Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь: відомий політолог виїхав із країни через побоювання арешту


Артем Шрайбман каже, що виїхав до України
Артем Шрайбман каже, що виїхав до України

Відомий білоруський політолог Артем Шрайбман повідомив, що виїхав із Білорусі через побоювання арешту після того, як арештований опозиційний блогер Роман Протасевич в одному зі своїх покаянних виступів, зачитаних на державному телебаченні – за словами правозахисників і іноземних політиків, вочевидь під примусом, – назвав його одним із «координаторів протестів» у Білорусі.

За його словами, при цьому в нього «ніякої образи на Протасевича немає й бути не може», бо «заручників не судять: «Ми не знаємо, який підвал у «ЛНР» і яку долю для його дівчини йому змалювали в разі відмови від цього інтерв’ю», яке показали 3 червня.

Як написав Шрайбман у своєму телеґрамі, ще вранці 3 червня вийшло його інтерв’ю, яке закінчується його словами про те, що він не відчуває прямої загрози і тому не виїжджає з Білорусі, а вже ввечері він поспіхом збирає речі і вибирається з країни.

Пізніше в іншому інтерв’ю Шрайбман повідомив, що перебуває в Україні.

Причиною його термінового виїзду стало те, що Протасевич у згаданому відеозапису заявив, що Шрайбман допомагав порадами в чаті, який можна було назвати координаційним штабом білоруської революції.

«Можу тільки здогадуватися, чому і чи з власної волі Роман перебільшив мою участь у цьому процесі», – написав Шрайбман у телеґрамі.

За словами політолога, він дійсно якийсь час був у тому чаті, але тільки для того, щоб «спостерігати наживо, як спілкуються ті, кого до серпня стали називати координатори білоруської революції, але не брав участі в жодному з «зідзвонів» цих людей, на яких власне й обговорювали подробиці майбутніх акцій.

«Я маю давню позицію, що аналітик не може і не має ставати учасником процесів, які аналізує, так само, як і коментатор матчу не може бути футболістом на полі», – наголосив Шрайбман.

Він додав, що білоруські спецслужби знали про його присутність у тому чаті вже давно, але був певен, що йому не зможуть висунути ніяких претензій, тому не виїжджав із країни раніше.

«Але в сьогоднішній Білорусі навіть непричетність до того, що влада вважає злочином, – уже недостатня страховка», – сказав він, додавши, що перейшов у «зону некомфортного ризику», особливо побачивши щось дуже схоже на зовнішнє спостереження біля свого під’їзду.

«Спокійно жити і працювати в країні за таких обставин далі було б складно. Тому довелося піти на дуже некомфортне рішення – виїхати. Обидві альтернативи – СІЗО і щоденне очікування СІЗО – були ще гірші, і для мене, і для близьких», – написав Шрайбман.

23 травня Білорусь примусово, з застосуванням винищувача, посадила в аеропорті Мінська пасажирський літак авіакомпанії Ryanair рейсом із Греції в Литву, який пролітав над її територією. У Мінську з літака зняли відомого опозиційного білоруського блогера Романа Протасевича і його подругу, росіянку Софію Сапегу. Обоє тепер перебувають за ґратами, їм загрожують численні кримінальні обвинувачення, які в випадку Протасевича можуть привести й до смертної кари, яка досі існує в Білорусі. Обоє також уже зачитали на відеозапис нібито свої визнання (Протасевич уже аж двічі), що вони, мовляв, дійсно чинили дії, які сучасна білоруська влада пвважає злочинними; як вважають, це були вимушені заяви. Правозахисники визнали обох політичними в’язнями, країни світу і міжнародні організації вимагають їхнього негайного звільнення.

Хто такий Роман Протасевич

23 травня 2021 року за особистим наказом Олександра Лукашенка в аеропорту Мінська був примусово приземлений літак Ryanair Афіни – Вільнюс. В результаті затримали журналіста та блогера Романа Протасевича, який перебував на борту літака, а також його дівчину.

Роману Протасевичу 26 років. Як журналіст кілька років співпрацював з білоруськими виданнями. Згодом він приєднався до телеграм-каналу Nexta, де був головним редактором. На момент затримання він працював у команді телеграм-каналу «Білорусь головного мозку».

Брав участь у протестах ще підлітком

Ім'я Романа Протасевича стало відомим під час мовчазних мітингів 2011 року. Тоді колишнього кандидата на президентську премію 16-річного Романа затримали. Пізніше він заявив, що мусив забрати документи з ліцею БНТУ, і з його батьками стався конфлікт із політичних мотивів. Як писали ЗМІ, батько Романа в той час був старшим викладачем кафедри ідеологічної роботи Військової академії.

Після участі в мовчазних мітингах Роман Протасевич приєднався до «Молодого фронту». Він також намагався взяти участь у виборчій кампанії до Молодіжної палати Мінської міської ради.

З активіста в журналіста

Після школи Роман вступив на факультет журналістики Білоруського державного університету, але, як повідомляло Єврорадіо, був виключений. Співпрацював з багатьма білоруськими виданнями. Єврорадіо було останнім із них перед виїздом за кордон.

Перебування на Донбасі

Олександр Лукашенко 26 травня заявив, що Протасевич воював на Донбасі. Сам журналіст у 2020 році в інтерв’ю розповів, що він перебував у зоні проведення АТО як журналіст, знімав відео, де був поранений.

Стипендіат премії імені Вацлава Гавела

У 2017–2018 роках Роман Протасевич отримував стипендію від Вацлава Гавела та проходив стажування на Радіо Свобода.

Просив притулку в Польщі ще до президентських виборів

Причиною стало затримання журналіста Володимира Чудянцова, з яким Протасевич дружив у Білорусі. Чудянцова затримали 22 листопада 2019 року дорогою до Польщі. Була інформація, що Чудянцов співпрацює з телеграм-каналом Nexta. На тлі цих подій Роман вирішив залишитися у Польщі.

Залишив Nexta, приєднався до каналу «Білорусь головного мозку»

У Польщі Роман Протасевич відкрито співпрацював з каналом Nexta. Наприкінці вересня 2020 року, в розпал протестів у Білорусі, Протасевич оголосив, що йде з каналу. У березні 2021 року він оголосив про приєднання до команди каналу «Білорусь головного мозку», яким раніше керував блогер Ігор Лосик.

Його батька позбавили військового звання

Ім’я батька Романа – підполковника запасу Дмитра Протасевича – з’явилося в списку силовиків, яких Лукашенко позбавив військових звань на тлі протестів у Білорусі. «Мій батько прослужив в армії 29 років і звільнився восени 2019 року, після чого працював в інкасації. Він не брав активної участі в протестах, його жодного разу не затримували, ні до чого не притягували», – сказав тоді Роман Протасевич. За його словами, батьки виїхали за ним до Польщі, коли він попросив там притулку.

Білорусь оголосила в міжнародний розшук

Протасевича, як і засновника Nexta Степана Путила, Білорусь оголосила в міжнародний розшук. Їх звинувачують в організації масових заворушень та «групових дій, які грубо порушують громадський порядок», а також у розпалюванні соціальної ворожнечі. Блогерів внесли до так званого «переліку терористів», офіційна назва – «Перелік організацій та фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності».

XS
SM
MD
LG