Вони захоплювали Крим і топили українські судна у 2014 році. Тепер їх з молотка продають на металобрухт. За останні кілька місяців Чорноморський флот Росії виставив в окупованому Севастополі для продажу на аукціоні під розпил на металолом кілька кораблів, суден і катерів. Які саме кораблі продають і чому – розбиралися Крим.Реалії.
У Севастополі виставили на продаж з аукціону списане судно розмагнічування СР-541 у рамках так званої програми «вивільнення рухомого військового майна». Раніше воно входило до складу 2-ї групи 205-го загону управління допоміжного флоту та базувалося в Південній бухті міста.
Згідно з інформацією, розміщеною на майданчику електронного аукціону, переможець отримає нерозділений брухт чорних і кольорових металів, зокрема тих, що містять алюміній, мідь, бронзу та латунь, загальною вагою 1112 тонн.
Початкова ціна лота 14 з лишком мільйонів рублів, крок аукціону становить 705 903 рублі. За умовами аукціону, покупець військового майна повинен мати ліцензію на право заготівлі, зберігання, переробки та реалізації брухту чорних і кольорових металів.
У середині березня ще один колишній військовий корабель Чорноморського флоту РФ було виставлено на продаж у Севастополі. Йдеться про малий протичовновий корабель МПК-49 «Александровец» радянського проєкту 1124.
Списаний корабель було виставлено на продаж як «нерозділений змішаний брухт чорних і кольорових металів» загальною вагою понад 350 тонн. Початкова ціна цього лота становить трохи менш як 14 млн рублів, кожен «крок аукціону» визначено на рівні 5% від початкової ціни (697 тис. 855 рублів).
У грудні минулого року на майданчику державних торгів РФ опинилися: списаний протидиверсійний катер «П-4077», а також списаний морський тральщик «Турбініст», які також мають піти на металобрухт.
Деякі судна вже продали.
ТОВ «Авіаавторресурс» із підмосковного села Верхнє Мячково стало переможцем одразу кількох аукціонів. Згідно з відкритими даними, організація спеціалізується на виробництві вторинних алюмінієвих сплавів, утилізації авіаційної техніки, а також переробці металів.
З молотка пішли МПК-49 «Александровец», морський тральщик «Турбініст» і протидиверсійний катер «П-4077».
На початку поточного року продали й колишній ракетний катер «Р-109» проєкту 12411, який з 1990 року входив до складу Чорноморського флоту. Єдиним учасником і переможцем конкурсу тоді стала велика московська фірма «Транслом», яка запропонувала за списаний катер близько 2,2 млн рублів.
Від «убивці підводних човнів» до ракетної «Молнії»
Отже, що це за списані кораблі, які продав на металобрухт Чорноморський флот РФ?
«Александровец» належить до малих протичовнових кораблів проєкту 1124 «Альбатрос», які в СРСР називали «убивцями» підводних човнів. Будувалися вони у 1970-ті – 1980-ті роки, і сьогодні їхній вік становить від 35 до 50 років.
МПК «Александровец» вступив до строю 1982 року, спочатку був включений до складу Балтійського флоту ВМФ СРСР, через два роки переведений на Чорноморський флот. Виключено зі складу флоту 2022 року.
Призначенням кораблів проєкту 1124 було забезпечення розгортання радянських ПЛАРБ, охорона військово-морських баз і з'єднань ударних кораблів і конвоїв суден у прибережних районах.
Чисельність екіпажу МПК проєкту 1124 становить 86 осіб. Корабель має повну водотоннажність 1030 тонн при довжині 71 метр. МПК озброєний артилерійською установкою АК-725, зенітною установкою АК-630М. З ракетного озброєння має ЗРК «Оса-М» – 20 ракет 9М33. Протичовнове озброєння – два РБУ-6000 «Смерч-2», мінно-торпедне озброєння – два 533-мм ТА ДТА-53-1124.
Сьогодні у складі Чорноморського флоту РФ залишаються чотири МПК проєкту 1124М «Альбатрос-М» – «Муромец», «Суздалець», «Касимов» і «Єйськ», побудовані у 1982–1989 роках.
«Турбініст» – радянський морський тральщик проєкту 266М (шифр «Аквамарин»), 1975 року вступив до строю та увійшов до складу Чорноморського флоту ВМФ СРСР.
Корпус тральщиків проєкту 266М виготовлений із маломагнітної сталі та легких сплавів, а його деталі захищені спеціальним діелектричним покриттям. Саме судно також оснащене протиатомним і протихімічним захистом, а на ньому присутня система кондиціонування житлових приміщень.
Тральщики оснащені глибоководним тралом, тралом для знищення активних мін, трьохканальним широкосмуговим буксируваним телевізійним і комплексним шукачами-знищувачами мін, а також гідроакустичною системою «Мезень», що забезпечує виявлення донних мін.
Для захисту від кораблів противника на тральщики ставилися автоматичні гармати АК-230М і 2М-3М, а також кулемети ДШК. Для протиповітряної оборони поставлялися ПЗРК типу «Стріла-3» та «Ігла» з відповідними ракетами. Для виявлення плаваючих мін у денний і нічний час є спеціальна електронно-оптична апаратура.
Повна водотоннажність тральщика 800 тонн при довжині 61 метр. Екіпаж становить 68 осіб.
У складі Чорноморського флоту РФ залишаються два тральщики проєкту 266М – «Іван Голубець» і «Ковровець», побудовані у 1973 та 1974 роках відповідно. Тральщик «Іван Голубець» потрапляв під удар українських морських дронів 29 жовтня 2022 року та був пошкоджений.
Ракетний катер «Р-109» вступив до складу Чорноморського флоту ВМФ СРСР 1990 року. У грудні 2021 року катер виведели зі складу ВМФ.
Повна водотоннажність корабля 493 тонни, довжина 56 метрів, екіпаж 40 осіб.
Ракетні катери проєкту 1241 озброєні протикорабельними ракетами П-270 «Москіт», розміщеними у двох спарених пускових установках. Як зенітне озброєння встановлено зенітно-ракетний комплекс ближньої самооборони «Стріла-3» (боєкомплект – 16 ЗУР) або «Ігла».
Артилерія ракетних катерів проєкту 1241 представлена однією одноствольною автоматичною 76/59 артилерійською установкою баштового типу АК-176, розташованою в носовій частині верхньої палуби. На кормовій надбудові катерів проєкту 1241 для боротьби з низьколетячими протикорабельними ракетами розміщено дві шестиствольні 30/54 АУ АК-630М.
У складі ЧФ РФ нині залишаються два РК проєкту 1241: «Р-60» (1987 року) та Р-239 «Набережні Челни» (1989 року).
Чому розбирають?
Кораблі, які сьогодні нові, через кілька десятків років старіють, причому деякі з них – безнадійно. Тому процес заміни старих суден на нові цілком природний для військово-морського флоту будь-якої країни. Нові кораблі вводяться в дію, старі – списуються. Іноді списані кораблі продають іншим країнам, які згодні їх купити, але частіше списують.
Чорноморський флот РФ не виняток. Зазвичай раніше кораблі тут списували раз на кілька років і відправляли, як кажуть на флоті, «на голки» – на розпилювання на металобрухт. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну виводити зі складу ЧФ РФ кораблі стали частіше.
Причин цього може бути кілька. Перша з них і природна – це вироблення матеріально-технічного ресурсу та неможливість виконувати покладені функції. Друга – це так званий «корабельний канібалізм». При цьому зі списаного корабля знімаються агрегати, озброєння та прилади, необхідні для ремонту однотипних із ним кораблів. Відбувається це у випадках, коли військова промисловість уже не виробляє перелічене.
Перед продажем з аукціону цивільним фірмам з корабля демонтують озброєння, прилади й автоматику, двигуни, і, крім цього, все необхідне флоту для ремонту кораблів, що залишилися. Розбирання проводиться в Севастопольській бухті біля причалу Вторчермету в Інкермані.
Нещодавно кримські партизани помітили в Севастополі «Камаз» із корабельною зенітною установкою АК-630 у кузові. Саме такими ЗУ були озброєні малий протичовновий корабель «Александровец» і ракетний катер «Р-109».
Прискорення процесу списання Чорноморським флотом Росії старих кораблів може бути пов'язане з поступовою передачею функцій головної бази флоту з Севастополя до Новоросійська. Застарілі або несправні кораблі можуть туди й не дійти, до того ж у Військовій гавані Новоросійська значно менше місця та причалів.