Президент України Володимир Зеленський відреагував на сьогоднішні повідомлення про «особливу небезпеку», зазначивши, що на повітряну тривогу завжди треба звертати увагу, бо у нас сусід – божевільний.
«Сьогодні було багато нервів і питань про якусь особливу небезпеку. Хоча скільки жорстоких і підлих ударів Росії ми вже пройшли за цей час. Завжди треба звертати увагу на повітряну тривогу. У нас такий сусід – божевільний. Сьогодні, у 1001-й день повномасштабної війни, Росія так само божевільна, як і в 1000-й день, і 24 лютого», – сказав він у своєму відеозверненні.
За його словами, інформаційне нагнітання, яке було сьогодні, якісь панічні повідомлення, які пересилали, – усе це тільки Росії ж і допомагає.
«Бережіть себе, допомагайте нашій армії і дбайте, зокрема, щоб ніхто не міг використати ваші емоції у своїх власних інтересах. А ми продовжуємо зміцнювати ППО», – додав Зеленський.
Раніше Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони заявило, що Росія проводить масовану інформаційно-психологічну атаку проти України, розповсюджуючи повідомлення щодо ймовірної масованої ракетної атаки від імені розвідки.
Зранку, 20 листопада, посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку цього дня.
«З міркувань обережності посольство буде закрите… Посольство рекомендує громадянам США бути готовими негайно сховатися у разі оголошення повітряної тривоги», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті диппредставництва.
У посольстві не навели якихось подробиць щодо можливого удару.
Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.
На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області.
Повідомлення посольства з’явилося після того, як президент Росії Володимир Путін оновив ядерну доктрину РФ 19 листопада, у 1000-й день війни РФ проти України.
Лубінець каже, що звернувся до ООН та МКЧХ через ймовірний розстріл військових на Курщині
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець направив листи до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) через ймовірний розстріл російськими військовими українських військовополонених у Курській області РФ, написав він 20 листопада у телеграмі.
«Із соцмереж стало відомо про ймовірний розстріл українських військовополонених, які потрапили в російське оточення на Курщині... Міжнародна спільнота повинна діяти негайно. Країна-окупант вкотре порушила Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими. Росію потрібно зупинити. Ворог відповість за кожен злочин», – написав Лубінець.
Раніше сьогодні Офіс генерального прокурора повідомив про черговий розстріл полонених українських військових військами РФ на Покровському напрямку. Також перевіряється інформація про вбивство військами РФ ще трьох поранених українських військових на цій позиції.
Генеральний прокурор Андрій Костін 15 жовтня назвав вбивство українських військовослужбовців у полоні цілеспрямованою політикою РФ.
Повідомлення про вбивства, тортури й жорстоке поводження з українськими військовополоненими надходять регулярно. Загалом українські правоохоронні органи мають інформацію про вбивство щонайменше 93 українських військовополонених російськими солдатами, повідомив 4 жовтня представник ОГП Юрій Бєлоусов.
За його словами, 80% випадків страт українських військовополонених зафіксовано у 2024 році, але тенденція стала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік».
Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявляє, що спостерігає збільшення кількості страт російськими військовими українських військовополонених, і наголошує, що російські командири, ймовірно, «потурають, заохочують або прямо наказують» здійснювати розстріли.
Через обстріли РФ на Харківщини поранено двох людей – прокуратура
Двоє людей постраждали 20 листопада внаслідок російських обстрілів Харківщини, повідомила обласна прокуратура.
За даними слідства, у середу об 11:40 війська РФ обстріляли село Купʼянськ-Вузловий. 64-річний мирний мешканець зазнав поранень. Попередньо, війська РФ били по населеному пункту з РСЗВ.
Також близько 15:00 російська армія атакувала безпілотником село Високий Харківського району. Пошкоджено нежитлову будівлю. Жінка 63 років зазнала поранення.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
В ООН станом на кінець жовтня повідомили, що змогли підтвердити дані про загибель 12 162 цивільних в Україні і поранення 26 919 від початку повномасштабного вторгнення Росії. В організації наголосили, що реальні дані можуть бути значно вищими.
У застосунку «Резерв+» з’явилася відстрочка від мобілізації для багатодітних батьків – Міноборони
Від 20 листопада у мобільному застосунку «Резерв+» запрацювала можливість оформити відстрочку від мобілізації для багатодітних батьків, а саме сімей, що мають троє неповнолітніх дітей у спільному шлюбі, повідомила пресслужба Міністерства оборони України.
«Через «Резерв+» вже оформлено чи поновлено 150 тисяч відстрочок. І тепер вони доступні й для багатодітних батьків, що мають трьох дітей до 18 років у спільному шлюбі. Продовжуємо працювати над взаємодією із Єдиним реєстром боржників, щоб стали доступними відстрочки для багатодітних батьків усіх типів», – зазначила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Крім багатодітних батьків, сервіс онлайн-відстрочок доступний для:
- людей з інвалідністю, які мають актуальне пенсійне посвідчення по інвалідності;
- студентів, аспірантів та докторантів, які здобувають освіту у послідовному порядку. Наприклад, після бакалавра здобувають ступінь магістра. Або ж після магістра навчаються на аспірантурі.
У Міноборони кажуть, що для отримання онлайн-відстрочка необхідно авторизуватися у «Резерв+» і надіслати запит.
Оновлена версія застосунку вже доступна у AppStore та PlayMarket.
Мобільний застосунок «Резерв+» для військовозобов’язаних, призовників та резервістів для оновлення облікових даних було запущено у травні цього року.
18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані.
Без Криму й Донбасу: можливі сценарії «поступок заради миру»
Бойові дії в Україні можуть завершитись у 2025 році, оскільки обидві сторони – й Україна, й Росія – близькі до виснаження і «вважали б за краще, щоб конфлікт зійшов нанівець», – такий прогноз дає журнал The Economist.
У публікації йдеться про те, що не лише Україна зіткнулася із жорстокими наслідками війни, але й російська економіка слабшає від західних санкцій.
На які поступки можуть піти Володимир Зеленський та Володимир Путін та що про це думають українці?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
В «Укренерго» розповіли, як завтра діятимуть графіки відключень світла
Компанія «Укренерго» розповіла, що графіки відключення електроенергії завтра, 21 листопада, продовжуватимуть діяти.
Час застосування і обсяг обмежень будуть такими:
- 7:00 – 11:00 – одна черга відключень
- 11:00 – 19:00 – дві черги відключень
- 19:00 – 22:00 – одна черга відключень
Енергетики закликають не вмикати кілька потужних приладів одночасно, коли світло з’являється за графіком.
Сьогодні, 20 листопада, в Україні діяла одна черга відключень світла.
В «Укренерго» нагадують, що причина тимчасового запровадження обмежень – пошкодження енергообʼєктів під час масованої ракетно-дронової атаки 17 листопада. Аварійно-відновлювальні роботи тривають.
У ніч на 17 листопада російські війська завдали масованого комбінованованого удару по об’єктах енергетичного сектору України, застосувавши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 120 ракет і 90 БпЛА.
Після цього радник прем’єр-міністра Юрій Бойко в ефірі «Київ24» припустив, що ситуація зі світлом може покращитися за кілька днів, а для повної відмови від графіків відключень потрібні тижні.
Останнім часом в Україні не діяли графіки відключення світла, як це було влітку, але з наближенням зими у Міненерго нагадували, що раціональне споживання допоможе енергетикам тримати енергосистему збалансованою.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна здатна пройти зиму 2024-2025 років без відключень електроенергії, якщо силам РФ не вдасться зруйнувати вцілілі після попередніх атак обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури.
Офіс генерального прокурора повідомив про черговий розстріл полонених військами РФ
Російські військові розстріляли двох полонених українських військових на Покровському напрямку, повідомив 20 листопада Офіс генерального прокурора.
«За оперативними даними, 10 листопада 2024 року під час штурму укріплень ЗСУ біля села Новодмитрівка Покровського району військові РФ взяли в полон двох українських бійців. Після цього вони змусили полонених роздягнутися та під дулами автоматів провели їх через лісопосадку, де розстріляли», – йдеться у дописі.
За даними прокуратури, перевіряється інформація про вбивство військами РФ ще трьох поранених українських військових на цій позиції.
Такі дії кваліфікуються як тяжкий міжнародний злочин і грубе порушення Женевських конвенцій, кажуть в ОГП.
Раніше Офіс генерального прокурора повідомив, що російські війська 18 жовтня стратили ще двох українських військових, яких захопили в полон у районі Селидового на Донеччині.
Генеральний прокурор Андрій Костін 15 жовтня назвав вбивство українських військовослужбовців у полоні цілеспрямованою політикою РФ.
Повідомлення про вбивства, тортури й жорстоке поводження з українськими військовополоненими надходять регулярно. Загалом українські правоохоронні органи мають інформацію про вбивство щонайменше 93 українських військовополонених російськими солдатами, повідомив 4 жовтня представник ОГП Юрій Бєлоусов.
За його словами, 80% випадків страт українських військовополонених зафіксовано у 2024 році, але тенденція стала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік».
Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявляє, що спостерігає збільшення кількості страт російськими військовими українських військовополонених, і наголошує, що російські командири, ймовірно, «потурають, заохочують або прямо наказують» здійснювати розстріли.
Лубінець: з лютого 2022 року з російського полону вдалося повернути 3767 українців
Від початку повномасштабного вторгнення Україні вдалося повернути з російського полону 3767 українців, з них лише 186 – цивільні особи, повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
«Станом на зараз разом з координаційним штабом та іншими органами нам вдалося повернути 3767 українців з російського полону. Я особисто спілкувався з деякими з них, але всі вони розказують про фізичні, психологічні та сексуальні тортури», – сказав він під час пресконференції.
Водночас, за його словами, Київ не називає цифру, скільки ще військовополонених залишаються у російському полоні.
«Але я можу сказати, що, за нашими офіційними даними, десятки тисяч українських громадян перебувають у російському полоні – цивільних і військовополонених», – додав омбудсмен.
У жовтні у рамках останнього обміну полоненими між Україною та РФ вдалося звільнити з російського полону 95 українців, серед них був правозахисник, журналіст та військовослужбовець Максим Буткевич.
ОГП: оновлював дані за 6 тисяч доларів – на Волині оголосили підозру начальнику ТЦК
На Волині оголосили підозру начальнику Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який за хабарі оновлював дані військовозобов’язаним чоловікам, повідомляє пресслужба Офісу генерального прокурора.
За даними слідства, начальник ТЦК і ще один чоловік отримали від двох військовозобов’язаних чоловіків 6 тис доларів США. За ці кошти підозрювані обіцяли поставити їх на військовий облік в РТЦК та СП, оновити облікові дані та видати військово-облікові документи.
Правоохоронці кажуть, що затримали підозрюваних під час одержання коштів.
За даними ОГП, під час обшуків за місцями проживання та роботи підозрюваних, вилучено 60 тисяч доларів США, понад 6 тисяч євро та 170 тисяч гривень, кажуть у прокуратурі.
Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжних заходів.
Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію.
Правоохоронні органи України регулярно повідомляють про викриття схем, організованих для уникнення призову. Зокрема, на початку жовтня цього року стало відомо, що Державне бюро розслідувань підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи і її сина на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах. Розпочато кримінальне провадження щодо незаконного оформлення інвалідності чоловікам, які намагаються уникнути військової служби.
У Пентагоні пояснили, чому США вперше вирішили надати Україні протипіхотні міни
Рішення адміністрації Джо Байдена вперше відправити протипіхотні міни в Україну було вмотивовано зміною тактики Росії на фронті, заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
«Вони (росіяни – ред.) дещо змінили свою тактику. Вони більше не ведуть наступ своїми механізованими силами. Вони діють за допомогою піхоти, яка здатна прокладати шлях механізованим військам», – розповів журналістам Остін, якого цитує CNN.
За словами очільника Пентагону, українським військовим потрібні «речі, які можуть допомогти сповільнити ці зусилля».
«Протипіхотні міни, які ми хотіли б надати Україні, – це міни, які не є постійними. Ми можемо контролювати, коли вони самоактивуються, самодетонують, і це робить їх набагато безпечнішими, ніж ті, які вони створюють самостійно», – сказав Остін.
Він наголосив, що Україна повинна відповідально ставитися до «фіксації того, де вони ставлять ці міни».
Раніше видання The Washington Post із посиланням на свої джерела повідомило, що президент США Джо Байден дозволив надати Україні протипіхотні міни. Використання мін буде обмежене територією України з очікуваним акцентом на східній її частині, сказав один із чиновників.
Як заявили чиновники, адміністрація Байдена глибоко стурбована наступальними діями Росії на лінії фронту в Україні протягом останніх тижнів і бачить нагальну потребу зупинити їх. Пентагон вважає, що надання мін є одним з найбільш корисних кроків, які адміністрація Байдена може зробити, щоб уповільнити атаку Росії, заявили посадовці.
США надавали Україні протитанкові міни з початку війни, але рішення про надання протипіхотних мін є ще однією важливою зміною в політиці адміністрації Байдена, каденція якого завершується.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Україна стала однією з найбільш замінованих країн світу.
На фронті відбулось 88 бойових зіткнень, найбільше на Времівському напрямку – Генштаб
З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 88. Найбільше боїв зафіксовано на Времівському, Покровському та Курахівському напрямках, йдеться у зведенні Генерального штабу ЗСУ 20 листопада станом на 16:00.
На Времівському напрямку зупинено 20 штурмів військових РФ поблизу Трудового, Костянтинопольського, Роздольного, Великої Новосілки та Новодарівки, ще чотири штурми продовжуються до цього часу, кажуть у ЗСУ.
«На Покровському напрямку сьогодні ворог 15 разів атакував позиції наших захисників в районах населених пунктів Миролюбівка, Промінь, Крутий Яр, Красний Яр, Лисківка, Юр'ївка, Жовте, Петрівка, Даченське, Григорівка та Пушкіне», – йдеться у повідомленні.
За даними штабу, на Курахівському напрямку відбулося 12 боєзіткнень в районах населених пунктів Берестки, Зоря, Сонцівка, Максимільянівка, Катеринівка, Єлизаветівка та Антонівка.
Крім того, бої тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському, Придніпровському напрямках.
Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті за 17 листопада констатував, що російська армія, ймовірно, зосередиться взимку 2024-2025 років на захопленні прифронтових українських міст і на міських боях.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.
США повідомили про новий пакет військової допомоги Україні на 275 мільйонів доларів
Адміністрація президента США Джо Байдена 20 листопада оголосила про новий пакет військової допомоги для України на 275 мільйонів доларів, йдеться на сайті Білого дому.
Ця допомога є сімдесятим траншем озброєння, яке адміністрація Байдена надасть Україні з запасів Міністерства оборони, починаючи з серпня 2021 року.
«Цей пакет президентських повноважень зі скорочення озброєнь (PDA), орієнтовною вартістю 275 мільйонів доларів, надасть Україні додаткові можливості для задоволення її найнагальніших потреб, зокрема: боєприпаси для ракетних систем, артилерії та протитанкового озброєння», – йдеться у повідомленні.
Зокрема, в рамках допомоги, до України надійдуть:
- боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS);
- 155-мм і 105-мм артилерійські боєприпаси;
- 60-мм та 81-мм мінометні міни;
- безпілотні авіаційні системи;
- ракети з оптичним відстеженням і проводовим наведенням (TOW), що запускаються з труби;
- протитанкові комплекси Javelin та AT-4;
- стрілецька зброя та боєприпаси;
- обладнання та боєприпаси для підривних робіт;
- засоби хімічного, біологічного, радіологічного, ядерного захисту;
У вересні президент США Джо Байден оголосив про виділення Україні загалом 7,9 мільярда доларів американської допомоги в межах Ініціативи сприяння безпеці України.
З початку російського вторгнення 24 лютого 2022 року станом на 15 жовтня Сполучені США виділили понад 59,1 мільярда доларів на безпекову допомогу Україні.
Закриття посольств у Києві та чутки про запуск Росією ракети «Рубіж»: що відбувається?
Вранці 20 листопада посольство США в Україні повідомило, що закривається з міркувань безпеки.
«Посольство США в Києві отримало конкретну інформацію про потенційну можливість серйозної повітряної атаки 20 листопада. З міркувань обережності посольство буде закрите, співробітники отримали інструкції щодо перебування в укриттях», – заявили у відомстві.
Слідом про таке ж рішення повідомили посольства Іспанії, Італії та Греції.
Згодом у соціальних мережах з’явилася інформація, що Росія нібито готується застосувати проти України балістичну ракету середньої дальності РС-26 «Рубіж». Точні характеристики ракети невідомі – повідомляється лише, що її дальність може досягати 6 тисяч кілометрів, а маса бойової частини дорівнює приблизно трьом ракетам «Іскандер-М».
У ГУР Міноборони України заявили, що Росія розпочала масштабну інформаційно-психологічну атаку проти України, і закликали довіряти лише повідомленню від офіційних ресурсів.
Навіщо Росії бити по Україні ракетою «Рубіж» і чи може повідомлення про це справді бути частиною інформаційної атаки Кремля?
Як Путін відреагує на удари ATACMS углиб Росії?
І чи може РФ ще влаштувати сюрпризи для України під час традиційних ракетно-дронових обстрілів?
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
|
Ексголова МВС Білорусі Наумов будує ТЦ в окупованому Маріуполі на місці «моргу військових РФ»
Колишній міністр внутрішніх справ Білорусі Володимир Наумов розпочав будівництво великого центру для торгівлі сільськогосподарською продукцією в окупованому Маріуполі, де на початку війни був морг для російських військових.
Володимира Наумова підозрюють у причетності до зникнення політичних опонентів Олександра Лукашенка.
Про те, що він розпочав будівництво великого центру для торгівлі сільськогосподарською продукцією в окупованому Маріуполі, розповів Білоруській службі Радіо Свобода радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
ЗСУ вперше застосували Storm Shadows для ударів по військових об’єктах в Росії – Bloomberg
Збройні сили України вперше застосували британські крилаті ракети по військових об’єктах на території Росії, повідомляє Bloomberg з посиланням на західного чиновника, знайомого з цим питанням.
Великобританія схвалила використання ракет Storm Shadow у відповідь на розгортання Росією північнокорейських військ у війні проти України – крок, який британський уряд розцінив як ескалацію, за словами співрозмовника, який говорив на умовах анонімності через делікатність цього питання.
Це питання домінувало на саміті лідерів країн G20 в Бразилії цього тижня після того, як президент США Джо Байден дав дозвіл Україні на запуск ракет великого радіусу дії по російських об’єктах. Але Стармер публічно не підтримав цей крок, незважаючи на те, що давно вважається його прихильником, що викликало питання про те, чи дозволить його уряд використовувати Storm Shadows британського виробництва.
Раніше британське видання The Times з посиланням на власні джерела написало, що США дозволили Україні використовувати британські ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії.
За словами джерела в Міністерстві закордонних справ, «переломний момент» настав, коли Росія залучила північнокорейських військових.
У Курській області Росії були знайдені уламки Storm Shadows, а дві ракети були перехоплені над Єйськом, чорноморським портом на півдні Краснодарського краю, стверджує російський телеграм-канал «Рыбар», який має зв’язки з армією. Незалежну перевірку цієї інформації здійснити не вдалося.
Це сталося наступного дня після того, як Міністерство оборони Росії 19 листопада заявило, що Україна використала західні ракети ATACMS для удару по військовому об’єкту на території Росії.
Згідно з повідомленнями багатьох американських ЗМІ, Сполучені Штати дали дозвіл Україні використовувати крилаті ракети великої дальності ATACMS для ударів углиб Росії – після місяців прохань української влади. Вашингтон не спростував поширених повідомлень, але й не підтвердив їх.
Україна вже давно закликає західні уряди посилити військову підтримку, в тому числі знявши обмеження щодо використання ракет дальнього радіусу дії для ураження цілей в Росії, які мають вирішальне значення для військових зусиль Володимира Путіна.
Франко-британська Storm Shadow/SCALP – це авіаційна ракета класу «повітря-земля» дальньої дії. Вона призначена для подолання систем ППО та знищення важливих стаціонарних і нерухомих цілей. Заявлена дальність пуску крилатої ракети складає понад 250 кілометрів у експортному варіанті.
За даними аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW), в Росії є щонайменше 250 військових об’єктів у зоні дії наданих США ракет ATACMS.
Мільярди доларів за тисячу днів. Скільки Росія витратила на повітряні атаки України (інфографіка)
Понад 10 тисяч ракет та більш як 13 тисяч дронів – за три неповних роки повномасштабної війни Росія витратила мільярди доларів на бомбардування мирних міст України ракетами та дронами. Про це свідчать підрахунки Радіо Свобода на основі інформації від Повітряних сил ЗСУ про приблизну кількість ракет та дронів, випущених по Україні за тисячу днів великого вторгнення.
CБУ: російського актора Машкова в Україні засудили до 10 років тюрми
Російського актора Володимира Машкова, який закликав до захоплення України, український суд засудив до 10 років позбавлення волі, повідомляє пресслужба Служби безпеки України.
За повідомленням, у російського актора також конфіскували квартиру площею 100 м² в елітному районі на узбережжі Одеси.
На підставі зібраних слідчими Служби безпеки доказів суд визнав Машкова винним за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 2 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
- ст. 436 (пропаганда війни).
Оскільки він перебуває в РФ, судовий розгляд відбувався у спеціальному судовому провадженні in absentia (за відсутності обвинуваченого).
Наразі тривають комплексні заходи для притягнення засудженого до відповідальності за злочини проти нашої держави.
«Машков входить до пулу кремлівських пропагандистів і часто виступає на масових акціях із підтримки повномасштабної війни проти України. У грудні 2023 року фігуранта призначили співголовою «виборчого штабу» Путіна. Тоді Машков їздив по Росії і тимчасово захоплених регіонах України, де пропагував рашизм та героїзував окупаційні угруповання країни-агресора», – нагадують у СБУ.
Як зазначає українська спецслужба, серед іншого, на мітингах-концертах він закликав до продовження ракетно-бомбових ударів по цивільній інфраструктурі Україна.
Російський актор Володимир Машков перебуває під санкціями ЄС та Канади. Він активно підтримує дії Кремля проти України, і свого часу був довіреною особою Володимира Путіна на виборах президента Росії, також виступав на з’їзді прокремлівської партії «Єдина Росія».
Німеччина оголосила новий пакет військової допомоги для України
Німецький уряд оголосив 20 листопада про новий пакет військової допомоги для України.
Повний перелік наданої зброї і військової техніки опубліковано на сайті німецького уряду.
В рамках нового пакету допомоги Німеччина обіцяє надати Україні, зокрема:
- боєприпаси для БМП MARDER;
- 47 машин із захистом від мін (MRAP);
- одна радіолокаційна станція TRML-4D;
- чотири самохідні гаубиці Panzerhaubitzen 2000 із запчастинами та понад 40 тис. боєприпасів до них (калібру 155 мм);
- 20 дронів-розвідників VECTOR із запчастинами;
- 12 дронів-розвідників HORNET XR;
- 100 дронів-розвідників RQ-35 HEIDRUN;
- 120 дронів-розвідників SONGBIRD;
- 60 дронів-розвідників Golden Eagle;
- два дрони-розвідники VT-4 Ray;
- дві машини BIBER із запчастинами;
- три танки для розмінування WISENT 1 із запчастинами і три плуги для розмінування;
- вісім тактичних авіадесантних машин Caracal;
- 20 захищених машин для прикордонної служби;
- шість великовантажних напівпричепів M1070 Oshkosh;
- 8000 набоїв калібром 40 мм;
- 100 тисяч гвинтівок HLR 338 з 314 тисяч набоїв до них;
- 100 тисяч набоїв до стрілецької зброї;
- 233 тисяч джгутів;
В уряді Німеччини зазначили, що наразі вже близько 5 мільярдів євро (2023 рік) та близько 1,6 мільярда євро (2022 рік) було витрачено на військову допомогу Україні. Ще близько 2,9 мільярда євро було виділено в перші два роки війни на поставки, які надійдуть лише у 2025-2028 роках.
Зеленський обговорив з Туском новий пакет допомоги для України від Польщі
Президент України Володимир Зеленський 20 листопада провів телефонну розмову з премʼєр-міністром Польщі Дональдом Туском, повідомив очільник України у телеграмі.
«Подякував польському народу за солідарність з Україною з перших днів повномасштабного вторгнення та прем’єр-міністру за його особисту принципову реакцію на останній російський обстріл і спроби припинити політичну ізоляцію російського диктатора Путіна», – йдеться у повідомленні.
Вказано, що міністр Польщі повідомив, що його країна готує для передачі 45-й пакет підтримки та вже розпочала роботу над наступним оборонним пакетом.
«Поділились очікуваннями від головування Польщі в Раді ЄС у першій половині наступного року. Сподіваюся на підтримку Польщі в переговорному процесі з ЄС щодо відкриття першого кластера перемовин та паралельного відкриття інших кластерів», – зазначив Зеленський.
31 жовтня речник МЗС Павел Вронський повідомив, що Польща передасть Україні решту своїх літаків МіГ-29 тоді, коли отримає їм заміну від союзників. Дипломат зазначив, що від початку повномасштабної війни Польща передала Україні бронетехніку, артилерійські системи, а також «максимальну кількість» запчастин і комплектуючих до МіГ-29.
Російська авіабомба помилково впала на школу під Бєлгородом
Російські військові незаплановано впустили 250-кілограмову авіабомбу на будівлю школи в селі Биківка Бєлгородської області. Про це жителі Биківки розповіли місцевому телеграм-каналу «Пепел». За їхніми словами, бомба впала на школу близько шостої ранку 19 листопада. У будівлі ще не було нікого, ніхто не постраждав. Проте вдень у цій школі відбуваються очні заняття.
Видання Astra повідомляє, що бомба пробила дах будівлі і зараз перебуває в одному з кабінетів на третьому поверсі. У стіні будівлі утворилася тріщина. Видання «Агентство» не змогло отримати коментарі від адміністрації школи, але, за словами однієї з учительок, наказали вести заняття дистанційно без пояснення причин.
Також, за даними Astra, ще одна авіабомба ФАБ-250 впала 15 листопада за півтора кілометра від села Білий Колодязь у Шебекінському міському окрузі. Постраждалих також не було.
За підрахунками Astra, за 2024 рік російська армія впустила не менш як 150 фугасних авіабомб на території Росії та окупованих областей України. Найчастіше фіксується падіння ФАБ-250 та ФАБ-500. Зазвичай у разі позаштатного скидання ці боєприпаси не детонують, і їх згодом знищують вибухотехніки. Такі кореговані авіабомби найчастіше застосовуються Збройними силами РФ для ударів по Донецькій та Харківській областях України.