Служба безпеки України затримала посадовців українського холдингу за допомогу Росії в обході санкцій із використанням «тіньового флоту» – про це відомство заявило 10 січня.
За повідомленням, йдеться про представників менеджменту неназваного холдингу та їхніх спільників, які допомагали обходити санкції на експорт російських енергоносіїв.
«За матеріалами справи, протягом 2023-2024 років фігуранти брали участь у будівництві в Ростовській області Росії припортового заводу з виробництва скрапленого газу. Виготовлену на цьому підприємстві продукцію завантажували на танкери «тіньового флоту РФ» і приховано продавали у різних частинах світу», – йдеться в повідомленні.
За даними слідства, більшу частину прибутків, одержаних від цієї діяльності, Москва використовувала для фінансування війни в Україні.
Читайте також: Зеленський на «Рамштайні» закликав до посилення санкцій проти РФ, щоб «перекрити грошові потоки Путіна»
Відомство додає, що затримало розробника обладнання та інженера-проєктувальника холдингу, які брали участь у будівництві російського заводу. СБУ стверджує, що обидва фігуранти розробляли всю проєктну документацію заводу та його технологічних потужностей.
Готові розробки переправляли замовникам у Росії через співвласника української компанії, який перебуває на тимчасово окупованій частині території Донецької області:
«За матеріалами справи, він володіє 5-ма компаніями у місті Шахти Ростовської області РФ, які постачають обладнання на АЗС підсанкційних корпорацій «Газпром» та «Лукойл». Крім того, на Полтавщині затримано його спільника, який має власну мережу автозаправних станцій на тимчасово захопленій частині території на сході України і заправляє військову техніку окупантів».
Читайте також: Reuters: найбільші порти на сході Китаю закрили вхід для танкерів «тіньового флоту» Росії
Трьом затриманим повідомили про підозру в пособництві державі-агресору, вони перебувають під вартою. Їм загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна в разі визнання винними.
Крім того, СБУ дала таку ж кваліфікацію діям співвласника холдингу та директорки мережі АЗС, які перебувають за межами підконтрольної Україні території.
Імен фігурантів правоохоронці не називають, їхня позиція щодо звинувачень невідома.
Європейський союз у грудні 2024 року погрожував запровадити додатковий пакет санкцій проти так званого «тіньового флоту» Росії після чергового пошкодження електрокабелю в Балтійському морі та затримання нафтового танкера владою Фінляндії. Зокрема, блок наголосив, що судна «тіньового флоту» загрожують безпеці та довкіллю, одночасно фінансуючи військовий бюджет Росії.
Форум