Українська влада не готується до виборів, бо це неможливо в умовах воєнного стану. Про це у коментарі Радіо Свобода (проєкту «Свобода. Ранок») заявив радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин.
«Ми не готуємось до проведення виборів, бо вибори у воєнний час неможливі, згідно з Конституцією, чинним законодавством та здоровим глуздом через безпекові виклики», – сказав Литвин.
30 березня видання The Economist з посиланням на урядові джерела написало, що президент України Володимир Зеленський минулого тижня провів нараду, на якій нібито дав доручення готуватися до виборів після повного припинення вогню, яке, як вважають американці, вони зможуть запровадити до кінця квітня.
Видання стверджує, що перше підтвердження може з’явитися напередодні або 5 травня – крайній термін парламентського голосування щодо продовження воєнного стану, який закінчується 8 травня.
Скасування воєнного стану є необхідним першим етапом для початку виборчого процесу. Джерела не мають спільного погляду на точні терміни, але більшість каже, що Зеленський націлений на літо.
Закон вимагає щонайменше 60 днів для передвиборчої кампанії, тому найранішою можливістю буде початок липня. Але деякі джерела кажуть, що кампанія мала б тривати три місяці – скільки часу потрібно виборчим органам для відновлення списків виборців.
Раніше президент України Володимир Зеленський заявляв,що після закінчення війни буде знято воєнний стан і після зняття воєнного стану вибори будуть проходити, згідно з українським законодавством.
Попри те, що формально президентські повноваження Володимира Зеленського мали закінчитися в травні 2024 року, Україна не змогла провести вибори, оскільки в ній після початку в лютому 2022 року повномасштабного вторгнення РФ діє воєнний стан. Неможливість проведення виборів за таких умов закріплена в українському законодавстві, щодо цього також є згода серед провідних політичних сил, включно із опозиційними до Зеленського.
Останні тижні відзначилися активними зусиллями щодо можливого припинення вогню в Україні. Минулого тижня тижня в Ер-Ріяді відбулося кілька раундів окремих переговорів за участю представників США, України та Росії. Коментуючи ці переговори, президент США Дональд Трамп заявив про «великий прогрес». Але сторони звинувачують одна одну в порушенні мораторію на удари по енергетичній інфраструктурі.
Форум