Доступність посилання

ТОП новини

«Наростили та посилили угрупування»: російська армія піде в наступ на Гуляйполе?


 Гуляйполе є важливим стратегічним та логістичним пунктом для Сил оборони України
Гуляйполе є важливим стратегічним та логістичним пунктом для Сил оборони України

Чи може Росія піти в наступ на Гуляйполе найближчим часом, і наскільки це місто є важливим для української оборони? Як на ці повідомлення реагує місцева влада і жителі? Коли і за яких умов Сили оборони України будуть готові до нового контрнаступу на Запорізькому напрямку, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов'я».

  • Російська армія готує наступ на Гуляйполе Запорізької області. Натомість українські військові можуть контратакувати восени, написало днями німецьке видання Bild із посиланням на свої джерела. За даними журналістів, армія РФ наразі перекидає війська у Пологи для удару у напрямку Гуляйполя.
  • Це місто є важливим стратегічним та логістичним пунктом для Сил оборони України. Якщо окупанти візьмуть його, українські військові опиняться під масованим тиском у Запорізькій області, зазначено у матеріалі Bild.
  • Інше джерело видання з кола західних військових повідомило, що незадовго до саміту НАТО у Вашингтоні Київ проінформував союзників альянсу про український план мобілізації, який може призвести до «локальних контратак, починаючи з осені». На Заході вважають, що російські військові сили можуть «надірватися» протягом найближчих місяців, і це може призвести до «нового повороту» на полі бою.

«Кількість обстрілів зростає»

Речник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Коваленко розповів «Новинам Приазов'я», що інтенсивність обстрілів у прифронтовій зоні справді постійно зростає.

Олександр Коваленко
Олександр Коваленко

«Найгарячіше – це 10-20 км зона від лінії ведення бойових дій. Протягом позаминулої доби (28 липня) зафіксовано рекордну кількість обстрілів – 573. Це сумарний рекорд впродовж липня 2024 року. Причому слід зазначити, що починає не те щоб вирівнюватися, а інколи навіть переважати кількість обстрілів БПЛА – 299, понад 260 було обстрілів завдано артилерією. Зазвичай перебувають в зоні обстрілів 12 населених пунктів. Найгарячіше, звичайно, що це Гуляйполе, це Малинівка, Роботине, Левадне, Степногірськ. Саме тому туди найчастіше прилітає», – каже він.

Чим ближче до зони бойових дій, тим менше людей залишаються жити у цих населених пунктах, розповідає речник. Деякі села вже зруйновані повністю, там нікого немає.

Щодня надходять повідомлення щодо руйнації від 8 до 23 житлових будинків
Олександр Коваленко

«Роботине це яскравий приклад. Його зрівняли окупанти з землею. Там, звичайно, жодного жителя вже немає. У Малинівці, яка максимально наближена до лінії фронту, там також немає населення. Як правило, залишаються перебувати у напівзруйнованих будинках, у зоні постійного ризику люди похилого віку або маломобільні люди. Протягом 2022-2023 років вдалося запровадити примусову евакуацію дитячого населення. Тому є лише поодинокі десь випадки, коли дітки залишаються, це вже особиста відповідальність батьків. Вони залишилися в населених пунктах, які трохи далі від лінії фронту, але і туди часто прилітає. Щодня надходять повідомлення щодо руйнації від 8 до 23 житлових будинків», – проінформував очільник.

Село Роботине, Запорізька область, грудень 2023 року
Село Роботине, Запорізька область, грудень 2023 року

У Запорізькій області продовжують активно будувати фортифікаційні споруди на випадок просування російської армії, додав Коваленко. За його словами, уряд виділяє на ці цілі у вигляді субвенції мільярди гривень.

Фортифікації надійні, військові задоволені
Олександр Коваленко

«Можу сказати загальними цифрами, що це сотні кілометрів траншей, оборонних споруд, це тисячі тонн бетону й інших будівельних матеріалів. Ми будуємо під постійним контролем наших військових і за стандартами щодо будівництва фортифікацій, які запроваджені Міністерством оборони України. Тобто самоуправства якогось немає. Військові кажуть, треба тут збудувати –окей, будемо будувати тут. Знову-таки, виходячи із безпекових умов, в цій історії працюють і військові будівельники – ближче до лінії розмежування, і цивільні будівельники, які працюють трохи подалі. Хочу запевнити, що фортифікації надійні, військові задоволені», – запевнив посадовець.

  • Генеральний штаб Збройних сил України у своїх зведеннях наприкінці липня повідомляв, що на Гуляйпільському та Оріхівському напрямках окупанти й надалі намагаються вибити українські підрозділи з позицій. На цій ділянці фронту на той час відбулося чотири бойові зіткнення в районах Гуляйполя, Малої Токмачки, Новоданилівки та Новоандріївки.

«Руйнують КАБамі та «Градами»

Начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації Сергій Ярмак розповів «Новинам Приазов'я», що відстань від цього міста до російських позицій складає приблизно 5 км, тому ситуація у громаді стабільно складна.

У прифронтовій зоні, Гуляйполе, Запорізька область, 26 травня 2023 року
У прифронтовій зоні, Гуляйполе, Запорізька область, 26 травня 2023 року

«На території міста десь 1300 мешканців. На території громади – це 32 населених пункти – десь 2400 мешканців. З березня 2022 року у нас немає ні світла, ні газу, ні водопостачання, ні водовідведення, нічого. Тому все працює на генераторах, починаючи з мобільного зв'язку, закінчуючи усіма тими благами елементарними, які ми можемо надати людям. Ситуація у нас складна. Буквально вчора (28 липня) наше місто обстріляли КАБами і «Градами», пошкоджені будівлі інфраструктури, деякі будівлі повністю знесли», – повідомив він.

Начальник адміністрації також розповів про масштаби руйнувань у Гуляйполі. За його словами, всі об'єкти інфраструктури там пошкоджені або вже повністю зруйновані. Зокрема пошкоджені всі 49 багатоповерхівок міста, причому є такі, які відновити неможливо, повідомив Ярмак.

Вони не вибирають, по кому стріляти – по цивільних будинках, по цивільних машинах, цивільних людях, по військових
Сергій Ярмак

«Обстріли нашої громади постійно хаотичні. Тобто може бути цілий день тихо, а на наступний день можуть весь день бути обстріли. Вони (окупанти) не вибирають, по кому стріляти – по цивільних будинках, по цивільних машинах, цивільних людях, по військових, де кого побачили, туди й падає «дрон-камікадзе», – розповів начальник ВА.

Жити у Гуляйпільській громаді – це постійний ризик, наголосив він і закликав місцевих жителів, які досі там залишаються, виїжджати до більш безпечних регіонів. За словами Ярмака, евакуація – безкоштовна, людей розселяють по гуртожитках. Втім одна з причин, чому зараз люди не хочуть лишати свої домівки – це городи, які треба обробляти.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Відбувається серйозне боєзіткнення»

Про те, як можуть далі розвиватися події на Запорізькому напрямку, «Новини Приазов'я» запитали військових аналітиків. Так, оглядач Богдан Мірошников розповів, що російські військові постійно намагаються наступати у цьому регіоні.

У прифронтовій зоні, Гуляйполе, Запорізька область, 16 травня 2023 року
У прифронтовій зоні, Гуляйполе, Запорізька область, 16 травня 2023 року
Коли ми сидимо в обороні, вони думають про атаку. І вони можуть ударити на будь-якому напрямку
Богдан Мірошников

«Наступ на Гуляйполе, наступ на Оріхів, наступ у бік Кам'янського. Такі плани є у них (окупантів) постійно, поки вони наступають. Коли вони сидять в обороні, вони думають про оборону. Коли ми сидимо в обороні, вони думають про атаку. І вони можуть ударити на будь-якому напрямку. Наскільки зараз критична ситуація у Запорізькій області? Після весняних перипетій і у районі Роботиного, коли фактично ми покинули село, ситуація більш-менш стабілізувалася, тому що ми зайняли більш вигідні рубежі. В плані бойових дій там доволі гучно, доволі серйозне боєзіткнення відбувається», – сказав він.

Окупанти наростили угруповання поблизу Пологів і посилили його за останній рік, каже оглядач. За його словами, це сталося ще навесні минулого року – армія РФ накопичила там свої сили зокрема для оборони.

«Минув рік вони посилилися і можуть ударити, тому що вони звідти нікуди не ділися. І навіть у розпал нашого наступу влітку минулого року ті сили поблизу Пологів вони не використовували. Відповідно, вони зараз їх можуть задіяти для наступу на Гуляйполе або на суміжний Времівський напрямок. Потроху для Времівського напрямку вони звідти тягають підрозділи, але не дуже сильно», – розповів Мірошников.

  • Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у своєму телеграм-каналі написав, що 27-28 липня стрімко зросла активність пересування російської техніки в бік Запорізької області. Ідеться переважно про гусеничну техніку, її помітили у районі Мангуша та Нікольського.

Наступ ЗСУ малоймовірний

Українським силам дуже важливо втримати Гуляйполе і Оріхів, зауважив оглядач. Адже саме лінія Гуляйполе-Оріхів стримує окупантів від наступу у тил українським силам, які обороняються на Донеччині.

В'їзд до містечка Оріхів у Запорізькій області
В'їзд до містечка Оріхів у Запорізькій області

«Це також стримує обхід Запоріжжя зі сходу. Тому цю лінію треба тримати за будь-яких умов, що, в принципі, робиться. І я думаю, що воно таки буде стояти, ну принаймні я буду на це сподіватися. Тому що може статися все, що завгодно. Ми зараз бачимо, що лінія особливо не рухається. Якщо щось почнеться, то з нашого боку буде активний спротив. І я не думаю, що окупант там буде мати серйозний успіх», – зазначив він.

«Водночас, на думку Мірошникова, наступ українських військових на Запорізькому напрямку цього року навряд чи можливий.

«Цього року шанси нульові. Абсолютно. Наступного року також спірно, тому що треба розуміти, що там голий степ, рівнина, велика кількість балок, чисте поле, там без авіації ніяк. До того часу, поки ми не матимемо товарної кількості західних літаків, а саме F-16, Rafale, Mirage, Gripen, ніякого наступу там не буде. Тому що нема сенсу наступати у голому полі», – пояснив він.

«Угруповання у 90 тисяч осіб»

Виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло розповів, що на Запорізькому напрямку російська армія наразі має угруповання чисельністю приблизно 90 тисяч осіб. Втім, не обов'язково, що вони підуть у наступ, зазначив він.

Дмитро Жмайло
Дмитро Жмайло

«Глобальна стратегія росіян – вони хочуть за літню свою кампанію витиснути максимум всього. В них дуже величезні втрати – понад 30 тисяч, дуже мало є здобутків. Ті їхні просування – ціною надзвичайно великих втрат, завданих руйнувань, повного знищення населених пунктів, не можна показати для російського суспільства як якусь потенційну перемогу. Тому росіяни за літо будуть намагатися витиснути все, щоб захопити найбільше територій», – каже аналітик.

На його думку, скоріше за все інтенсивність боїв зменшиться, армія РФ і далі намагатиметься окопуватися, будувати лінії оборони, подібні до «лінії Суровікіна». Але зараз окупанти по всій лінії фронту намагаються намацати слабке місце, каже Жмайло.

«Пріоритетний напрямок РФ – Донбас»

Пріоритетними напрямками найближчим часом для Росії залишаться Донеччина і Луганщина, вважає аналітик. Він також каже, що ознак підготовки великого наступу у Запорізькій області поки немає.

Хочуть домогтися серйозного прориву, щоб хоча б в одному місці наша лінія оборони посипалась
Дмитро Жмайло

«В їхній стратегії – окупація всієї України, взагалі демонтаж української державності або встановлення тут маріонеткового режиму. Чи є в планах приєднати всі ті області, які вони проголосили (російськими) на своїх псевдореферендумах? Так, є такі плани. Але все-таки Донеччина і ті сили, які вони сконцентрували там, вони неспівмірно більші, ніж, наприклад, на Запоріжжі. Чи вони будуть намагатися тут просуватися? Так, можливо, робитимуть такі спроби. Але вони роблять ці спроби вздовж всієї лінії фронту для того, щоб намацати слабке місце, і вони хочуть домогтися серйозного прориву, щоб хоча б в одному місці наша лінія оборони посипалась і вони змогли за досить короткий термін захопити великі території», – підкреслив він.

Великі наступальні операції українських військових цього року, на думку Жмайла, малоймовірні. Українські військові зараз проводять локальні контрнаступальні дії, коли відвойовуються захоплені позиції, каже він.

Торецьк. 95-та окрема десантно-штурмова бригада. Липень 2024 року
Торецьк. 95-та окрема десантно-штурмова бригада. Липень 2024 року

«Це зокрема біля Торецька, де нещодавно ЗСУ відновили втрачені позиції. В Нью-Йорку і у Вовчанську дуже динамічна ситуація. Тобто ми все-таки поступово, локально на місцях, відвоюємо своє. Чи можливі контрнаступальні дії в принципі? Так, думаю, можливі. Стосовно строків, я все-таки не думаю, що до кінця року ми зможемо робити якісь більш масштабні контрнаступальні операції, все-таки нам треба трішечки більше часу. Але якщо вся міжнародна ситуація складеться позитивно, якщо мобілізація, рекрутинг, йтимуть згідно з визначеними планами, то про якісь контрнаступальні дії ми зможемо говорити десь з нового року», – додав аналітик.

  • Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
  • В Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

XS
SM
MD
LG