Доступність посилання

Радіо Свобода Weekly: Інформація про полонених китайців розлютила Київ


Російська матрьошка з портретом голови Китаю Сі Цзіньпіна перед фотографією очільника Росії Володимира Путіна у сувенірній вуличній крамниці в центрі Москви, 20 березня 2023 року (ілюстраційна світлина)
Російська матрьошка з портретом голови Китаю Сі Цзіньпіна перед фотографією очільника Росії Володимира Путіна у сувенірній вуличній крамниці в центрі Москви, 20 березня 2023 року (ілюстраційна світлина)

Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цьому стислому огляді.

Китай попався? Принципове питання: двоє полонених – найманці чи вояки армії КНР?

Інформація про полонених китайців, які воювали за Росію, розлютила офіційний Київ. Президент Володимир Зеленський офіційно повідомив про взяття у полон громадян КНР, а МЗС викликало тимчасового повіреного у справах Китаю для пояснень.

Також було поставлено під сумнів щирість Китаю щодо підтримки суверенітету України і досягнення миру. Офіційний Пекін відреагував, що просить своїх громадян утримуватися від участі в іноземних конфліктах.

Але постало наразі до кінця нез’ясованим ключове питання: полонені – це добровольці або найманці, чи це кадрові військові або резервісти Народно-визвольної армії Китаю? Якщо друге – тоді це дуже серйозний поворот у війні. Про це тут

Після удару РФ по Сумах Зеленський заявив, що Росія відкинула пропозицію Трампа, не боїться і б’є балістикою

Тіла загиблих на вулиці після російської ракетної атаки по центру Сум, 13 квітня 2025 року
Тіла загиблих на вулиці після російської ракетної атаки по центру Сум, 13 квітня 2025 року

Нещодавно минув місяць, як РФ відкинула пропозицію президента США Дональда Трампа щодо припинення вогню і продовжує «терор проти українців», йдеться у недільному вечірньому зверненні президента Володимира Зеленського.

«Тільки тиском, тільки рішучими діями це можна змінити. Кожна російська балістика, кожна крилата ракета, усі російські «Шахеди», усі керовані бомби б’ють не тільки по наших людях, по наших громадах, але й по дипломатії, по політиці кожного, хто дійсно намагається все це завершити. Ми будемо робити все й надалі, щоб захистити людей і життя», – підсумував глава держави.

За офіційними даними, станом на вечір неділі, від двох ракетних ударів Росії по центру міста Суми загинули 34 людини і 117 постраждало. Про це тут

Також пропонуємо переглянути фотогалерею щодо наслідків удару РФ по Сумах у Вербну неділю:

Дипломатичний фронт у війні з РФ. Чи допустив Офіс президента помилки у стратегії миру?

Президенти України Володимир Зеленський та Швейцарії Віола Амгерд після спільного брифінгу на Саміті миру в Швейцарії. Бюрґеншток, 15 червня 2024 року
Президенти України Володимир Зеленський та Швейцарії Віола Амгерд після спільного брифінгу на Саміті миру в Швейцарії. Бюрґеншток, 15 червня 2024 року

Офіс президента України докладав великих зусиль по кількох напрямках досягнення миру на тлі війни Росії, які, як виявилось, зараз не такі активні, як раніше. Тут і Саміти миру, і робота з Глобальним Півднем, і підписання двосторонніх безпекових угод з десятками країн.

Опозиція твердить про «монополізацію» міжнародних мирних зусиль України «п’ятьма-шістьма менеджерами з Офісу президента», маючи на увазі голову ОП Андрій Єрмака та його заступників чи радників.

Ясно, що корективи внесла перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США. Але факт залишається фактом – титанічних зусиль докладали на кількох напрямках, які зараз поставлені під сумнів або дещо призабуті. Про це читайте тут

Відео з камер спостереження у Бучі: чергові докази воєнних злочинів російських військових

Тіло убитої російськими військовими цивільної людини та спалений автомобіль на вулиці Бучі. 2 квітня 2022 року
Тіло убитої російськими військовими цивільної людини та спалений автомобіль на вулиці Бучі. 2 квітня 2022 року

Українська служба Радіо Свобода публікує відео з камер спостереження та безпілотника в Бучі, а також розповідь цивільного, який зазнав важкого поранення в голову, коли російські солдати відкрили вогонь по автівці, в якій він був.

Усі ці свідчення – чергові докази воєнних злочинів, скоєних російськими військовими під час окупації міста у Київській області навесні 2022 року.

Російські загарбники захопили Бучу на самому початку повномасштабного вторгнення в Україну. Місто перебувало під окупацією місяць. Читайте і дивіться за лінком

Як пов'язана з Медведчуком фірма постачає на окуповані території України мерседеси з Китаю (розслідування)

Після спроби реалізувати амбітний проєкт – звести першу у світі транскордонну канатну дорогу між Росією і Китаєм (її поки так і не добудували, попри обіцянки завершити до 2023 року) – колишній обвинувачений у держзраді український політик Віктор Медведчук, схоже, не полишив спроб відкрити успішний бізнес на кордоні двох країн, у російському Благовєщенську.

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну, у Росії, в умовах санкцій Євросоюзу та США, у громадян РФ знову виникли проблеми з купівлею іноземних товарів. І їх знову вирішують, імпортуючи китайські.

Проєкт журналістських розслідувань Радіо Свобода «Схеми» встановив: російська компанія з Благовєщенська, пов’язана з Медведчуком, завозить у Росію тягачі німецького бренду Mercedes, виготовлені для китайського внутрішнього ринку, а потім відправляє деякі з них на окуповані українські території. Читайте і дивіться тут

Відзначення Великодня і календарна проблема. Все змінить 2025 рік?

Ікона на честь Першого вселенського собору, що відбувся в 325 році у місті Нікеї (нині Ізник, Туреччина)
Ікона на честь Першого вселенського собору, що відбувся в 325 році у місті Нікеї (нині Ізник, Туреччина)

У 2025 році православні, католики та протестанти відзначатимуть Пасху в один день – 20 квітня. Таке трапляється – але не часто. Православні, навіть ті, які перейшли на новоюліанський календар, вираховуючи день відзначення найзначимішого християнського свята, використовують старий юліанський календар.

«Чи нормально, що представники різних напрямків християнства відзначають рухомі свята переважно в різні дні? Звісно, що ні!» – зазначає у своїй статті професор Петро Кралюк.

Надії на вирішення питання спільного відзначення всіма християнами Великодня вселяє нинішній 2025 рік, оскільки цього року на червень-серпень припадає ювілей – 1700 років Нікейського собору, зазначає він. Більше про це за лінком

Публікації, які також можуть вас зацікавити:

Радіо Свобода Weekly – важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG