Доступність посилання

Румунські опозиційні політики привітали коментарі Венса про скасування виборів


Віцепрезидент США Джей Ді Венс і його дружина Уша Венс прибувають на 61-шу Мюнхенську конференцію з безпеки, Німеччина, 14 лютого 2025 року
Віцепрезидент США Джей Ді Венс і його дружина Уша Венс прибувають на 61-шу Мюнхенську конференцію з безпеки, Німеччина, 14 лютого 2025 року

Румунські опозиційні політики привітали коментарі віцепрезидента США Джей Ді Венса, в яких він поставив під сумнів скасування президентських виборів у країні після звинувачень у втручанні Росії.

Виступаючи на Мюнхенській конференції з безпеки 14 лютого, Венс заявив, що Румунія скасувала вибори на підставі «непереконливих підозр розвідувального агентства і величезного тиску з боку своїх сусідів».

6 грудня Конституційний суд скасував перший тур президентських виборів у Румунії. Згідно зі повідомленням румунської розвідки, іноземні діячі маніпулювали платформами соціальних мереж, особливо TikTok, щоб просувати ультраправого, проросійського кандидата Келіна Джорджеску.

За даними розвідки, ця кампанія, ймовірно, була організована Росією, яка заперечує втручання.

Президентка реформістської опозиційної партії «Союз порятунку Румунії» (USR) Єлена Ласконі, яка мала зустрітися з Джорджеску в другому турі виборів, перш ніж їх скасували, сказала, що коментарі Венса «підтверджують те, що ми з моїми колегами так довго говорили: життєво важливо пояснити, чому вибори були скасовані».

«Те, що зараз говорить Джей Ді Венс, показує, що Румунія не пояснила ні своїм зовнішнім партнерам, ні навіть своїм стратегічним партнерам, що сталося в грудні минулого року», – сказала Ласконі.

Вона засудила рішення Конституційного суду, назвавши його незаконним і аморальним.

Хоча Джорджеску, який критикує НАТО і виступає проти підтримки Румунією України, не коментував промову Венса, він зробив кілька репостів у X, які містили уривки або коментарі до промови Венса.

Анулювання результатів голосування загострило глибокі розбіжності в румунській політиці. Президент Румунії Клаус Йоганніс 10 лютого заявив, що йде у відставку зі своєї посади на тлі спроб опозиції домогтися його імпічменту після того, як він залишився при владі після скасування виборів Конституційним судом.

Нові президентські вибори заплановані на 4 травня, можливий другий тур – на 18 травня.

Ласконі заявила, що зараз країні необхідно вжити «конкретних заходів», щоб гарантувати безпеку виборів у травні.

Стосовно запланованого голосування президент ультраправого «Альянсу за єдність румунів» (AUR) Джордже Сіміон, який посів четверте місце в першому турі, висловив упевненість у тому, що «вибори в Румунії відновляться, як це природно, починаючи з другого туру».

У відповідь на виступ Венса Сіміон сказав, що «ми організуємо в найближчий період, від петицій до мітингів, усі необхідні, демократичні, мирні інструменти, щоб поставити румунський народ і його волю на перше місце».

Сіміон разом із парламентаріями від AUR 10 січня подав позов до Конституційного суду про перегляд рішення щодо виборів. Його партія очолює протести проти цього рішення з грудня.

У своїй промові на Мюнхенській конференції Венс дорікнув Румунії через скасування виборів.

«Ви можете вважати, що це неправильно, що Росія купує рекламу в соціальних мережах, щоб вплинути на ваші вибори. Ми так вважаємо. Ви можете засуджувати це навіть на світовій арені, – сказав Венс. ­– Але якщо вашу демократію можна знищити кількома сотнями тисяч доларів цифрової реклами з іншої країни, тоді вона є не дуже сильною».

Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку, який підтримав рішення Конституційного суду про скасування виборів, заявив у X, що «Румунія залишається захисником демократичних цінностей, які Європа поділяє зі США. Усі органи влади Румунії віддані організації вільних і справедливих виборів, розширюючи можливості громадян і гарантуючи свободу голосування».

Форум

XS
SM
MD
LG