Доступність посилання

ТОП новини

Підсумки 2024 року в цифрах


За 2024 рік вдалося домовитися про 10 обмінів. Загалом із полону визволили 1 327 військовослужбовців та 31 цивільного
За 2024 рік вдалося домовитися про 10 обмінів. Загалом із полону визволили 1 327 військовослужбовців та 31 цивільного

2024 рік Україна незмінно, як і два попередні роки, прожила у війні. За цей рік українці переживали масовані ракетні атаки, в тому числі міжконтинентальною балістичною ракетою «Орешник». Зимували часто без світла і тепла, а потім пережили рекордну спеку без кондиціонерів та холодильників, бо російські військові продовжували знищувати українську енергетику і влітку.

Але у той же час, під прапором України, виборювали медалі та титули у спорті, майже моментально розкуповували квитки на вистави у театрах та щонеділі ходили на акції на підтримку військовополонених. Та повертали з полону тих, хто провів там набагато більше, ніж рік.


Цей рік був сповнений контрастів та багатьох «вперше» і «най». Ми зібрали для вас головні цифри цього року. Які вражають, як в хорошому сенсі, так і в поганому.

Міжконтинентальна балістична ракета – вперше в 2024 році

21 листопада 2024 року російські військові вперше за весь час війни випустили по Україні міжконтинентальну балістичну ракету «Орешник». Ця атака, кажуть аналітики військово-аналітичного порталу Defense Express, була демонстрацією можливостей завдати ядерного удару.

Російське Міноборони повідомило, що удар завдали по Дніпру – а саме по заводу «Південмаш» – це провідне українське підприємство із виробництва ракетно-космічної техніки.

Загалом всього російські військові випустили по Україні за цей рік приблизно 12 553 різні засоби ураження – від балістичних ракет, до БПЛА та крилатих ракет, за інформацією командування повітряних сил із Facebook та Telegram. Однак, це, звісно, без зброї, яку використовують на лінії зіткнення, йдеться про більш дальні снаряди.

Втрачені та захоплені населені пункти

Просування російських військ протягом 2024 року прискорилося, а лінія фронту є менш стабільною, ніж будь-коли з моменту початку масштабної війни, повідомляє Міністерство оборони Британії 21 листопада з посиланням на дані розвідки.

Радіо Свобода порівняло дані аналітичного центру DeepState, близького до Міністерства оборони України, за грудень 2023 та 2024 років.

На мапі видно, що російським військам вдалося за цей рік просунутися на сході України.

Ми надіслали запит у Генеральний штаб із проханням надати інформацію про кількість втрачених та повернених за цей рік населених пунктів, однак конкретних даних не отримали.

«У зв’язку з високою інтенсивністю ведення бойових дій та військових операцій на різних напрямках, інформація щодо кількості населених пунктів, котрі втратила/повернула Україна протягом 2024 року не надається з метою уникнення витоку інформації про поточні та майбутні операції Сил оборони України, які належать до інформації з обмеженим доступом», – відповіли в Генеральному штабі ЗСУ на запит Радіо Свобода.

За даними аналітичного центру DeepState, вранці 6 серпня ЗСУ прорвали російський кордон і здійснили удар біля Свердлікового та Олешні в Курській області в напрямку Суджі. В жовтні частину захопленої російської території ЗСУ втратили, однак більшість квадратних метрів у Курській області утримують і нині. Площа території Курської області РФ, що перебуває під контролем ЗСУ, складає близько однієї тисячі квадратних кілометрів.

Витрати на оборону за 2024 рік

За січень-листопад 2024 року касові видатки на безпеку і оборону із загального державного бюджету становили 1,7 трильйона гривень. Це дані Міністерства фінансів України, які надали Радіо Свобода.

«Це грошове забезпечення для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських; придбання військової/спеціальної техніки, озброєння, боєприпасів, продукції оборонного призначення, засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів та іншого спеціального екіпірування), пально-мастильних матеріалів, продуктів харчування; медичне забезпечення та інші види витрат для забезпечення діяльності відповідних органів та формувань», – написали у Міністерстві фінансів у відповідь на запит Радіо Свобода.

Повернені додому – скільки дітей та полонених вдалося повернути в Україну

Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони України на запит Радіо Свобода повідомило, що за 2024 рік їм вдалося домовитися про 10 обмінів. Загалом повернули 1 358 громадян, з них 1 327 військовослужбовців та 31 цивільних.

Також у 2024 році вдалося повернути 444 дитини, це дані які надали в Омбудсмена з прав людини Дмитра Лубінця на запит Радіо Свобода, дані за період з 1 січня до 19 грудня 2024 року. З 444 дітей, 12 повернули з території РФ.

За 2024 рік ціни виросли на 11%

За даними Державної служби статистики, із січня по листопад 2024 року інфляція сягнула 11%. Найбільше здорожчали продукти та безалкогольні напої – загалом на 11,2%, лідери серед харчів – овочі, вони на кінець року коштували на 14,3% більше, ніж на початку року. Виросла вартість і комунальних послуг, ліків, освіти та іншого.

Перемоги у спорті

Цей рік відзначився новим рекордом української легкоатлетки Ярослави Магучіх. Вона стрибнула у висоту 2,10 метра. До цього рекорд не могли побити 37 років.

Український боксер Олександр Усик двічі переміг Тайсона Фʼюрі, спочатку у травні, а потім під час бою-реваншу, який пройшов в Ер-Ріяді у Саудівській Аравії у ніч проти 22 грудня, і став чемпіоном світу у надважкій вазі за версіями WBC, WBA, WBO.


За 2024 рік національні збірні команди України здобули 1927 нагород, з них 649 золотих, 578 срібних та 189 бронзових медалей.

У змаганнях з неолімпійських видів спорту українці здобули 5740 нагород.

Національні збірні команди з видів спорту з інвалідністю здобули 994 нагороди, з них 377 золотих, 319 срібних та 298 бронзових медалей. Спортсмени також брали участь у двадцятих зимових Дефлімпійських іграх у Туреччині. Там здобули загалом 19 нагород. Були учасниками літніх Паралімпійських іграх у Парижі, де виграли 82 нагороди.

Бум попиту на театри

У Національному театрі імені Франка у Києві від початку 2024 року попит на вистави виріс на 150%, за даними пресслужби театру.

За цей рік глядачі купили 250 тисяч квитків на вистави цього театру, та ще 30 тисяч квитків на їхні вистави в інших театрах.

Квитки на вистави розкуповують за кілька місяців до події, а найшвидший розпродаж – на виставу «Конотопська відьма», 800 квитків на яку розкупили приблизно за 10 хвилин, додали у пресслужбі театру у відповідь на запитання Радіо Свобода.

  • Зображення 16x9

    Роксолана Бичай

    Політична журналістка. Долучилася до команди Радіо Свобода у лютому 2022 року. До цього 6 років працювала на Суспільному. У журналістиці – з 15 років. Родом з Івано-Франкіської області. Цікавлюся не тільки українською, але й міжнародною політикою.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Колесниченко

    Із 2023 року очолює відділ мультимедіа Української служби Радіо Свобода. Із 2019 по 2022 рік працювала у проєкті Радіо Свобода «Крим.Реалії». В журналістиці з 2016 року.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG