Президент США Дональд Трамп закликав лідера Китаю Сі Цзіньпіна особисто зустрітися з протестувальниками в Гонконзі, щоб домогтися завершення кризи.
Заява Трампа пролунала 15 серпня, коли влада в Пекіні, державні засоби інформації та прокитайські лідери в Гонконзі заявили, що Китай готовий «швидко приборкати заворушення» і не буде «сидіти склавши руки і дивитися», як криза стає «некерованою».
Трамп сказав журналістам, що «готовий закластися, що якщо він (голова КНР Сі Цзіньпін – ред.) сяде з протестувальниками... він розбереться з цим за 15 хвилин». Однак, додав президент США, «я знаю, що це не та річ, яку він робить».
Трамп також заявив, що незабаром обговорить із Сі кризу в Гонкозі, а також торговельний спір між двома країнами.
Китайська держава 16 серпня заявила, що розв’язання кризи в Гонконзі «не буде повторенням» подій 1989 року на площі Тяньаньмень у Пекіні. Тоді, 4 червня 1989 року, сили безпеки Китаю жорстоко придушили протести з вимогою демократизації країни, вбивши сотні мітингувальників.
Гонконг ніколи не був незалежною державою. У різний час він перебував під суверенітетом Китаю, Великої Британії, Японії. У 1997 році Гонконг перейшов під юрисдикцію Китаю. У той же час Гонконг до 2047 року зберігає значну автономію і формально може незалежно обирати керівника.
В останні місяці тут відбуваються масові виступи міського населення проти зростання впливу Пекіна. Акції протесту переростають у сутички з поліцією. Сепаратистськи налаштовані гонконгці вже домоглися від міської адміністрації скасування закону про екстрадицію правопорушників у розпорядження центральних правоохоронних органів Китаю.
Уряд Китаю критикував демонстрантів, називаючи їхні дії «близькими до терористичних».