Мая Зіванович, Мілош Катіч та Мілорад Мілоєвич
На полицях одного з численних китайських магазинів у другому за величиною місті Сербії можна знайти навушники, упаковані в білу картонну коробку з написом «iPod».
Покупці можуть подумати, що вони купують щось вироблене американським гігантом електроніки Apple. Але спостережливі покупці помітять щось іще, окрім низької ціни (трохи менше ніж 2 долари) на навушники, які у Сербії зазвичай коштують близько 20 доларів.
На коробці написано «Навушник Apple» – в однині, а не в множині. І написано, що вміст «зроблено в Каліфомії» – з «м» замість «рн» у назві штату, де розташована штаб-квартира Apple.
Ці навушники – одні з потоку товарів китайського виробництва, замаскованих під відомі західні бренди, які хлинули на Балкани і заполонили полиці магазинів, що належать китайським іммігрантам, кількість яких впродовж останніх років різко зросла по всьому регіону.
Точних даних про загальний обсяг китайських товарів, що постачаються на Балкани для продажу під виглядом підробленої західної продукції, немає, але це не лише підроблена електроніка Apple, а й взуття, одяг і товари, що продаються під світовими брендами, як-от Nike, Tommy Hilfiger, Adidas, Hugo Boss, Armani, Gucci та Louis Vuitton.
Але митні дані свідчать про те, що їхня кількість становить щонайменше сотні тисяч одиниць щороку, а Балканська служба Радіо Свобода встановила щонайменше один маршрут, яким ці продукти потрапляють на полиці балканських магазинів – із зупинкою в італійському порту з сумнозвісними мафіозними зв’язками.
Китайський бізнесмен із Сербії, який донедавна був активним учасником імпортно-експортного бізнесу, заявив, що близько 85% цих товарів, які надходять до Сербії, де щорічно конфіскують тисячі контрафактних товарів, поставляються з порту Нінбо на східному узбережжі Китаю.
В одному контейнері може перевозитися до 2 000 товарів, що ускладнює контроль за кожною одиницею, повідомив бізнесмен на умовах анонімності через можливі юридичні наслідки.
«Митниця не може перевіряти кожен контейнер і кожен товар», – сказав він.
За його словами, оптова закупівля цих підробок зазвичай здійснюється за готівку і між сторонами, які знають один одного і мають давні ділові відносини.
Бізнесмен розповів, що з Нінбо товари відправляють до італійського порту муніципалітету Джоя-Тауро в Італії. Звідти, за його словами, контрафактна продукція переправляється на менших суднах до портів у Рієці (Хорватія), Барі (Чорногорія) та Копері (Словенія).
Балканська служба Радіо Свобода незалежно підтвердила цей маршрут у митних органах Сербії, Хорватії, Чорногорії та Італії.
Після прибуття до Словенії, Хорватії чи Чорногорії контрафактна продукція переправляється до Сербії автомобільним та залізничним транспортом, повідомили Радіо Свобода в Митній адміністрації Сербії.
За даними відомства, лише минулого року його співробітники вилучили 104 000 різних товарів через підозри у порушенні прав інтелектуальної власності, а понад 61 000 одиниць знищили – переважно текстильні вироби.
Хорватські митники повідомили Радіо Свобода, що щорічно вони розглядають близько 600 справ, пов’язаних з підозрою в порушенні прав інтелектуальної власності, переважно в портах Рієки і Плоче, а також на прикордонному переході «Баяково» з Сербією. За їхніми словами, близько 85% цих товарів походять з Китаю, і більшість з них є підробленими брендами ЄС та США.
Митна адміністрація Чорногорії повідомила Радіо Свобода, що Китай залишається ключовою країною походження всіх видів контрафактної продукції. Митники Чорногорії минулого року вилучили 5 274 контрафактних товари з Китаю, порівняно з 3 303 у попередньому році.
Зв’язок з Китаєм
Балканський регіон став стратегічно важливим для Китаю, який інвестував у масштабні інфраструктурні проєкти та підписав угоду про вільну торгівлю з Сербією, що діє з липня 2024 року.
Більшість балканських країн не є членами Європейського союзу, але є частиною китайської ініціативи «Один пояс, один шлях» – глобальної стратегії розвитку інфраструктури, започаткованої Пекіном у 2013 році, яка, на думку деяких західних урядів, може призвести до надмірної заборгованості перед Китаєм.
Китайський експорт до Сербії зростав у середньому на 16,7% щорічно з 2018-го до 2023 року, підскочивши за цей період з 1,8 мільярда доларів до майже 4 мільярдів доларів, згідно з останніми даними Обсерваторії економічної складності, платформи торговельних даних.
Серед десятків китайських компаній, які пропонують свою продукцію на балканському ринку через місцеві сербські компанії, є компанія Shenzhen VBO Industrial Co., яка виготовляє навушники, ідентичні тим, що були в коробці з підробленою продукцією Apple у магазині в Новий Сад, який відвідали журналісти. Компанія не відповіла на прохання прокоментувати продаж своєї продукції під брендом Apple.
Розташований у кіберіндустріальному парку «Чхонан» у місті Шеньчжень, що на південному сході Китаю, завод займає 6 000 квадратних метрів і спеціалізується на виробництві аудіотехніки.
На сайті Shenzhen VBO Industrial ціна навушників, які журналісти купили в магазині в Новому Саду, вказана в розмірі 0,69-0,99 долара, і вони продаються в коробці без етикетки Apple. Незрозуміло, чи навушники, які журналісти знайшли в Новому Саду, були куплені безпосередньо у китайської фірми чи у посередників у Сербії.
У сусідній Боснії і Герцеговині журналісти Балканської служби Радіо Свобода відвідали магазини, що належать китайцям, і побачили інші підроблені американські бренди, зокрема кросівки Nike за 20 доларів і сорочки Tommy Hilfiger за 11 доларів – значно дешевше за оригінали.
«Низький ризик, високий прибуток»
Балканська служба Радіо Свобода звернулася за коментарем до італійської фінансової поліції (Guardia di Finanza) щодо ролі Італії як перевалочного пункту для контрафактних китайських товарів, які переправляються на Балкани.
У відповідь у поліції надіслали Радіо Свобода опублікований у жовтні 2023 року пресреліз, в якому описано «нелегальну конвеєрну лінію» підробленої продукції, до якої причетні італійська та китайська організована злочинність, і вказали, що на деякі з цих товарів після прибуття з Китаю додають підроблені етикетки та упаковку.
Італійська фінансова поліція не відповіла на конкретні запитання про порт муніципалітету Джоя-Тауро в італійській провінції Калабрія, який китайський бізнесмен, що базується в Сербії, назвав ключовою зупинкою для контрафактних товарів, що надходять на Балкани з Китаю.
Торгівля контрафактною продукцією рідко є ізольованим бізнесом, але часто нею керують ті самі злочинні мережі, які контролюють інші нелегальні бізнеси
Але порт муніципалітету Джоя-Тауро відомий як центр наркоторгівлі, який, за деякими даними, пов’язаний із сумнозвісним італійським злочинним синдикатом, відомим як «Ндрангета».
У 2022 і 2024 роках італійська влада заявила, що викрила «пов’язані з «Ндрангетою» злочинні мережі, які підозрюються в контрабанді кокаїну в Європу на сотні мільйонів євро» через Джоя-Тауро. В цій операції, як стверджується, брали участь корумповані працівники порту.
Руджеро Скатурро, старший аналітик швейцарської неурядової організації «Глобальна ініціатива», описав Джоя-Тауро як місце, де під міцним контролем «Ндрангета» переплітається легальне і нелегальне.
«По суті, Джоя-Тауро працює в подвійній реальності: великий комерційний центр, де теоретично може торгувати будь-хто, але де правила доступу для нелегальних товарів диктує «Ндрангета», – сказав Скатурро в інтерв’ю Радіо Свобода.
Він підкреслив, що між Азією, Близьким Сходом і ЄС Балканський регіон функціонує як природні ворота для товарів, що рухаються на Захід, і що цей регіон залишається ключовим пунктом дистрибуції.
«Торгівля контрафактною продукцією рідко є ізольованим бізнесом, але часто нею керують ті самі злочинні мережі, які контролюють інші нелегальні бізнеси», – сказав Скатуро, чия організація відстежує глобальну організовану злочинність по всьому світу.
«Привабливість очевидна: в той час як торгівля наркотиками передбачає серйозні правові наслідки, контрабанда контрафактної продукції залишається відносно низькоризикованим, але високоприбутковим бізнесом, що робить її прибутковим вторинним бізнесом для цих груп», – додав він.
Форум