Грузинські фотографи, які висвітлювали багатомісячні протести в столиці Грузії Тбілісі, кажуть, що вони «глибоко стурбовані» присудженням премії World Press Photo фотографу, який співпрацює з російським державним інформаційним агентством ТАРС (російською ТАСС).
Російський фотожурналіст Михайло Терещенко знімав протести у центрі Тбілісі наприкінці 2024 року. Протестувальники вийшли на вулиці після того, як прем’єр-міністр Грузії несподівано призупинив переговори про вступ країни до Євросоюзу. Серія знімків Михайла Терещенка із нічними акціями протесту перемогла у категорії «Європейські історії» премії World Press Photo 2024.
30 березня грузинські фотожурналісти оприлюднили у соціальних мережах відкритий лист, в якому наголосили, що ТАРС – фінансоване Кремлем інформаційне агентство – представляє саме ті політичні сили, проти яких багато грузинських протестувальників і вийшли на вулиці.
«Нагородження за висвітлення антиросійських демонстрацій фотографа, який підтримує кремлівський наратив, є не тільки вкрай суперечливим, але й прямо ображає тих, хто ризикує своїм життям, щоб протистояти російському втручанню в суверенітет і майбутнє Грузії», – заявили фотографи.
У World Press Photo (WPP) відреагували на скарги щодо премії, зазначивши, що фотографії були представлені їхньому журі анонімно, а тому оцінювалися виключно за візуальними та журналістськими якостями.
«Ми не усуваємо фотографів з жодної країни», – йдеться у заяві WPP.
«Ми визнаємо реалії державної пропаганди, але водночас вважаємо, що навіть фотографи, які працюють у місцях з обмеженою свободою преси, можуть створювати змістовні роботи. Ми також віримо в підтримку фотожурналістів і фотографів-документалістів з регіонів з обмеженою свободою преси. Ця проблема є в дуже багатьох країнах, в тому числі і в Росії».
Раніше Терещенко працював разом із військовими РФ під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У нещодавньому інтерв’ю він назвав захоплення Маріуполя російськими військами «визволенням».
У WPP відмежувалися від висловлювань російського фотожурналіста. «Ми не несемо відповідальності за заяви фотографів-переможців або за те, як їхні роботи використовуються інформаційними агентствами», – йдеться у заяві.
WPP заявляє, що не буде скасовувати нагороду до завершення перевірки того, як було обрано лауреата.
Фотографії з Тбілісі – не єдина суперечлива тема цьогорічного нагородження. Українці висловили протест проти поєднання двох фотографій з протилежних сторін російського вторгнення. На одному знімку зображений поранений російський боєць, на іншому – українська дитина, яка постраждала від російської агресії.
«Це найгірший приклад хибної моральної еквівалентності між агресором і тим, хто захищається від агресії. В української дитини не було вибору – її країна зазнала несправедливого нападу», – написав речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий у відповідь на опубліковані зображення.
WPP описав ці дві фотографії як «потужне поєднання», яке створює «більш тонкий погляд на конфлікт з далекосяжними глобальними наслідками».