Тимчасового повіреного у справах Молдови в Росії Олександра Кетрару 12 серпня викликали в МЗС РФ, де йому заявили про «серйозну занепокоєність» Москви у зв’язку з повідомленнями російських і молдовських ЗМІ про можливе базування винищувачів F-16 на території Молдови.
«Літаки базуватимуться на аеродромах у Молдові і здійснюватимуть із них вильоти для бомбардувань території Росії», – йдеться у повідомленні російського Міністерства закордонних справ.
Співробітники російського МЗС також заявили Кетрару про «продовження мілітаризації» Молдови у зв’язку з проведенням військових навчань із країнами НАТО.
МЗС Росії закликало владу Молдови дотримуватися нейтрального статусу і «не робити кроків, які можуть сприяти ескалації української кризи».
У Кишиневі заявили, що не мали наміру розміщувати у себе українські літаки. МЗС країни заявило, що Москва «отримує інформацію з фейкових новин з інтернет-середовища».
У повідомленні молдовського МЗС йдеться про те, що країна продовжить дотримуватися нейтралітету. У тексті наголошується, що єдиною країною, яка «незаконно зберігає війська і боєприпаси на території Республіки Молдова без згоди влади, є Російська Федерація». Мається на увазі російський військовий контингент у сепаратистському регіоні Молдови Придністров’ї. Москва називає його миротворчим контингентом і заявляє, що присутність військових передбачена міжнародними угодами.
31 липня про те, що до України прибули перші довгоочікувані винищувачі F-16, повідомив Bloomberg. За інформацією власних джерел агентства, йдеться про «невелику кількість». The Times пізніше написав, що літаків – шість, і вони надійшли від Нідерландів. Ні Україна, ні США чи країни ЄС, які передають F-16 (крім Нідерландів, це ще Бельгія, Данія і Норвегія), офіційних підтверджень щодо кількості літаків не надавали.
Перші винищувачі F-16, що прибули до України, показали під час урочистостей до Дня Повітряних сил ЗСУ 4 серпня.
Раніше речник Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи повідомлення ЗМІ про те, що перші винищувачі вже прибули до України, заявив, що F-16 будуть збиті і сказав, що «ніякого істотного впливу на розвиток подій на фронті ці поставки не матимуть».
Влада України від початку повномасштабного вторгнення Росії просила Захід надати сучасні винищувачі F-16. У 2023 році кілька країн за згодою США ухвалили рішення передати Києву такі літаки.
Форум