Тисячі людей вийшли на вулиці столиці Чорногорії, Подгориці, 5 січня, через недостатню, на їх думку, реакцію уряду на масову стрілянину 1 січня, яка забрала життя 12 людей, пише балканська служба Радіо Свобода.
Демонстранти закликали міністра внутрішніх справ Данила Шарановича і віцепремʼєр-міністра, відповідального за безпеку, Алексу Бечича піти у відставку.
Також у Цетинє, на місці трагедії, близько 2 000 жителів зібралися на 12 хвилин мовчання о 17:26 – саме в той час, коли 1 січня в барі було вбито перших чотирьох людей.
Масова стрілянина в місті Цетинє на Новий рік, спричинена бійкою в місцевому барі, забрала життя 12 людей, у тому числі двох дітей. Місто з населенням близько 13 000 осіб розташоване приблизно за 34 кілометри на захід від столиці Чорногорії.
Поліція повідомила, що підозрюваний Ацо Мартинович намагався покінчити життя самогубством і помер під час транспортування до лікарні.
Раніше у Мартиновича конфіскували нелегальну зброю у 2022 році, а наприкінці 2024 року він був засуджений до тримісячного тюремного увʼязнення, яке він оскаржив в апеляції.
Поліція ще не встановила особи загиблих, але вважається, що це були родичі і друзі Мартиновича.
У відповідь на стрілянину уряд 3 січня оголосив про низку нових заходів з контролю за обігом зброї. Закон, про який оголосив премʼєр-міністр Мілойко Спаїч, передбачає перевірку існуючих ліцензій на зброю та суворі покарання для тих, хто не здасть нелегальну зброю протягом двомісячного періоду.
Спаїч також повідомив, що будуть перевірені мисливські клуби, а влада створить анонімну гарячу лінію, на яку громадяни зможуть за винагороду повідомляти про незаконне володіння зброєю.
Відповідаючи на запитання про реакцію поліції, Спаїч сказав, що всі вбивства сталися протягом 20 хвилин у пʼяти місцях. За його словами, поліція дізналася про злочини лише після того, як була вбита восьма жертва. З моменту смерті останньої жертви до того, як було знайдено Мартиновича, минуло пʼять з половиною годин.
Чорногорія має один з найвищих показників володіння зброєю в Європі. За даними швейцарської організації Small Arms Survey, в країні, де проживає трохи більше 620 000 людей, налічується близько 245 000 одиниць вогнепальної зброї. Згідно з даними поліції за 2022 рік, наданими балканській службі Радіо Свобода, в Чорногорії налічується понад 100 000 одиниць легальної зброї, тоді як нелегальна вогнепальна зброя, за оцінками, становить від 40 000 до 80 000 одиниць.
Форум