БАНГІ, Центральноафриканська Республіка – Як багато африканців, які шукають кращої долі за кордоном, Деррік Нґамана планував навчатися в університеті у Росії. Однак через брак грошей він замість цього восени долучився до повномасштабної війни Росії проти України. За кілька місяців після цього рішення його брат Діоген отримав текстове повідомлення російською: «Привіт, Деррік загинув».
«Я не міг повірити, що Деррік загинув у бою, і це мене зламало… Не лише мене, але й всю сім’ю», – розповів Діоген Нґамана у інтерв’ю Радіо Свобода у столиці Центральноафриканської Республіки (ЦАР). Він додав, що його брату було 32 роки, і він залишив після себе двох дітей.
Нґамана був одним із тисяч іноземних бійців, яких Росія залучила для війни проти України після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. До Росії також прибули контингенти північнокорейських солдатів, деякі з яких, за словами Києва, після захоплення в полон надали «корисну» інформацію.
Через загибель або поранення сотень тисяч російських солдатів у війні Росії проти Україна Москва також зміцнила свої сили бійцями з Африки, де сумнозвісна російська військова компанія «Вагнер» сприяла зростанню впливу Кремля на континенті.
Деякі африканці, як повідомляється, підписали контракти під загрозою депортації або були завербовані після того, як потрапили до російських в’язниць. Інші шукали просто заробіток.
Родина Нґамани тепер зіткнулася з безвихідною бюрократичною боротьбою за повернення його тіла з Росії, долаючи численні перепони як у Банґі, так і в Москві.
«Ми у невизначеності», – сказав Діоген Радіо Свобода.
Тим часом родина намагається подбати про його дітей. «З Божою допомогою, думаю, вони зможуть вижити», – сказав Діоген.
Загиблий у Курській області
Немає офіційної інформації про те, скільки африканців загинули, воюючи за Росію. У 2022 році українські військові повідомили, що Росія активізувала вербування на континенті для свого «гарматного м’яса», переважно з Руанди, Бурунді, Конго та Уганди.
Київ зазначив, що найманцям обіцяють винагороду у розмірі 2 000 доларів за підписання контракту, щомісячну зарплату в 2 200 доларів, медичну страховку та російські паспорти для найманця та його родини.
За даними Радіо Свобода, Нґамана раніше служив капралом у Збройних силах Центральноафриканської Республіки (FACA), яких тренували найманці «Вагнера». Можлива роль «вагнерівців» у його вербуванні до лав російських сил незрозуміла.
Діоген розповів, що його молодший брат покинув країну у вересні після того, як пішов до війська. За словами брата, Деррік хотів «забезпечити краще майбутнє» для своїх дітей.
26 листопада Діоген отримав текстове повідомлення російською мовою, яке не зміг прочитати. Він звернувся до друга сім’ї Лоїка Уангапу, дипломата посольства ЦАР у Москві. Той підтвердив, що Деррік загинув.
Уангапу передав родині документи, необхідні для подальших процедур, пов’язаних зі смертю Дерріка, але вони були російською мовою, розповів Діоген.
«Я сказав йому, що ми нічого не розуміємо. Він має нам усе пояснити. Він розсердився, залишив усі папери вдома і пішов», – згадує Діоген.
Документи, які переглянуло Радіо Свобода, свідчать, що Нґамана загинув 15 листопада в селі Новоіванівка в Курській області Росії, де українські сили захопили територію під час найбільшого вторгнення на російські терени з часів Другої світової війни.
Це перший підтверджений випадок загибелі найманця з Центральноафриканської Республіки в боях на Курщині після вторгнення України в серпні 2024 року.
Згідно з документами, Нґамана загинув, воюючи у складі військової частини №30926, яка входить до 155-ї бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту Росії. Ця бригада зазнала значних втрат у війні Росії проти України.
Джерело, знайоме з командуванням підрозділу, підтвердило Радіо Свобода його смерть у Курській області. На запитання, чи багато співвітчизників Нґамани воюють на боці Росії, джерело відповіло, що «точного числа не знає», але вважає, що «їх чимало».
Серед документів, які отримала родина Нґамани, був і той, що містив прохання про компенсацію родині від російського уряду через його загибель.
«Він залишається центральноафриканцем»
Діоген розповів Радіо Свобода, що звертався до російського посольства в Бангі, але його переадресували до посольства ЦАР у Росії. Там йому повідомили, що родина має уповноважити посольство вести справу через Міністерство оборони Росії.
«З того часу жодних новин», – сказав Діоген.
Щоб отримати більше інформації, Діоген звернувся до генерального штабу ЦАР, але там йому сказали, що не можуть допомогти, оскільки його брат покинув збройні сили країни.
У заяві від 30 грудня речник уряду ЦАР Максим Балалу назвав Дерріка Нґаману «авантюристом» і зазначив, що той діяв на власний ризик.
«Який стосунок до цього має держава?» – сказав він журналістам на пресконференції в Бангі.
Діоген висловив занепокоєння через відсутність інтересу до справи.
«Він – центральноафриканець. І навіть якщо він пішов добровільно, він залишається центральноафриканцем», – сказав він про свого брата.
У дописі у Facebook від 14 грудня Уангапу – сімейний друг і дипломат ЦАР у Москві – написав, що у 2023 році Нґамана звертався до нього з проханням допомогти вступити до російського університету, але не мав достатньо грошей для оплати необхідних зборів.
Уангапу зазначив, що у липні 2024 року Нґамана повідомив його, що знайшов інший спосіб потрапити до Росії – як турист.
«Деррік обрав цей шлях, добровільно вступивши до російських збройних сил, і це було його власне рішення», – написав дипломат.
Уангапу не відповів на письмовий запит Радіо Свобода, так само, як і посольства ЦАР у Москві та Росії в Банґі.
Матеріал підготували Жан Фернан Коена та Мая Живанович за участі Даніїла Бєловодьєва з проєкту «Система»
Форум