Лідер боснійських сербів Мілорад Додік зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним під час свого раптового візиту до Москви у той час, як боснійські законодавці попередили, що це ставить під загрозу прагнення Боснії і Герцеговини до ЄС.
Додік, який залишив Боснію, незважаючи на те, що щодо нього є міжнародний ордер на арешт за звинуваченнями в порушенні конституції балканської країни, 1 квітня опублікував у соцмережах відео, на якому він стоїть перед могилою Невідомого солдата біля стіни Кремля.
Він не повідомив програми свого візиту, але сказав, що «знову буде тут 9 травня на запрошення президента Російської Федерації Володимира Путіна, щоб відзначити 80-річчя перемоги над фашизмом».
Читайте також: ЄС збільшить чисельність своїх сил у Боснії на тлі напруженості між урядом і сербським утворенням
Через кілька годин Додік заявив у соцмережі X, що у нього була «26-та зустріч» з президентом Росії, підкресливши, що «Путін знає деталі, загальну ситуацію, яка відбувається» в Республіці Сербській і «цікавиться всім», що хвилює пересічних жителів утворення.
Заява Додіка супроводжувалася відео, на якому видно, як він потискає руку Путіну перед переговорами.
«Росія є дуже важливою країною для Республіки Сербської в Раді безпеки [ООН], і вона завжди була об’єктивною. Росія є гарантом мирної угоди, і Путін сказав це на зустрічі», – заявив Додік, додавши, що Росія виступатиме за припинення роботи міжнародних інституцій у Республіці Сербській.
Додік, який є президентом Республіки Сербської, зараз перебуває під санкціями США і Великої Британії за дії, які, за словами західних урядів, спрямовані на відокремлення Республіки Сербської від Боснії.
Суд Боснії і Герцеговини 27 березня запросив міжнародний ордер на арешт Додіка після того, як він не відреагував на виклик Генеральної прокуратури за підозрою у вчиненні кримінального злочину: посягання на конституційний лад Боснії. Суд вдався до такого кроку після того, як 18 березня видав національний ордер на арешт.
Міністр закордонних справ Боснії Елемдін Конакович після зустрічі з генеральним секретарем ОБСЄ Ферідуном Сінірліоглу 1 квітня попередив, що дії Додіка «порушують інтереси держави», особливо шлях Боснії до членства в Європейському союзі.
Сінірліоглу попередив, що нехтування Додіком конституцією Боснії може призвести до серйозних внутрішніх наслідків для країни, а також «призвести до далекосяжних наслідків для миру й стабільності в регіоні».
У середині березня Республіка Сербська ухвалила проєкт нової конституції, яка передбачала визначення сербського утворення як держави сербського народу, надання йому права на самовизначення і створення власної армії.
Ці положення прямо суперечили б конституції Боснії і Дейтонським мирним угодам, згідно з якими Республіка Сербська є одним із двох утворень Боснії.
Протягом свого перебування на посаді президента Республіки Сербської Додік стикався з критикою за авторитарні тенденції і підрив демократичних інститутів.
Прихильники стверджують, що він приніс стабільність і розвиток утворенню, тоді як противники заявляють, що його керівництво поглибило розбіжності між етнічними громадами країни і підірвало інституційну цілісність держави.
Форум