Після смерті папи Франциска 21 квітня відразу розгорілися дискусії про те, хто стане його наступником на чолі Святого Престолу. Одним із фаворитів, принаймні за версією букмекерів, є Петер Ердо, архієпископ Естергом-Будапешта.
72-річний угорський кардинал обіймав кілька визначних посад у Католицькій церкві за останні десятиліття і вже був потенційним кандидатом на роль єпископа Риму ще у 2013 році, коли врешті обрали Франциска.
То які ж у Ердо шанси стати наступником аргентинця? І, можливо, ще цікавіше – які в нього стосунки з дедалі авторитарнішим консервативним прем’єром Угорщини Віктором Орбаном?
Хто такий Петер Ердо?
Без сумніву, Ердо – цілком «папабілі» – так називають кандидатів, яких вважають реальними претендентами на папство.
Формально будь-який охрещений чоловік-католик може бути обраний, але з XIV століття на цю посаду обирали лише кардиналів – вищих членів духовенства. Нині налічується 252 кардинали, але право голосу мають лише 135 – ті, кому ще не виповнилося 80 років.
Ердо може спробувати заручитися необхідними двома третинами голосів під час Папського конклаву, що розпочнеться на початку травня (не раніше ніж через 16 днів після смерті папи – згідно з чинними правилами).
Його кардинальське резюме вражає. З 2006 по 2016 рік він очолював Раду єпископських конференцій Європи – ключову організацію, що представляє католицьких єпископів Європи.
Це має значення, адже європейські кардинали й досі становлять найбільший виборчий блок на майбутньому конклаві. Але Ердо працював не лише на європейському рівні.
Очолюючи раду, він мав регулярні контакти з єпископатами Африки, Азії та Латинської Америки, вибудовуючи багато зв’язків із Глобальним Півднем, який нині вважається новою силою в Католицькій церкві.
Факт, що він вільно володіє італійською та латиною – двома ключовими мовами для вищих посад у Римі – а також є визнаним експертом з канонічного права, – значно зміцнює його позиції серед вузького кола впливових осіб.
Можливо, його найвідомішим досягненням стало те, що він домігся проведення Міжнародного Євхаристійного конгресу в рідному Будапешті у 2021 році.
Цей конгрес, який зазвичай відбувається раз на чотири роки, є масштабним зібранням духовенства, включно з папою, а також мирянами, і передбачає великі відкриті меси.
Це дало йому чудову платформу для публічної дипломатії та налагодження необхідних контактів як у Ватикані, так і в католицьких парафіях у всьому світі.
Проте, можливо, його найбільшою перевагою – і причиною, чому він може перемогти, – є його прагматизм.
Хоча Ердо вважається консерватором, який, наприклад, відкрито виступає проти прийняття до причастя розлучених католиків, він співпрацював із більш прогресивним Франциском і не критикував його публічно, на відміну від інших традиціоналістів.
Папа навіть залучив його до організації спеціальних ватиканських зустрічей щодо сімейних питань, а Франциск двічі відвідував Угорщину за 12 років свого понтифікату.
Чи пов’язаний Ердо з Віктором Орбаном?
А як щодо зв’язків Ердо з керівною партією Угорщини «Фідес» і Орбаном, який позиціонує себе як захисника юдео-християнських цінностей, зокрема від інституцій ЄС, які, на його думку, виступають проти націй і християнства загалом?
Державний бюджет Угорщини щедро підтримує Католицьку церкву, як і інші визнані конфесії. Зокрема – через фінансування релігійної освіти, виплати компенсацій за майно, конфісковане в комуністичну епоху, або банальне спонсорство подій, як-от згаданий Євхаристійний конгрес.
Політично під час міграційної кризи 2015 року Ердо порівняв прийом мігрантів зі сприянням торгівлі людьми.
Це було ближче до войовничої риторики Орбана, ніж до більш толерантного підходу папи Франциска.
Втім, незабаром після цього Ердо застеріг від протиставлення релігій і поставив під сумнів, чи можна вважати континент християнським – що, здається, суперечить орбанівській риториці про «ісламізацію Європи».
Він, здається, дотримується тієї ж прагматичної позиції щодо уряду Угорщини, що й стосовно різних таборів у самій Католицькій церкві. Хоча він ніколи відкрито не підтримував партію, католицькі священники в усій країні часто закликали свої парафії голосувати за «Фідес».
Ердо обирає свої битви з Будапештом обережно. Він мовчав щодо деяких законів останніх років, але був голосним у критиці інших.
Наприклад, він відмовився відкрито засуджувати ухвалений 2018 року закон проти безхатченків – питання, що суперечить вченню папи Франциска.
Натомість коли уряд вирішив націоналізувати клініки ЕКЗ (штучного запліднення) роком пізніше, Ердо не стримувався з критикою.
Попри все, більшість ватиканських спостерігачів і надалі вважають, що наступним папою може стати африканець чи азієць – вперше в історії. Але компромісний кандидат, який міг би стабілізувати різні фракції після прогресивних і бурхливих років понтифікату Франциска, цілком може бути представником Угорщини.
Форум