Доступність посилання

ТОП новини

Туреччина: влада заявляє про щонайменше 60 загиблих і понад 700 заарештованих через спробу військового перевороту


Стамбул, 16 липня 2016 року
Стамбул, 16 липня 2016 року

Влада Туреччини заявила про щонайменше 60 загиблих і 754 заарештованих в результаті спроби державного перевороту в країні. Десятки мирних жителів були вбиті і сотні поранені в тривалих нічних боях в Стамбулі та інших містах. Перші повідомлення зі Стамбула засвідчували смерть двох людей, тоді як найжорсткіші сутички були в столиці Анкарі, де загинуло щонайменше 42 людини. Розміщену там будівлю парламенту кілька разів бомбили, було помічено збиття кількох вертольотів.

Законодавці заявили, що були змушені сховатися, коли парламент бобмили, деякі з них зазнали поранень. Проте турецькі лідери скликали пізніше екстрене засідання, щоб відновити порядок.

Військова техніка біля будівлі поліції у Стамбулі, 16 липня 2016 року
Військова техніка біля будівлі поліції у Стамбулі, 16 липня 2016 року



У перебігу бойових дій 17 поліцейських були вбиті через вертолітну атаку на поліцейський штаб спецназу на околиці Анкари, повідомляє агентство Anadolu.

Турецький телеканал NTV повідомив, що вертоліт, керований солдатами, які підтримали переворот, був збитий військовим літаком.

Приватне інформаційне агентство Doğan повідомляє, що за межами будівлі парламенту були розгорнуті танки. Поодинокі вибухи було чутно в місті під час бойових дій.

Десятки танків рухались у бік палацу, де працює уряд.

Заворушення в Туреччині відзначились численними захопленнями телевізійних і новинних агентств військовими. Але до ранку більшість із них змогли відновити роботу. Аеропорт «Ататюрк» у Стамбулі, який військові закрили на початку путчу, мав відновити польоти о 6-й годині ранку.

В перші години заворушень основні соціальні мережі теж були заблоковані.

Прем'єр-міністр Біналі Йилдирим повідомив, що генерал, який допоміг організувати переворот, убитий. За його словами, призначено нового начальника Генерального штабу. Ним став Уміт Дюндар після того, як попереднього головного генерала Хулусі Акара взяли в заручники змовники.

Йилдирим повідомив, що наказав турецьким винищувачам збивати будь-який літак, захоплений путчистами, деякі з яких залишалися в повітрі.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, який прибув 16 липня до Стамбула, сказав у зверненні, що нікуди не піде з посади.

Нічні події він назвав «актом зради», пообіцявши «найсуворіше» покарання прихильникам перевороту і «зачистку» військовими нелояльних елементів.

Реджеп Ердоган звертається до нації. Стамбул, ніч на 16 липня 2016 року
Реджеп Ердоган звертається до нації. Стамбул, ніч на 16 липня 2016 року



«Вони заплатять високу ціну за цей акт зради», ­– сказав Ердоган в аеропорту Стамбула. «Ми не віддамо нашу країну окупантам», додав він.

Ердоган був змушений екстрено покинути готель, де відпочивав на морському курорті Мармаріс. Пізніше його розбомбили змовники.

«У Туреччини є демократично обраний уряд і президент. Ми тримаємо ситуацію під контролем, і ми будемо продовжувати здійснювати свої повноваження до кінця. Ми не будемо відмовлятися від нашої країни задля цих загарбників. Все закінчиться добре», – запевнив Ердоган. Він визнав існування певних проблем в Анкарі, де ще залишаються учасники державного заколоту.

Громадські виступи на підтримку Ердогана, як виглядає, посилились після його звернення до народу і заклики виходити на вулиці.

Стамбул. Люди, які вийшли на підтримку влади Ердогана
Стамбул. Люди, які вийшли на підтримку влади Ердогана

У той же час Сполучені Штати, Європейський союз, НАТО та інші важливі союзники Туреччини закликали відновити верховенство закону та демократії в країні.

В оточенні Ердогана звинуватили в спробі перевороту політичного опонента мусульманського священнослужителя Фетхуллаха Ґюлена, який живе у вигнанні в США, у штаті Пенсільванії.

Сам 75-річний Ґюлен рішуче заперечував свою причетність до подій, заявивши що «влада постає в результаті вільних і справедливих виборів, а не сили».

«Як людині, яка страждала від кількох військових переворотів протягом останніх п'яти десятиліть, особливо прикро бути звинуваченим в якихось зв'язках із такими спробами. Я категорично заперечую такі звинувачення», – сказав Ґюлен.

Президент США Барак Обама закликав всі сторони підтримати демократично обраний уряд Ердогана, «виявляти стриманість і уникати будь-якого насильства або кровопролиття».

Держсекретар США Джон Керрі у розмові з міністром закордонних справ Туреччини Мевлютом Чавушоглу наголосив на «абсолютній підтримці» Сполучених Штатами уряду в Анкарі.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель та генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ теж закликали до «повної поваги демократичних інститутів в Туреччині та конституції».

Президент України Петро Порошенко заявив, що стурбований ситуацією, яка відбувається в Туреччині. «Базові принципи демократії повинні поважатися. Україна підтримує демократично обраного президента і уряд Турецької Республіки», – зазначив Порошенко.

Про загострення ситуації в Туреччині та бойові дії стало відомо пізно ввечері 15 липня. За попередніми даними, окремі військові вчинили спробу повалити чинну владу в країні. Пізніше різні військові офіцери, які очолюють спецназ та військові підрозділи, у телезверненнях висловили підтримку урядові. Зокрема, це зробив і голова головної політичної опозиційної групи Туреччини.

Державне телебачення повідомило незабаром від імені заколотників, що оголошено воєнний стан і комендантську годину.

Одним з перших кроків з боку військових стало перекриття обох мостів у Стамбулі, що з'єднують через Босфор європейський континент з Азією. Пізніше були закриті всі вхідні і вихідні рейси із зайнятого змовниками міжнародного аеропорту Стамбула. Там розмістили танки.

Стамбул, 16 липня 2016 року
Стамбул, 16 липня 2016 року

XS
SM
MD
LG