«Військові РФ активно користуються тим, що ми не можемо знайти контрзахист».
«Лише за один тиждень Росія запустила понад тисячу керованих авіабомб. Збити КАБ доволі непросто».
«На перехоплення або знищення КАБу з землі взагалі є лічені секунди. Якщо ми говоримо з повітря, то там може бути хвилина».
«Повністю зупинити виробництво КАБів ударами по заводах в РФ, на жаль, не вийде».
Сили оборони України минулого тижня збили російську керовану авіабомбу над Запоріжжям, повідомили у Повітряних силах України. Цю інформацію згодом підтвердив начальник управління комунікацій командування Повітряних сил Юрій Ігнат. Він зазначив, що це сталося не вперше. Раніше військові експерти наголошували, що українські військові не мають ефективних засобів протидії КАБам. Що змінилося і чи стане від цього безпечніше жителям українського півдня – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Російські авіабомби долітають до Запоріжжя приблизно за одну хвилину від моменту запуску – і збити їх неможливо, повідомляв минулої осени голова обласної цивільної адміністрації Іван Федоров.
Виконувачка обовʼязків Запорізького міського голови Регіна Харченко так описує «Новинам Приазовʼя» наслідки від влучання КАБами у житлову забудову: «Ми з вересня 2024 року почали відчувати, що таке керовані авіабомби і вже можемо сказати, що одна керована авіабомба, залежно від того, куди плюс-мінус вона потрапляє, це від 10 до 50 пошкоджених будинків приватного сектору. Грубо кажучи, п'ять будинків багатоквартирних також пошкоджено. Це залежно від місця влучання».
«Скинули 40 тисяч бомб за рік»
Згадки про удари КАБами постійно зʼявляються і у зведеннях Генерального штабу ЗСУ, і в повідомленнях від обласних цивільних адміністрацій.
Саме підрозділи Сил оборони і цивільні жителі півдня першими відчули на собі наслідки застосування російських КАБів, нагадує начальник управління комунікацій командування Повітряних сил Юрій Ігнат.
«Саме з півдня противник (армія РФ – ред.) почав застосовувати керовані перші авіабомби, коли випробовував, тестував їх, так звані ФАБи, які мають комплект-модуль керування та планування. Тобто бомба стає керованою і противник застосовує її з великої висоти – понад 10 тисяч метрів. Тобто розганяється літак, не входячи у зону ураження нашої української ППО з території противника, і запускає бомбу, яка розкриває крила і летить вже за інерцією, плануючи, керуючись GPS-навігацією, до своєї цілі. От такі КАБи вони почали застосовувати по Бериславському району Херсонській області ще у 2023 році, почалися такі їхні випробування на ефективність. Звичайно, окупанти побачили, що це працює, відповідно почали нарощувати їх. За 2024 рік противник застосував майже 40 тисяч керованих авіабомб різних типів», – розповів «Новинам Приазовʼя» Ігнат.
- Майже 1300 керованих авіабомб лише протягом одного тижня скинули пілоти армії РФ на українську територію, повідомив 9 лютого президент України Володимир Зеленський. Російські військові застосовують КАБи по позиціях українських військових і атакують ними прифронтові міста. 8 січня через атаку КАБами в Запоріжжя загинули 13 людей. 113 були поранені.
«Катастрофічні руйнування»
Військовий експерт Павло Лакійчук пояснив, чому російські військові вибрали авіабомби як основний засіб ураження.
Призводить до катастрофічних наслідків навіть по захищених об'єктах. І військові РФ цим активно користуютьсяПавло Лакійчук
«Вона значно перевищує ефективністю роботи по вибуховому коефіцієнту і ракетну зброю противника, і частково артилерійську. Ну і FPV-дрони теж, звісно. Так, їх багато, вони працюють активно, але занести півтори тонни чи навіть три тонни вибухівки – це дуже серйозна штука, тому що вона призводить до катастрофічних наслідків навіть по захищених об'єктах. І військові РФ цим активно користуються, особливо тим, що ми не можемо знайти контрзахист від цього», – зауважив він.
Дотепер українські військові намагалися атакувати літаки, з яких російські льотчики запускають КАБи, пояснює Лакійчук, але такі спроби були нечисленними.
«Була спроба минулого року, коли на фронті з'явився так званий блукаючий Patriot, тобто рухома радіолокаційна станція від комплексу ЗРК Patriot та одна-дві пускових установки, які переміщувались дуже близько до лінії фронту. Це дозволило здійснювати декілька разів дуже ефективні удари по групах цих носіїв КАБів, а це не один літак, як правило», – нагадав він.
«Досвід збиття вже був»
На початку лютого зʼявилася інформація, що Сили оборони збили над Запоріжжям не літак, а авіабомбу. Дотепер військові експерти казали, що це практично неможливо. На відносно дешеві КАБи довелося б витрачати дорогі ракети, яких і без того в українських бійців недостатньо.
Інформацію про збиття КАБу над Запоріжжям спочатку поширили телеграм-канали, а згодом підтвердили у Повітряних силах, але там поки воліють не розголошувати, як це стало можливим.
Ми не можемо збивати таку кількість КАБівЮрій Ігнат
«Не вперше вже збивається КАБ. Оцей випадок просто сильніше по медіа розійшовся. Але Повітряні сили вже мали досвід збиття цих КАБів, так само протидія ведеться засобом електронної боротьби. Можна протидіяти і засобами РЕБ, і ракетами. Мова іде про раціональність застосування. Ми не можемо збивати таку кількість КАБів. На цьому наголошував і президент України – оскільки лише за один тиждень Росія запустила понад тисячу, керованих авіабомб. Збити КАБ доволі непросто. Це якщо мова йде про бомбу у 250 чи 500 кілограмів, яка летить з крилами, – можна її пошкодити керованою ракетою або двома, але в будь-якому разі керована бомба буде далі планувати й летіти. Це якщо пощастить, то вона підірветься в повітрі, а так можна лише зрушити її траєкторію польоту. Але шукаються різні шляхи. Можливо, якісь інноваційні засоби будуть протидіяти не лише літакам, але і усім засобам повітряного нападу противника, зокрема і КАБам», – зазначив Юрій Ігнат.
«Ефективного засобу протидії немає»
«Новини Приазовʼя звернулися до військових експертів із запитанням, як можна збивати КАБи і як це може вплинути на безпекову ситуацію. Павло Лакійчук розповідає, що є кілька способів збити бомбу.
«Це може бути і зенітно-ракетний комплекс, і малого радіуса дії, щось схоже на «Залізний купол». Звісно, з автоматичним наведенням. Тому що ручне наведення тут не спрацює. По-друге, теплова головка самонаведення теж тут не працює, тому що немає двигуна як такого. От тому такі обмеження. Інший варіант – це застосування дронів-винищувачів. Такий варіант теж можливий, але, знову ж-таки, тут треба дуже швидка реакція, робота в комбінації – радіолокаційна станція виявлення, передача дронові даних та дрон-винищувач, у якого автоматичне чи напівавтоматичне має бути наведення», – розмірковує експерт.
Експерт з авіації Богдан Долінце зазначає, що випадки, коли українським військовим вдавалося збивати КАБи, є нечисленними, порівняно з тією кількістю бомб, яку запускає Росія. А отже, ефективного засобу протидії ним поки що немає. Керована авіабомба може летіти зі швидкістю, яка дорівнює двом швидкостям звуку і залишається дуже складною ціллю для збиття, каже він.
На перехоплення або знищення КАБу з землі взагалі є лічені секундиБогдан Долінце
«Якщо ми говоримо про перехоплення літаками, тобто розуміємо, що на перехоплення або знищення КАБу з землі взагалі є лічені секунди. Якщо ми говоримо з повітря, то там може бути хвилина, можливо, декілька хвилин для того, щоб забезпечити знищення. Тобто ми розуміємо, що має відповідний літак-носій бути в необхідній зоні. Він має бути фактично в готовності здійснити постріл для знищення, так само мати можливість здійснити цей постріл. Занадто багато різних факторів має фактично зійтися в одному місці в один час, що може бути достатньо складним, відносно небезпечним, враховуючи малу віддаленість від лінії фронту або кордону з РФ. Це, звісно, накладає своє обмеження», – зауважив він.
Експериментальна зброя?
У телеграм-каналах писали, що українські військові для протидії КАБам застосували експериментальну зброю. Зокрема, профільний авіаційний український телеграм-канал «Соняшник» у дописі вказав, що деякі українські зенітники збивали російські далекобійні бомби за допомогою однієї з радянських зенітних установок. І в такому випадку, зазначали аналітики видання Defense Express, йдеться не про унікальні можливості цієї зброї, а про унікальну майстерність українських бійців та дозу військової вдачі.
Дещо схожі оцінки дає й експерт з авіації Богдан Долінце. Він також пояснює, чому українська атака на російський завод, який виготовляє КАБи, не мала б бажаного результату.
Цих бомб тисячі є на складах РФБогдан Долінце
«Сказати, що є якісь, умовно кажучи, виключно одне підприємство або одна точка, в яку можна вдарити і таким чином повністю зупинити виробництво КАБів, на жаль, не доводиться. Крім того, РФ модернізує існуючі вільнопадаючі авіабомби. З однієї сторони, Росія має виробництво таких бомб, і за рахунок їхньої інтеграції з модулями корекції та планування фактично має аналог американських авіабомб JDAM, роблячи розумними, умовно кажучи. Маємо розуміти, що цих бомб тисячі є на складах РФ. Тобто навіть зупинення одного або кількох заводів з виготовлення КАБів, суттєво не вплине на спроможності ворога з використання таких боєприпасів», – пояснив він.
Збиття КАБів, якщо вдасться знайти ефективний спосіб ураження, зробить життя в прифронтових містах безпечнішим, впевнена в.о міського голови Запоріжжя Регіна Харченко. Але поки що в місті на зупинках громадського транспорту встановлюють модульні захисні укриття. Також днями у Запоріжжі запрацював мобільний застосунок «DozoR Укриття», який дозволяє швидко знайти найближче сховище.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У Росії заперечують, що ведуть проти України загарбницьку війну і називають це «спеціальною операцією». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.
Форум