Доступність посилання

Лідер боснійських сербів Додік заявив про приїзд до Москви після того, як суд попросив про його арешт


Президент Республіки Сербської Мілорад Додік (архівне фото)
Президент Республіки Сербської Мілорад Додік (архівне фото)

Лідер боснійських сербів Мілорад Додік 31 березня оголосив, що прибув до Москви після того, як суд Боснії і Герцеговини звернувся із запитом про міжнародний ордер на його арешт за звинуваченнями в порушенні конституції балканської країни.

Додік опублікував у соцмережі відео, на якому він стоїть перед могилою Невідомого солдата біля стіни Кремля.

«Щоразу, коли я тут, я починаю візит із відвідування могили Невідомого солдата, щоб віддати шану 28 мільйонам росіян, які загинули у Другій світовій війні», – сказав Додік у відео, опублікованому на X.

Він не уточнив програми свого візиту, але сказав, що «знову буде тут 9 травня на запрошення президента РФ Володимира Путіна, щоб відзначити 80-ту річницю перемоги над фашизмом».

Читайте також: ЄС збільшить чисельність своїх сил у Боснії на тлі напруженості між урядом і сербським утворенням

Додік, який є президентом Республіки Сербської, зараз перебуває під санкціями США і Великої Британії за дії, які, за словами західних урядів, спрямовані на відокремлення Республіки Сербської від Боснії.

Суд Боснії і Герцеговини 27 березня запросив міжнародний ордер на арешт Додіка після того, як він не відреагував на виклик Генеральної прокуратури за підозрою у вчиненні кримінального злочину: посягання на конституційний лад Боснії. Суд вдався до такого кроку після того, як 18 березня видав національний ордер на арешт.

Додік у відео заявив про страждання росіян і сербів під час розгрому фашизму.

Читайте також: Центр геноциду в Сребрениці закривається «з міркувань безпеки» після засудження Додіка

«Дехто намагається переглянути історію. Це зробити неможливо, але ті, хто цього хочуть, відверто намагаються спотворити історичні факти, – сказав він. – Але історичний факт про страждання російського, сербського і єврейського народу під час Другої світової війни змінити просто неможливо».

Додік також високо оцінив Путіна, з яким він зустрічався кілька разів від початку російського широкомасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року і якого він назвав «історичним лідером російського народу».

Він додав, що Путін привітав «іншого колегу, який важливий для нього в боротьбі з глобалістською елітою, і це президент [США] [Дональд] Трамп».

Боснійський суд запросив міжнародний ордер на арешт Додіка і Ненада Стевандіча, спікера парламенту Республіки Сербської, за підозрою в тому самому злочині – посяганні на конституційний лад Боснії.

Додік анонсував свій приїзд до Москви 29 березня, але подробиць не повідомляв.

У середині березня Республіка Сербська ухвалила проєкт нової конституції, яка передбачала визначення сербського утворення як держави сербського народу, надання йому права на самовизначення і створення власної армії.

Ці положення прямо суперечили б конституції Боснії і Дейтонським мирним угодам, згідно з якими Республіка Сербська є одним із двох утворень Боснії.

Протягом свого перебування на посаді президента Республіки Сербської Додік стикався з критикою за авторитарні тенденції і підрив демократичних інститутів.

Прихильники стверджують, що він приніс стабільність і розвиток утворенню, тоді як противники заявляють, що його керівництво поглибило розбіжності між етнічними громадами країни і підірвало інституційну цілісність держави.

Форум

XS
SM
MD
LG