Доступність посилання

ТОП новини

Трамп призупинив міжнародну допомогу США. Чи зачепить це Україну? 


Дональд Трамп вважає, що будь-яка міжнародна допомога від США має узгоджуватись із зовнішньою політикою президента США
Дональд Трамп вважає, що будь-яка міжнародна допомога від США має узгоджуватись із зовнішньою політикою президента США

Гуманітарні та неурядові організації, підприємці, фермери та уряди по всьому світу із занепокоєнням спостерігають за новинами з Вашингтону після рішення президента США призупинити іноземну допомогу.

Представники українських ініціатив-одержувачів допомоги переважно утримуються від прогнозів. Дехто ж каже, що це уповільнить відновлення територій після російської агресії.

Тим часом у деяких державах починають бити на сполох, називаючи потенційні наслідки катастрофічними.

Радіо Свобода зібрало різні реакції та пояснює можливі наслідки.

Одним із перших Дональд Трамп підписав указ про призупинення зовнішньої допомоги США на розвиток. Це призупинення поки становить 90 днів. Пояснюють це тим, що «жодна подальша зовнішня допомога не буде виплачуватися у спосіб, який не повністю узгоджується» з зовнішньою політикою президента США.

Пряма цитата із тексту указу: «90-денна пауза в міжнародній допомозі США на розвиток для оцінки ефективності та узгодженості із зовнішньою політикою Сполучених Штатів. Усі керівники департаментів і агенцій, які відповідають за програми допомоги іноземним розвитком Сполучених Штатів, повинні негайно призупинити нові зобов’язання та виплати коштів допомоги розвитку іноземним країнам і неурядовим організаціям-виконавцям, міжнародним організаціям і підрядникам до перегляду таких програм на ефективність і послідовність програм із зовнішньою політикою Сполучених Штатів».

Чи стосується це України?

Ще під час передвиборчих перегонів Трамп критикував обсяги допомоги, враховуючи мільярди доларів на зброю, яку адміністрація Байдена надала Україні.

У розпорядженні президента США не вказано, на які країни, програми чи одержувачів вплине тимчасова зупинка. І ще не до кінця зрозуміло, як це вплине на іноземну допомогу, яка вже була виділена Конгресом США у федеральний бюджет.

Відомо, що мова не йтиме про військову допомогу США. Про це повідомив Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України.

Україна отримує допомогу від США в рамках програм PDA, USAI та FMF. Указ президента США цих програм не стосується
ЦПД

«Насправді указ Трампа стосується міжнародної допомоги в межах «Програм розвитку», що стосуються діяльності агентств ООН, миротворчих ініціатив, програм підтримки біженців тощо. Україна отримує допомогу від США в рамках програм Presidential Drawdown (PDA), Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) та Foreign Military Financing (FMF). Указ президента США цих програм не стосується», – йшлося в повідомленні ЦПД.

А як щодо невійськової допомоги?

У відповідь на запит Радіо Свобода посольство США в Україні посилається на оприлюднений текст указу президента Трампа і додаткових пояснень не надає.

Нинішній президент тривалий час критикував зовнішню допомогу США, яка становить близько одного відсотка федерального бюджету. У зверненні до ООН у 2018 році під час свого першого президентського строку Трамп казав, що «ми збираємося надавати іноземну допомогу лише тим, хто поважає нас і, чесно кажучи, є нашими друзями».

У заяві від 22 січня новий держсекретар Трампа Марко Рубіо сказав: «Кожен долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, і кожна політика, яку ми проводимо, повинні бути виправдані трьома простими запитаннями: «Чи робить це Америку безпечнішою? Чи робить це Америку сильнішою? Чи робить це Америку процвітаючою?».

Що саме в Україні залежить від невійськової допомоги США?

За даними з офіційного сайту, від початку повномасштабної війни Агентство з міжнародного розвитку (USAID) надало Україні 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги, 5 мільярдів доларів допомоги на розвиток та понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки.

Зa роки повномасштaбного вторгнення укрaїнські друкарні зa сприяння USAID видaвaли нові підручники. На фото: Саманта Пауер, aдміністраторка USAID під час візиту до України у жовтні 2024 року
Зa роки повномасштaбного вторгнення укрaїнські друкарні зa сприяння USAID видaвaли нові підручники. На фото: Саманта Пауер, aдміністраторка USAID під час візиту до України у жовтні 2024 року

Ці гроші йдуть на підтримку різноманітних секторів: від державного сектору, який надає критично важливі послуги, до антикорупційних органів, від допомоги внутрішнім переселенцям – до освіти.

Як мовиться у звіті Офісу урядової підзвітності США, пряме бюджетне фінансування уряду України головним чином йшло через USAID для відшкодування уряду допустимих витрат, таких як заробітні плати вчителям, державним службовцям та працівникам охорони здоров’я.

Окрім того, як видно зі звітів USAID, підтримку отримує енергетичний сектор, аграрії і навіть сервіси переміщень і логістики.

Адміністраторка USAID Саманта Пауер приїхала до Києва та передала техніку ДСНС, 2023 рік
Адміністраторка USAID Саманта Пауер приїхала до Києва та передала техніку ДСНС, 2023 рік

Народна депутатка Інна Совсун пояснює, що допомога USAID з початку повномасштабного вторгнення була суттєвою саме для бюджету України. І каже: якщо інформація підтвердиться, саме цей критично важливий напрям може постраждати найбільше.

«Це ті кошти, за які ми підтримували наших внутрішньо переселених осіб, відбудовували деокуповані території, посилювали енергетичну систему в країні. Наприклад, у вересні 2024-го було виділено 325 млн доларів на допомогу українському сектору енергетики. Припинення невійськової допомоги США Україні сповільнить наше відновлення, якого ми потребуємо через війну з Росією», – каже парламентарка з комітету Верховної Ради України з питань енергетики. І наголошує, що «заморозка» фінансування USAID – це тимчасове рішення. «Як державі нам зараз необхідно зробити все можливе, щоб воно не стало довготривалим», – говорить Інна Совсун.

За інформацією USAID, їхньою допомогою скористався майже кожен третій фермер в Україні. На фото фермери працюють на полі біля Соледару, влітку 2022-го
За інформацією USAID, їхньою допомогою скористався майже кожен третій фермер в Україні. На фото фермери працюють на полі біля Соледару, влітку 2022-го

Згортання ініціатив – це сигнал про що?

За даними USAID, з 2022 року третина українських фермерів скористалася різними видами підтримки від агентства, що дало дохід українській економіці у мільярд доларів. Представники Всеукраїнської аграрної ради відповіли Радіо Свобода, що «до моменту, поки немає офіційних коментарів, що фінансування дійсно буде припинене», їхні представники коментувати ситуацію не зможуть. Приблизно те саме журналістам повторювали фермери та власники аграрних господарств, які цю допомогу отримували. Не під запис багато з них кажуть, що сподіваються – програми не згорнуть, тому не поспішають з публічними заявами.

А от представники інших сфер, які отримували американську підтримку, прямо говорять про можливі виклики.

Світлана Мусіяка, асоційована старша дослідниця Незалежної антикорупційної комісії (НАКО), повідомила Радіо Свобода, що призупинення фінансування України може мати негативні наслідки.

«Конкретні наслідки залежать від нюансів. Але найголовніше – це сигнал, який ми отримаємо за результатами кінцевого рішення. Це може бути розцінено як зменшення підтримки США демократичних реформ та економічної стабільності в Україні», – каже Мусіяка і додає, що українське громадянське суспільство неодноразово доводило свою активність і життєстійкість. Тому Світлана Мусіяка і не вірить, що це може зупинити реформи.

Це може бути розцінено як зменшення підтримки США демократичних реформ та економічної стабільності в Україні
Світлана Мусіяка

Представник правозахисного центру «Наш світ» Андрій Кравчук називає допомогу США українському суспільству «дуже значною, але не вирішальною». Кравчук займається адвокацією в сфері прав ЛГБТК+ спільноти.

«Безумовно, ми хвилюємось за джерела фінансування нашої діяльності, але хочу зауважити, що американський уряд ніколи не був великим та активним гравцем стосовно ЛГБТК питань поза межами США. Лише в останній рік президентства Барака Обами уряд США та американське посольство в Києві взагалі почали демонструвати свою зацікавленість у цих питаннях, але й після цього їхній інтерес та участь значно поступалися активності європейських держав, таких, як Нідерланди, скандинавські країни, Німеччина, Велика Британія, – додає Андрій Кравчук. – Ми сподіваємося, що Державний департамент США продовжить підтримувати нашу діяльність, оскільки вони в кінцевому підсумку використовують наші дані для своїх щорічних звітів по Україні. Зрештою ми отримували від них фінансування ще під час першого терміну президента Трампа».

Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк, експертка в сфері медіа, каже, що загрози припинення фінансової допомоги від США не зупиняють ні роботи, ані розвитку українських ЗМІ:

«Загрози завжди є. І, звісно, хотілось би активнішої участі європейських партнерів в підтримці українського громадського сектору і в підтримці України загалом»,– повідомила Романюк.

Але Україна не одна в своїх роздумах стосовно можливих наслідків.

«Це було би катастрофою для афганців»

Однією з країн, яка може постраждати від призупинення міжнародної допомоги від США чи не найбільше, є Афганістан – хоча Ян Егеланд, генеральний секретар Норвезької ради у справах біженців, сподівається, що гуманітарна допомога Афганістану не буде заморожена.

«Якщо це станеться, це буде катастрофою для понад 22 мільйонів афганців, які потребують допомоги», – сказав Егеланд в інтерв’ю Радіо Свобода.

За словами Спеціального генерального інспектора з питань відновлення Афганістану, після захоплення Талібаном Вашингтон надав майже 3 мільярди доларів допомоги Афганістану. Хоч США і вивели свої війська з Афганістану в серпні 2021 року на тлі захоплення країни ісламістами.

«Допомога на розвиток не йде режиму, вона не йде керівництву. Вона йде дуже бідним людям, які потребують допомоги, щоб подбати про себе», – наголосив Егеланд.

Під загрозою – у тому числі програми, які відстоюють права жінок і надають їм захист в регіоні, кажуть у цій країні.

«Ця програма допомогла багатьом жінкам у нашому селі чи районах поблизу міста Хост», – розповіла Радіо Свобода Зайнаб із провінції Хост, що на півдні Афганістану. Вона каже, що та програма, яка діяла за підтримки USAID, надавала жінкам можливості вижити і заробляти собі на життя.

«Ця програма не повинна бути зупинена», – каже Зайнаб.

Чи зможе Косово без підтримки?

Ще один регіон, який відчує призупинення допомоги від США – Косово. USAID каже, що з 1999 року інвестувало понад мільярд доларів у розвиток Косова, держави на Балканах, яка проголосила незалежність від Сербії у 2008 році.

Крешнік Шеху, виробник деревини з центру Косова повідомив Радіо Свобода, що якби американської допомоги не було – регіон відставав би в економічному розвитку на багато років. Шеху зізнається, що «не хоче вірити, що USAID відвернеться» від Косова. «Ми ще недостатньо виросли, щоб протистояти неймовірній конкуренції на міжнародному ринку», – сказав він.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) і Адміністративно-бюджетне управління наразі не відповіли на запити Радіо Свобода, надіслані електронною поштою 22 січня. Не надав відповідей до цієї публікації і Білий дім.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG