Ситуація на Запорізькому напрямку фронту щотижня стає дедалі напруженою. Про це свідчать і звіти Генштабу, і новини які доходять з наближених до лінії зіткнення територій.
«У напрямку Кам'янського раніше могло бути на день 2-3 групи ДРГ, то зараз це вже десятки».
«Серйозно змінилася ситуації у напрямку Гуляйполя, через захоплення Вугледару, який був флангом для кількох напрямків».
Російська армія днями мала частковий успіх поблизу Левадного Запорізької області. Це сталося внаслідок масованих штурмових дій позицій український військових. Сили оборони проводили стабілізаційні заходи задля відновлення позицій, повідомив 27 жовтня речник Сил оборони півдня Владислав Волошин.
То чи є загроза наступу на Запоріжжя?
Запорізький напрямок у порівнянні з Донеччиною протягом цього року був зоною відносного затишшя, але зараз ситуація міняється, вважає військовий оглядач Богдан Мірошников:
Серйозно змінилася ситуації у напрямку Гуляйполя
«Якщо раніше у напрямку того самого Кам'янського могло бути на день 2-3 групи ДРГ, то зараз це вже десятки. Півтора десятка за добу – це дуже просто для них відправити туди для промацування української оборони, а також періодично викатуватися зі штурмами. Розрахунок на те, що ми будемо не готовими, що там буде недостатньо нашої піхоти, і що вони там зможуть просунутися.
Але поки ми бачимо, що успіху вони не мають. Єдине – серйозно змінилася ситуації у напрямку Гуляйполя – на тій ділянці фронту. Змінилася вона тому, що армія РФ захопила Вугледар, який був флангом одночасно для Курахівського напрямку і для Великоновосілківського напрямку, а інший фланг цього напрямку – це якраз в Гуляйполе. Тому окупанти там серйозно активізували зусилля»
Експерт припускає, що окупанти з обох боків зможуть охопити Велику Новосілку, і що це «призведе до того, що впаде один з флангів Гуляйполя».
«Потім вони ще активізуються під Роботиним, і інший фланг Гуляйполя може впасти, якщо вони там просунуться. А це одночасно і тиск на Оріхів», – зауважив Мірошников.
«Бої за Запоріжжя – в далекому майбутньому»
Російська армія, перш за все, прагне захопити всю Донецьку область, каже Мірошников. Втім, на його думку, окупанти будуть намагатися підійти ближче і до Запоріжжя, щоб бити по місту артилерією.
Головна їхня мета — це Краматорськ зі Слов'янськом також, бо це два останніх великі міста Донецької областіБогдан Мірошников
«Кошмарити цивільне населення на околицях Запоріжжя, руйнувати підприємства ВПК, які не працюють, але ж вони є, тому їх потрібно руйнувати, як думає ворог (військові РФ – ред.). Тому ми повинні бути до цього готовими. Але все одно казати про бої за Запоріжжя – ні. Це якщо і можливо, то десь далеко. Бо основна мета – це Донеччина. Це той самий вихід на адмінкордони Донецької області, а для цього їм потрібно брати фланги – Краматорська, Слов’янська агломерації, бо Покровськ – це також проміжний етап. Ми чудово розуміємо, що головна їхня мета — це Краматорськ зі Слов'янськом також, бо це два останніх великі міста Донецької області, які ми контролюємо. І просування флангами через Добропілля, Покровськ-Добропілля і далі на північ, це найбільш реалістичний розвиток подій з точки зору планів ворога», – пояснив він.
Надалі розвиток подій у Запорізькій області залежатиме, зокрема, від стану російського угруповання, додав оглядач. Він вказує на те, що окупаційні сили також виснажуються.
Поки ми не даємо ворогу по зубах, ні про які перемовини не може йти й мовиБогдан Мирошников
«У них зменшується кількість засобів ураження, у них зменшується кількість снарядів. На деяких ділянках вже починається дефіцит снарядів. Тому важко сказати, чи зможемо ми їм протистояти? Як і важко сказати, чи зможуть вони досягти своїх планів, цілей, які вони ставлять перед собою на наступний рік. Ми ж розуміємо, що війна в наступному році не закінчиться. Поки ми не даємо ворогу по зубах, ні про які перемовини не може йти й мови. Можна сказати, що ми там набудували купу укріплень, купу фортифікацій, зроблені певні підготовчі дії, але це все може змінитися. Це все може змінитися буквально за один місяць, коли ворог зробить перегрупування з Донеччини у бік Запоріжжя. Але чи відбудеться це у цьому році?» – додав Мірошников.
«Раніше такого не було»
У Запорізькій області триває побудова оборонних укріплень. Друга лінія оборони завершена вже на 99% відсотків, а будівництво третьої лінії планують завершити найближчими тижнями, повідомив голова військової адміністрації області Іван Федоров.
За його словами, оборонні споруди постійно вдосконалюються, щоб відповідати новим загрозам.
Завдання влади – зробити з області фортецю, сказав Федоров в ефірі телемарафону.
Він також зазначив, якщо раніше основне завдання фортифікацій було – укриття від артилерії та КАБів, то наразі одна з основних цілей – це укриття також від FPV-дронів. Саме тому в області мають бути антидронові сітки.
Комишуваська територіальна громада також потерпає від російських атак.
Останнім часом її почали обстрілювати КАБами, що призводить до масштабних руйнувань житлових будинків.
Про це «Новинам Приазовʼя» розповів голова громади Юрій Карапетян:
Відбувається руйнація приватних будинків, великі пошкодження. Раніше такого не було. Масштаби руйнувань суттєвіЮрій Карапетян
«Ситуація напружена так, як і на всій лінії зіткнення по Запорізькій області. На жаль, ми бачимо, що ворог на даний час має можливість обстрілювати нашу територію керованими авіабомбами, що досить небезпечно для населення. Відбувається руйнація приватних будинків, великі пошкодження. Раніше такого не було. Масштаби руйнувань суттєві, це обліковується в десятках приватних домогосподарств, пошкоджені двоповерхові будинки, здебільшого це вікна, дахи»
За даними голови, до початку повномасштабного вторгнення у громаді проживали 13 з половиною тисяч населення. Після того люди масово виїздили, але згодом почали повертатися. Зараз на території Комишуваської громади перебувають близько 8 тисяч населення, зокрема, і діти.
«Більше тисячі дітей на території також вже повернулися. Хоча лінія зіткнення, хочу наголосити на цьому, не змінилася з початку повномасштабного вторгнення. Я не можу сказати, що вона критична. На сьогодні проводяться ремонтні роботи, наші електрики готуються до проходження зимового періоду, відбуваються всі ремонтні роботи, тому я впевнений, що все буде добре. Тим більше, що ми завдяки міжнародним організаціям запаслися генераторами. В разі будь-яких непередбачених ситуацій, зокрема, блекаутів, ми підготувалися – є запаси пального», – сказав Карапетян.
Коли громаду обстрілюють керованими авіабомбами, люди спускаються до безпечних місць, зазначив він. Для цього облаштовані в багатоповерхівках підвальні приміщення. Також у регіоні облаштовані пункти незламності, де люди можуть зарядити свої гаджети та отримати іншу допомогу.
«Літають дрони»
Голова Біленьківської громади Запорізького району Світлана Зачепило розповіла «Новинам Приазов'я», що позиції російської армії розташовані на відстані 20 км від цієї території.
Окупанти обстрілюють громаду здебільшого ударними дронами.
Гуманітарна ситуація у Біленківській громаді стабільна, каже голова. Місцевих жителів виїхало небагато.
«В основному всі люди на місці, не дуже багато людей виїхало, всі послуги в громаді надаються, всі магазини працюють, заклади працюють, лікарня також, центр надання адміністративних послуг, соціальний відділ, всі послуги, які потрібно надавати людям, всі послуги ми надаємо. Заклади освіти працюють у змішаному режимі. Гуманітарну допомогу населення отримує щомісячно», – запевняє вона.
Про ризик захоплення Дніпра
Оскільки російські війська продовжують наступальні дії на Покровському напрямку в Донецькій області, то може зменшуватися відстань від лінії фронту до кордону Дніпропетровської області. Майор запасу Національної гвардії України Олексій Гетьман вважає, що найближчими місяцями окупантам навряд чи вдасться зайти до Дніпропетровщини.
Багато чого залежить від того, наскільки ми зможемо мобілізувати наші ресурси, людей і наскільки ми будемо отримувати допомоги від наших партнерів.Олексій Гетьман
«Трохи менше ніж 30 кілометрів залишилися до Дніпропетровської області. Чи вдасться ворогу просунутися і зайти вже в Дніпропетровську область, а далі спробувати просуватись до Дніпра? Ну, якщо ми подивимось навіть на мапу Deep State і проаналізуємо, як ворог просувається за останні, місяці, за всю його весняно-літню, осінню вже наступальну операцію, то до Дніпра він в цьому році дійти точно не зможе такими темпами. До Дніпропетровської області теж навряд чи.
Чи зможе він це зробити надалі – в зимовий період, в зимово-весняний період наступного року? Тут багато чого залежить від того, наскільки ми зможемо мобілізувати наші ресурси, людей і наскільки ми будемо отримувати допомоги від наших партнерів. Бо в інший спосіб завдяки виключно, скажімо, мужності, мотивації чи фаху військовослужбовців, тримати оборону вкрай важко, якщо немає відповідної кількості людей і техніки», – зауважив він.
«Шукають слабке місце»
Російська армія буде намагатися просунутися до Запоріжжя і шукати слабкі місця в обороні українських військових у цьому регіоні, додав експерт.
«Коли наступає дивізія, бригада, армія, корпус на великій ділянці фронту, їхнє завдання знайти слабке місце в обороні супротивника, щоб хоча би не ширше 6-8 кілометрів і туди спрямувати основну силу, якщо там дірка утворилася, щоб пройти на оперативний простір, а потім заходити уже в тили сил, що обороняються. От вони шукають, шукають, де це слабке місце. Тому є паніка по Запоріжжю. Звісно, окупанти будуть намагатися просунутись. Вдасться це чи ні? Ну поки ще не вдавалося. Але вони тиснуть по всій лінії фронту. Коли вони починали повномасштабну війну, в них було 150 тисяч, лише. Зараз їх в 4 рази більше – 600 тисяч і вони хочуть мобілізувати корейців і ще посилитися, посилити власну мобілізацію і підняти цю кількість до мільйона», – зазначив він.
- На півдні України російська армія зосередила близько 200 тисяч військових, включи окупаційні війська в Криму, розповів 29 жовтня речник Сил оборони півдня Владислава Волошина в ефірі телемарафону. Він наголосив, що на деяких напрямках російські війська готуються до наступальних дій невеликими штурмовими групами з використанням бронетехніки, зокрема біля Левадного на Донеччині.
- Водночас Волошин зазначив, що російські військові наразі не створили угруповання задля наступу на місто Запоріжжя.
- На Запорізький напрямок будуть направлені додаткові зброя та техніка, особлива увага буде приділена підготовці до оборонних дій в осінньо-зимовий період, повідомив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.
Форум