Доступність посилання

ТОП новини

WSJ: Пригожин планував захопити Шойгу і Герасимова, але про це дізналася ФСБ


Міністра оборони Росії Сергія Шойгу і начальника російського Генштабу Валерія Герасимова планували захопити під час їхнього відвідування південного регіону РФ, що межує з Україною, але коли саме – не уточнюється
Міністра оборони Росії Сергія Шойгу і начальника російського Генштабу Валерія Герасимова планували захопити під час їхнього відвідування південного регіону РФ, що межує з Україною, але коли саме – не уточнюється

Голова ПВК «Вагнер» Євген Пригожин під час свого заколоту планував захопити міністра оборони Росії Сергія Шойгу і начальника російського Генштабу Валерія Герасимова під час їхнього відвідування південного регіону РФ, що межує з Україною, написало 28 червня видання The Wall Street Journal із посиланням на неназваних представників країн Заходу.

Як стверджує видання, Пригожину довелося змінювати плани й імпровізувати, оскільки про його задум дізналася ФСБ. У результаті він почав заколот раніше, ніж планувалося, що, можливо, стало одним із факторів його провалу.

Стверджується, що ФСБ дізналася про план захопити Шойгу і Герасимова за два дні до його ймовірної реалізації. Точні дати не називають. Пригожин розпочав свій виступ, названий ним «маршем справедливості», увечері 23 червня, заявивши того ж дня, що Шойгу та Герасимов «втекли» з Ростова. Чи були вони дійсно цього дня в Ростові-на-Дону, і коли саме Пригожин мав намір їх захопити, достеменно невідомо.

Вранці наступного дня загони ПВК «Вагнер» узяли будівлю штабу Південного військового округу в Ростові під контроль. При цьому там був заступник міністра оборони Юнус-Бек Євкуров, який, як стверджує Олександр Лукашенко, сприяв переговорам між ним і Пригожиним.

Як пише WSJ, західні спецслужби також заздалегідь знали про плани Пригожина із супутникових знімків і перехоплень електронних повідомлень, причому вважали, що заколот мав добрі шанси на успіх, якби йшов за планом.

За даними західних розвідок, деякі командири регулярних військ РФ могли бути частиною змови. Після The New York Times, WSJ пише, що Пригожин міг поділитися своїми планами з генералом Сергієм Суровікіним. Однак невідомо, чи підтримав Суровікін Пригожина чи, навпаки, передав інформацію до ФСБ. Після початку заколоту генерал публічно його засудив. З того часу він не коментував події, поширюються різні чутки про його місце перебування.

Раніше американські ЗМІ писали, що розвідка США знала про плани щодо підготовки Пригожиним заколоту ПВК «Вагнер», але, ймовірно, не знала точної дати виступу. Питання про те, наскільки заколот, хоч і невдалий, похитнув владу президента Росії Володимира Путіна, західні аналітики поки що вивчають.

Пригожин протягом останніх місяців різко критикував Шойгу й Герасимова, звинувачуючи їх у бездарному веденні війни проти України. Їхня відставка була однією з офіційних вимог «маршу справедливості», при якому колони ПВК «Вагнер» зайняли Ростов-на-Дону і пройшли сотні кілометрів на шляху до Москви майже без опору.

Ні Шойгу, ні Герасимов не коментували події, пов’язані з заколотом. Герасимов взагалі не з’являвся публіці після початку.

Нинішні й колишні офіційні особи США заявили, що Пригожин не підняв би заколот, якби не вірив, що інші особи, які перебувають при владі, прийдуть йому на допомогу, писала The New York Times.

Представник Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи публікацію цього видання про Суровікіна, зазначив, що навколо заколоту буде багато різних спекуляцій. «Я думаю, що це один із таких прикладів», – сказав Пєсков журналістам.

XS
SM
MD
LG