Доступність посилання

РФ активно розбудовує залізницю на окупованих територіях і «налагоджує постачання боєприпасів»


В Росії будівництво залізниці до Криму через окуповані регіони оцінюють у суму від 90 до 160 мільярдів рублів
В Росії будівництво залізниці до Криму через окуповані регіони оцінюють у суму від 90 до 160 мільярдів рублів

«Торік вони почали будувати з Донецької області в бік Бердянська, зведено кілька десятків кілометрів».

«Це велика розв’язка, великий склад тих самих боєприпасів, і для них Мелітополь має надважливу функцію саме стратегічно».

«Основна мета – вирішити проблему з підвезенням своїх боєприпасів, щоб забезпечити потреби саме східного і південного фронтів».

Росія продовжує активно розбудовувати залізничне сполучення на окупованих українських територіях. У планах окупантів – запуск вантажного сполучення РФ із Мелітополем, вдосконалення гілки Маріуполь – Ростов до окупованого Криму і навіть відкриття залізничного сполучення півострова з Білоруссю.

Тож на якому етапі наразі перебуває будівництво залізниці на окупованих територіях півдня і з якою метою воно триває, докладніше читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Про запуск вантажного сполучення РФ з окупованим Мелітополем повідомив колишній радник міського голови Маріуполя, а нині очільник «Центру вивчення окупації» Петро Андрющенко. За його словами, для цього вже готують рухомий склад маріупольської залізниці, роботи проходять у межах будівництва залізниці з російського міста Ростов-на-Дону до окупованого Криму.

Вантажні вагони вже перетягнули зі станції «Асланове» Маріупольського району до місцевого порту, стверджує Андрющенко. Після цього окремі вагони перевезли тепловозом до станцій «Маріуполь-головний» та «Маріуполь-сортувальна». Вагони, які готують до сполучення з Мелітополем, а потім з Кримом, збираються запустити найближчими тижнями, повідомив він.

«Гілка до військового полігону»

Речник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Коваленко розповів, що минулого року окупанти активно розбудовували залізницю на захопленій частині Донеччини. Втім, вони не зводили її з нуля, а провели реконструкцію тих шляхів, які вже були у регіоні. З Донеччини залізничний маршрут пролягає до Розівки на території Запорізької області, потім до Токмака і Мелітополя, каже речник.

Олександр Коваленко
Олександр Коваленко
Одна гілка піде вниз до Азовського моря, ближче до Бердянська
Олександр Коваленко

«Зараз вони не використовують або частково використовують цю ділянку з Волновахи до Мелітополя, оскільки вона фактично пролягає вздовж лінії ведення активних бойових дій на Запорізькому відтинку фронту. Тому торік вони почали будувати з Донецької області в бік Бердянська. Наскільки мені відомо, вже зведено кілька десятків кілометрів. Одна гілка піде вниз до Азовського моря, ближче до Бердянська. Це селища Новопетрівка, Старопетрівка. Там розташований, до речі, військовий полігон, з часів Радянського Союзу. І отут вони щодо залізниці фактично зупинилися. Тобто немає подальшого зведення гілки від села Осипенко в бік Якимівки або Мелітополя», – повідомив він.

За даними супутникових знімків, далі села Осипенко, що у Бердянському районі Запорізької області, наразі будівництво залізниці не ведеться, додав речник.

«Вони зосереджені зараз на Донецькому напрямку. І ми розуміємо, чому. Тому що там зараз якраз найзапекліші тривають бої. Вони зупинилися, умовно кажучи, в районі Осипенко, Новопетрівки, Старопетрівки. Тобто навіть не довели гілку до самого Бердянська», – пояснив він.

Окупанти вивозять зерно з окупованих українських територій в Росію через Маріупольський порт, кажуть у підпіллі. Скріншот з проросійського телеграм-каналу
Окупанти вивозять зерно з окупованих українських територій в Росію через Маріупольський порт, кажуть у підпіллі. Скріншот з проросійського телеграм-каналу

Залізницю, яка вже є на окупованій частині Запорізької області, а також котру планують побудувати, крім військової логістики, окупаційна влада буде використовувати, також і для вивезення врожаїв, зазначив посадовець.

«Це врожай зернових культур, які вони вже кілька років поспіль збирають і продовжують грабувати на тимчасово окупованій території Запорізької області. А вивозять вони зазвичай через Крим або через порти Бердянська та Маріуполя. Звичайно, ніяких пасажирських перевезень. Лише вантажі», – зауважив Коваленко.

«Мелітополь – збройний хаб армії РФ»

Депутат Запорізької міської ради Дмитро Кирильчук також зазначив, що від населеного пункту Осипенко залізницю можуть розділити на дві гілки. Одна з них прямуватиме до військового полігону, а інша – до Мелітополя.

Будівля залізничної станції в місті Мелітополі Запорізької області (архівне фото)
Будівля залізничної станції в місті Мелітополі Запорізької області (архівне фото)

«Ця ділянка залізної дороги від Маріуполя до Бердянська має добудуватися до населеного пункту Трояни. Це 10 км приблизно під Бердянськом. Після цього вона має далі просуватися в бік Мелітополя і завершитися протяжністю до Якимівки. Вони виконують основне своє завдання – налагоджують постачання боєприпасів. Тому в районі села Осипенко те відгалуження йде на Новопетрівський полігон», – сказав він.

Мелітополь для російської армії є великим збройним хабом, тому для окупантів надзвичайно важливо добудувати туди залізницю, вважає депутат.

Основна мета – вирішити проблему з підвезенням своїх боєприпасів
Дмитро Кирильчук

«Це, по факту, велика розв’язка, великий склад тих самих боєприпасів. І для них має надважливу стратегічну функцію саме Мелітополь як складова частина у цьому логістичному ланцюгу уздовж Азовського узбережжя. Потім ця залізнична гілка після Мелітополя йде на окупований Крим. Основна мета – вирішити проблему з підвезенням своїх боєприпасів, щоб забезпечити потреби саме східного і південного фронтів», – ще раз наголосив Кирильчук.

Херсонщина: «покращують логістику»

Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський розповів «Новинам Приазов’я», що розбудова логістичних шляхів є одним із найбільш пріоритетних напрямків у роботі окупаційних адміністрацій.

Юрій Соболевський
Юрій Соболевський

«Вони використовують захоплену інфраструктуру, в тому числі залізничне сполучення і напрямок Джанкой і Каланчак. Залізнична станція – це саме логістичний маршрут постачання боєприпасів для військових РФ, я маю на увазі з Криму саме. Там завжди була дуже велика військова активність. А на зворотному шляху з цієї станції – на Крим вивозилось пограбоване майно, вивозилось вагонами», – каже він.

Нібито будуть створювати дуже потужний логістичний хаб в Генічеську
Юрій Соболевський

Залізничні шляхи, які побудовані на окупованій частині Херсонщини, хочуть інтегрувати до російської інфраструктури, каже політик. Такі роботи вже теж проводять.

«З масштабного запланованого – вони нібито будуть створювати дуже потужний логістичний хаб в Генічеську, який буде приєднаний до залізничного сполучення, автомобільних шляхів. Все так само заявлено, що це нібито для населення, а насправді фактично це надає їм можливості посилити фільтраційні заходи під час переміщення людей, тому що там заплановані пункти якраз пересадки з залізничного сполучення на автомобільний і автобусний транспорт. Звичайно, що в одному місці це контролювати значно простіше, ніж контролювати ціле місто. Так само вони планують використовувати надалі наше залізничне сполучення для військової логістики. Це основна мета для того, щоб покращити свої військові можливості на цьому напрямку», – вважає Соболевський.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Все не так добре, як здається»

Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін розповів «Новинам Приазовʼя», що розбудова залізниці на окупованих територіях наразі у Росії в пріоритеті, оскільки у такий спосіб хочуть створити 100% альтернативу Керченському мосту.

«Певні успіхи вони, на жаль, в цьому напрямку мають. Я думав більш оптимістично, що ЗСУ не дадуть втілити ці плани, але я сподіваюсь, що це питання часу. Тому недарма окупанти, на мою думку, почали прикриватися пасажирськими перевезеннями. Вони буквально нещодавно видали інформацію, що вони збираються зробити такі довгі маршрути пасажирські з Москви, Петербурга до Криму», – зауважив він.

Попри розбудову залізниці, окупанти все одно використовують автомобільні шляхи довкола Маріуполя для своїх військових перевезень, каже Забавін. Це дає підстави вважати, що залізничне сполучення не може замінити автомобільне повністю.

Відкриття окупантами частини траси від Маріуполя до Ростова-на-Дону – перші 10 кілометрів, 2024 рік
Відкриття окупантами частини траси від Маріуполя до Ростова-на-Дону – перші 10 кілометрів, 2024 рік

«По набережній в Маріуполі періодично провозять військову техніку. Тобто це свідчить про те, що вони досі навіть не реалізували свій план об’їзної дороги повз Маріуполь, тобто уникаючи заїзду в місто. Чому їм це потрібно? Тому що багато фіксацій іде саме пересування техніки. Якщо будуть пересуватися поза межами міста, то, відповідно, більш скритне буде це пересування. Тому поки воно є, це дає підстави казати, що не все так добре з цією ділянкою залізничного сполучення», – зазначив депутат.

Поїздом з Білорусі до Криму?

Тим часом окупаційна влада Криму заявила про готовність відкриття залізничного сполучення півострова з Білоруссю. Так званий віцепрем’єр підконтрольного РФ уряду Криму Георгій Мурадов зазначив, що про залізничне сполучення ведуть перемовини близько двох років і вже начебто є певні напрацювання.

Георгій Мурадов
Георгій Мурадов

За словами окупаційного чиновника, до початку туристичного сезону для охочих їхати з Білорусі до окупованого Криму планують організувати спеціальні вагони, які після приїзду поїзда до Росії будуть перечіплювати на потяги, що йдуть до півострова.

У Криму також повідомляють, що «потяг на Мінськ поїде «новими територіями Росії».

Експерт у сфері транспорту Максим Гардус вважає, що жодної економічної доцільності будувати нові залізничні шляхи для такого сполучення немає.

«З півня на північ по цьому маршруту не так уже багато товарів рухається. Нічого особливо, що виробляється на Донбасі, в Білорусь не експортується в таких величезних обсягах, щоб будувати нові дороги. Якщо говорити про курортні місця та Крим, вони їдуть потягами, знову ж таки, з території Росії. Я дуже сумніваюся, що туристичний потік з Білорусі в Крим настільки величезний, що інфраструктури, яка вже є, для цього не вистачає», – каже він.

Максим Гардус
Максим Гардус

Натомість Росія зацікавлена у розбудові доріг не лише на окупованих територіях півдня, а й в інших регіонах, з головною метою – створити резервні маршрути для забезпечення фронту, припустив експерт.

Це створює для Росії резервні маршрути у разі знищення основних логістичних вузлів
Максим Гардус

«Є таке поняття, як рокадні дороги. Це дороги, які будують паралельно лінії фронту. Для чого? Бо це забезпечує швидке перекидання військ, техніки, вздовж цієї лінії бойових дій з півночі на південь, з півдня на північ. Прокладення залізниці через тимчасово окуповані території на півдні до Криму, а далі на Бєлгородську, Ростовську області чи навіть на Білорусь, в принципі воно вписується в логіку створення такої рокадної магістралі. Вона є пошкодженою інфраструктурою Донбасу, де часом неможливо відновити колії через обстріли або руйнування мостів. Це створює для Росії резервні маршрути у разі знищення основних логістичних вузлів. Оскільки лінія фронту в принципі йде від білоруського кордону аж до самого півня, до Чорного моря, то це, знову ж таки, вкладається в ту логіку», – додав Гардус.

  • Загалом будівництво залізниці до Криму через окуповані регіони оцінюють у суму від 90 до 160 мільярдів рублів, заявляв у січні президент російського Національного дослідницького центру перевезень та інфраструктури Павло Іванкін. За його словами, вихід з окупованого Криму забезпечується через напрямок Джанкою та Новоолексіївки до захопленої частини Запорізької області. Далі деякі ділянки доведеться відновлювати, а також будувати кілька сполучних гілок, зазначив очільник російського дослідницького центру.
  • Російський віцепрем’єр Марат Хуснуллін на початку цього року назвав «перспективним» розвиток вантажного і пасажирського залізничного сполучення, яке планують запустити між окупованим Кримом і Росією. Про це він говорив на нараді з президентом Росії Володимиром Путіним.

Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

XS
SM
MD
LG