«Тиск дуже жорсткий. Вони його не годували. Він був перебитий палками, били його дуже сильно, настільки, що повезли потім на операцію, щоб він просто не помер».
«Для них кожен, в кого немає російського паспорта, – це вже «терорист».
«Змушують співати пісні Газманова та «Катюшу».
«Судять і за «тероризм», і за «державну зраду».
У Росії продовжуються судові процеси над полоненими робітниками захопленої Запорізької АЕС. До одного з найбільших термінів – 19 років позбавлення волі – нещодавно засудили інженера з охорони праці цеху теплової автоматики і вимірювань Запорізької АЕС Сергія Потинга.
За версією російського слідства, чоловік начебто намагався підірвати автівку одного з представників силових структур Росії. Крім того, інженера ЗАЕС звинуватили у «шпигунстві» – за нібито збір інформації про марки та реєстраційні знаки автівок працівників правоохоронних органів РФ й передачу цих даних Службі безпеки України.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» детальніше дізнався про те:
- Скільки працівників Запорізької АЕС перебувають наразі у російському полоні?
- Хто з них вже засуджений і в чому їх звинувачують окупанти?
- Чи є можливості звільнити з полону співробітників ЗАЕС і що для цього потрібно?
Про затримання Сергія Потинга стало відомо влітку 2023 року. На той час він продовжував працювати на Запорізькій атомній електростанції. В українській компанії «Енергоатом» тоді повідомили, що інженер, перебуваючи у полоні, регулярно піддається катуванням. Після тортур загарбники щоразу відправляють його до лікарні, аби він не помер. На той час чоловіку ще не висунули обвинувачень, проте продовжували «знущання та репресії», зазначили в «Енергоатомі».
Одна з працівниць Запорізької АЕС розповіла «Новинам Приазов’я» на умовах анонімності з міркувань безпеки, повідомила що окупанти стежили за Сергієм Потингом ще до його затримання, оскільки чоловік не хотів отримувати російський паспорт та не підписував контракт на співпрацю з «Росатомом». Також енергодарець вів активну волонтерську діяльність у місті і мав проукраїнську позицію.
Саме за українську позицію він і постраждавПрацівниця ЗАЕС
«Я так розумію, що вони просто вичікували момент, вони за ним слідкували. В місті залишилось дуже мало людей, всі знали, якою діяльністю він займався, що це була волонтерська діяльність. І мені здається, що саме за українську позицію він і постраждав. Він не міг виїхати, бо в нього важко хвора мати. Він просто вже не витримав тиску, коли на нього давили щодо отримання паспорта РФ та підпису контракту з «Росатомом». Він просто пішов у відпустку, з якої планував вийти і продовжувати працювати на «Енергоатом» на атомній станції», – каже жінка.
«Не годували, били палками»
Сергія Потинга затримали 23 червня 2023 року. До російського відділку привезли також і його матір, її залякували і усіляко тиснули психологічно, каже працівниця ЗАЕС. Чоловіка утримували в різних місцях і катували, стверджує вона.
«Ви виховали «терориста». Це було сказано його матері. Сергія утримували в дуже важких умовах в самому Енергодарі. Його утримували спочатку в приміщенні залу суду. Розумієте, там де така клітка, коли підсудного заводять на час суду. Потім вони його утримували в підвальному приміщенні міста Енергодар у відділку поліції. 1 грудня 2023 року вони його перевезли в Мелітополь і там вони начебто почали якесь слідство. Тиск дуже жорсткий. Вони його не годували. Він був перебитий палками, били його дуже сильно, настільки, що повезли його потім на операцію, щоб він просто не помер. В нього була дуже глибока рана – 3 на 5 сантиметрів», – поділилась жінка.
За словами працівниці ЗАЕС, Сергій Потинг менше ніж місяць перебував у місцях несвободи у Мелітополі, після цього його перевезли до Маріуполя. А відколи справу передали до російського суду, чоловік перебуває у Ростові-на-Дону.
Дуже жорстоке ставлення до українців на території РосіїПрацівниця ЗАЕС
«Він 19 грудня (2024 року – ред.) був перевезений до Ростова. Там було 28 осіб на 8 ліжок у камері. Дуже важкі умови, дуже жорстоке ставлення до українців на території Росії. Вони ламають цигарки, які купляємо та передаємо. Вони їх просто ламають, в один пакет висипають поламані. Дуже багато чого не дозволяють. Дуже багато психологічного та фізичного тиску йде на людей. Вони змушують співати пісні Газманова, «Катюшу». Зі слів Сергія, знаємо, що харчування дуже погане. Для них, розумієте, кожен хлопець, в кого немає російського паспорта, – це вже «терорист», – зазначила вона.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Потенційні терористи» для РФ
У російському полоні перебувають понад 20 жителів Енергодару, 13 з них – працівники Запорізької АЕС, повідомив на початку квітня міський голова Енергодару Дмитро Орлов. За його словами, серед полонених є, зокрема, зниклі безвісти люди, про яких немає жодної інформації. Орлов також наголосив, що для окупантів є звичною практика фабрикувати кримінальні справи проти українців на окупованих територіях, засуджувати їх до величезних термінів та депортувати на територію Росії.
Орлов розповів «Новинам Приазов’я», що за три роки окупації Енергодару у російському полоні перебували більше тисячі місцевих жителів, більшість із них змогла звідти звільнитися і виїхали на підконтрольну Україні територію. Серед підтверджених наразі полонених більшість – це працівники ЗАЕС. Вони або перебувають під російським слідством, або вже засуджені, додав Орлов.
Звинувачують і жінок, і літніх людейДмитро Орлов
«Перебувають вони в різних місцях. Це в тому числі СІЗО Ростова-на-Дону. Судять по статтях різних. Причина того, що їх забирають – це проукраїнська позиція. Судять і за «тероризм», і за «державну зраду». Правда, не зрозуміло, яку зраду, бо вони не є громадянами Російської Федерації, вони – українці, які живуть на тимчасово окупованій території. Для них (російської окупаційної влади) зараз кожна людина, яка не отримала паспорт РФ або має якусь символіку, або просто має проукраїнську позицію, – це потенційні «терористи». Є навіть випадки, коли засуджують за те, що люди два чи три роки тому донатили на ЗСУ. І це вже є приводом того, що ти – «спонсор тероризму», як вони це називають. Звинувачують і жінок, і літніх людей. Є випадок, коли чоловіку, якому понад 70 років, присудили чи 14, чи 15 років ув’язнення. В нелюдських умовах витримати цей строк просто нереально», – зауважив Орлов.
Працівників ЗАЕС затримували переважно після закінчення робочого дня, каже голова Енергодару.
«Саме на підприємстві їх не затримували. Станція – це ж об’єкт режимний. І там фіксується кожен прохід, кожен вихід кожного працівника. Як зміна закінчилась, людина виходить, її вже чекають представники спецслужб РФ, пакують у бус і виїжджають, а потім про людину нічого не відомо», – розповів він.
Російські силовики ув’язнювали працівників Запорізької АЕС зазвичай за схожою схемою, додав Орлов.
У кожного є якась проукраїнська символіка вдома, і це є приводом, щоб людину затриматиДмитро Орлов
«Фізично або по наводці вони затримують людину, забирають мобільний телефон, забирають комп'ютери, роблять вдома обшук, обшук всього майна взагалі – дачі, гаражі. Якщо навіть нічого не знаходять, то були випадки, що вони підкидають якісь речі для того, щоб сфабрикувати якусь справу. Як правило, ми розуміємо, що у кожного щось проукраїнське, якась символіка вдома була, і це є приводом, щоб затримати на 10 діб, а потім ще довше. Тобто методика в них одна, там це не перший рік вже працює. Вони знаходять якісь зачіпки, які підкручують під порушення законодавства Росії», – зазначив міський голова.
«Відправляють у колонії суворого режиму»
Керівник ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» Ігор Котелянець розповів «Новинам Приазов'я», що цій організації відомо про 30 жителів Енергодару, які перебувають у російському полоні. Серед них – працівники ЗАЕС.
«Близько третини з них вже або отримали вироки або на етапі отримання вироків. Але треба розуміти, що це цифра лише офіційних даних, лише верифікованих постраждалих від незаконних утримань ув’язнень. Якщо говорити про те, що відбувалося, починаючи з 2022 року, то ми за приблизними підрахунками розуміємо, що не менше 2000 цивільних мешканців пройшли через катівні, через незаконні утримання і більшість з них була звільнена самостійно. Більшість з них – верифіковані працівники ЗАЕС. Це означає, що у нас є інформація, де, коли їх було затримано, що з ними відбувається зараз, де вони перебувають», – пояснив він.
Наразі відомо про 8 працівників Запорізької АЕС, які вже отримали вироки в російських судах, додав Котелянець.
«Як правило, строки – це 12-14 років з відбуванням покарання в колонії суворого режиму. Часто інкримінують «ведення підривної діяльності», «шпіонаж» або наміри створити «терористичну групу». Є звинувачення у намірах «виготовити вибухові предмети», у «державній зраді». Утримують у московських СІЗО – «Матроська тиша», «Лефортово», а також у СІЗО Сімферополя та Краснодару», – розповів він.
Працівники ЗАЕС в обмін на військових РФ?
Виконавча директорка «Медійної ініціативи за права людини» Тетяна Катриченко зазначила, що для Росії Енергодар важливий, перш за все, через розташування там Запорізької АЕС. Тому до співробітників станції відразу була прикута увага з боку російських силових структур.
«Вони дуже швидко встановили контроль над нею (ЗАЕС) і почали затримувати працівників станції. Кожен з них, я так думаю, за різних обставин провів на допитах від кількох годин до значно більшого терміну. Є люди, яких Росія фактично викрадає. Працівники Запорізької АЕС є, можливо, окремою групою цивільних громадян, яких затримала РФ і тепер декого судять, деякі перебувають під слідством», – каже вона.
Цивільних громадян за процедурою обміну наразі складно повернути з російського полону, нагадує правозахисниця. Втім, працівники ЗАЕС можуть виступати окремою групою полонених, щодо якої можуть вестися переговори, додала Катриченко.
«Складність полягає в тому, що, ймовірно, РФ набрала стільки цивільних для того, щоб міняти їх на своїх військовополонених. Найкращий спосіб комунікувати цю окрему групу – це говорити з професіоналами. По-перше, сформувати групу затриманих працівників атомної станції, визначити, коли, за що вони були затримані, де вони саме затримані, кому є обвинувачення, кому немає. Якраз цей список міг би стати актуальним в процесі перемовин про повернення під контроль самого Енергодару, відповідно, і всіх людей, які там були. Це більш переговорний, політичний процес», – зауважила правозахисниця.
- Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року.
- Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська сторона час від часу заявляє, що Запорізька атомна електростанція опиняється на межі блекауту через російські обстріли і як наслідок пошкодження ліній живлення.
- Також Київ заявляв, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва
Форум