британії Кіром Стармером, передає кореспондентка Радіо Свобода.
За словами Зеленського, також домовилися про надходження 3 мільярдів доларів від російських активів.
«Ми домовились про щонайменше 3,6 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні стільки, скільки це буде потрібно. Плюс підготували рішення про ще 3 мільярдів доларів від російських активів. І загалом, тільки на цей рік ми маємо вийти на 6,6мільярда доларів від Британії», – сказав Володимир Зеленський.
16 січня прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент України Володимир Зеленський підписали угоду про сторічне партнерство між країнами.
Офіс президента України оприлюднив підписану з Британією угоду. Документ складається з 14 статей, які, серед іншого, стосуються зміцнення обороноздатності, безпеки та досягнення консенсусу щодо членства України в НАТО, посилення співпраці у сфері енергетики, у сфері правосуддя та притягнення до відповідальності та протидії іноземним інформаційним маніпуляціям і втручанням, використання потенціалу соціокультурних зв’язків, а також співробітництва з питань міграції.
Україна провела перший раунд переговорів із Великою Британією щодо укладення двосторонньої угоди про про 100-річне партнерство в серпні 2024 року.
Кір Стармер прибув до Києва вранці 16 січня для зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським. Візит відбувається на тлі повідомлень британської преси, що Кір Стармер і президент Франції Емманюель Макрон розпочали обговорювати можливість відправити британських і французьких солдатів в Україну як миротворців у разі, якщо буде укладено угоду про припинення російсько-української війни.
Путін не демонструє жодних ознак прагнення до миру – Стармер
Президент Росії Володимир Путін не демонструє жодних ознак того, що він хоче миру – підтвердженням цьому, зокрема, є останні удари по цивільному населенню та енергетичній інфраструктурі, заявляє прем’єр Великої Британії Кір Стармер. Про це він сказав під час пресконференції із українським президентом Володимиром Зеленським у Києві, передає кореспондентка Радіо Свобода.
«Давайте прояснимо. Ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася. Ніхто не хоче цього більше, ніж Україна. Але зараз Путін не демонструє жодних ознак прагнення до миру. Подивіться на удари по цивільному населенню в Запоріжжі. Атаки на Різдво. Неодноразові удари по енергетичній інфраструктурі і, звичайно, сьогоднішні атаки тут – це нагадування про щоденні удари і рішучість українського народу перед ними», – сказав британський прем’єр, який сьогодні прибув звізитом до Києва.
Також, за його словами, шлях до миру лежить через силу і Велика Британія працюватиме, щоб зміцнити позицію України.
Днями колишній секретар Ради безпеки Росії, помічник президента Росії Володимира Путіна Микола Патрушев в інтерв’ю заявив, що позиція Москви щодо України залишається незмінною – РФ не збирається повертати окуповані території. Патрушев стверджує, що «український народ залишається для нас близьким, братським, нам небайдуже те, що відбувається на Україні». При цьому помічник Путіна припускає, що «Україна цього року припинить своє існування».
Читайте також: В ISW спрогнозували вимоги Путіна на можливих переговорах щодо України
У лютому 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, яке називає СВО (спеціальна військова операція). Спочатку метою «спецоперації» Москва декларувала «демілітаризацію і денацифікацію України».
Офіс президента України оприлюднив підписану з Британією угоду
Офіс президента України оприлюднив підписану з Британією угоду про сторічне партнерство.
Документ складається з 14 статей, які, серед іншого, стосуються зміцнення обороноздатності, безпеки та досягнення консенсусу щодо членства України в НАТО, посилення співпраці у сфері енергетики, у сфері правосуддя та притягнення до відповідальності та протидії іноземним інформаційним маніпуляціям і втручанням, використання потенціалу соціокультурних зв’язків, а також співробітництва з питань міграції.
«Сторони розвиватимуть сфери, важливість яких для євроатлантичного миру і стабільності виходить далеко за межі війни, визнаючи важливу роль України у захисті євроатлантичної безпеки й звертаючи особливу увагу на оперативну сумісність і внесок України як майбутнього союзника НАТО», – вказується в угоді.
16 січня прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент України Володимир Зеленський підписали угоду про сторічне партнерство між країнами.
Кір Стармер прибув до Києва вранці 16 січня для зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським. Візит відбувається на тлі повідомлень британської преси, що Кір Стармер і президент Франції Емманюель Макрон розпочали обговорювати можливість відправити британських і французьких солдатів в Україну як миротворців у разі, якщо буде укладено угоду про припинення російсько-української війни.
Україна провела перший раунд переговорів із Великою Британією щодо укладення двосторонньої угоди про про 100-річне партнерство в серпні 2024 року.
Армія РФ підійшла до Великої Новосілки з півдня: буде штурм?
Російська армія окупувала Нескучне на півдні від Великої Новосілки Донецької області, заявив проєкт DeepState вночі 16 січня.
Агресору також вдалося просунутися в районі сусідньої Времівки – це останнє село, яке відділяє російські війська з півдня від Великої Новосілки.
Раніше, 15 січня, аналітики DeepState писали, що агресор безперервно відправляє піхоту на цю ділянку (у звітах Генштабу ЗСУ це Новопавлівський напрямок).
Якщо противнику вдасться накопичити війська і закріпитися на північних околицях Нескучного, на думку аналітиків проєкту, тут може повторитися ситуація, як у Макарівці, що на півдні від Великої Новосілки. За даними DeepState, наприкінці грудня армія РФ взяла село в кільце і українські підрозділи опинилися в оточенні.
Від початку доби на фронті вже відбулося 89 бойових зіткнень, найбільше боїв – на Покровському та Курському напрямках, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
За даними штабу, на Покровському напрямку від початку доби сили РФ здійснили 31 спробу потіснити українських захисників із займаних позицій в районах населених пунктів Водяне Друге, Зелене Поле, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Новий Труд, Покровськ, Шевченко, Звірове, Котлине, Успенівка, Петропавлівка, Андріївка, Курахове, Дачне та Янтарне. Один бій все ще продовжується.
У Курській області, де триває операція ЗСУ, українські воїни за сьогодні відбили вісім російських атак, на даний час тривають ще три боєзіткнення.
Також російські війська продовжують свої атаки на Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Новопавлівському, Оріхівському та Придніпровському напрямках.
На Харківському та Гуляйпільському напрямках противник активних дій від початку доби не проводив.
Напередодні український президент Володимир Зеленський в інтервʼю польським ЗМІ заявив, що найскладніша ситуація на фронті на сході України, де наразі велика концентрація російських військ і техніки, і де український військових менше. Президент додав, що на фронті не вистачає допомоги і перед усім це питання не про кількість людей – наразі є бригади, які укомплектовані щодо зброї на 60-70% через затримку процесів постачання допомоги від партнерів України.
За спостереженнями Інституту дослідження війни на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.
Речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов повідомляв, що російські війська намагаються обійти місто Покровськ Донецької області, щоб розірвати логістичні ланцюги і взяти місто в оперативне оточення.
Україна та Британія підписали угоду про сторічне партнерство
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент України Володимир Зеленський підписали угоду про сторічне партнерство між країнами. Про це лідери держав повідомили 16 січня під час брифінгу в Києві, де британський прем'єр нині перебуває із візитом, передає кореспондентка Радіо Свобода.
«Сьогодні історичний день. Відносини України та Британії зараз найбільш близькі, ніж будь-коли. Сьогодні ми вийшли на новий рівень відносин і це навіть більш ніж стратегічні відносини. Це основа для взаємодії наших народів на покоління вперед», – сказав Володимир Зеленський.
Угода передбачає, що сторони поглиблюватимуть оборонну співпрацю. Крім того, домовленість сприятиме військовій співпраці країн через нову структуру для посилення безпеки в Балтійському, Чорному та Азовському морях. Також передбачається посилення співпраці у сфері енергетики, клімату та переходу до чистої енергії.
Повітряні сили створили комісію, яка вивчає переведення військовослужбовців в інші роди ЗСУ
У Повітряних силах ЗСУ створено спеціальну комісію, яка вивчає стан справ стосовно переведення військовослужбовців в інші роди та види Збройних сил України, повідомила пресслужба відомства 16 січня.
«Комісія працює з метою недопущення переведення військовослужбовців дефіцитних спеціальностей, що може суттєво вплинути на боєздатність підрозділів Повітряних сил. Передусім це стосується, тих, хто експлуатує та обслуговує технологічну авіаційну техніку, техніку зенітних ракетних, радіотехнічних військ, фахівців РЕБ та інших спеціальностей, укомплектованих мобільних вогневих груп, а також військовослужбовців, які проходили навчання за кордоном на західні зразки озброєння», – пояснюють військові.
У повітряних силах зазначили, що ухвалили рішення щодо недопущення переведення військовослужбовців дефіцитних спеціальностей в інші роди та види Збройних сил. Наразі створена комісія перевіряє, чи мають місце порушення і буде ухвалювати рішення щодо їх виправлення.
Також працюють гарячі лінії і електронна пошта, куди військові можуть звертатись для зворотнього зв’язку, кажуть у Повітряних силах.
Читайте також: «На багатьох ділянках бракує піхотинців» – Генштаб про переведення із Повітряних сил до Сухопутних військ
14 січня президент України Володимир Зеленський повідомив, що провів розмову з командувачем Повітряних сил і доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні для виконання бойових завдань.
Раніше в соціальних мережах стали ширитися повідомлення, що з Повітряних сил масово переводять фахівців до складу піхоти. Видання «Українська правда» 14 січня написало, що останнє розпорядження головнокомандувача Олександра Сирського щодо переведення особового складу надійшло до військових частин Повітряних сил 11 січня. Згідно з цим наказом, за словами співрозмовника видання, у Сухопутні війська мають перевести понад 5 тисяч військових.
У Генеральному штабі ЗСУ 14 січня підтвердили, що «окремі категорії особового складу Повітряних сил» після підготовки в навчальних центрах переводяться до Сухопутних чи Десантно-штурмових військ.
Повітряні сили ЗСУ повідомили, що переведення фахівців інженерно-авіаційної служби в підрозділи інших родів та видів Збройних сил України здійснюватись не будуть. Також не йдеться про «переведення людей, які навчались за кордоном на західну техніку зенітних ракетних військ, підготовлених воїнів з розрахунків мобільних вогневих груп, інших вузькоспеціалізованих фахівців, знайти заміну яким важко»
«Багато тіл у маршрутці, тіла біля трамвая, загиблі на транспортній зупинці. Це жах, це був жах»
«Армія РФ завжди зносила цілі квартали. Ці бомби не дуже точні, не дуже досконалі. І вони їх використовують проти цивільного населення»
«Військові РФ скидають КАБів різних моделей, приблизно 60-70 штук на добу».
Запоріжжя, Херсон, на черзі – Дніпропетровщина. Російські військові розширюють зону застосування керованих авіабомб. На це зокрема впливають зміни на лінії фронту.
Чому для російських військових застосовувати КАБи виявилося вигідніше, ніж ракети? Чому українські військові не можуть збивати ці бомби? Та чи мають ЗСУ аналоги такого озброєння – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- 8 січня російські війська скинули дві авіабомби на Запоріжжя – загинули 13 людей і 127 постраждали. Це була наймасштабніша за кількістю жертв атака на південне місто від початку повномасштабного вторгнення.
- Наступного дня окупанти атакували трьома КАБами Херсон – постраждали 10 людей.
- Тим часом голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук попередив, що російські війська можуть застосовувати керовані авіабомби по громадах області, що межують із Донеччиною.
«Багато тіл навколо»
Голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров повідомляв, що 8 січня бомбардування зазнав Шевченківський район Запоріжжя, але не конкретизував місце удару. У цьому районі серед інших об'єктів розташоване одне з провідних українських оборонних підприємств. Постраждали люди, які скупчилися поруч з адміністративною будівлею, або їхали в транспорті чи стояли на сусідній трамвайній зупинці.
Сили РФ запустили БПЛА недалеко від місця зустрічі Стармера та Зеленського у Києві
Російський БПЛА летів неподалік від місця зустрічі прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і президента України Володимира Зеленського під час атаки на Київ удень 16 січня.
Безпілотник було видно та чутно неподалік Маріїнського палацу в урядовому кварталі столиці.
Генштаб ЗСУ підтвердив ураження нафтобази у Воронезькій області Росії
В ніч на 16 січня підрозділи Сил оборони України атакували нафтобазу «Лискинская», що у Воронезькій області Росії, повідомила пресслужба Генштабу ЗСУ.
«За наявною інформацією, зафіксовано влучання в ціль щонайменше трьох ударних БПЛА. На об’єкті виникла масштабна пожежа. Відомо, що на нафтобазі зберігалося пальне, яке, зокрема, використовувалося для забезпечення потреб окупаційної армії РФ», – вказано у дописі.
Вранці у четвер губернатор регіону Олександр Гусєв писав, що вночі Воронезьку область РФ атакували понад 10 БПЛА. Більшість з них була направлена на нафтобазу в Лискинскому районі.
«Постраждалих немає. За попередніми даними, майно громадян не постраждало... Наразі з вогнем на кількох резервуарах борються посилені пожежні розрахунки: десятки одиниць техніки і два пожежних поїзди. Направлено додаткові сили з двох сусідніх регіонів», – зазначив Гусєв.
Від початку 2024 року російські НПЗ регулярно зазнають атак українських безпілотників. На деяких заводах вийшли з ладу установки первинної переробки нафти, які вимагали ремонту. Проте вже у квітні минулого року Росія змогла частково відновити потужності ключових нафтопереробних заводів.
За підрахунками Бі-Бі-Сі, оприлюдненими в серпні 2024 року, від початку року ЗСУ щонайменше 64 разів атакували НПЗ і нафтову інфраструктуру на території Росії.
Найскладніша ситуація на фронті на сході, де РФ переважає у кількості техніки і військ – Зеленський
Найскладніша ситуація на фронті на сході України, де наразі велика концентрація російських військ і техніки, і де український військових менше, розповів президент Володимир Зеленський в інтервʼю польським ЗМІ.
«Безумовно, щоб захопити нас їм і треба в рази більше людей, інакше вони нічого не зможуть зробити. І, безумовно, тут допомагають зброя і технології, завдяки нашим технологічним крокам вперед ми стримуємо їх на сході, там де, як я сказав, дуже складно», – сказав Зеленський.
Президент додав, що на фронті не вистачає допомоги і перед усім це питання не про кількість людей. За його словами, наразі є бригади, які укомплектовані щодо зброї на 60-70% через затримку процесів постачання допомоги від партнерів України.
«Але Росія зазнала великих втрат, вони втратили ініціативу на Харківському напрямку, їх операція була зупинена нашими військовими. Так само як вони хотіли з півночі нашої держави окупувати наше велике місто Суми, там ми вийшли контрдії у Курській області. Змогли зайняти відповідні барʼєри і 6 місяців там наші військові стоять, чим повернули війну назад в Росію і зробили буферну зону між нашими державами на території Росії. Це був важливий превентивний крок», – розповів глава держави.
Зеленський заявив, що з 12 тисяч військових КНДР, які приїхали в Україну воювати, втрачено 4 тисячі. Також армія РФ на Курському напрямку втратила 30-35 тисяч військових.
За спостереженнями Інституту дослідження війни на 13 січня, російські війська перерізають траси на схід і захід від Покровська у спробах оточити місто.
Проєкт DeepState й американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляли, що російська армія в перші дні 2025 року активно захоплює нові території на південь, південний схід і схід від Покровська.
Речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов повідомляв, що російські війська намагаються обійти місто Покровськ Донецької області, щоб розірвати логістичні ланцюги і взяти місто в оперативне оточення.
У Кремлі відреагували на заяву Туска про «повітряний терор» із боку РФ
Речник президента РФ Дмитро Пєсков прокоментував 16 січня слова прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска, який заявив, що Росія готувала теракти проти міжнародних авіакомпаній.
«Загалом це ще одне абсолютно бездоказове звинувачення Росії. Польща добре відома такими бездоказовими звинуваченнями. Найчастіше навіть намагається зберегти лідерство на цьому шляху порівняно з іншими європейськими країнами», – сказав Пєсков на брифінгу.
Голова польського уряду Дональд Туск заявив 15 січня, що «Росія планувала повітряний терор – і не лише проти Польщі, але також проти авіаліній у всьому світі».
Газета The Wall Street Journal повідомила в листопаді 2024 року, що, за даними джерел, російська військова розвідка планувала влаштувати підпали на вантажних та пасажирських літаках, що летять із Європи до США та Канади. За інформацією видання, під час цих операцій ГРУ сталися пожежі на складах транспортної компанії DHL в англійському Бірмінгемі та німецькому Лейпцигу.
У листопаді 2024 року польська прокуратура заявила, що за вибухами посилок у курʼєрських складах по всій Європі ймовірно стоять російські спецслужби. За даними спецслужб, посилки були частиною змови, яка в кінцевому підсумку мала на меті спровокувати вибухи на вантажних рейсах до Сполучених Штатів і Канади.
Сирський розповів Брауну про «важкі бої на більшості напрямків» на фронті
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський провів розмову з головою Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних сил Сполучених Штатів генералом Чарльзом Брауном – про це він повідомив 16 січня.
Зокрема, він висловив співчуття у зв’язку з масштабними пожежами в Каліфорнії.
«В ході розмови поінформував американського колегу про ситуацію на лінії фронту, яка характеризується важкими боями на більшості напрямків. Завдяки мужності та відвазі українських військових, переважаючим силам ворога не вдалося досягти стратегічної мети на жодній з ділянок фронту», – заявив Сирський.
Він додав, що подякував Брауну за «позитивну динаміку» в наданні матеріально-технічної допомоги, особливо – засобів протиповітряної оборони, важкої техніки, артилерійських та авіаційних боєприпасів.
Читайте також: Із авіатехніків – у піхотинці: суспільний резонанс зірвав наміри влади?
«Голова Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних Сил США запевнив, що стійкість українських воїнів й надалі буде дієво підтримана з боку США», – додав Сирський.
Пресслужба Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США повідомила про розмову Брауна із Сирським напередодні. За повідомленням, сторони обговорили останні події на лінії фронту, безпекову допомогу та реформи з військової модернізації.
За даними Генерального штабу Збройних сил на ранок 16 січня, напередодні на фронті відбулося 124 бойових зіткнення.
Російська армія просунулась у Часовому Яру, повідомив у ніч проти 15 січня проєкт DeepState. Лінія фронту там була відносно стабільна, доки агресор днями не захопив вогнетривкий завод на півночі міста.
За словами військових аналітиків, це була одна з найзручніших точок оборони у місті – після її захоплення ситуація у Часовому Яру може швидко погіршитися.
«Трамп може змусити»: Зеленський вважає, що є шанс закінчити війну у 2025 році
Президент Володимир Зеленський вважає, що є шанс закінчити війну у 2025 році, оскільки обраний президент США може тиснути на Росію з цього питання, заявив лідер України в інтервʼю польським ЗМІ.
«Так, є. Трамп дуже хоче закінчити війну, це його меседжі, вони і публічні, і непублічні, якщо чесно. Він лідер, спроможний тиснути на Росію. Я впевнений, що Росія боїться Америки й Китаю, і боїться обʼєднаної Європи», – сказав Зеленський, відповідаючи на питання, чи є шанс на завершення війни у 2025 році.
Зеленський додав, що в України є сильний партнер США та Євросоюз, а тому «варто зробити все», щоб завершити війну у цьому році.
«Трамп може змусити. Ми повинні домовитися з Трампом, що є конкретні гарантії безпеки для України й він повинен примусити Путіна до дипломатії, закінчити цю війну. Але Трамп, я вважаю, спроможний і, дай Боже, він це зможе – запропонувати Україні реальні гарантії безпеки», – вважає президент.
Новообраний президент США під час передвиборчої кампанії заявляв, що може припинити конфлікт в Україні впродовж 24 годин після вступу на посаду. Тепер він каже, що намагатиметься це зробити упродовж пів року.
Нещодавно номінант майбутнього президента США Дональда Трампа на посаду спецпредставника з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що Трамп «не намагається щось дати Путіну чи росіянам, він насправді намагається врятувати суверенітет України».
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) доводили, що Кремль не прагне йти на компроміси у війні проти України, а хоче повної її капітуляції.
Кличко повідомив про наслідки атаки дронів по Києву
Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив про наслідки повітряної атаки, що відбулася вдень 16 січня.
«У Соломʼянському районі столиці уламок БпЛА пошкодив легкове авто. Розірвало двигун та частково салон автівки. Пожежі немає. Постраждалих теж наразі немає», – інформує мер столиці.
Повітряна тривога в Києві була оголошена о 12:08, про відбій влада повідомила о 12:29.
За повідомленнями, російські безпілотники заходили в столицю з кількох напрямків, по них працювали сили протиповітряної оборони.
Повітряна атака збіглася в часі з візитом до Києва прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Уряд Британії анонсував підписання угоди про 100-річне партнерство з Україною
Велика Британія та Україна підпишуть угоду про 100-річне партнерство під час візиту британського прем’єра Кіра Стармера до Києва, йдеться в повідомленні уряду Британії 16 січня.
«Угода сприятиме військовій співпраці в галузі безпеки мореплавства через нову структуру для посилення безпеки в Балтійському, Чорному та Азовському морях і стримування російської агресії, що триває», – повідомляє пресслужба прем’єра.
Очікується, що угода формалізує відносини між двома країнами, розширить співпрацю в обороні та невійськових сферах.
Також Лондон анонсує запровадження системи верифікації зерна, аби відслідковувати зерно, викрадене з окупованих українських територій.
За повідомленням, угода включає дев’ять основних напрямків і передбачає використання «інновацій і стійкості, які Україна проявила, обороняючись від російського нелегального й варварського вторгнення, та їх заохочення для підтримки довгострокової безпеки».
Документ також фіксуватиме позицію Великої Британії як пріоритетного партнера України в енергетиці, стратегії критично важливих корисних копалин та екологічного виробництва сталі.
«Не можна недооцінювати силу нашої багаторічної дружби. Підтримка України в захисті її від варварського вторгнення Росії та відбудови процвітаючого, суверенного майбутнього є життєво важливою для основи безпеки цього уряду та нашого Плану змін», – йдеться в коментарі Стармера.
Угоду та політичну декларацію про сторічне партнерство планують представити парламенту в найближчі місяці.
Також в уряді анонсують, що з нагоди підписання угоди Стармер оголосить про новий пакет допомоги для України сьогодні.
Кір Стармер прибув до Києва вранці 16 січня для зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським. Візит відбувається на тлі повідомлень британської преси, що Кір Стармер і президент Франції Емманюель Макрон розпочали обговорювати можливість відправити британських і французьких солдатів в Україну як миротворців у разі, якщо буде укладено угоду про припинення російсько-української війни.
Україна провела перший раунд переговорів із Великою Британією щодо укладення двосторонньої угоди про про 100-річне партнерство в серпні 2024 року.
Міноборони Італії: міністр Крозетто прибув до Києва
Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто прибув до України, повідомило італійське урядове міністерство.
«Міністр Крозетто прибув до Києва в рамках візиту до України, де він проведе низку інституційних засідань», – йдеться в повідомленні.
Про візит Крозетто також повідомило посольство Італії в Україні.
Раніше до Києва також прибув прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
7 грудня в Парижі президент Франції Емманюель Макрон прийняв у себе свого українського колегу Володимира Зеленського і обраного президента США Дональда Трампа, де обговорювали завершення війни. За повідомленням WSJ, Трамп буцімто сказав своїм візаві, що не планує задіювати американських солдатів до потенційної миротворчої місії.
Агентство Reuters із посиланням на дипломатів потому повідомляло, що Франція намагається зібрати коаліцію з 5-8 країн Європи, «сповнених рішучості діяти». Макрон офіційно з конкретною пропозицією про надсилання місії на територію України не виступав.
Свою участь у місії, разом з тим, не виключала низка країн Європи, зокрема Німеччина, Італія, Швеція, однак їхні посадовці, коментуючи цю тему, наголошують, що це можливо лише у випадку завершення бойових дій, називаючи тому ці обговорення дещо передчасними.