Державний секретар США Марко Рубіо 29 квітня попередив, що якщо Росія й Україна не висунуть «конкретні пропозиції» щодо припинення війни, Сполучені Штати Америки відмовляться від ролі посередника.
Речниця Державного департаменту Теммі Брюс процитувала Рубіо, який сказав, що настав час, коли «обидві сторони повинні надати конкретні пропозиції щодо того, як припинити цей конфлікт».
Пізніше на засіданні Ради безпеки ООН американський дипломат Джон Келлі звинуватив Росію у продовженні кровопролиття, заявивши, що вона завдала масштабних ударів, «що призвели до непотрібних втрат, зокрема серед мирних жителів».
«Зараз Росія має чудову можливість досягти міцного миру», – сказав Келлі, додавши, що тягар припинення війни лежить на Росії й Україні.
«Лідери обох цих країн повинні вирішити, чи можливий мир. Якщо обидві сторони готові припинити війну, Сполучені Штати повністю підтримають їхній шлях до тривалого миру», – додав він.
Президент Дональд Трамп заявив в інтерв’ю ABC 29 квітня, що, на його думку, російський лідер Володимир Путін хоче припинення війни. Трамп відповів: «Я думаю, що так», коли в інтерв’ю його запитали, чи вважає він, що Путін хоче укласти мир.
28 квітня Путін заявив про оголошення триденного припинення вогню з 8 по 10 травня на честь 80-ї річниці перемоги у Другій світовій війні.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що не треба чекати до річниці для припинення вогню, і закликав до «негайного, повного і безумовного» 30-денного перемир’я.
Трамп і його посланці тиснуть на Україну, щоб вона погодилася на припинення вогню. Водночас Трамп закликає Росію припинити удари по Україні. В інтерв’ю ABC Трамп сказав, що «він був невдоволений, коли побачив, як Путін обстрілює ракетами кілька міст».
За повідомленнями ЗМІ, президент США запропонував офіційно визнати Крим російським (анексію українського півострова відкинув майже весь світ) на додаток до обміну територіями.
Зеленський рішуче виступає проти офіційного міжнародного визнання російської юрисдикції над Кримом.
«Ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася справедливо – без жодної винагороди для Путіна, особливо без землі», – сказав Зеленський 29 квітня під час відеоконференції на саміті, організованому Польщею.
У Раді безпеки ООН Франція і Велика Британія високо оцінили посередництво США, водночас критикуючи Росію, яка пізно ввечері 29 квітня здійснила ще одну атаку безпілотників, уразивши міста Дніпро і Харків.
Жан-Ноель Барро, міністр Франції у справах Європи, заявив, що Київ продемонстрував добру волю, і назвав Путіна єдиною перешкодою для припинення вогню.
Посол Росії в ООН Василь Небензя відкинув звинувачення в тому, що російські війська атакували цивільне населення, і звинуватив Київ у відхиленні мирних пропозицій США й атаках на російських цивільних.
Мар’яна Беца, заступниця міністра закордонних справ України, заявила Раді безпеки, що Росія хоче капітуляції України, а Київ не може погодитися на мир за будь-яку ціну. Вона сказала, що Україна ніколи не визнає жодних своїх тимчасово окупованих територій, зокрема Крим, російськими.
Форум