Доступність посилання

Ілларіон Павлюк та Лариса Денисенко вийшли з ПЕН-клубу через рішення щодо Юрія Винничука


«Я вважаю, що правозахисна роль ПЕН це об’єднувати майстрів слова для захисту прав людини. І що це важливіше, ніж об’єднуватися й захищати одне одного» – Павлюк
«Я вважаю, що правозахисна роль ПЕН це об’єднувати майстрів слова для захисту прав людини. І що це важливіше, ніж об’єднуватися й захищати одне одного» – Павлюк

Український письменник Ілларіон Павлюк заявив про вихід із Українського ПЕН-клубу після того, як організація вирішила залишити в своїх лавах Юрія Винничука. Про це він повідомив у фейсбуці, зазначивши, що не бачить сенсу залишатися членом об’єднання після такого рішення.

«Я вважаю, що правозахисна роль ПЕН це об’єднувати майстрів слова для захисту прав людини. І що це важливіше, ніж об’єднуватися й захищати одне одного. Але я в меншості. ПЕН прийняв рішення, яке більше пасувало би профспілці. Що теж може бути, чому ні. Просто я вступав не в профспілку», – йдеться у дописі.

Після нього про вихід із ПЕН-клубу заявила і письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко. Вона зазначила, що організація обʼєднує низку видатних діячів культури, науки та волонтерського руху, але вона не може залишитися через «знецінення голосів жінок».

«Мій вчинок можна сприймати як егоїстичний, але я ціную свою особисту репутацію. Я працюю з темою захисту прав жінок, недопустимістю сексуалізованого насилля. В комунікації листуванням серед членок і членів організації я побачила не лише неприйнятну форму, а і знецінення голосів жінок, особливо жінок молодих, демонстрацію дивовижної привілейованої глухоти, насолодження від своєї свободи, розкутості, свободи висловлень, слова і заперечення вразливості і болі інших», – написала Денисенко.

Президент Українського ПЕН, письменник і журналіст Володимир Єрмоленко зазначив, що він і більшість членів Виконавчої ради ухвалювали інше рішення, але ПЕН – це демократична спільнота.

Він зауважив, що це рішення виявило важливу ціннісну дилему: абсолютна свобода творчості проти відповідальності та чутливості до болю інших. На його думку, обидві позиції можуть мати ризики, але водночас відкривають простір для пошуку балансу між свободою слова й етичними межами.

«Дискусія всередині ПЕН була часом дуже емоційною, але, як на мене, усі сторони спиралися на своє розуміння цінностей. Можливо, часом показуючи певну нечутливість до ціннісних нюансів іншої сторони. Для мене особисто це важливий досвід. Він також показує, що демократія – річ дуже складна, часозатратна, але все ж дуже важлива», – наголосив Єрмоленко.

27 березня Загальні збори ПЕН не підтримали виключення письменника Юрія Винничука з організації через його колонку «Була колись розпусна епоха», у якій він відреагував на домагання до жінок з боку викладача Львівського національного університету Йосипа Лося.

У колонці Винничука йдеться, що в часи його молодості сексуальні домагання вважалися нормою, а статевий акт із «п’яною, майже непритомною дівчиною» не розцінювався як зґвалтування.

Український ПЕН-клуб 7 березня повідомив, що його Виконавча рада вирішила виключити Юрія Винничука зі складу.

Після критики Винничук відкинув звинувачення в захисті домагань, заявивши, що лише констатував факти. Скріншоти його допису у фейсбуці наводить видання NV – він зробив його приватним.


Форум

XS
SM
MD
LG