У Сухопутних військах вирішили виправляти ситуацію із поведінкою ТЦК. І закликають не вживати слово «бусифікація». Там обіцяють провести роботу над помилками і запровадити нові правила поведінки для військовослужбовців ТЦК СП. Мета: припинити конфлікти, які відбуваються між представниками ТЦК та цивільними під час мобілізаційних заходів. Та визнають, що ці конфлікти подекуди відбуваються із провини представників ТЦК. А потім це, мовляв, використовує на свою користь Росія.
Нові правила, кажуть, розроблять упродовж лютого, і вони будуть обов’язковими для усіх. Окрім військовослужбовців ТЦК, нові правила розроблять також і для адвокатів, які захищають права громадян, що підлягають призову.
Про ці нові правила, що спонукало військових взятися за ТЦК, щоб зробити їх чемними, журналіст Радіо Свобода в ефірі програми «Свобода.Ранок» поговорив з речником командування Сухопутних сил ЗСУ Віталієм Саранцевим.
Як саме ЗСУ хочуть покращити імідж ТЦК?
– Це стосується, зокрема, і питання спілкування з військовозобов'язаними під час заходів оповіщення, під час заходів, які вже відбуваються під час проведення оформлення і так далі. Стрижнево – це, звичайно, має бути повага до громадян, це мають бути максимально дотримані правила ввічливості, це має бути певна коректна поведінка, яка має супроводжувати весь цей процес. Для того, щоб ми могли якомога більше збити цей негатив.
Що для цього роблять?
Я хотів би, щоб такі слова, як «бусифікація», «людолови», «ухилянти», назавжди зникли з нашого лексикону
– Наразі в ТЦК СП ми развернули комплекс заходів, щодо виявлення та усунення певних недоліків, які заважають всім нам якісно проводити заходи мобілізації. Звичайно, це велика і клопітка робота, тому що треба врахували багато факторів для того, щоб ми могли зробити цей процес якнайшвидшим і якомога якіснішим. Тому проводиться і опитування військовослужбовців, і, звичайно, проводяться спільні певні наради, де залучається досить широке коло осіб. І одним якраз із варіантів рішення цих проблем є написання такого, я це називаю «комплаєнс» (англ. compliance – ред.), тобто певного набору правил політиків щодо діяльності військовослужбовців ТЦК при здійсненні мобілізаційних заходів.
У ЗСУ визнали помилки?
– Звичайно, на жаль, під час роботи з військовозобов’язаними були певними категоріями військовослужбовців допущені деякі помилки. І, звичайно, це все потрібно викорінювати для того, щоб змінити цю ситуацію і максимально покращити цей процес. Я хотів би, щоб такі слова, як «бусифікація», «людолови», «ухилянти», назавжди зникли з нашого лексикону, щоб вони сприймалися виключно негативно в нашій розмові і мали максимально негативне значення, кого б вони не стосувались.
Що в ЗСУ збираються із цим робити?
– Потрібно комунікувати із самим суспільством. Ми будемо це також робити за допомогою своїх ресурсів, за допомогою своїх комунікаційних платформ. І я тут хотів би, щоб до нас долучилися і наші медіа, які могли підтримати і правильно пояснити громадянам завдання мобілізації. Саме для чого вона потрібна і те, що вона наразі необхідна. Ми наразі перебуваємо, якраз наша країна вся перебуває в дуже важкій ситуації, коли потрібно всім разом об'єднуватись і давати відсіч ворогу. Ніхто за нас цього не зробить.
Які зміни в ЗСУ хочуть внести в роботу адвокатів?
Ми почали окрему діяльність стосовно співпраці з адвокатами
– Ми почали окрему діяльність стосовно співпраці з адвокатами. Тобто ми хочемо прописати також правила і для цієї категорії, які захищають права військовозобов'язаних з тих чи інших питань. І, звичайно, в цьому потрібно теж наводити порядок, прописувати певний набір правил. І ці правила, звичайно, мають бути обов'язковими до виконання обома сторонами. Тому що є певні неприпустимі ситуації, які призводять, на жаль, до конфліктів. І для того, щоб їх звести нанівець, нами проводиться робота. Вже були попередні зустрічі з представниками Національної спілки адвокатів. Там ми виявили своє бажання зробити ці кроки, ми отримали підтримку від них і зараз ми спільно розробляємо ці правила, які дозволять нам впорядкувати цей процес. Кожна людина, відповідно до Конституції, має право на захист, має право на юридичну підтримку, допомогу. І, звичайно, ми будемо максимально сприяти цьому.
Чи допоможуть ці нововведення покращити імідж ТЦК і саму мобілізацію? Про це дивіться у відео Свобода.Ранок:
Форум