Спортивний арбітражний суд задовольнив скарги кількох російських спортсменів на заборону їм брати участь в Олімпійських іграх, накладену через те, що вони раніше вживали допінг.
У рішенні, що стосується двох російських веслувальників, суд пізно ввечері в четвер, 4 серпня, визнав нечинним запроваджене Міжнародним олімпійським комітетом правило, що російські спортсмени, які колись були покарані за допінг і відбули покарання, все одно не мають права на участь у цьогорічних Олімпійських іграх.
Ідеться про веслярів Анастасію Карабельщикову та Івана Подшивалова.
Але, як повідомили у п’ятницю у Федерації веслувального спорту Росії, обидва ці спортсмени на ігри все одно не потраплять: Карабельщикова не виконала інші антидопінгові вимоги, а Подшивалов мав виступати в команді човна, склад якої вже змінили.
Іншим рішенням Спортивний арбітражний суд в аналогічній справі задовольнив позов плавчихи Юлії Єфимової лише частково: з неї зняли автоматичну заборону через колишню допінгову історію, але остаточне рішення щодо її участі залишили за спеціальною незалежною комісією МОК.
У Міжнародному олімпійському комітеті вже заявляли, що виконають рішення Спортивного арбітражного суду, навіть якщо вони будуть суперечити рішенням МОК.
Спортивний арбітражний суд не користується прецедентним правом і кожен випадок вирішує окремо. Але в Росії вже висловили сподівання, що й інші російські спортсмени після згаданих рішень тепер мають шанс оскаржити аналогічні свої заборони, які вони називають «подвійним покаранням». Таких спортсменів близько десяти.
Зі схожою заявою виступив і генеральний секретар суду Матьє Реб, який сказав агентству «Ройтерз», що для низки російських спортсменів «тепер потенційно є шлях пройти» на ігри.
За даними станом на вечір 4 серпня, Міжнародний олімпійський комітет затвердив участь у цьогорічних літніх Олімпійських іграх у бразильському Ріо-де-Жанейро на той час 271 російського спортсмена, не допущеними лишалися 118.
Раніше Міжнародний олімпійський комітет ухвалив суворі правила щодо участі російських спортсменів у цих іграх через викриття існування в Росії широкосяжної державної програми вживання спортсменами допінгу і приховування чи й фальсифікації тестів на допінг, що діяла тривалий час у десятках видів спорту.
Зокрема, МОК ухвалив, що участь кожного чи кожної з російських спортсменів у цих іграх має індивідуально схвалювати міжнародна федерація їхніх видів спорту, а рішення щодо схвалених іще має остаточно затверджувати МОК на підставі рекомендації комісії незалежних експертів.
При цьому було також запроваджене правило, за яким із участі в іграх автоматично вилучаються російські спортсмени, що будь-коли вживали допінг, навіть якщо вони вже відбули накладене за це покарання, а також спортсмени, згадані як учасники російської допінгової програми у спеціальному звіті про неї незалежних експертів, оприлюдненому нещодавно.
5 серпня у Ріо-де-Жанейро офіційно відкриються 31-ші літні Олімпійські ігри.