17 липня відбувся черговий обмін полоненими. Додому повернулось 95 українських полонених – військові ЗСУ, нацгвардійці та прикордонники. Ось що відомо про цей обмін та роль у ньому Об'єднаних Арабських Еміратів.
За сприяння ОАЕ, Україна звільнила 95 захисників в обмін на 95 російських військовополонених. Зокрема, за даними Координаційного з питань поводження з військовополоненими, додому повернули:
- 49 воїнів Збройних Сил України
- 21 з Національної гвардії
- 10 військових моряків
- а також добровольців територіальної оборони, прикордонників та інших військових
Більшість зі звільнених – чоловіки, рядові та сержанти, а також семеро офіцерів, йдеться у повідомленні. Чимало з них перебували в російському полоні від початку повномасштабного вторгнення. Це і оборонці Маріуполя, зокрема «Азовсталі», а також військові, які боронили Україну на різних напрямках. Наприклад, воїн, який добровільно літав на «Азовсталь» під час «повітряного мосту» з місією допомогти заблокованим підрозділам, а також – доброволець Макарівської ТрО з Київщини, який потрапив в російський полон, коли надавав допомогу місцевої громади мешканцям. Ще один звільнений вважався зниклим безвісти, повідомили у штабі.
Як і раніше, серед звільнених немає жодного з бійців бригади «Азов», повідомила керівниця «Асоціації родин захисників «Азовсталі» Катерина Прокопенко. В ефірі Радіо Свобода представник ГУР Андрій Юсов відповів, що «по окремих підрозділах робота ведеться складніше, але це не означає, що немає результатів і часто вони навіть публічно не оголошуються».
Перші емоції та думки звільнених
Ступивши на українську землю, військові одразу намагалися зателефонувати близьким. Чимало з них не чули рідного голосу від початку повномасштабного вторгнення.
Один з військових під час телефонної розмови з батьками розповів, що у російському полоні пережив знущання. «Мені пояснюють, що я поїду в лікарню на обстеження. В мене з животом сильні проблеми: мене по ребрах потовкли, я не можу нормально дихати», – сказав звільнений військовий у відео, яке опублікував Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. За словами голови Львівської ОВА Максима Козицького, на цьому відео – військовий 63-ї окремої механізованої бригади з Яворова Юрій Кузьмич 2002 року народження, який провів у полоні рік.
Вже за звичним алгоритмом, далі на звільнених військових чекає огляд лікарів, лікування та реабілітація, додав омбудсман. Адже після російського полону чимало українських військових, за словами омбудсмана, страждають від наслідків поранень та мають хронічні захворювання.
На місці обміну перебували працівники Офісу омбудсмана, які контролювали дотримання прав людини відповідно до норм міжнародного права, повідомив Дмитро Лубінець.
Для Віктора з 56-ї мотопіхотної бригади повернення додому стало сюрпризом на день народження. У день обміну йому виповнилося 59. «Такий (подарунок) не всім випадає в цей день, – не приховував радощів Віктор у відеокоментарі кореспондентці Радіо Свобода. – Так що я дуже радий, дуже вражений». Військовий потрапив у полон ще на «Азовсталі» – раніше, ніж звідти офіційно почали виводити українські підрозділи, і пробув там майже 27 місяців.
У прикордонних населених пунктах, вздовж десятків кілометрів, де проходила колона, місцеві виходили з прапорами і навіть заходили в автобуси, аби привітати звільнених українських військових, повідомила кореспондентка Радіо Свобода.
Віктор повідомив, що добирання на територію України було нелегким, зокрема через спеку. «Але нічого, нас зігрівала надія на те, що ми потрапимо у рідну Україну», – додав він. Деякі ж до останнього не вірили, що їх везуть на обмін. Звільнений з полону військовослужбовець 53-ї бригади розповів Радіо Свобода, що «з кожним днем було все важче і важче» вірити у повернення додому. «Радувало тільки те, що дійсно в Росії не був. Чисто Донецьку область, яку вони називають ДНРом, обкатали всю».
А дехто після російського полону навіть планує повернутися у стрій. «Я ще на початку війни пішов до «Правого сектора» під Херсон, – сказав військовий 66-ї механізованої бригади, 22-річний Данило, який пробув у полоні вісім місяців. – Я то ще повернусь на війну».
Посередництво ОАЕ
Від початку повномасштабного вторгнення це вже 54-й обмін полоненими. Повернення українців є можливим у рамках угоди, якій посприяли Об'єднані Арабські Емірати.
Посередником у обмінах між Україною та Росією Об'єднані Арабські Емірати виступають далеко не вперше. Це вже шостий обмін за цей рік, який відбувся за сприяння ОАЕ, згідно з даними Bloomberg. Напередодні обміну видання писало про те, що загальна кількість полонених, яких звільнили цього року за посередництва ОАЕ, сягає майже 1400 осіб.
Президент України Володимир Зеленський подякував країні, яка допомагала українській команді реалізувати звільнення українців. «Хоч би як складно це було, шукаємо кожного, хто може бути в полоні. Маємо повернути всіх», – додав Зеленський. Попередній обмін за сприяння ОАЕ відбувся 25 червня. Тоді Україна повернула 90 людей.
Напередодні обміну, 16 липня американське видання Bloomberg повідомило про те, що Росія та Україна планували обміняти по 90 плонених. Зрештою, обом сторонам вдалося обміняти 190 військовополонених. Повернення 95 російських віййськовослужбовців підтвердило і Міністерство оборони РФ.
Загалос з початку великої війни з полону Україні вдалося повернути 3405 українців, повідомив Дмитро Лубінець. Раніше цього місяця він також розповідав про роль Об'єднаних Арабських Еміратів у процесі повернення полонених українців. Зокрема, 9 липня омбудсман оголосив про ймовірний великий обмін українських військовополонених жінок. Він пояснив, що пріоритетними категоріями для повернення в Україну є важкопоранені та жінки, які перебувають у російському полоні.
За його словами, він особисто вів переговори з РФ та порушував питання про окремий обмін для повернення українських жінок, яких у російському полоні понад 400. І зазначив, що у цьому допомагають Об'єднані Арабські Емірати.
«Ми можемо це публічно сказати. Ми опрацьовуємо новий інструментарій, як захистити права військовополонених, поки вони залишаються в російському полоні», — зауважив Уповноважений Верховної Ради з прав людини.
На початку січня цього року Україна і Росія повідомили про найбільший обмін полоненими за часів повномасштабного вторгнення. Тоді за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів додому повернулося 230 українських військових і цивільних.
Згодом Президент України Володимир Зеленський відзвітував про телефонну розмову із лідером ОАЕ шейхом Мухаммадом бін Заїдом аль Нагаяном, в якій подякував і зазначив, що розраховує «на подальшу активну роль Еміратів» у поверненні українських громадян з російського полону.
Генпрокуратура відкрила понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження та катувань військовополонених та понад 2 100 за фактами катування цивільних.
Форум