Доступність посилання

ТОП новини
Боєць 24-ї механізованої бригади ЗСУ веде вогонь із гаубиці 2с5 «Гіацинт-с». Донеччина, Часів Яр, 18 листопада 2024 року
Боєць 24-ї механізованої бригади ЗСУ веде вогонь із гаубиці 2с5 «Гіацинт-с». Донеччина, Часів Яр, 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

До армії РФ уперше призвали жителів чотирьох частково окупованих областей України

Серед призовників російської армії вперше опинилися жителі частково окупованих областей України – Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської. Видання «Важные истории» звернуло увагу на відповідні публікації ЗМІ та повідомлення призначених Росією очільників цих регіонів.

Разом із ними також знову призвали юнаків із Криму, окупованого Росією в 2014 році.

Призначений Росією голова окупаційної адміністрації Запорізької області Євген Балицький запевнив, що «жодний призовник на територію проведення СВО (офіційна назва війни проти України – ред.) не направлятиметься». Але серед місць строкової служби Балицький назвав Крим, по військових об'єктах якого ЗСУ регулярно завдають ударів.

За даними державної російської інформагенції «РИА Новости», призовники з окупованих регіонів України проходитимуть службу у Південному військовому окрузі РФ.

Раніше призначений Росією голова окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо заявляв, що жителі регіону «протягом п’яти років не підлягатимуть мобілізації».

Жителі окупованих територій Луганської та Донецької областей розповіли проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії», що учнів старших класів у місцевих школах активно долучають до мілітаризованої організації «Юнармія» і що за останній рік вона стала майданчиком для підготовки майбутніх кадрів російської армії. Серед вихованців організації вже є ті, хто загинув на війні проти України.

За словами батьків, раніше в цих регіонах вступ до «Юнармії» був переважно «для галочки», але з 2022 року дітей почали активно готувати «до служби у Збройних силах РФ». З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, кажуть вони, окупаційна влада все активніше долучає старшокласників до «військової пропаганди»: проводять зустрічі з учасниками бойових дій, організують мітинги на підтримку війни тощо.

У червні 2024 року сайт «Юнармії» зламали. На ньому з’явилися відео з кадрами загиблих російських солдатів в Україні з підписом: «Сьогодні твої діти в «Юнармії», завтра – в українській землі».

Ніхто з хакерів на себе не взяв відповідальності за злам, але після нього на офіційному сайті відбулися серйозні зміни. Зі сторінки прибрали будь-які спогади та інформацію про загиблих юнармійців, навіть у розділі «Алея слави». Раніше там було понад сто імен – наставники, випускники та учасники «Юнармії», зокрема з окупованих територій України.

«Психологічна атака»: ГУР щодо повідомлень про загрозу масованого ракетно-бомбового удару

Росія проводить масовану інформаційно-психологічну атаку проти України, розповсюджуючи повідомлення щодо ймовірної масованої ракетної атаки від імені розвідки, повідомило Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України.

«Месенджерами та соціальними мережами нібито від імені ГУР розповсюджується повідомлення про загрозу «особливо масованого» ракетно-бомбового удару по українським містам сьогодні. Дане повідомлення – фейк», – йдеться у дописі.

ГУР закликає довіряти інформації лише з офіційних ресурсів та від речників розвідувального відомства.

«Не ігноруйте сигнали повітряної тривоги – безпечніше перечекати в укритті. Втім, закликаємо не піддаватись панічним настроям», – вказано у повідомленні.

Раніше у Міністерстві закордонних справ України відреагували на повідомлення про тимчасовий перехід на дистанційну роботу посольства США та деяких інших дипломатичних представництв іноземних держав у Києві. Українські дипломати закликають усіх громадян України «зберігати пильність, не нехтувати сигналами повітряної тривоги та слідувати до укриття в разі небезпеки – як і щоразу при загрозі російського ракетного обстрілу».

Зранку, 20 листопада, посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку цього дня.

«З міркувань обережності посольство буде закрите… Посольство рекомендує громадянам США бути готовими негайно сховатися у разі оголошення повітряної тривоги», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті диппредставництва.

У посольстві не навели якихось подробиць щодо можливого удару.

Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.

Повідомлення посольства з’явилося після того, як президент Росії Володимир Путін оновив ядерну доктрину РФ 19 листопада, у 1000-й день війни РФ проти України.

США дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії – The Times

США дозволили Україні використовувати британські ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії, пише британське видання The Times з посиланням на власні джерела.

За словами джерела в Міністерстві закордонних справ, «переломний момент» настав, коли Росія залучила північнокорейських військових.

Також представники у британському уряді розповіли виданню, що премʼєр-міністра Великої Британії Кір Стармер хотів дозволити Україні бити зброєю углиб Росії, і тиснув на США. Однак його публічні висловлювання були обережними, оскільки час польоту ракети Storm Shadow використовують американські навігаційні дані.

Як повідомляв The Telegraph 11 листопада, Стармер і президент Франції Емманюель Макрон обговорили можливість зміни позиції США щодо Storm Shadows під час переговорів у Парижі в понеділок.

Згідно з повідомленнями багатьох американських ЗМІ, Сполучені Штати дали дозвіл Україні використовувати крилаті ракети великої дальності ATACMS для ударів углиб Росії – після місяців прохань української влади. Білий дім не спростував поширених повідомлень, але й не підтвердив їх.

Україна раніше завдавала ударів по об’єктах російських військ своєю зброєю, зокрема безпілотниками, але протягом тривалого часу закликала Захід до дозволу на повноцінну далекобійність, маючи на увазі ракети західного виробництва.

Франко-британська Storm Shadow/SCALP це авіаційна ракета класу «повітря-земля» дальньої дії. Вона призначена для подолання систем ППО та знищення важливих стаціонарних і нерухомих цілей. Заявлена дальність пуску крилатої ракети складає понад 250 кілометрів у експортному варіанті.

Краще «без додаткового нагнітання» – МЗС України про попередження США щодо «значної повітряної атаки»

У Міністерстві закордонних справ України відреагували на повідомлення про тимчасовий перехід на дистанційну роботу посольства США та деяких інших дипломатичних представництв іноземних держав у Києві.

«Загрози обстрілів з боку держави-агресора є, на жаль, щоденною реальністю для українців уже понад тисячу днів. У цей 1001-й день повномасштабного вторгнення загроза російських обстрілів так само актуальна, як і в попередні тисячу днів. Вважаємо, що для партнерів було би правильним реагувати у 1001-й день так само, як і в попередні тисячу днів, без будь-якого додаткового інформаційного нагнітання», – ідеться в поширеному 20 листопада коментарі речника МЗС Георгія Тихого.

Українські дипломати закликають усіх громадян України «зберігати пильність, не нехтувати сигналами повітряної тривоги та слідувати до укриття в разі небезпеки – як і щоразу при загрозі російського ракетного обстрілу».

ЗСУ знищили або пошкодили 25% Чорноморського флоту РФ – розвідка Британії

Починаючи з 24 лютого 2022 року, українські Збройні сили знищили або пошкодили понад 25% основних російських військових кораблів, що діяли в Чорному морі, повідомляє Міністерство оборони Британії 20 листопада з посиланням на дані розвідки.

Зазначається, що після 1000 днів війни військово-морський потенціал Росії в Чорному морі був значно виснажений завдяки «високоефективним українським операціям».

«Як наслідок, Чорноморський флот Росії був змушений перемістити всі свої основні активи зі своєї історичної бази в Севастополі до Новоросійська у східній частині Чорного моря. Російські підрозділи, що діють в регіоні, також були змушені адаптувати свою тактику і змінити райони, в яких вони діють», – йдеться в дописі.

Британська розвідка наголошує, що незважаючи на те, що Чорноморський флот Росії наразі обмежений східною частиною Чорного моря, він зберігає здатність наносити удари з великої відстані по території України на підтримку сухопутних операцій.

За даними ВМС України, від початку повномасштабної війни Чорноморський флот Росії втратив близько третини своїх кораблів через ураження російських суден під час українських ударів.

Число загиблих унаслідок російського удару по Одесі зросло до 11 – Труханов

Кількість жертв російського ракетного удару, здійсненого по Одесі 18 листопада, зросла до 11, повідомив міський голова Геннадій Труханов.

«Сьогодні в міській лікарні помер чоловік. Медики відчайдушно боролися за його життя, але травми були дуже тяжкими», – інформує мер Одеси.

Далекобійні удари ЗСУ по Росії: що це може означати для окупованих територій

«ЗСУ будуть знищувати командні пункти та склади угрупування на Курщині. Якщо російська передова почне відчувати брак необхідного, тоді, відповідно, їхній наступ загальмується»

«Далекобійна зброя – це аргумент у переговорах, це вразливість і російської енергетики, їхніх ядерних станцій. Це дуже небезпечна загроза. І це все всі розуміють»

«Це можу бути обмін територій на простори, з яких викинули Росію: ринків зброї, ринків алюмінію, золота, алмазів, нафти, газу. Це основне буде в переговорах. Хоча частина території буде заморожена. Це переговори будуть багатоетапні й довгі».

Як може вплине дозвіл адміністрації президента США Байдена завдавати удари по території Росії на можливі перемовини щодо війни і процес звільнення окупованих територій України? Думки аналітиків зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя»

Професор кафедри соціології Запорізького національного університету Максим Лепський вважає, що імовірність переговорів дедалі зростає, і вони будуть складними. Тому дозвіл на використання далекобійної зброї може зіграти важливу роль у цьому процесі.

«Далекобійна зброя – це аргумент в переговорах. Аргументом буде і протилежна позиція, те, що вразлива наша економіка і наша енергетика, і вразливі наші атомні станції. Але ж наявність далекобійної зброї – це вразливість і російської енергетики, і їхніх ядерних станцій. І це дуже небезпечна загроза. Це всі розуміють», – зауважив він.

Депутати у першому читанні ухвалили законопроєкт щодо ліквідації МСЕК

Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт про ліквідацію медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Про це повідомили нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк та депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко.

Законопроєкт підтримали 260 народних депутатів.

ВР ухвалила законопроєкт про позбавлення держнагород зрадників України

Верховна Рада 20 листопада ухвалила у другому читанні законопроєкт №11410, що передбачає позбавлення державних нагород зрадників України. Про це повідомили депутати, присутні на засіданні парламенту.

За словами народного депутата від фракції «Голос» Ярослава Железняка, проєкт закону підтримали 283 парламентарі.

Військових із КНДР у Росії приписали до морської піхоти і ВДВ – Сеул

Військові з Північної Кореї в Росії приписані до частин морської піхоти і ВДВ, повідомили представники південнокорейської розвідки депутатам парламенту Південної Кореї. Підрозділи вже могли зазнати перших втрат, йшлося у доповіді.

Розвідслужба Південної Кореї також підтвердила повідомлення про відправку до Росії північнокорейських самохідних гаубиць і реактивних артилерійських установок, повідомив журналістам представник парламентського комітету з розвідки Пак Сун Вон із посиланням на Національну розвідувальну службу (NIS).

За словами законодавця, розвідка все ще намагається визначити точну кількість втрат північнокорейських військ і чи здався хтось із них у полон.

На Херсонщині до трьох зросла кількість загиблих унаслідок обстрілів 19 листопада – Прокудін

У Херсонській області до трьох зросла кількість загиблих унаслідок здійснених 19 листопада російськими військовими обстрілів, повідомив опівдні 20 листопада голова ОВА Олександр Прокудін.

«Стало відомо про загибель чоловіка через вчорашній російський обстріл Токарівки. На місці ворожого удару виявили тіло 52-річного місцевого жителя, який дістав поранення, несумісні з життям», – написав чиновник у телеграмі.

Зранку 20 листопада Прокудін інформував, що через російську агресію впродовж минулої доби на Херсонщині двоє людей загинули, ще 15 зазнали поранень.

«Російські військові били по критичній та соціальній інфраструктурі регіону; житлових кварталах населених пунктів області, зокрема, пошкодили п’ять багатоповерхівок та 23 приватні будинки. Також окупанти понівечили приватні автомобілі», – вказував очільник області.

За офіційними даними, під обстрілом перебували Херсон та ще 20 населених пунктів області.

Небезпека удару: слідом за США посольства кількох країн у Києві оголосили про закриття 20 листопада

Слідом за американськими дипломатами, які зранку 20 листопада повідомили про можливість «значної повітряної атаки» та закрили посольство США в Києві на цей день, про небезпеку попередили ще кілька дипломатичних представництв.

Невдовзі після оприлюднення заяви американського дипломатичного відомства посольство Іспанії в Києві повідомило, що не надаватиме послуги впродовж дня через «підвищений ризик повітряних атак по всій Україні». У електронному листі, надісланому іспанцям, які живуть в Україні, посольство рекомендує «вживати надзвичайних заходів безпеки, виконувати всі рекомендації місцевої влади та завжди мати укриття» (заяву цитує іспанське видання EFE).

«Посольство Греції з міркувань безпеки залишиться сьогодні закритим для громадськості. Будь ласка, уникайте поїздок та залишайтеся в безпечних місцях», – ідеться на фейсбуці дипломатичного представництва Греції в Києві.

Про аналогічне рішення інформує посольство Італії в Україні.

«Як запобіжний захід посольство в Києві сьогодні залишатиметься закритим для відвідування… У разі повітряної тривоги всім громадянам Італії, які перебувають у країні, рекомендовано дотримуватися найсуворіших заходів зі зменшення ризику та негайно звернутися до найближчого укриття», – вказано в повідомленні.

У КМДА пояснили, з чим був пов’язаний «технологічний шум» у Києві вранці

Технологічний шум у Києві, який було чути вранці 20 листопада, пов’язаний із роботою «великого теплоджерела» на правому березі міста, заявляють у Київській міській державній адміністрації.

«Це – невідʼємна частина виробничого процесу, оскільки йдеться про велике за масштабами обладнання», – йдеться в повідомленні.

У КМДА зауважили, що більш детальна інформація не надається з міркувань безпеки, але наголосили, що ситуація «жодним чином не несе загрози чи ризиків – це контрольований виробничий процес».

Близько восьмої ранку в Києві почалося сильне гудіння. На цей час тривога, що тривала з ночі, вже закінчилася.

Повітряні сили повідомили про збиття 56 зі 122 запущених РФ безпілотників

Російські війська в ніч на 20 листопада атакували Україну 122 ударними безпілотниками типу Shahed і дронами невстановленого типу із районів Курська, Орла, Приморсько-Ахтарська в РФ, повідомили Повітряні сили ЗСУ.

Крім того, за повідомленням, загарбники завдали удару зенітною керованою ракетою С-300 із Бєлгородщини по Харківщині, п’ятьма керованими авіаційними ракетами Х-59/69 по Дніпропетровщині, Чернігівщині й Сумщині.

«Станом на 11:00 підтверджено збиття двох керованих авіаційних ракет Х-59/69 і 56 ворожих БпЛА у Київській, Черкаській, Чернігівській, Полтавській, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій, Сумській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій і Харківській областях», – повідомили Повітряні сили.

На Київщині через падіння уламків пошкоджені школа, дитсадок, адмінбудівлі – ОВА

У Київській області внаслідок падіння уламків збитих російських безпілотників в одному із населених пунктів пошкоджені дитячий садок, школа, три адміністративні будівлі, два магазини, сільськогосподарська техніка, повідомив голова обласної військової адміністрації Руслан Кравченко.

За його словами, в будівлях вибиті вікна, двері, пошкоджені покрівлі.

«Ворог не припиняє нічні атаки дронами на Київщину. Тривога тривала більше 11 годин. В області працювали сили ППО. Ворожі цілі знищено. Постраждалих серед населення немає. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допущено», – написав він у телеграмі.

Тим часом, у Київській міській військовій адміністрації повідомили, що внаслідок ранкової атаки російськими дронами по столиці України зафіксували падіння уламків у Подільському районі.

У РНБО відреагували на попередження посольства США щодо «значної повітряної атаки» 20 листопада

У Раді національної безпеки і оборони України відреагували на попередження посольства США в Києві про можливий масований обстріл 20 листопада.

«Росіяни робили запаси ракет на серію обстрілів України протягом місяців. Це стосується ракет Х-101, які вони продовжують виготовляти, а також «калібрів» і балістики. Для обстрілів у РФ готова авіація і запаси ракет на аеродромах стратегічної авіації, а також на складах. Також кораблі. Раніше це повідомляли вже. Відповідно, це потрібно розуміти і завжди тримати в голові, структурам продумувати заходи безпеки, людям – реагувати на тривоги», – заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко.

Раніше посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну повітряну атаку 20 листопада.

Українські військові завдали ударів по ще одному арсеналу РФ і заводу з виробництва дронів – РНБО

Українські військові вночі атакували промислове підприємство в Бєлгородській області та 13-й арсенал Головного ракетно-артилерійського управління міністерства оборони РФ у Новгородській області, повідомив зранку 20 листопада керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко.

«У Бєлгородській області був атакований завод компанії ЕФКО, який публічно робить харчову продукцію, але насправді також виготовляє вантажні дрони, котрі використовує російська армія у воєнних цілях», – указав Коваленко в першому повідомленні.

Згодом він повідомив про вміст арсеналу, атакованого поблизу села Котово Новгородської області, приблизно за 680 кілометрів від кордону з Україною.

«На 13-му арсеналі ГРАУ зберігаються снаряди для ствольної артилерії, міни для мінометів, ракети для РСЗВ «Град», «Смерч» та «Ураган», також ракети «Іскандер», КНДРівські KN23, зенітні ракети до С-300,С-400, і боєприпаси для комплексу «Тор», – відзначив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО.

В адміністрації Котовського сільського поселення Новгородської області повідомили телеграм-каналу Astra, що після атаки ЗСУ в Котові провели евакуацію місцевих жителів. В адміністрації не навели інших подробиць, сказавши, що з’ясовують наслідки атаки.

Губернатор Новгородської області Андрій Нікітін повідомив у телеграм-каналі вночі 20 листопада, що сили ППО збили над регіоном кілька безпілотників. За його словами, ніхто не постраждав та не загинув.

Міноборони РФ зранку 20 листопада заявило, що над дев’ятьма регіонами Росії за ніч збили 44 безпілотники, найбільше над Новгородською областю, де знищили 20 дронів.

«Підлітають зверху, фокусуються і б’ють в башту». Як Росія вдосконалює свої міни у війні проти України

Армія РФ застосовує у війні проти України чимало мін різних модифікацій. Здебільшого, це старі радянські боєприпаси та їхні модифіковані похідні. Але є і відносно нові зразки. Які комбінації зарядів конструюють окупанти, щоб ввести в оману українських військових, і чи порушують вони міжнародні конвенції – журналістам Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповіли сапери та експерти з мінної безпеки.

ПМН (протипіхотна міна), МОН-50 та МОН-90, ПМД – ці, ще радянські міни, яким вже не один десяток років, армія РФ досі використовує у війні проти України. На складах у країни-агресора таких боєприпасів чимало. Але є й відносно нові розробки, в тому числі – безпосередньо російського виробництва.

«Це ПОМ-3 (протипіхотна осколкова міна) та ПТМ (протитанкова міна). Тобто вони розвиваються, вони на нас тренуються, вони вдосконалюють старі боєприпаси. Якщо розглянути ще радянські міни, то вони всі вкрадені у інших державах, але Росія їх модернізує.

Вже йде комбінація з деяких боєприпасів. Наприклад, протипіхотних, протитанкових, фугасних, осколкових. Тобто вони навіть маленькі площі мінують складно.

Людина бачить нібито стандартний для себе боєприпас, але знизу може знаходитись мінопастка, і сапер, якщо він не знає, як правильно працювати, може підірватись» – розповідає Андрій Гаваза, інструктор з мінної безпеки фонду «Повернись живим».

Генштаб: на фронті за добу було 139 бойових зіткнень

Минулої доби на фронті зафіксували 139 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні 20 листопада Генеральний штаб Збройних сил України.

За повідомленням, найбільше боїв було на Покровському і Курахівському напрямках.

«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 38 штурмових дій агресора в районах Променя, Лисівки, Петрівки, Даченського, Миролюбівки, Новоторецького, Юр’ївки, Пустинки і Пушкіного. На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 23 атаки. Найактивніше окупанти намагалися просунутися в районах Новоселидівки, Сонцівки, Берестків, Курахового, Дальнього, Єлизаветівки та Антонівки», – зазначили у командуванні.

Читайте також: «Без американців це неможливо» – Лавров про удари ракетами ATACMS по арсеналу в Брянській області РФ

Крім того, бої тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Времівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.

«Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів і населених пунктах два ракетних і 73 авіаційних удари, застосував п’ять ракет та скинув 124 КАБ. Крім цього, росіяни задіяли для ураження 1445 дронів-камікадзе та здійснили понад 4,4 тисяч обстрілів, з них 173 – із реактивних систем залпового вогню», – йдеться в повідомленні.

Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті за 17 листопада констатував, що російська армія, ймовірно, зосередиться взимку 2024-2025 років на захопленні прифронтових українських міст і на міських боях.

Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.

Шольц розкритикував м’яку заяву G20 щодо Росії, але підтвердив свою позицію щодо Taurus

Канцлер Німеччини Олаф Шольц 19 листопада розкритикував підсумкову декларацію саміту «Групи 20» (G20) у Ріо-де-Жанейро за відсутність чіткого формулювання, що Росія несе відповідальність за війну в Україні.

Шольц сказав лідерам G20, що президент Росії Володимир Путін бомбив Україну «1000 днів, протягом яких люди мусили страждати за сліпу манію величі, за намір просто розширити свою країну силою».

«Буде неадекватно, якщо ці 20 [країн] не зможуть знайти чітких слів щодо відповідальності Росії в цьому питанні. Мені хотілося б побачити щось інше», – сказав канцлер після завершення саміту.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG