Доступність посилання

Що означає для Китаю перезавантаження між США та Росією?


Дональд Трамп говорить з Володимиром Путіним під час саміту у Фінляндії в 2018 році (архівне фото)
Дональд Трамп говорить з Володимиром Путіним під час саміту у Фінляндії в 2018 році (архівне фото)

Швидкі темпи дипломатії США щодо припинення війни в Україні та кроки Вашингтона щодо нормалізації відносин з Москвою викликали побоювання в Києві та європейських столицях щодо того, що вони будуть відсторонені та обтяжені мирною угодою, яка вигідна Росії.

Але перспектива зближення між президентом Росії Володимиром Путіним і президентом США Дональдом Трампом викликає занепокоєння не тільки в європейських урядів. Швидкий відхід від десятиліть зовнішньої політики США щодо Росії також викликає занепокоєння у Китаї.

«Китайці помітили, що це відбувається з моменту обрання Трампа, і дали зрозуміти, що він хоче швидко припинити війну в Україні, – сказав Радіо Свобода Денніс Вайлдер, який був головним радником Білого дому з питань Китаю у колишнього президента США Джорджа Буша. – Хоча повного зближення може і не бути в планах, вони нервують, тому що якщо Трамп скасує санкції проти Росії, то залежність Москви від Китаю зменшиться».

Однією із характерних рис зовнішньої політики китайського лідера Сі Цзіньпіна було зростання стратегічного партнерства з Володимиром Путіним, яке стало ближчим після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року.

Пекін підтримав російську економіку шляхом посилення торгівлі та закупівель енергоресурсів, водночас підживлюючи воєнні зусилля Кремля постачанням ключових товарів, оскільки Сі Цзіньпін і Володимир Путін знайшли спільну мову в бажанні кинути виклик Заходу та США.

Китайці не думають, що росіяни розірвуть відносини, але їхня сильна прихильність може зменшитися
Денніс Вайлдер

І побоювання того, що все це підірве новий тип американсько-російських відносин, які виникли в результаті розмов про припинення війни в Україні – про що говорилося цього тижня під час переговорів у Саудівській Аравії – реальне для Пекіна.

Вайлдер каже, що після виборів Трампа в листопаді він мав розмови з «дуже високопоставленими китайськими чиновниками», які висловлювали занепокоєння щодо потенційного перезавантаження між США та Росією.

Він говорить, що вони використали фразу «Трамп їздить тільки до Москви», граючи на історичну згадку про знаковий візит колишнього президента США Річарда Ніксона до Пекіна в 1972 році, коли він кинув виклик традиціям і залицявся до Китаю, щоб використати його розкол з Радянським Союзом у розпал Холодної війни.

Річард Ніксон на Великій китайській стіні під час візиту до Китаю. 24 лютого 1972 року (архівне фото)
Річард Ніксон на Великій китайській стіні під час візиту до Китаю. 24 лютого 1972 року (архівне фото)

Зусилля вбити клин між Пекіном і Москвою шляхом потепління відносин з Росією деякі аналітики назвали «Ніксоном навпаки».

«Так само, як і Ніксон з політикою щодо Китаю, вони бачать Трампа як людину, яка має унікальне місце, щоб протистояти поточній природі політики США щодо Росії та може навіть поїхати до Москви, – сказав Вайлдер. – Це не означає, що китайці думають, що росіяни розірвуть відносини, але їхня сильна прихильність сьогодні може зменшитися».

Яка стратегія Вашингтона?

Залишається побачити, які результати принесе ініціатива адміністрації Трампа, але після телефонної розмови цього місяця з Путіним, нещодавніх американсько-російських переговорів в Ер-Ріяді та поглиблення розбіжностей із президентом України Володимиром Зеленським щодо мирних переговорів, Білий дім намічає новий курс на зв’язки з Москвою та щодо війни в Україні.

«Схоже, ми спостерігаємо не перезавантаження, а повну перебудову американсько-російських відносин, – сказав Радіо Свобода Лучіан Кім, старший аналітик з питань України Міжнародної кризової групи. – У цьому сенсі війна в Україні – це не заклик протистояти російській агресії, а перешкода на шляху до тіснішої співпраці між Вашингтоном і Москвою».

Під час одного з візитів китайського керівника до Москви
Під час одного з візитів китайського керівника до Москви

Для Пекіна такий розвиток подій супроводжується багатьма тривожними гіпотетичними припущеннями, зокрема дозволом Вашингтона нарощувати свою військову присутність у Тихому океані та більша геополітична вразливість Китаю у разі кризи з Тайванем, самоврядним островом, який Пекін вважає своїм.

«Я вважаю, що Китай волів би бачити слабку Росію, і навіть продовження війни з Україною було б краще для Пекіна, оскільки це відвернуло б увагу Сполучених Штатів від Індо-Тихоокеанського регіону», – сказала Радіо Свобода Сарі Архо Гаврен, наукова співробітниця лондонського Королівського інституту об’єднаних служб.

Тайванські солдати під час навчань поблизу столиці острова міста Тайбея. 23 липня 2024 року (ілюстраційне фото)
Тайванські солдати під час навчань поблизу столиці острова міста Тайбея. 23 липня 2024 року (ілюстраційне фото)

Адміністрація Трампа чітко дала зрозуміти, що вважає довгострокове суперництво з Китаєм головною метою своєї зовнішньої політики і може спробувати позбавити пріоритетів такі регіони, як Європа та Близький Схід, щоб посилити тиск на Пекін в Азії.

Китайці нервують, що Трамп скасує санкції проти Росії, то залежність Москви від Китаю зменшиться
Денніс Вайлдер

Високопоставлені чиновники США також давали зрозуміти в нещодавніх коментарях, що зрив китайсько-російського партнерства може бути частиною мотивації нормалізації відносин з Москвою.

За підсумками переговорів в Ер-Ріяді держсекретар США Марко Рубіо заявив, що серед ключових моментів обговорення була можливість майбутнього «геополітичного та економічного співробітництва» між Вашингтоном і Москвою.

Кількома днями раніше на Мюнхенській конференції з безпеки Кіт Келлог, спецпредставник Трампа з питань України та Росії, заявив, що США прагнуть «змусити» Путіна до дій, які йому «незручні», зокрема порушити зв’язки Москви з Китаєм, Іраном і Північною Кореєю.

Переговори делагацій США та Росії. Саудівська Аравія, лютий 2025 року
Переговори делагацій США та Росії. Саудівська Аравія, лютий 2025 року

В інтерв’ю The Wall Street Journal 14 лютого віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що Вашингтон готовий перезавантажити відносини з Кремлем після угоди щодо України, щоб покласти край ізоляції Росії та її зростаючій залежності від Китаю з початку війни.

Поки ми не вирішимо ситуацію в Україні, у нас не буде шансу нормалізувати відносини з Росією
Роберт О’Брайен

«Бути молодшим братом у коаліції з Китаєм не в інтересах Путіна», – сказав Венс.

Спроби применшити партнерство двох країн також були на радарі чиновників адміністрації Трампа протягом деякого часу.

Роберт О’Браєн, який працював радником з національної безпеки за Трампа у 2019–2021 роках, сказав в інтерв’ю минулого року, що Білий дім обговорював стратегію під час його перебування на посаді, і що досягнення врегулювання війни в Україні є життєво важливим першим кроком для початку цього процесу.

«Поки ми не вирішимо ситуацію в Україні, у нас не буде шансу нормалізувати відносини з Росією», – сказав він Wire China у червні.

Чи зможе Трамп розділити Китай і Росію?

Архо Гаврен каже, що ймовірність того, що США влаштують офіційний розкол між Пекіном і Москвою, невелика, особливо поки Путін залишається на посаді, враховуючи відносини, які він налагодив із очільником Китаю.

Дональд Трамп і Сі Цзіньпін під час саміту «Групи двадцяти» в японській Осаці. 29 червня 2019 року (архівне фото)
Дональд Трамп і Сі Цзіньпін під час саміту «Групи двадцяти» в японській Осаці. 29 червня 2019 року (архівне фото)

Але навіть нові розбіжності між двома державами можуть послабити зв’язок Москви з Пекіном і мати стримуючий ефект для Китаю, особливо якщо він вирішить застосувати військову силу для захоплення Тайваню, про що політики США попереджають, що ймовірність цього зростає.

«Навіть якщо їхні зв'язки залишаються міцними, між ними історично існує недовіра, яка не зникне», – сказала вона.

Сі не хоче, щоб Путін зазнав поразки у війні
Стів Цанг

Але хоча дипломатія адміністрації Трампа рухається запаморочливими темпами, вона все ще перебуває на ранніх стадіях, і не за горами можуть бути нові події.

Стів Цанг, директор Китайського інституту при Лондонському університеті, каже, що зусилля Вашингтона перезавантажити зв’язки з Росією також не є поганою новиною для Пекіна.

«Сі не хоче, щоб Путін зазнав поразки у війні, тому досягнення Трампом миру, який здебільшого відповідає умовам Росії, є позитивним, – сказав він Радіо Свобода. – Хто знає, хто стане наступним президентом США і чи станеться зміна позиції США після Трампа».

Ще один розвиток подій, який може ще більше ускладнити ситуацію, – 19 лютого Трамп заявив, що він очікує, що Сі відвідає Вашингтон і що він відкритий для досягнення торговельної угоди з Китаєм, потенційно в рамках широкомасштабної угоди з Пекіном.

«Все відбувається дуже швидко, – каже Архо Гаврен. – Китай незадоволений тим, що він зараз бачить, але це можна змінити».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG