Після затвердження угоди про механізм призупинення безвізового режиму Комітетом постійних представників країн ЄС від імені Ради Євросоюзу рішення передають до Європарламенту, йдеться в повідомленні представництва ЄС в Україні.
«Тепер, коли угода була підтверджена Комітетом постійних представників шляхом, від імені Ради Євросоюзу, механізм буде представлений до Європейського парламенту для голосування в першому читанні, і Раді для схвалення», – йдеться в повідомленні.
Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода у Брюсселі, 8 грудня в другій половині дня Конференція президентів ЄС, орган Європарламенту, що складається з президента, віце-президентів Європарламенту і президентів політичних груп, вирішить, чи ставити питання про механізм зупинення «безвізу» на голосування наступного тижня.
7 грудня Комітет постійних представників країн ЄС (Coreper) затвердив від імені Ради ЄС компромісний текст, погоджений з Європейським парламентом і Єврокомісією, щодо механізму призупинення безвізового режиму.
«Ця угода є збалансованою, а це надзвичайно важливо для ефективності і довіри до політики лібералізації візового режиму ЄС. Нинішній механізм призупинення недостатній, і тепер буде вдосконалений. Водночас те, що ми досягли угоди, має відкрити двері для подальшого прогресу лібералізації візового режиму, переговорів з іншими країнами, які відповідають всім необхідним вимогам», – сказав Роберт Каліняк, міністр внутрішніх справ Словаччини, яка головує у Раді ЄС.
Як йдеться в повідомленні представництва ЄС, узгоджений механізм передбачає, що державам-членам Євросоюзу буде легше повідомити про обставини, які можуть спричинити призупинення дії «безвізу», через право Єврокомісії ініціювати дію механізму з власної ініціативи, а також через доручення Єврокомісії надсилати щорічні доповіді Європарламенту і Раді ЄС щодо того, чи продовжують треті країни відповідати необхідним безвізовим критеріям.
Згідно з проектом, Єврокомісія буде займатися моніторингом ситуації у країнах, що мають безвізовий режим з ЄС, і звітуватиме Європарламенту та Раді ЄС про те, чи відповідають країни умовам надання безвізового в’їзду, зокрема, таким, як повага до прав людини.
Рішення про призупинення «безвізу» може бути ініційоване державою-членом чи комісією. Після повідомлення простої більшості держав-членів Єврокомісія має ухвалити рішення про призупинення безвізового в’їзду на період дев’яти місяців.
Якщо ситуація не зміниться, то Єврокомісія не пізніше двох місяців до закінчення 9-місячного терміну може представити пропозицію продовжити тимчасове відновлення візового режиму на додатковий період до 18 місяців.
17 листопада Комітет постійних представників країн-членів Євросоюзу погодив скасування для громадян України шенгенських віз, необхідних для короткострокових поїздок, однак вирішив, що так званий «безвіз» запрацює лише після того, як у Брюсселі погодять механізм припинення дії такого режиму у випадку надзвичайних ситуацій.
Українська сторона неодноразово наголошувала, що Україна виконала всі умови, необхідні для запровадження «безвізу», і закликала Євросоюз невідкладно скасувати візи, виконавши своє зобов’язання.