Доступність посилання

ТОП новини

«Ми м'ясо». Як і навіщо громадянин Єгипту пішов воювати за Росію проти України


Темношкірий солдат російської армії здається в полон на Курахівському напрямку, скріншот з відео 33 ОМБр
Темношкірий солдат російської армії здається в полон на Курахівському напрямку, скріншот з відео 33 ОМБр

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) поспілкувалися з громадянином Єгипту, який підписав контракт і понад пів року проходив службу в російській армії. 25-річний Сабур Омар штурмував Курахівський напрямок, отримав поранення і вийшов в полон за дроном Збройних сил України. Він розповів про свою мотивацію та ставлення до іноземців у армії РФ.

Редакція розуміє, що всі заяви полоненого зроблені в умовах неволі. Тому редакція не може гарантувати, що все сказане ним відображає його погляди.

Сабур Омар не одразу наважується навіть подивитися на співрозмовника, але коли розуміє, що перед ним журналіст, стає більш розкутим і говірким. Слова, з яких він починає свою розповідь, видаються завченими і такими, що вже неодноразово повторював за ці кілька днів полону.

На момент розмови єгиптянин перебував у полоні вже майже тиждень
На момент розмови єгиптянин перебував у полоні вже майже тиждень

«Я громадянин Єгипту. 3 березня цього року підписав контракт, тому що у мене залишалося 10 днів до закінчення терміну візи. Почитав в інтернеті, що якщо ти не громадянин Росії, вони не можуть тебе відправити на СВО (спеціальна воєнна операція – так в РФ називають війну проти України – ред.)», – каже полонений єгиптянин.

Російською мовою Омар говорить доволі непогано, бо три роки навчався у Волгограді на лінгвістичному факультеті. До отримання диплому йому залишався ще рік.

«Думав, підпишу контракт і буду в Росії», – знову повторює Омар.

Читайте також: «Не відправляли лише засуджених за педофілію і ВІЛ-інфікованих» – розмова з російським полоненим

Єгиптянин стверджує, що декілька разів відмовлявся їхати в Україну і за це його навіть тримали під вартою за самовільне залишення частини. Згодом він отримав російське громадянство, хоча нібито про це не просив.

«Я в шоці. Яке може бути громадянство, якщо я навіть не подавав документи. Вони за мене це зробили», – запевняє єгиптянин.

Після отримання громадянства у військовій частині його відправили на «комісію».

Думав, підпишу контракт і буду в Росії
Сабур Омар, військовополонений

«Сидить майор, капітан і кажуть: ти готовий їхати на «СВО»? Я кажу, що готовий, але мені треба ще трохи часу. Думав потягнути час. Але мій командир, третій батальйон, каже: ні, він готовий. І мені сказали, що в кінці тижня я їду на «СВО», – стверджує Омар.

Після цього його нібито «посадили у кімнату, як у тюрму», щоб нікуди не втік. А за кілька днів на військовому КАМАЗі повезли в Україну, на окуповану частину Донецької області.

Майже 2 місяці, за словами чоловіка, він перебував на полігоні біля селища Мандрикіне Донецької області. Там разом з іншими військовослужбовцями тренувався і чекав своєї черги їхати на «завдання».

Кілька разів подібні виїзди скасовували, але наприкінці вересня Омара у складі штурмової групи з 12 осіб на двох БМП відправили в атаку на Курахівському напрямку.

«Чесне слово, ми м’ясо. Ми м’ясо», – повторює єгиптянин після побаченого на полі бою. Стверджує, відмовитись від виконання завдання чи повернутися після штурму назад – не варіант.

«Якщо ти не хочеш на завдання їхати, вони можуть стріляти. Можуть в яму тебе посадити. Закривають, і ти нічого не бачиш. Я знаю людину, яка три тижні в ямі сиділа. Коли я запитав, навіщо ви так робите, мені відповіли: мовчи, поки тебе туди не посадили», – розповідає він.

Читайте також: Сербський найманець: війна Росії проти України побудована на брехні та смерті

У полон Омар потрапив біля села Перемога, це недалеко від Мар'їнки. Каже, завдання було дійти до позиції, закріпитися там і сидіти. В окопі разом із ним було ще шестеро солдатів, один з яких також єгиптянин, його друг, вони разом тепер у полоні.

«Якщо чесно, він під наркотиками підписав контракт. Наступного дня хотів скасувати, а його командир каже – ні. Він багато разів тікав, але його ловили», – розповідає Омар.

У розмові чоловік часто повторює слова «ми не військові» або ж «ми не хотіли нікого вбивати». Згадує, що просидівши дві доби під обстрілами на передовій, його група вирішила здатися.

«Зв’язку, води, нічого не було. Сказали на ту сторону: ми здаємось. Пацан-українець сказав, що виходьте з окопу, побачите дрон, за ним ідіть», – переповідає він, як здався в полон.

Момент, про який розповідає єгиптянин, зняли з дрона військовослужбовці 33-ї окремої механізованої бригади ЗСУ. Двоє російських солдатів з цієї групи дорогою до полону загинули – від обстрілів російської ж артилерії. Омар отримав легке уламкове поранення.

За час служби Омарові заплатили майже 800 тисяч рублів. Пів мільйона з них – це президентські та регіональні виплати одразу після підписання контракту. Єгиптянин стверджує, що зустрічав у російській армії також кубинців, непальців, громадян Шрі-Ланки та різних країн Африки, які спеціально приїхали в Росію, щоб таким чином заробити. Але для нього, запевняє, мотивацією були не гроші, а саме проблеми з документами.

Можна сказати, що дурість була в голові
Сабур Омар, військовополонений

«Моя мати – лікар. Батько – інженер. Я сам працював і за все платив. Мені не потрібні гроші… Пацани-українці кажуть, що це не помилка, що я підписав контракт і сюди приїхав (маючи на увазі, що не можна помилково підписати контракт – ред.). Не знаю. Можна сказати, що дурість була в голові», – каже полонений єгиптянин.

Влітку Росія значно збільшила виплати за підписання контракту з Міністерством оборони. У Москві, наприклад, платять майже 2 мільйони рублів, а віднедавна у Бєлгородській області новобранець загалом отримує 3 мільйони рублів. Це значні суми як для більшості пересічних громадян РФ, так і для іноземців з країн Глобального Півдня.

Форум

XS
SM
MD
LG