Європейський союз заявив, що відправить додаткові миротворчі сили до Боснії і Герцеговини в той час, як продовжує зростати напруженість між центральним урядом і лідерами сербського утворення балканської країни, Республіки Сербської.
Сили Європейського союзу (EUFOR) 7 березня заявили, що «тимчасово збільшать чисельність» своїх миротворчих формувань у західнобалканській країні, хоча не назвали конкретних цифр.
«Це проактивний захід, спрямований на допомогу Боснії та Герцеговині в інтересах усіх громадян», – йдеться в заяві EUFOR, де додали, що залишаються «неупередженою» силою.
«Найближчими днями громадськість може помітити збільшення присутності EUFOR», – йдеться в повідомленні. Там також вказано, що такі дії «прямо пов’язані з завданням підтримки влади Боснії та Герцеговини для гарантування безпеки».
EUFOR має близько 1500 військовослужбовців у складі багатонаціонального батальйону, який базується в Сараєві, і включає війська з Австрії, Греції, Угорщини, Італії, Молдови, Північної Македонії, Румунії й Туреччини.
Це оголошення було зроблено після того, як Конституційний суд країни 7 березня заблокував рішення законодавців Республіки Сербської від 28 лютого про заборону діяльності правоохоронних і судових органів державного рівня в регіоні.
Суд визнав цей крок неконституційним, запровадивши тимчасове його блокування, але заявив, що планує заблокувати цей крок назавжди, коли завершить повний розгляд.
Лідери в Сараєві й західні прихильники Боснії звинуватили лідерів етнічних сербів у тому, що вони прагнуть відділення від Боснії, хоча ті заперечували такі звинувачення.
До посилення напруженості призвели також інші події в останні місяці.
Суд у Сараєві засудив лідера боснійських сербів Мілорада Додіка до року в’язниці й заборонив йому займатися політикою на шість років за непокору рішенням міжнародного представника з питань миру.
Дружній до Росії Додік, який відкинув звинувачення, перебуває під санкціями США і Великої Британії за дії, які, за словами західних урядів, спрямовані на відокремлення Республіки Сербської від Боснії.
Тим часом, ЄС 4 березня засудив ухвалення Республікою Сербською закону про «іноземних агентів», схожого на російське законодавство, звинувативши тамтешню владу в підриві «конституційного і правового порядку Боснії й Герцеговини», йдеться у коментарях, надісланих Радіо Свобода.
Держсекретар США Марко Рубіо 7 березня засудив нещодавні дії Додіка, назвавши їх загрозою для «безпеки й стабільності» в регіоні.
«Ми закликаємо наших партнерів у регіоні приєднатися до нас у протидії цій небезпечній і дестабілізуючій поведінці», – зазначив Рубіо, додавши, що Вашингтон «заохочує політичних лідерів Боснії та Герцеговини брати участь у конструктивному і відповідальному діалозі».
Система правління в Боснії і Герцеговині, країні з населенням близько 3,1 мільйона людей, є однією з найскладніших у світі.
Після Дейтонської мирної угоди, яка була підписана в 1995 році і поклала край війні в Боснії, країна складається з Боснійсько-хорватської федерації і Республіки Сербської і має слабкий центральний уряд.
У той час як Республіка Сербська може ухвалювати закони про внутрішні справи, державні закони й установи залишаються вищими відповідно до конституції.
Форум