На перший погляд, це був військовий удар по Україні. Але запуск Росією того, що очільник РФ Володимир Путін назвав новою ракетою середньої дальності, насправді має політичний характер. Більшість сигналів були адресовані Вашингтону та Заходу.
У телевізійному зверненні після удару 21 листопада по Дніпру Путін заявив, що це була відповідь Москви на українські атаки з використанням американських ракет ATACMS та британських Storm Shadow. Він також зазначив, що Росія має право застосовувати зброю проти військових об'єктів в країнах, які дозволяють Києву використовувати їхню зброю для таких цілей.
Це був політичний удар, а не військовийМік Раян
«Простіше кажучи, це був політичний удар, а не військовий», – написав у X Мік Раян, відставний генерал австралійської армії та старший науковий співробітник австралійського Інституту Лові.
Ракетний удар став частиною ширшої атаки на Дніпро, де, за даними української влади, було поранено трьох людей. Постраждали промисловий об’єкт і реабілітаційний центр для людей з інвалідністю.
Фабіан Гоффман, експерт з оборони та докторант-дослідник в Університеті Осло, заявив Kyiv Independent: «Цей удар не має військового значення, це виключно політичний акт».
Ось що, ймовірно, намагався досягти Путін.
«Зменшення ефективності»
З моменту повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року Путін та інші російські офіційні особи часто використовували потенційну загрозу ядерного удару, щоб залякати Захід та відрадити США та Європу від постачання зброї Києву.
Путіну був потрібен сигнал для Вашингтону, і він обрав новий тип зброїМік Раян
Ці ядерні погрози лунали настільки часто, що Кремль, можливо, турбується, що «червоні лінії» сприймаються як такі, що можна перетинати без наслідків.
Путін, ймовірно, вважає, що згадки про ядерну зброю більше не мають бажаного впливу. «Йому був потрібен інший сигнал для Вашингтону, і він обрав новий тип зброї», – написав Раян.
Путін казав про ядерні можливості Росії ще задовго до повномасштабного вторгнення в Україну. Однак існує чимало причин, чому Росія може утримуватися від використання свого ядерного арсеналу, включно із сумнівами щодо його ефективності у війні проти України та наслідками, з якими Москва може зіткнутися з боку країн усього світу, зокрема Китаю, Індії та держав Глобального Півдня.
Без «значної зміни»
Попри це, ядерна риторика зовсім не зникла: у своєму зверненні Путін заявив, що «в даному випадку» ракета, яку він назвав «Орешнік» та яку Пентагон вважає модернізованою версією існуючої моделі RS-26 або «Рубіж», мала звичайну боєголовку.
«Це тип сигналів, які надсилають, коли насправді не можуть загострювати ситуацію так, як погрожували», – написала Рут Деєрмонд, старша викладачка кафедри військових досліджень Лондонського Королівського коледжу.
Ні удар балістичною ракетою «Орешнік», ані заява Путіна не демонструють значного зростання російських ударних можливостейISW
Як і попередні заяви та дії, включно зі змінами в російській ядерній доктрині цього місяця, які, здавалося, спрямовані на те, щоб дати Путіну більше свободи для використання ядерної зброї, якщо він на це зважиться, цей ракетний удар мало що сказав про реальні наміри Росії.
«Ні удар балістичною ракетою «Орешнік», ані заява Путіна від 21 листопада не демонструють значного зростання російських ударних можливостей чи ймовірності використання ядерної зброї», – йдеться у повідомленні американського Інституту вивчення війни (ISW), опублікованому у мережі X.
Сигнал США, Україні та Європі
З огляду на те, що президент США Джо Байден завершує свій термін, а до повернення Дональда Трампа у Білий дім залишається менше від двох місяців, Путін, можливо, сподівається, що цей «тест» ракети одночасно попередить Байдена та стимулює Трампа до змін у політиці США щодо України.
Хоча США є головною метою російських сигналів, удар також міг бути спрямований на те, щоб посіяти страх в Україні та занепокоєння в Європі.
«Путін надсилає сигнал не лише Вашингтону. Він використав зброю з дальністю понад 5 000 кілометрів, яка, може бути застосована майже проти будь-якої цілі в Європі, у Великій Британії, – написав Раян. – Це меседж Європі, не лише щодо її підтримки України, а й про здатність і готовність Росії впливати на політику, пов’язану з обороною та безпекою, далеко за межами України».
Форум