Доступність посилання

ТОП новини

Український саміт миру стартує 15 червня в Швейцарії


Саміт пройде на курорті Бюргеншток у кантоні Люцерн
Саміт пройде на курорті Бюргеншток у кантоні Люцерн

Світові лідери збираються 15 червня в Швейцарії на саміт, метою якого є чинити тиск на Росію, щоб вона припинила війну в Україні.

В українському саміті миру візьмуть участь 100 делегацій, зокрема 57 голів держав і урядів з усього світу, 15 червня його відкриватиме президентка Швейцарії Віола Амгерд, повідомила напередодні пресслужба уряду Швейцарії.

Перед початком саміту президентка проведе двосторонні переговори з президентом України Володимиром Зеленським. Сам саміт розпочнеться з прибуттям державних гостей рано вранці в суботу і триватиме до другої половини дня в неділю.

Саміт пройде на курорті Бюргеншток у кантоні Люцерн. Швейцарія з ініціативи Києва організувала ці міжнародні збори, щоб обговорити шляхи протистояння російській агресії і досягнення миру в Україні.

Читайте також: Перед самітом у Швейцарії Китай проштовхує свій мирний план – Reuters

«Метою цього саміту є стимулювання майбутнього мирного процесу і визначення практичних елементів і кроків на шляху до такого процесу. Організовуючи цей саміт, Швейцарія надає платформу для дискусії, де всі присутні держави можуть висловити свої ідеї та бачення справедливого і тривалого миру в Україні», – йдеться у повідомленні швейцарського уряду.

Зазначається, що на конференції обговорюватиметься ядерна безпека, продовольча безпека і гуманітарний вимір (повернення українських дітей, вивезених до Росії, обмін військовополоненими), а також викладення бачення наступних кроків, до яких буде залучена Росія.

Швейцарія, яка прийняла саміт за дорученням президента України Володимира Зеленського, хоче прокласти шлях для майбутнього мирного процесу за участю Росії.

На саміті очікують присутності голів таких держав як Франція, Німеччина, Велика Британія, Польща, Японія, Канада, а також низки країн Африки й Латинської Америки. Президент США Джо Байден не приїде на захід – країну представлятимуть віцепрезидентка Камала Гарріс і радник президента з національної безпеки Джейк Салліван.

11 червня кілька дипломатів країн ЄС, знайомих із перебігом підготовки мирного саміту в Швейцарії, але не вповноважених давати офіційні коментарі ЗМІ, на умовах анонімності повідомили Радіо Свобода, що кількість країн і організацій, що підтвердили свою участь у саміті миру в Швейцарії, знизилася з 93 до 78.

Співбесідники не називали країни, які передумали брати участь, утім, один із дипломатів не виключив, що їхній список може поповнитися.

Москва, яку не запросили на цю конференцію, відкинула цю зустріч як безперспективну. Китай, який має тісні зв’язки з Росією, заявив, що не поїде на конференцію, оскільки вона не відповідає вимогам Пекіна, зокрема щодо участі Росії.

Як повідомило днями агентство Reuters із посиланням на 10 дипломатів, Китай, пропускаючи саміт миру, лобіює в урядах свій альтернативний мирний план.

За день до конференції, 14 червня, російський президент Володимир Путін заявив, що Москва припинить вогонь і буде готова розпочати мирні переговори, коли Україна повністю виведе війська з Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей і заявить про відмову вступити до НАТО. Також, за його словами, Захід має скасувати санкції проти Москви.

У МЗС України заявили, що «всі озвучені Путіним ультиматуми вже багато разів лунали з Москви і спрямовані на те, щоби ввести в оману міжнародну спільноту». Українські дипломати зауважили, що показовим є час проголошення заяви Путіна, адже, «закидаючи такі сигнали в інформаційний простір напередодні Саміту миру в Швейцарії, Путін переслідує тільки одну мету: завадити участі лідерів і країн в цьому саміті».

Читайте також: «Досягнення миру вимагає участі й діалогу усіх сторін» – проєкт комюніке саміту миру

Форум

XS
SM
MD
LG