«Таких дітей стає все менше. І ми це відчуваємо на собі»
«Завозять студентів з інших регіонів Росії, так само і викладачів»
«З окупації вивезли приблизно 20 тисяч дітей до РФ на «Університетські зміни». Це курує особисто Путін».
Восени завершилася вступна кампанія до українських вишів. Цього року до університетів вступили понад 15 тисяч осіб з окупованих територій та зон бойових дій. Також студентами стали понад 8 тисяч вступників із числа внутрішньо переміщених осіб, повідомили в Офісі омбудсмана.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив докладніше дізнатися про те:
- скільки абітурієнтів з окупованих територій вступили цього року до українських вишів?
- Чому вступники обирають навчатися в Україні?
- Як проходила вступна кампанія на окупованих територіях, чи змогли там налагодити навчальний процес?
Ігор Богданов – ректор Бердянського державного педагогічного університету. Цей заклад вищої освіти переїхав до Запоріжжя. Натомість у його будівлі в окупованому Бердянську працює так званий «Азовський педагогічний університет».
Ректор розповів «Новинам Приазов’я», що кількість охочих, які вступили до університету цього року, майже така сама, як і попереднього.
Сьогодні у нас 70% вступників – це Україна, серед яких тільки 30-35% – це Запорізька областьІгор Богданов
«На 1 листопада 2023 року загальний контингент здобувачів вищої освіти університету 1 і 2 рівнів – 4206 осіб, в цьому році – 4204 особи. Стосовно географії вступників. Раніше, до війни (повномасштабного вторгнення – ред.) ми чітко розуміли, що університет має регіональну спрямованість. У нас 60% вступників були з Запорізької області – це Бердянський район, плюс колишній маленький Приморський, Чернігівський, Пологівський райони. Набагато менше Мелітополь, бо там є два власні заклади вищої освіти. Василівський і Запорізький райони вступали здебільшого в Запоріжжі. Трохи в нас було Херсона, ну і чимало з Донецької області. Маріуполь, Мангуш вступали саме до нашого університету.
Сьогоднішня географія інша. Сьогодні у нас 70% вступників – це Україна, серед яких тільки 30-35% – це Запорізька область. Десь приблизно 7% вступників – це наші здобувачі, які виїхали за кордон», – повідомив він.
Частка вступників з окупованих територій цього року склала приблизно 5%, каже ректор. Це незначна кількість, і за останні роки вона суттєва зменшилася.
«Ми розуміємо, що фактично на період вступної кампанії два з половиною роки окупації з відповідними обмеженнями, труднощами, але держава піклується про молодь, намагається створити додаткові бонуси для того, щоб діти з тимчасово окупованих територій мали змогу вступити до українських закладів вищої освіти. Наприклад, якщо в цьому році вступити на бакалаврський рівень без складання НМТ у 2024 або 2023 році було неможливо, то для категорії вступників, які перебувають на тимчасово окупованій території, на певний перелік спеціальностей, які підтримуються державою, була така можливість. Тобто діти за внутрішніми випробуваннями могли вступити на певний перелік і стати студентами українських закладів вищої освіти. Але ще раз підкреслюю, що таких дітей стає все менше. І ми це відчуваємо на собі», – зауважив ректор.
«Мета вишів в окупації – пропаганда»
У будівлі захопленого вишу окупанти проводять свій навчальний процес, але намагаються його не висвітлювати, розповідає Богданов. Втім, відомо, що попитом навчальний заклад не користується.
У квазіуніверситети беруть без жодних іспитів, там немає контрактної форми навчанняІгор Богданов
«Ми бачимо винос прапора Російської Федерації щопонеділка та інші більш пропагандистські речі. Участь молоді в пропагандистських заходах. Але оцінити, скільки їх там? Ну, декілька десятків. Можу констатувати, що виглядає так, що наше обладнання, нашу базу використовують колаборанти, окупанти для насамперед пропагандистських цілей. Я не думаю, що є ціль започаткування якісної освіти відповідно до національних стандартів в Росії. І скажу чому. В Росії є аналог нашого ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання) – так зване ЄГ. І без складання цього іспиту вступити до закладів вищої освіти в РФ неможливо. А у квазіуніверситети беруть без жодних іспитів, там немає контрактної форми навчання, це фінансується державою-агресором. Тому ми робимо висновок, що мета – не тільки і не стільки підготовка фахівців певних спеціальностей, скільки пропагандистські цілі й цілі зайняти якось молодь», – вважає ректор.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Завозять студентів з РФ»
Ректор «Таврійського державного агротехнологічного університету імені Моторного,» професор Сергій Кюрчев розповів «Новинам Приазов’я», що підконтрольний окупантам Мелітопольський університет створили на базі саме цього вишу.
«Таврійський державний агротехнологічний університет – це університетський регіональний центр, до складу якого входять шість відокремлених структурних підрозділів, коледжі. А саме з Бердянська, Приморська – це Ногайський коледж, з Мелітополя, з Василівки, з Оріхова і Новокаховський фаховий аграрний коледж. Тобто до університетського регіонального центру входить 6 коледжів і контингент університетського регіонального центру складає близько 10 000 здобувачів освіти. З 26 квітня 2022 року він є тимчасово переміщеним закладом освіти, а у Мелітополі на базі нашого університету створений псевдоуніверситет – «Мелитопольський государственный университет им. Макаренка». Вся матеріально-технічна база, яка залишилась там, на жаль, використовується окупантами. Завозять студентів з інших регіонів Росії, так само і викладачів», – каже він.
Вступна кампанія в університеті, який очолює Кюрчев, цього року відбулася вдало, каже ректор. Студенти з окупованих територій до навчання в українському виші також долучилися.
«Ми набрали 2342 вступники у 2024 році. Хочу сказати, що вступники, які перебували на тимчасово окупованій території або виїхали з 1 січня 2024 року, мали можливість вступити до закладів вищої освіти України за пільговими умовами – за результатами співбесіди. Ці студенти заходять та навчаються дистанційно. У нас взагалі в університеті з 1 вересня 2024 року впроваджена гібридна або змішана форма навчання. Що мається на увазі? Студенти навчаються у структурному підрозділі Запорізького національного університету на базі інженерної академії. Тут у бомбосховищах у студентів проходять заняття. Та ще додатково маємо дві локації. Це наші партнери – у Вінницькій області, Іллінецький фаховий аграрний коледж та Немішаївський фаховий аграрний коледж», – розповів він.
- На окупованих територіях не спостерігалося черг з охочих вступити до місцевих так званих вишів, писав Центр національного спротиву. До того ж за даними підпілля, окупаційні адміністрації навчальних закладів планували набрати лекторів для захоплених університетів з-поміж російських військових навіть без досвіду роботи. Єдиною умовою працевлаштування є наявність вищої освіти та бажання переїхати остаточно на окуповані території. Також російських солдатів, які не мають вищої освіти, у примусовому порядку зараховують до місцевих закладів освіти, зазначили в Центрі нацспротиву.
- Призначений Росією керувати окупованою частиною Херсонської області Володимир Сальдо у вересні цього року повідомив, що в регіоні начебто працюють «декілька» університетів. До так званого Херсонського технічного університету, розміщеного в Генічеську, нібито вступили понад 200 студентів.
- Окупаційна адміністрація захопленої частини Запорізької області повідомляла, що цього року до вишів регіону вступили начебто понад 5 тисяч абітурієнтів. З них понад 3 тисячі 500 студентів стали навчатися у так званому Мелітопольському університеті.
Про тенденції
Експерт та аналітик Центру громадянської просвіти «Альменда» Олег Охредько розповів «Новинам Приазов’я», що за підрахунками цієї організації, цього року кількість вступників з окупованих територій справді збільшилася.
«Причому суттєво вона збільшилася у порівнянні з минулим роком. Я думаю, на це є певні суб'єктивні причини, які були пов'язані з тим, що відбувалося повномасштабне вторгнення, військові дії, і поки ще не могли налагодити певні контакти, які відбувалися і які просуваються. Треба також ще сказати про величезну роботу держави, а саме це агітаційна компанія, яка розповідала про можливості вступу дітей з тимчасово окупованих територій за спеціальною спрощеною системою. Ми побачили дуже суттєвий приріст дітей, які вступають з тимчасово окупованої території. По-друге, цьому також сприяло налагодження певної системи дистанційної освіти», – зазначив він.
На окупованих територіях навчальний процес у вишах намагаються налагодити, але там це не дуже вдається, каже експерт. Водночас за його словами, дітей вивозять на навчання до Росії.
За два роки вивезли приблизно 20 тисяч дітейОлег Охредько
«З Херсонської області продовжується масовий виїзд з населення, і в першу чергу намагаються виїхати ті, хто має дітей шкільного віку, старшого шкільного віку. Зрозуміло, що Запорізька область, на жаль, більша її територія окупована. Там існують такі великі міста, як Мелітополь, Бердянськ, які мали свої вищі навчальні заклади і які, на жаль, намагаються відновити окупанти, хоча їм це не дуже вдається. Щодо частини Донецької області, яка окупована – у Маріуполі практично не вдалося їм відновити заклади вищої освіти, хоча вони намагаються. Проте вони (окупаційна влада) продовжують програму, яка називається «Університетські зміни», намагаючись вивезти дітей до Росії. Це десятиденна поїздка, коли дітей з тимчасово окупованої території вивозять до Росії, до певних університетів, для того, щоб показати, як «дуже добре там навчатися». Так от, за два роки вивезли приблизно 20 тисяч дітей. Виділені величезні кошти, і цю програму підтримує або курує особисто Путін», – підкреслив Охредько.
«Українська освіта – двері в Європу»
Експерт нагадав, що дипломи, видані у підконтрольних окупантам навчальних закладах, не визнаються ні в Україні, ні за кордоном. Студенти, які обирають навчатися в українських вишах, ризикують, але бажають бути причетними як до української системи освіти, так і до України в цілому, наголосив він.
«Це двері в Європу, які надають можливість виїхати, і навіть не перебуваючи вже в Україні, продовжувати навчання в європейських закладах вищої освіти, так звана Болонська система. Тобто у дітей та їхніх батьків залишається можливість подальшого навчання. Окрім того, для багатьох це залишається єдиною можливістю підтримувати й показувати свою українськість», – додав він.
- В Офісі омбудсмана України зазначили, що цього року надали підтримку більше, ніж 23-м тисячам абітурієнтів, які скористалися пільговими умовами для вступу. Ці показники свідчать про зростання інтересу до української освіти серед молоді з окупованих територій та значну важливість підтримки, яку їм надають, зауважили у відомстві.
Форум