Доступність посилання

ТОП новини

«Зруйновані 15 тисяч обʼєктів»: як відбудовують Миколаївщину під час війни?


Миколаївську область допомагають відбудовувати низка закордонних партнерів, зокрема Данія
Миколаївську область допомагають відбудовувати низка закордонних партнерів, зокрема Данія

Як відбудовують Миколаївську область, що кажуть про це місцеві жителі? Якими є масштаби руйнувань у регіоні через російські обстріли і минулу окупацію деяких громад? Які проєкти передбачає план відновлення Миколаєва, і що потрібно для їхньої реалізації? Про все це читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

У Миколаївській області 27 із 52 громад зараз безпосередньо охоплені міжнародним співробітництвом, повідомив начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім на майданчику Другого Міжнародного саміту міст та регіонів.

Віталій Кім
Віталій Кім

Наразі над Миколаївською областю взяла шефство Данія, зауважив Кім. В рамках цієї співпраці в регіон було направлено понад 75,5 мільйона євро лише від країни-партнера. Ще близько 300 мільйонів євро на відновлення Миколаївщини передали інші країни.

«Відновили 2780 будинків»

Представник департаменту містобудування та супроводження проєктів розвитку Миколаївської ОВА Євген Скарлат розповів «Новинам Приазов’я» про масштаби руйнувань в області. Йдеться про понад 15 тисяч об'єктів.

Наслідки ракетного обстрілу в Очакові
Наслідки ракетного обстрілу в Очакові

«На сьогодні ми маємо дані щодо пошкодження або руйнації 1683 багатоповерхових будинків, 10516 – приватних будинків, заклади освіти – 159 будівель. У нас є випадки, коли в деяких школах пошкоджено декілька будівель. Статистика у нас загальна. Дитячих садочків – 108 будівель, по закладах вищої освіти – 22 будівлі, по закладах культури – 195 будівель, по закладах охорони здоров'я – 167 будівель, 94 – адміністративні будівлі, об'єктів ЖКГ – близько 2848 об'єктів. Це і електричні підстанції, і теплопостачання, і газопостачання. Також у нас зруйновані були 22 мости і 31 ділянка автодоріг», – сказав він.

Наразі у Миколаївській області повністю відновили 2780 будинків у приватному секторі, а також 244 багатоповерхівки, каже посадовець. Також він розповів про відбудову інших об'єктів у регіоні.

Загалом 6124 об'єкти відновлені в повному обсязі або частково
Євген Скарлат

«Заклади освіти не всі можна вважати повністю відновленими. По дитячих садочках – 35 відновлено, два заклади вищої освіти, 18 закладів культури, 113 – будівель закладів охорони здоров'я, 19 – адміністративних будівель. По об'єктах ЖКГ – 2807, оперативно виконуються роботи по електромережах, газових мережах, мережах теплопостачання та водопостачання. Всі 22 мости у нас вже відновлені, забезпечено проїзд, 13 ділянок автодоріг також вже відновлено. Загалом 6124 об'єкти відновлені в повному обсязі або частково», – додав посадовець.

Про виплати на ремонт

За словами Скарлата, виплати на ремонт пошкодженого житла можна отримати за програмою «єВідновлення». Компенсації поділяються на два типи. Ремонт категорії «А» передбачає середні пошкодження, коли сума компенсації максимально становить 200 тисяч гривень. На ремонт категорії «Б» передбачено виплати за максимальною сумою 500 тисяч гривень. Крім того, люди мають можливість отримати сертифікати на купівлю житла, а також сертифікат на отримання грошової компенсації для виконання робіт власними силами, розповів представник адміністрації.

Зруйнований після обстрілів будинок в селі Новогригорівка, Миколаївська область, жовтень 2023 року
Зруйнований після обстрілів будинок в селі Новогригорівка, Миколаївська область, жовтень 2023 року
Загальна сума компенсацій складає 666 мільйонів і 400 тисяч гривень
Євген Скарлат

«На сьогодні ми отримали по Миколаївській області 6658 заяв на отримання компенсацій за пошкоджене майно. З них вже 3608 власників отримали компенсації на суму 305 мільйонів і 700 тисяч гривень. 33 власники вже змогли отримати другу компенсацію. Вони виконують ремонт категорії «B». До знищених обʼєктів відносяться багато квартир, які повністю знищені та приватні будинки. У Миколаївській області 1093 заяви на отримання компенсації. З них уже 509 власників отримали сертифікати на купівлю житла. Загальна сума компенсацій складає 666 мільйонів і 400 тисяч гривень. Ще п'ять громадян отримали грошову компенсацію для будівництва житла замість зруйнованого на власних ділянках, і сума склала по цих сертифікатах 6,5 мільйона гривень», – каже посадовець.

Ціни на матеріали з часом зростають, втім, додаткових виплат не передбачено, додав Скарлат. Але влада ухвалила рішення надавати компенсацію людям, які ремонтували пошкоджене житло власним коштом.

Влада Миколаївщини готова компенсувати витрати жителям, які самостійно ремонтують своє пошкоджене житло
Влада Миколаївщини готова компенсувати витрати жителям, які самостійно ремонтують своє пошкоджене житло

«Наприклад, негативні наслідки, такі як руйнація даху чи навіть вибиті вікна, можуть призвести до подальшої руйнації об'єкта. Тому, в першу чергу, компенсація надається. І вирішено було надавати саме тим, хто потребує виконати ці ремонтні роботи. Але в законі про надання компенсацій передбачено, надання компенсацій і за виконані за власні кошти роботи, але в міру надходження коштів в державний бюджет, які можна буде використати для компенсації. Це буде запроваджено найближчим часом, протягом цього року. Про них ніхто не забув. Головне, щоб громадяни, які виконали ці роботи, вчасно встигли подати дані, які є основною складовою отримання компенсації. Це можна зробити через додаток «Дія», – пояснив представник ОВА.

«Жили під плівкою»

«Новини Приазовʼя» відвідали селище Первомайське Миколаївської області. З початку повномасштабного вторгнення до листопада 2022 року воно було прифронтовим і зазнало руйнувань внаслідок російських обстрілів.

Пошкоджені будинки в селищі Первомайське у Миколаївській області
Пошкоджені будинки в селищі Первомайське у Миколаївській області

За словами місцевих жителів, люди потроху відбудовують своє житло – ставлять передусім вікна та перекривають дахи. Прискорити відновлення заважають продовження обстрілів з боку російської армії та нестача коштів.

«єДопомога» в мене дуже швидко закінчилась, тому що на стіни й вікна частково вистачило 200 тисяч гривень. Все, на цьому закінчилося. Перший поверх ми повністю самі двері, вікна ставили. Ну, туди десь приблизно витратили 70-80 тисяч гривень. Допомоги від держави, місцевої влади не вистачає. Все що всередині – роботи, то власним коштом все буде робитися», – розповіла одна з жительок селища Оксана.

Жителі Первомайського перекривають дахи своїх будинків
Жителі Первомайського перекривають дахи своїх будинків

Інша мешканка – Марія каже, що понад рік жила в будинку, де вікна та дах затягували плівкою: «Все розбухло всередині, бо заливало дощами і все затікало у нас, під плівкою жили. Взимку було холодно. Зараз збираємо гроші на котел».

Багато хто в селищі житло переважно відновлюють за власні кошти або за рахунок міжнародної та волонтерської допомоги.

  • У Миколаївській області до кінця року мають встановити 60 модульних будинків у громадах, що розташовані на деокупованій території, розповідав у лютому директор Агенції регіонального розвитку Миколаївської області Євген Бабков. Проєкт передбачає будівництво модульних будинків на території Шевченківської та Первомайської сільських територіальних громад. За словами Бабкова, помешкання розраховані для людей, які внаслідок війни втратили своє житло.

«Головна проблема Миколаєва – вода»

Депутати Миколаївської міської ради у квітні ухвалили Стратегію розвитку громади до 2027 року. Робота над документом тривала упродовж майже 10 місяців. Над ним працювали фахівці міськради, представники громадськості, науковці та міжнародні експерти. Стратегія розвитку передбачає створення безпечної та стійкої громади, комфортного міста з європейськими стандартами якості, транспортно-логістичний центр та інше.

Будівля Миколаївської ОВА після влучання російської ракети в березні 2022 року
Будівля Миколаївської ОВА після влучання російської ракети в березні 2022 року

Стратегія розвитку Миколаєва пов'язана з планом відновлення міста, проєкт якого на початку року презентував член правління громадської організації «Агенція відновлення та розвитку» Тарас Бик. У коментарі «Новинам Приазовʼя» він розповів, що роботи у місті ведуться активно. Головною проблемою для Миколаєва залишається питання водопостачання.

«Оскільки було зруйновано магістраль, яка постачала воду з Херсонської області, взагалі ця частина до магістралі довгий час була під окупацією, і місту довелося використовувати воду з лиману, яка за солоністю фактично співпадає з рівнем солоності морської води. Як наслідок, суттєвої руйнації зазнали металеві труби, які прокладені по всьому місту, і зараз проводиться активна їхня заміна. Це лише перший етап, бо зрозуміло, що на другому етапі треба поміняти труби в будинкових мережах. Це ще більші масштаби роботи. Навіть зараз ще не відновлено повністю нормальне водопостачання. Тому це залишається питання №1», – пояснив він.

«400 проєктів відновлення»

Відновлення Миколаєва передбачає реалізацію 400 проєктів, каже експерт. Зараз тривають роботи від житлово-комунального сектору до освітнього, охорони здоров'я та інших. Зокрема закладено демонтаж зруйнованих будівель і будівництво нових будинків.

Наслідки обстрілу Миколаєва російськими С-300, 22 вересня 2022 року
Наслідки обстрілу Миколаєва російськими С-300, 22 вересня 2022 року

«Це так званий фонд відселення, в якому передбачено будівництво 900 квартир, ремонт, реконструкція багатоквартирного житлового фонду – це 1220 будинків. Це те, що вже почалося, вже фактично робиться, але це ще доволі великий масштаб роботи», – розповів Бик.

Також, за його словами, велику увагу у Миколаєві приділятимуть облаштуванню укриттів, які переважно планують у підвальних приміщеннях житлових будинків. Планом відновлення передбачено будівництво 100 таких укриттів.

Питання безпеки, питання укриттів – це також пріоритет номер один
Тарас Бик

«Воно вже почалося, воно вже триває, але будемо шукати подальше фінансування. І далі, якщо ми говоримо про план відновлення, є розділ – заклади дошкільної освіти, школи. І там більшість проєктів – це нове будівництво укриттів у школах або комплексна реконструкція закладу з новим укриттям. Тобто питання безпеки, питання укриттів – це також пріоритет номер один», – поділився експерт.

Місцеві жителі, помешкання яких постраждали через обстріли, можуть отримати компенсації за програмою «єВідновлення», так само як і в інших регіонах. Втім, деякі будівлі відновлюватиме місцева влада, додав він.

Доля аварійного житла

Втім, в Миколаєві не всі жителі згодні з рішенням демонтажу пошкоджених обстрілом будинків. Так, мешканці дому по вулиці Пограничній 43, з якими поспілкувалися «Новини Приазовʼя», вважають, що їхнє житло можна повністю відновити.

«Місцева влада вирішила зробити повний демонтаж 3 і 4 підʼїзду, хоча більшість квартир цілі й у деяких там можна зробити косметичний ремонт, але місцева влада вирішила на свій розсуд. Хоча ми просили наш будинок повністю відновити. Ми тут виросли, народилися наші діти, онуки. Бо це не просто будинок, це для нас історія. Кожного разу серце щемить, коли приходиш і дивишся на цей будинок. Є мешканці будинку, які взяли сертифікати на житло, але житло досі не знайшли, а є такі що все ж розраховують на те, що будинок відновлять», – розповіла жителька дому Тетяна Гончарова.

Зруйнований будинок на вул. Пограничній в Миколаєві, травень 2024 року
Зруйнований будинок на вул. Пограничній в Миколаєві, травень 2024 року

Як пояснив «Новинам Приазовʼя» заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради Артем Сапожник, рішення про демонтаж будинків ухвалювалося на підставі технічного обстеження.

«Технічне обстеження проводилося сертифікованими спеціалістами, які обстежували і приходили до висновку, що будинок не підлягає відновлення. Це, насамперед, через ті пошкодження, які він мав. Укладено договір на частковий демонтаж 3 і 4 під'їздів. Тобто не повністю весь житловий будинок. Є підрядна організація, яка розпочала розробляти проєктну документацію на демонтаж», – пояснив він.

Втім, запланований частковий демонтаж провести так і не вдалося саме через відсутність стопроцентної згоди мешканців будинку. Не всі з них погодилися на отримання житлових сертифікатів для купівлі іншого житла.

Пошкоджені квартири в будинку на вул. Пограничній в Миколаєві
Пошкоджені квартири в будинку на вул. Пограничній в Миколаєві

«Демонтаж будинку не означає, що ми просто демонтували і люди залишились без житла. Є програма отримання сертифікатів. Ми в принципі людям казали, що демонтаж 3 та 4 під'їзду, відповідно квартир, які там були зруйновані, які заходили сюди, люди матимуть змогу отримати сертифікати і матимуть змогу отримати фактично це житло на вторинному ринку, але воно не обмежено по територіальній місцевості, це може бути і місто Миколаїв, це можуть бути інші міста України. Відновити будинок – це питання також розглядалося, але ми прекрасно розуміємо, у нас були попередні прорахунки, що відновлення цього будинку буде коштувати бюджету значних сум», – каже представник міськради.

Всього, за його даними, станом на кінець 2023 року в місті нараховувалось 11 будинків, які підлягають частковому або повному демонтажу. Три демонтували, у двох зроблений частковий демонтаж.

  • На Миколаївщині за підтримки міжнародних партнерів реалізується низка проєктів, спрямованих на відновлення регіону. Зокрема, йдеться про заклади освіти та комунальні підприємства, повідомила нещодавно на брифінгу заступниця директора департаменту економічного розвитку та регіональної політики Миколаївської ОВА Анастасія Тодорова.
  • За її словами цього року обласна адміністрація стала бенефіціаром у п’яти проєктах міжнародної технічної допомоги. Серед них проєкт «Відновлення громад та соціальної інфраструктури», який передбачає відбудову кількох об'єктів у Миколаївській області. Його профінансує уряд Королівства Данія. Бюджет становить майже 119 млн данських крон, каже посадовиця.
  • Данія профінансує також ще один проєкт, який стосується придбання товарів та послуг для відновлення України. Його бюджет становить понад 146 мільйонів данських крон. Він спрямований на забезпечення безперебійного електро-, водо- та теплопостачання, подальше відновлення та функціонування діяльності міста Миколаєва та області.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG